zıpkınla dalmada acemiyim

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında kancacı tarafından paylaşıldı.

1. kancacı

kancacı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 1.10 kg
    ben zıpkınla dalmada bıraz acemıyım benim bi kaç sorum olacak

serbest dalış daha oncelerı yapıyordum faka zıpkınla ılk defa dalıyorum dün yine zıpkınla daldım kayalık bır yerde 3 metre kadar bı derınlıgı vardı yattım balık beklerke kafamı cevırdım balık yanımdan gecıyodu bene oraya dogru dondum balıklar kactı zııpkını cevırrıken nasıl hareket etmem gerek urkutmemek ıcın nasıl yerlerde daha cok avlayabılırım hangı saatlerde olur acemı oldugum ıcın 3lu uc kullanıyorum bırde balıga nasıl hedef alacagız ucuna bakıpmı yoksa nasıl? benı aydınlatırsanız sevınırm tskler sımdıden

2. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    butur konulari onur abiye sor sana herkezden cok yardimci olur....

saygilarimla

3. kancacı

kancacı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 1.10 kg
    bende onur abiye bai sorim onur abi nerdesin aydınlat beni...

4. deepbourne

deepbourne

Favori Kamış:
    Olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    Adabeyi 1,5 kg
    Sevgili Ufuk arkadaşım,

Öncelkle sualtındaki duruş yerini çok iyi belirlemen gerekiyor.Bu şu anlama geliyor;
    Nasıl insanların yada araçların kullandığı standart yollar var ise devamlı geçiş yapan,balıklarında geçiş yapacağı yollar vardır(kayalık bölgelerde).
    Durduğun nokta bu balıkların geçiş noktasına yakın ve mevzili olmalı.Eğer bu nokta ayarlanmayacak kadar elverişsiz ise,
    senin söylediğin gibi zıpkınla nasıl dmnmeliyim yada bunun tekniği nedir gibi bir şey yok.
    O anda balıklar yanından geçiyor ise ve sen onlara yöneldiğin anda kaçmaları kaçınılmazdır.
    Burda bana göre en güzel teknik,her balığa göre değişen çağırma teknikleridir.
    Bunları, gırtlaktan çıkan tok sesler, ve deniz dibindeki midye kabukları, herhangi bir metal ile kayalara sürtme vs.. gibi yöntemler ile balıklar bir nevi atış mesafesine çekilebilinir.
    Balıkların olduğu saate gelince,
    Olta balıkçılığında olduğu gibi,sabah ve akşam suyu dediğimiz saatlerde balık daha yoğun olur.Ama şu da varki özellikle ege de böyle,Sinarit saat öğleden önce 11:00 gibi başlar ve akşam saatlerine kadar da olabilir. :)
    Bildiklerim bunlarla sınırlı,daha tecrübeli arkadaşlarımız var.Var ise hatalarımı düzeltip ilave bilgilerle sana yardımcı olacaklardır.:)

Rastgele,

Son düzenleme: 15 Haziran 2007
  5. covanny

covanny Fatih

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kg turna
    Onur kardeşim nerdesin.Benimde birkaç sorum olacak.
    Heralde Alanya da balığı buldu çıkamadı birtürlü:D :D .Neyse beklicez gari.

6. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Arkadaşlar merhaba...
    Bir kere 3 lü uç kesinlikle kullanma. Balık yaralarsın. Kaçırırsın ve şişin sudaki hızını yavaşlatırsın. 6.25 veya 6.50 mm tek uçlu şiş kullan.
    Balıklar yanından geçicektir zıpkını çevirincede kaçıcaktır. ama yavaş hareketlerle bunu önleyebilirsin. Ama şunu kafamıza sokalım ''... zıpkını balığıa çevirmektense balığı zıpkına yönlendir...'' bunu zamanla kazansakta çok kolaydır.
    Yıllardır balık avlıyorum. Uyumayı çok sevdiğim için genelde güneş tepede iken veya öğlenden sonra suya giriyorum. Balığın belli bir saati olduğunu düşünmüyorum. Fotoğraflarımın %99 u öğlen veya öğlenden sonra çekilmiştir.
    Nişan alma konusuna gelince. Ben özellikle nişan almam ama zıpkının ucu ile göz hizan aynı düzlemde olmalı. Kafaya nişan almaya alış. Varsın bikaç atışın boşa gitsin ilerde çok faydasını görürsün...

Sevgiler...

7. AVCIYILMAZ

AVCIYILMAZ Şaban YILMAZ

Favori Kamış:
    Lineaffe 420 10kilos
    Favori Makine:
    Shimano ultegra 4500-5500
    En İyi Avı:
    3 kg Levrek
    onur meraba. ayak bileğine ağırlık takıyomusun? 5 kilo ağırlık ullanıyorum dalmakta zorluk çekiyorum. bilek ağırlığı taksam iyi olurmu ?

8. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Belli palet markalarında bilek ağırlığı takmak faydalı olabilir. Çünkü hafif paletler yaparlar ve batmaz. Yarımşar kg lık bilek ağırlıkları iyidir ama biraz rahatsızlık verebilir ben tercih etmiyorum. Eğer kalın elbise giyersem ( 7 mm ) sığ sudada pusu avı ile avlanacaksam, ayaklarımın havalanmaması için takıyorum. Onun dışında ince elbise ve derin suda avlanıcaksam tercih etmem.

9. AVCIYILMAZ

AVCIYILMAZ Şaban YILMAZ

Favori Kamış:
    Lineaffe 420 10kilos
    Favori Makine:
    Shimano ultegra 4500-5500
    En İyi Avı:
    3 kg Levrek
    o zaman ben paletlrimi değişeyim. palet tavsiye edermisin hangi marka almalıyım ?

10. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    özelden ulaşırsan yardımcı olurum