zıpkın seçimi

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında sazancı tarafından paylaşıldı.

1. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    arkadaşlar lastikli zıpkınmı daha iyi yoksa pompalı zıpkınmı? aralarındaki fark ne?bilen arkadaşların yardımlarını bekliyorum..........

saygılar........

2. zıpkın

zıpkın

Favori Kamış:
    SEACSUB X FIRE & APNEA(Hold your breath)
    En İyi Avı:
    Dostluk
    Eğer bu işe yeni giriyosan, lastikli zıpkın kullanmanı tavsiye ederim.Havalı zıpkınları kurması ve bakımı biraz zor oluyor.Çok dikkatli kullanman lazım içine en ufak kum kaçtığında hemen tamire gitmesi gerekiyor.O nedenle bence lastikli zıpkın daha iyi.

3. suat

suat

Favori Kamış:
    zıpkın
    En İyi Avı:
    kırlangıc 1 kilo üzeri onuda vuramazdımda hayvan kacmadı 1 karışmesafeye kadar yanaştırdım zıpkını
    ben cok sordum

bana genelde kaya altı ve kıyı avcılıgı vapacaksam 75lik almamı soylediler bence alabiliyorsan düzgün bir sey al ben aldim daha suaya sokmadan zıpkınımdan sogudum sende ayni hataya düsmek istemiyorsan iyi bir sey almaya calış tavsiye edilen markalar omer ve picasso ama ben elimdeki zıpkını abime verip patos 75 pro almak istiyorum 150€ civarı tabii imkan meselesi apeayıda öneriyorlar oda 120ytl civarı ama ben bu işi devamlı yapıcam diyorsan 2 tane alıcagına 1 tane adam akıllı almak bu işi burada benden daha bilenler var yanlışım varsa soylesinler yanlış bilgi vermek istemem palet olarakta apena composizt tavsiye ettiler zaten malzemeyi alınca düzgün kullanırsan senelerce kullanıyorsun bunu unutma

4. zıpkın

zıpkın

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Dostluk
    suat arkadaşımıza katılıyorum..

5. Bu işi marmara da yapacaksanız, 75 lik zıpkın işinizi görecektir ancak 90lık almanızı daha çok tavsiye ediyorum.Alacağınız zıpkın konusunda da gerçekten seçenekler çok ancak Cressi nin Comanche serisini uzun zamandır kullanıyorum ve çok memnunum.Daha öncede Apache kullanıyordum.Bu arada Picasso da tercih edilebilecek bir marka.

NE olursa olsun, tüfeğinize mutlaka makara takmayı unutmayın!!!

6. @lper

@lper Alper Saraçoğlu

Yeni başlayacaksan pahalı malzemelere girme. Bunlarla işe başlayıp kendini bulmaya başlayınca kaliteli malzemelere yönelebilirsin. Ama hem kaliteli hem ekonomik olsun diyorsan Apnea veya aynı firmanın ürettiği biraz daha ekonomik nemrod modellerini tavsiye edebilirim. Ayrıca Yılmaz sniper standart model zıpkında kalite ve fiyat açısından seni tatmin edecek düzeydedir. Fiyatlar 70 YTL'den başlıyor. Arkadaşlarında dediği gibi 75'lik zıpkın tercih edebilirsin.

Son düzenleme: 16 Mayıs 2006
  7. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    bilgiler için herkese teşekkür ederim...

8. poyrazzz

poyrazzz

Favori Kamış:
    zıpkın olta
    En İyi Avı:
    turna levrek
    albea 75 lik nasıl

arkadaşlar albea 75 lik zıpkın aldım zıpkın bana kaliteli gibi geldi sizce nasıldır kullanan varmı

9. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Ne kadar ödediniz acaba?

10. poyrazzz

poyrazzz

Favori Kamış:
    zıpkın olta
    En İyi Avı:
    turna levrek
    Albea 75 Lik

150 Ytl Ödedim Fiyat Internette Baktim Ayni Fiyatta Bir Proglem Oldunu Zannettimiyorum Ama Kalite Olarak Nasildir Acaba Onu Almakla Iyimi Yaptim

11. V L K

V L K

eğer yeni başlıyorsan biraz fazla para vermişsin yine de hayırlı olsun, iyi avlarda kullan demekten başka bişey diyemem

12. CEM_CEYLAN

CEM_CEYLAN

Favori Kamış:
    Zıpkın
    En İyi Avı:
    930 gram RUS KEFALİ
    arkadaşım bencede lastikli zıpkın daha iyi ben 3 yıldır kullanıyorum daha bir sorun yaşamadım.ama lastiğin kaliteside önemli tabi

13. gokmenturan

gokmenturan

Favori Kamış:
    Olta ve Zıpkın
    En İyi Avı:
    5 kg sazan
    İyi zıpkın dostum.Bence kafanı fazla markalarla kurcalama ve suya girip tecrübe edin.Balığı vuran tecrübedir,marka değil.Öyle adamlar biliyorum ki,elbisesiz komik bir zıpkınla iri ve güzel avlar çıkartıyor.

Dediğim gibi tecrübeli olmak için öncelikle bol bol dalış yapman gerekiyor.Balık vurman ilk başlarda zor olacaktır ama ps etme senin göremediğin balıkları bir gün uafak hilelerle kendin bulacak ve vuracaksın.

Fazla derine girmeni tavsiye etmem,sığ ve kaya diplerine bakarak avlanman çok güzel olur.Genelde şnorkelin dışarda gezerek kaya diplerini tara ve kendini suyun içerisine alıştır.Birkaç atış yap ve elini zıpkına alıştır.
    Ara sıra nefesini tut ve dalışa geç,agaşon yapmaya kendini alıştır.

Zamanla uzmanlaşacaksın.:)

Saygılar.

14. s@z@ncı

s@z@ncı

Favori Kamış:
    Olta harici hiçbirşey...
    En İyi Avı:
    Sazan 14 kg, yayın 11 kg
    Hayırlı olsun

Dostum zıpkının hayırlı olsun. Bu işe yeni gireşeceksin anlaşılan. Kendine birde kaliteli bir dalış bıçağı al,sana bir abi nasihati. En olmadık anda hayat kurtarır. İşi ne kadar biliyorsun bilmem ama ne olursa olsun badisiz dalma.
    Selametle...

15. Tigin

Tigin

Favori Kamış:
    ZIPKIN
    En İyi Avı:
    6,9 kg LEVREK

Lateks/ lastikli zıpkınlar ile havalı zıpkınlar arasında kullanım farkları vardır.
    Lastikli zıpkınlar agaşon dediğimiz balık çağırma sanatında daha kullanışlıdır.Nedenide daha az ses çıkartarak mevcut meradaki balıkları kaçırmazlar.Havalı tüfekler çok kuvvetli ve çok ses çıkartan tüfeklerdir.Kurması ve kullanması daha zordur.Ayrıca vurduğunuz balıkda ciddi parçalanmalara neden olurlar.Çok çabukda arıza yapabilirler.
    Lateksli tüfekler modifikasyona açıklardır.Lastik uzunluğu-çapı ve boru uzunluğunda değişiklikler yaparak menzil ve gücü üzerinde oynayabilirsiniz.

16. shahinbalaman

shahinbalaman

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    lüfer
    meraba arkadaşlar bende zıpkın ile balık avcılığına geçtiğimiz sezon başladım
    tarzan usuli zıpkınla kıyıda baya bi kefal avladım. bu yıl 10 -12 metreye saros körfesine dalmayı düşünüyorum çünkü sarosda orfos ve karagöz cok var banada yakın.benim dalma teknikleri hakkında hiç bilgim yok neye dikkat edeyim bilen bir arkadaş yardımcı olabilirmi acaba

17. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Öncelikle hoşgeldiniz.Zıpkın avından hiç anlamam.Orfoz avlayabileceğinizden bahsetmişiniz fakat bildiğim kadarıyla orfoz avlanması yasak balıklara dahil.

18. zıpkın

zıpkın

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Dostluk
    Orfoz, eşkina ve lahos un zıpkın avcılığı yasaktır.Çok yüksek cezai müeyedeleri mevcut olup, avcılığı yasak olan balıkların avcılığı ile ilgili sorular forumda hiç bir şekilde muhattap bulmayacaktır.Muhattap olmak forum kuralları gereğide yasak olup, olunduğu takdirde forum üst yönetimi tarafından gereken yapılır.Bunun tekar bir uyarı niteliğinde mesaj olduğunu göz önünde bulundurup. Bundan sonra süre gelecek yazışmaların forum kuralları dahilinde seyretmesine lütfen dikkat edelim.Bu balıkların avcılığının yasak olduğunu bilip forum kullanıcılarını bu yönde uyaran üyelerimize tekrar teşekkür eder, saygılarımı sunarım. Bu forum yasakları özendirmek için değil, yanlışları düzeltmek için varolmuştur.Hepte öyle kalacaktır.

19. ogustos

ogustos

Favori Kamış:
    olta
    bilgileriniz için thanks

20. hamido

hamido

Favori Kamış:
    kendi yaptığım yılmaz zıpkın oltam eski dayva
    En İyi Avı:
    72 cm levrek
    sinipır bende tavsiye ederim lastikler lateks yılmazda tavsiye ederim yanlız alırken lastiklere dikkat et her lastik aynı deyildir genelde iyidir yılmaz ama taklit yılmazda var atış yaptığın zaman şiş 1metre önüne düşer şaşırır kalırsın ben bu işte 25 yıl çalıştım zıpkın konusunda uzmanım diye bilirim havalı yada lastikli :D :cool: