Zıpkınla Balık Avında Malzeme Seçimi & Sorunlar !?.

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında Onur GÜNER tarafından paylaşıldı.

1. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Sevgili arkadaşlarım gördüğüm kadarı ile havaların da ısınması ile zıpkınla balık avına olan ilgi bir hayli arttı. Yaptığımız sporu daha verimli ve güvenli hale getirmek, gelişmiş malzeme ve teknik ile orantılıdır. Güvenliğimizi ve av verimizi arttıran büyük bir unsurdur malzeme...
    Bu başlıkta bu spora yeni başlayan veya halen devam etmekte olan arkadaşlarımızın malzeme ile ilgili problem, öneri, eleştiri ve modifiye gibi konularında bilgi alışverişi yapmayı planladım.

Yeni başlayanlara malzeme seçimi
    Sığ sudalarda malzeme seçimi
    Derin sularda malzeme seçimi
    Denizlerimize göre malzeme seçimi
    Balık türlerine göre malzeme
    Zıpkın
    Elbise
    Palet
    Maske
    Bıçak.....v.s

Piyasada çok fazla marka ve modelde ürün bulabiliyoruz. Çok farklı bir fiyat yelpazasine sahip ürünler içinde her kalitede malzeme bulabilirsiniz.
    Etik açıdan marka veya model vermemeye özen gösterelim. Eğer bu konuda tavsiyeleriniz olucaksa. Lütfen özelden ulaşın

not: Bu başlığı sabitlersek bilgiler sürekli güncel kalacaktır...

2. koksal

koksal

Favori Kamış:
    Zıpkın Pathos pro, olta ise her çeşit
    En İyi Avı:
    Orfoz -yaklaşık 2kg
    Onur bey, gerçekten de benim, bu işe yeni başlayan biri olarak, özellikle zıpkın seçimi konusunda biraz bilgiye ihtiyacım var. Forum sitelerinden ediğindiğim bilgiler sayesinde kafamda birkaç marka belirdi, fakat bunlar arasında seçim yapabilmek için sizin önerilerinize ihtiyacım var. İlk olarak, 75'lik, alüminyum gövdeli bir zıpkın olarak önerilenler; cressi comanche, pathos, omer excalibur2000, beuchat gibi markalar. Bu markalar ile ilgili bilgi ve deneyimleriniz varsa, benimle paylaşırsanız çok memnun olurum.
    Bunun dışında, zıpkın avcılığında elbisenin, vücut sıcaklığını muhafaza etme dışında ne gibi bir kullanışlığı vardır?, gerçekten gereklimidir? Eğer gerekli ise hangi malzeme, hangi marka tercih edilmelidir?
    Genç bir zıpkıncı olarak, bu bilgilere gerçekten ihtiyacım var. ilginize şimdiden teşekkür ederim.

3. dostulas

dostulas

herkese slm...
    forumda da zıpkın avcılığında da yeniyim....
    bir sorum olacak doğru başlıkta sormuyorsam bağışlayın...
    zıpkında iki tane lastik ve iki tane çentik var.. her bir çentiğede lastikleri kursam atış hızım ve menzim artar mı?.. bana zarar ı olurmu.. yoksa lastiğin br daima yedek olarak mı duracak ?... teşekkürler

4. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Merhaba...
    Her zıpkında iki lastik bulunmaz.
    Bazı özel zıpkınlarda bu tip modifiyeler söz konusu, fakat bu üst seviyede zıpkıncılar ve özel avlar için geçerli. Ben henüz o aşamaya gelemedim. Tek lastikle Türkiye karasularında bir çok balığı avlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse ben tek lastikli 100 lük bir tüfekle 32 kg lık bir akyayı rahatlıkla vurdum. Çift lastiğe hiç gerek duymuyorum. Hem kurma aşamasında zorluk yaşarsın hemde anlamsız bir değişiklik olur. Tek ve sağlam bir lastik en mantıklısı...

5. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Merhaba...

Bahsettiğiniz modeller zıpkınla balık avcılığı için gayet güzel seçimler.
    Lakin yerli üretim 75 cm bir zıpkın öneririm. Fiyat açısından çok daha uygun ve kaliteleride gayet iyidir.
    Elbise konusuna gelince.
    Elbize ısı yalıtımı, konforlu bir dalış ve kamuflaj açısından olmazsa olmaz bir malzeme. Elbise sıcak sularda dahi şarttır. Yaz için 3 mm ara mevsimler ve güney denizler için kış mevsiminde 5 mm. Karadeniz ve marmarada kış mevsimi için 7 mm elbise yeterli olacaktır...

6. koksal

koksal

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Orfoz -yaklaşık 2kg
    Elbise konusunda tereddütlerim vardı ama şimdi görüyorum ki 3mm lik bi tane almalıyım. Bunun yanında önermiş olduğunuz yerli zıpkınlarıda araştıracağım. Teşekkürler...

7. Zıpkın
    seçiminde küçük fakat en önemli detaylardan biri tetik mekanızmasının
    sessiz olmasıdır.;) Özellikle uzun atışla avlanan balıklarda tetikten çıkan "TIK" sesi sesin sudakı hızlı ilerlemesi nedeni ile hedef balığın ani hareketine neden olur;)
    Elbise seçiminde ise fiziksel yapımıza uygun olanı yani vücudumuza iyice oturan elbiseyi tercih etmeliyiz.Kısa kilolu yada uzun zayıf bir yapıya sahipsek direk bir markaya yönelmek yerine bedenimize uygun olanı seçmekte fayda var;)

8. dostulas

dostulas

ilginiz için teşekkürler

9. NAMOSA

NAMOSA

Favori Kamış:
    olta,zıpkın,elle
    En İyi Avı:
    sazan 6 kilo
    başta böyle bi konu açtığın için teşekkür ederim ben karadenizde dalıyorum pek dalma da sayılmaz ya işte kayalıkların kenarlarında gezinip duruyorum hafta sonu da daldım fakat birçok hatta sürü kefaller olmasına karşın(erçi çok büyük değillerdi ama küçük de sayılmazlar) ben küçük bir tane vurabildim oda büyük sayılmaz zaten ben sorunum şu birincisi zıpkını kura kura bıktım artık ve sürünün içine her atışımda artık zıpkın mı yavaş gidiyor bilmiyorum bi açılıyorlar tabi benim atış karavana ve çok ürküyorlar yada bana öyle geliyor acaba benim suyun dibine dalmamamdan mı kaynaklanıyor zıpkınım 75 lik acaba daha küçük bir zıpkın mı almalıyım veya bana bir taktik verirmisiniz tabi daha derinlere gidince de suyun dibini göremiyorum dolayısıylada hafif bir tırsma söz konusu oluyor ne yapmam lazım bana verebileceğin taktikler ve öneriler nelerdir teşekkürler

Son düzenleme: 3 Temmuz 2007
  10. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Merhaba...
    Sürü şeklindeki balıkların avlanması için önce sürünün nasıl bir davranış sergileyeceğini bilmen gerekir. Sürü avı kesinlikle çok kolaydır. Kolay kolay ürkmez ve birden fazla balık alman mümkündür. Sürüye olabildiğince sessiz ve daha önemlisi niyetini beli etmeden yaklaş
    altın kural: Sürü iile karşı karşıya kalındığından kesinlikle bir balığa odaklan
    bir balığa odaklanman ve ona atış yapman ikinci bir balığı vurmanada yol açabilir.
    fazla derine inmen başlangıç için tehlikeli olabilir, zamana bırak derim.
    75 lik tüfek Karadeniz için ideal bir seçim...

11. koksal

koksal

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Orfoz -yaklaşık 2kg
    Valla çok teşekkürler abi, sağol. Önemli noktalar bunlar, çok yardımcı oldu!

12. volkan ffm

volkan ffm

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1,5 kilo levrek
    selam onur sitye bugün üye oldum daha önce hic dalmadim eylül ayinda mersin susanoglunda ilk dalisimi gerceklestiricem bana malzeme ve avalanma konularinda neler tavsiye edersin tesekkür ederim

13. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Merhaba.
    Birkaç gündür avda olduğum için bölümle ilgilenemedim.
    Susanoğlunda bir çok dalışım oldu. Yapraklı koy, Doğuya doğru Akyar, Ertur vesaire. Bölge genel balık popülasyonu olarak zayıftır. Aşırı balıkçılık ve gece avcılığı sayesinde pek verimli bir alan değil.
    Burada sığ sularda avlanmanı öneririm zira ısınan sularla beraber açıktan gelen besin yüklü sular, kefal sargoz gibi balıkların hareketlenmesini sağlar.
    Sabah erken saatlerde şafak sökerken suya girmeni öneririm. Kıyıya yapışmış bir şekilde avlanırsan verim alırsın. Açılmana gerek yok. Hatta kıyıdaki çatlakların içi bu mevsimlerde verimli olur. 75 lik tüfek işini görür. Su sıcak, ince de dahi olsa bir elbise giymende yarar var.
    Mera olarakta yapraklı koyun hemen doğusunda başlayan taşları tercih et.
    İyi avlar...

14. volkan ffm

volkan ffm

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1,5 kilo levrek
    cok tesekkür ederim eger yolun eylülde susanogluna düserse seninle dalip kendimi gelistirmek isterim...

15. NAMOSA

NAMOSA

Favori Kamış:
    olta,zıpkın,elle
    En İyi Avı:
    sazan 6 kilo
    ben birşey sorucam lastiğin zıpkına bağlanan vidalı yeri yalama olmuş zıpkını gererken cart diye çıkıyor bunun bi yolu var mı veya bu contanın yedeğini nasıl bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim

16. kskkörfez35/5kost

kskkörfez35/5kost

Favori Kamış:
    zıpkın,olta
    En İyi Avı:
    levrek3 kilo ahtapot 3 ve altı
    Aynı sorun bende de olmuştu bir kere abi kafasını deyiştirince bir problem kalmadı ama lastiyin dişlileri sağlamdı kafanın içindeki dişliler yalama olmuştu eyer kafa yalama olmuş sa deyiştirmen lazım lastiktekiler yalama olmuş sa lastiyi deyiştirmen lazım gibime geliyor yanlış bilgi verdiysem düzeltin abilerim ( ama ben böyle çözüm bulmuştum)

17. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Eğer yalama olduysa kesinlikle değiştirmen gerekir. Eğer lastik başları yalama olduysa lastikleri kafa yalama olduysa kafayı değiştir. Diğer şekillerde vidalı modeller için başka çare yok.

18. nbariso

nbariso N.Barış ÖMÜR

Favori Kamış:
    Olta-Zıpkın
    En İyi Avı:
    Orfoz 11.5 kg
    Arkadaşlar malzemeler ile ilgili benim tecrübelerim şöyle

1- Palet :
    Palet işi nasıl avlanacağın ile ilgili. Mesela Marmara ve Karadenizde büyük palete pek gerek yoktur. Çünkü çok derinlere inmene pek gerek olmaz. Genelde sessiz bir şekilde levrek ararsın veya agaşonla işin olur.
    Akdeniz vs. gibi yerlerde 20 mt lerde orfoz lahoz arıycaksan. Omer uzun paletlerden özellikle tavsiye ederim.

2- Maske :
    Tekrar şöyle düşünün, eğer derinlerde avlanıyorsanız maske iç hacminin küçük olmasında fayda var. Diğer durumlarda bence maskenin pek bi önemi yok. Sadece burnunuzu ne kadar rahat kapatabildiğinize bakacaksınız(kulakları açmak için)

3- Zıpkın :
    Taş altı avcılığı için lastikli zıpkın yerine havalıyı tavsiye ederim.(ben pek kullanmam) 2 lastik meselesi ise, işi çok daha ilerlettiğinizde olması gereken bir şey. Tek lastik ancak 20 lik bence daha idealdir. Zıpkının palasının iyi olması lastik kadar önemlidir. Tel palalar sakıncalıdır. Zıpkının fazla uzunu avcı balıklar ve uzun mesafeli atışlar için gereklidir. Bende hem 75 hemde 120 lik var. Şamadırama asarım duruma göre bakarım.

4- Elbise :
    Elbisenin kalınlığı çok önemlidir. Mümkünse ılık sular veya yaz mevsimi içim 3mm, kışlar veya soğuk iklimler için 5 veya 7 mm. Elbise içi titanyum olan elbiseler benim aklıma daha çok yatıyor. Onlarıda rahat giyebilmek için olayı basit bir şekilde şampuanlı su ile kayganlaştırarark çözebilirsiniz.
    Bence elbisede çok önemli noktai dirsek ve diz yerleri. Bu kısımların çevrelerine dikişlerine iyi bakınız. Mümkünse oralar için extra koruması olan veya körük usulü takviye edilmiş olanları almakta fayda var. Dizlerimizi ve dirseklerimizi kayalara vs sürttüğümüz için. Son olarak kamuflaj şarttır. Nede olsa av yapıyoruz.

5- Şnorkel :
    Marka için kimse kusura bakmasın US Divers alacaksın. Alttan su tahliyesi, üsttende su girmesine mani olan tahliyesi var. Süper bişeydir.

19. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Sürü halinde yaşayan balıklar avcı için bir çok yönden kolaylık sağlar. Birkaç arkadaşınız ile birlikte avlanıyorsanız, sürü de büyük ise sürüyü ortaya alıp paslaşma imkanı vardır. (Paslaşma: sürüyü sıra ile karşıdaki arkadaşa doğru sürmek ve sürerken en uygun anda atış yapmak) Tabi bunu yaparken avcılar arasında yeterli güvenlik mesafesine dikkat etmek lazım. (Balığın hareketlerine uyup biribrine yaklaşmak ve birbirinin atış menzilie girmek gibi bir tehlike sözkonusu). Bu sayede her avcı birden fazla atış şansı ve birçok balık avlama imkanına sahip olur. Böylece birkaç kişi kilolarca balık alabilirsiniz...

20. Fishm@n

Fishm@n Şenol Sarıal

Favori Kamış:
    Olta ve Zıpkın
    Favori Makine:
    Var olanlar
    En İyi Avı:
    Hamsi
    1.Orfoz ve lahoz zıpkınla avı yasak olan balıklardır.
    2.Titanyum dediğiniz elbise tamamen elbisenin içine sürülmüş aliminyum boyadır
    yeni başlıyanları kolaylıkla iyi diye aldatıyorlar titanyum dedikleri madeni elbisenin içine işliyorlarsa eyvallah ama ben daha görmedim.
    3.Balık avında sessizlik birinci kuraldır,alttan tahliyeli şnorkel su altında ses çıkarır,kulağımızı ve maskemizi eşitlerken ister istemez tahliyeden hava çıkarırız
    4.Taş altı tüfeklerde(60-70)lastikler 16x18 16x20 olmalıdır.Zira 20 lik lastik kulanısak şişimiz kaya sert bir şekilde çarpacağından eğilir,kayaya saplanır yanımızda kakıç yoksa çıkarmak için çok uğraşırız çoğu zamanda başarısız oluruz avımız yarım kalır umarım yanlış anlamazsınız.

Son düzenleme: 1 Ağustos 2008