Zıpkın ve 1 Balık Hakkında Yardım

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında cools tarafından paylaşıldı.

1. cools

cools

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Bekliyoruz Ya Sabır:)
    Acemi arkadaşınızdan Herkeze selam ilk önce.
    1. Sorum.
    Nemrod 90'lık yerine (sitede hakkında fazla bilgi bulamadığım için) dün Apnea 75'lik Power Point Zıpkın aldım. Zıpkın ile ilgili ilk sorunum Birçok konularda da belirtildiği gibi zıpkını kuramamam. o sorunu lastiği değiştirerek aşabilirim fakat aldığım zıpkın makaralı değil orjinalde 4-5 mt kadar zıpkının kendi ipi var. o ipi zıpkını kurarken nereye saracağımı çözemedim. aldığım yerde zıpkını iyi bilen bir yer değil genelde olta malzemelerine hakim. Zıpkıncı bir arkadaş bana tetik mekanızmasının hemen önünde bulunan çentik den zıpkının ucunda altta bulunan şişş ipini bağladığım yere sar dedi. sarmaya çalıştım fakat ip boyumdanmı bilmiyorum bir kaç sarmadan sonra tam olarak oturmadı kısa geldi.
    zıpkının ipleri istediğimiz metrajda satılıyormu? makara almam şartmı?sorunlarımla ilgili yardım alabilirsem sevinirim.

2. Sorum
    Bugün Fıstıklıda enteresan bir şey başıma geldi. Adıı geçen Apnea (Kuramadığım:confused: ) zıpkınımda arabada olmak kaydıyla yanımdaydı. Dalış malzemem olan gözlük ve Snorkelle Yaklaşık 25-30mt derinlikte bir yerde 1 kaç balık görürüm umuduyda gezerken (Tahminim Snorkelin Su Tahliye yerinden çıkan seslere)
    Yüzlerce balık geldi. Bu balıklar bir sürüydü hepsi aynıydı tabiki değişik boylarda. Renkleri Griydi ve Üzerinden Dikey Kahverengi çizgileri vardı. Gözlerinin arkası Kırmızıydı. O kadar yaklaştılarki sanırım meraktan 1-2 mt kadar etrafımı koloni halinde sardılar. Benim açımdan Çok süper bir sahneydi birazda ürkütücüydü. ilk defa su altında canlı bir balık sürüsü ile karşılaştım. bu balığın ismini bilen usta arkadaşlar eminim vardır. İlk Zıpkınım ve ilk avım olabilirdi
    zıpkını kurabilseydim.:(

şimdiden tşk

2. Oktay UZDİYEM

Oktay UZDİYEM

Favori Kamış:
    ZIPKIN
    En İyi Avı:
    Levrek 8.50 kg
    Bahsettiğin balıklar şu an mevsimi olan ve sürü halinde gezen Mırmırlardır. Çok meraklıdırlar ve sürü halinde oldukları için kolayca yaklasırlar. Elinde zıpkında yoksa daha rahat olurlar.
    75 lik zıpkını kuramamana üzüldüm. Sanırım üzerinde 20 mm lik lastikler vardır ve Apnea lastikleri biraz sert olur. Bu lastikleri geri verip yerine 18 lik lastik takabilirsin. Kurarkende hızlı şekilde çentiğe çekmelisin. Yavaş çekersen zorlanırsın...
    Makara daha senin için gerekli bir malzeme değil. İleride alıp takabilirsin. Aldığın zıpkının en küçük parçasına kadar yedeklerini bulman mümkün.

3. cools

cools

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    bilgi verdiğiniz için tşk. haklısınız bu hafta lastiği değiştirdim aynı yerde zıpkını görünce yaklaşmadılar. artık çözmüşler zıpkın varmı yokmu elinde ona göre yaklaşıyolar:D

4. AVCIYILMAZ

AVCIYILMAZ Şaban YILMAZ

Favori Kamış:
    Lineaffe 420 10kilos
    Favori Makine:
    Shimano ultegra 4500-5500
    En İyi Avı:
    3 kg Levrek
    ziya kardeşim acemiyim diyosun 25-30 metre derinlikten bahsediyosun. nasıl acemilik bu böyle :)

5. cools

cools

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sanırım yanlış anlaşıldı 25 - 30 derinlikte olduğunu düşündüğüm yerde yüzeyde demek istedim. Balıklar yüzeye çıkmıştı demek istedim.

6. kabzenin altındakı tırnak(çıkıntı) ile zıpkının ucundaki yere dolayacaksın;)
    Arada boşluğu dengeleyen bir lastık parça olmalı bu lastık malzeme sayesinde ip "cuk" oturur
    bahsettiğin balıklar ise muhtemelen mırmır ancak altında 25-30 m. su varken yanına kadar çıkmaları sık rastlanan bir durum değil.:cool:

7. cools

cools

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:

tşk bilgiler için oldu