Zıpkın Seçimi

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında Oktay UZDİYEM tarafından paylaşıldı.

1. Oktay UZDİYEM

Oktay UZDİYEM

Favori Kamış:
    ZIPKIN
    En İyi Avı:
    Levrek 8.50 kg
    Yeni başlayan arkadaşlarımızda en sıklıkla gelen sorulardan biri zıpkın seçimini yapmak konusundadır. Zıpkın seçimi bu kadar marka ve bu kadar boy (cm) varken çoğumuz için zor bir olay haline gelmiştir.

Öncelikle yeni alacağımız zıpkını seçerken yapacağımız av tercihine göre davranmalıyız. Bu işe yeni başladıysak genelde kısa zıpkınlarla suda hareket ve nişan kabiliyetimizi arttırmalıyız. Bu iş için 60-75 cm zıpkınlar daha uygundur. Avcılığımız ve suda hareket kabiliyetimiz arttıkça zıpkın boyunu 90-100 cm e çıkarmak avlarımızda bize daha uzun menzil imkanı sunacaktır.

Av tercihimiz eğer taş altı ise 60-75 cm boyundaki zıpkınlar tercihimiz olup kaya altında hareket ve kaya altına sokup çıkarma konusunda bize daha kolay hareket sunarlar. Aynı merada tek zıpkınla hem açıktaki balığı hem de kaya balığına av yapma amacında isek 90 cm lik bir zıpkın bize daha kolay menzil ve kaya altı imkanı sunabilir.

Zamanla gelişen dip süreniz ve indiğiniz derinliklerin artması, agaşon avında uzak menzildeki vurulması daha zor avlar için 100 cm ve üzeri zıpkınları seçmekteyiz. Zıpkın uzunluğu arttıkça hareket kabiliyeti azalmakta ve lastik zıpkın gövdesine basınç yapmaktadır. Bu sorunları da ahşap ve carbon gövdeli zıpkınlarla aşmaya çalışmaktayız.

Bir diğer konuda zıpkınların kafasının açık veya kapalımı seçileceği. Bu kişinin kendi av tecrübesine daha çok bağlı olup açık kafalı zıpkınların nişan alma ve görüş sağlama özelliklerinin daha fazla olduğu, kapalı kafa zıpkınların ise görüş açısının daha kıt ve zıpkını kurma konusunda daha kolaylık sağladığı gerçeğidir.

Zıpkın seçiminde en önemli husus zıpkının boyu ve elinize ne kadar iyi oturduğudur. Zıpkın almadan önce varsa tüm arkadaş ve dostlarınızın zıpkınını denemenizi tavsiye ederim. Bu size seçim için bir ipucu verir.

Zıpkın seçimi yapacak dostlarımıza birazda olsa konu hakkında yardımcı olduysak ne mutlu bize. Dalın sağlıcakla.

2. flazer

flazer mehmet ali filizer

Favori Kamış:
    YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
    En İyi Avı:
    TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
    bilgiler için saolun

3. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    işte Türkiyenin önemli zıpkıncılarından dostum Oktay...
    Adamım hoşgeldin. Bilgiler harika... Teşekkürler...

4. mehmetozbodur

mehmetozbodur mehmet

Favori Kamış:
    olta, bot
    En İyi Avı:
    700gr çupra. 1 kg levrek
    teşekkürler tam zıpkın alma arifesinde iyi oldu. sağol dostum...

5. Oktay UZDİYEM

Oktay UZDİYEM

Favori Kamış:
    ZIPKIN
    En İyi Avı:
    Levrek 8.50 kg
    Onur senden böyle güzel sözler duymak çok güzel ama ben sadece zıpkıncıyım. Yıllardır elimden geldiğince öğrenmeye ve gelişmeye çalıştım. Senin gibi olmak için daha çok ekmek yemem lazım adamım.

6. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Üstadım yapma şimdi böyle :eek:
    Bu arada, bizim burada bulunma maksadımız aynı. Bu sporu doğru ve güvenli bir şekilde nasıl yapabiliriz. Bunu elimizden geldiğince öğretmek...

7. Oktay UZDİYEM

Oktay UZDİYEM

Favori Kamış:
    ZIPKIN
    En İyi Avı:
    Levrek 8.50 kg
    Aynen adamım. Tek isteğim zıpkını eline alanın suya girmesi değil, aklını başına alanın suya girmesi.

8. ial_35

ial_35

bilgiler için cok saolun