zıpkınla ilgili sorularım var

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında alpoman07 tarafından paylaşıldı.

1. alpoman07

alpoman07 Alper Yıldız

merhabalar ben aranıza yenı katıldım benım zıpkın hakkında bircok sorum var
    oncelikle sunu soyleyeyim tup kullanmıyorum ve maksimum 5 metrede avlanıyorum bu yuzden durdugum yerde su yuzune cıkıyorum 2 kg lık kursun taktım ama yıne olmadı nasil suyun altında hareketsiz durabilirim ve su altında kefal vurmanın incelikleri nelerdir anlatabilecek arkadas varsa cok memnun olurum

alper antalya

2. hatayi33

hatayi33 Nebi Şahin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Kofana 1,5 Kg.
    Aramıza hoşgeldiniz.Keyifli paylaşımlar dilerim. Rastgele.

3. Spider

Spider Mert Eren

imzanıza doğum tarihinizi de ilave ederseniz
    hitap konusunda zorlanmayız :D

iyi paylaşımlar

4. iboonline

iboonline

Bence suyun altındaki büyük bir taşa kendini iple bağla öğle durursun 2 kg lik kurşun senimi dayar

5. KingFish_Lüfer

KingFish_Lüfer

Favori Kamış:
    bir igne yeteri kadar misina olsun yeter gerisini ben hallederim
    En İyi Avı:
    en büyük balıgımı hatırlamıyorum ama varsa deniz kızı yakalamak isterim
    valla alper kardeş ya sen istanbula gel yada ben antalyaya geliyim bende senin gibi dalma işine cok meraklıyım ama yanında bilen biri olmayınca olmuyor anlatmaylada olcak bi iş gibi gelmedi bana.dedigim gibi bi ortak noktada buluşalım beraber dalırız:D körlerle sagırlar.....:)

6. alpoman07

alpoman07 Alper Yıldız

arkadaslar hepinize cok tesekkur ediyorum king fisher kardes yazin ben istanbula geliyorum o zaman gidecek olursan neden bulusmayalım:)

7. eşkina

eşkina

Kaç mm lik kıyafet kullanıyorsunuz? Bu ağırlık ayarlamasında önemlidir. Sığ sularda avlanırken ağırlığı 2 kg değil de artırıyoruz mesela yaklaşık 5 metreye kadar 5 mm lık bir kıyafetle ben 11-12 kg ağırlık kullanıyorum ama daha derin sularda ağırlık azaltılır. Suyun kaldırma gücü derinlik arttıkca azalır ve insanı dibe çeker çıkış zorlaşır.

Kıyafet kullanmadan yazın çıplak dalıyorsanız o zaman normal bir beden için 3-4 kilo yeterli olacaktır tabi sığ sular için. Benim kilom 72 ve bana bu ölçüler iyi geliyor. İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

8. KingFish_Lüfer

KingFish_Lüfer

Favori Kamış:
    bir igne yeteri kadar misina olsun yeter gerisini ben hallederim
    En İyi Avı:
    en büyük balıgımı hatırlamıyorum ama varsa deniz kızı yakalamak isterim
    valla ben burdayım buyur gel misafirim ol tatlı su deniz her türlü balıgada cıkarız inşallah yanlız sen gelirken zıpkınını getirmeyi unutma agırlık işini ben ayarlarım bi kaç kilo çimento atarım şimdiden kurusun dimi :D

9. alpoman07

alpoman07 Alper Yıldız

eyvallah iyi olur :D

10. Köksal KUBAL

Köksal KUBAL

Favori Kamış:
    Olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    5 kg levrek
    Ağırlık Önemlidir!.........

Sevgili Dostum!... Zıpkınla yapılan avlarda ağırlık son derece önemlidir. Çünkü hem istediğiniz gibi derine dalamazsınız, hem de dalsanız bile su altında istediğiniz kadar duramazsınız. Ya dibe batırsınız, ya da yüzeye çıkarsınız. ağırlık neye göre ayarlanır??????? Öncelikle kullanmış olduğunuz elbise önemlidir. Kaç mm"lik elbise kullanıyorsunuz, kilonuz gibi faktörler önemlidir. Ancak ağırlık tespitini yaklaşık kilonuzun %10" kadar yaparsanız uygun olacaktır. Bu nedenle kullanmış olduğunuz 2 kg ağırlık çok yetersizdir. Kesin ağırlık tespitini ise kullanım sırasında zamanla ayarlayabilirsiniz. Kullanılan ağırlıkla özellikle sığ suda -1-10 m - zorlanmadan yüzeyde kalabilmeli ve dalınabilmelidir.
    Ancak diğer arkadaşlarımın da değindiği gibi bu işi bilen biriyle dalış yapmanı öneririm. Çünkü dalış sırasında yapılacak hatalar bazen telafi edilemeyebiliyor.
    Bol şans ve iyi avlar.........

11. kskkörfez35/5kost

kskkörfez35/5kost

Favori Kamış:
    zıpkın,olta
    En İyi Avı:
    levrek3 kilo ahtapot 3 ve altı
    aramıza hoş geldin abi umarım iyi vakit geçirirsin haddime düşmez ama tüple ve zıpkınla aynı anda dalmak yasak o zmn balığa şans tanımıyorsun o zmn balığın elinede bi zıpkın ver bence abi rast gelsin sakın yanlış anlama beni cezası büyük diye duymuştum :( :)

Son düzenleme: 22 Haziran 2007
  12. dolphin

dolphin

Favori Kamış:
    zıpkın ; olta
    En İyi Avı:
    levrek 9,250 kg (zıpkın)
    arkadaşlar;

zıpkın avında hırs yapmamak,karşındaki ava saygı göstermek işin temellerindendir.. tüple dalmak avcı etiğine uymaz. büyük balık her zaman derinde olmaz..en derine dalanda en iyi avcı değildir. denizin asla şakası olmaz, en küçük hatada anında gidersiniz,..unutmayalımki en iyi avcı kendini tanıyan ,limitlerini bilen ,bilinçli avlanan ve hepsinden önemlisi ; sudan sağ sağlim çıkan avcıdır..

derin herzaman derindir. 1 metrede derindir , 50 metrede derindir. bunun ayrımı olmaz. 1 metredede ölürsünüz 50 metredede ............

limitlerimizi bilelim.