Zıpkınla vurduğum kiloluk Has Kefal

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında Aret tarafından paylaşıldı.

1. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Zıpkınla avlanmak pek uzman olduğum bir konu sayılmaz. İstanbul'un denizleri malum, zıpkını atacak bir balık görmek bile çoğu zaman mümkün olmuyor. Bazen tüm bir yaz boyunca tek balık vuramam. Yine de çok sevdiğim bu av türünden hiç bir zaman vazgeçmeyip her yaz, Yılmaz marka lastikli tüfeği alıp kıyılarda gezinirim. Binlerce yıl önce ok ve mızrakla avlanan atalarımızdan kalma en ilkel avlanma içgüdülerini zıpkınla avlanmaktan başka hiç bir şey tatmin edemez. Hem Boğaz'da var olduğunu bildiğim 5-6 kiloluk levrekler veya o boylarda bir minakop, neden bir gün benim de karşıma çıkmasın? Böyle bir karşılaşma olduğunda, şansımı denemek için elimde mutlaka bir zıpkın bulunmasını isterim. Atış yapamasam bile farketmez, o büyüklükte bir balığı görmek ve yaklaşmaya çalışmak bile çok büyük bir zevk olurdu.

Haftasonu yine bu düşüncelerle zıpkını elime almış denizde geziniyordum. Su oldukça temiz, kıyının hemen açığında yunus sürüleri cirit atıyor. Dipte bolca lapin, kaya balığı ve horozbina... Acaba bunların da ticari değeri olsa bu kadar bol görme şansımız olur muydu kendilerini? Bir süre sonra çok sayıda lapinin kümelendiğini görüyorum. Ama içlerinde irice bir mırmır var. Uzun zaman sonra, hedef balıklarımdan biri olan mırmırı görmek beni sevindiriyor. Üstelik, beni görünce hemen hareketlenen balığa az sonra 2 mırmır daha katılıyor. En irileri yaklaşık yarım kilo ağırlığında. Uzun süre uğraştıktan sonra balıklardan biri zıpkının menziline giriyor ama sürekli yaptığı dönüşler yüzünden zıpkın boşa gidiyor. Atıştan sonra balık dalga geçercesine yanıma kadar gelip, "başka sefere dostum" dercesine bana bakıyor ve hızla uzaklaşıyor. Yine de atış yapabilecek bir balık görmek beni oldukça sevindirmişti. Daha sonra irice altınbaş kefaller gördüm ancak bunların yanına yaklaşmak hiç mümkün olmadı.

1 saat kadar suda kalıp iyice üşümüştüm. Başlangıç noktama dönünce biraz da diğer tarafa yüzmeye karara verdim. Çok kısa süre sonra 3 metre kadar solumdan 7-8 tane iri balığın hızla geçmekte olduğunu farkettim. 1 saniyeden kısa sürede, kocaman yassı kafaları, kocaman gözleri, mavi renkleri ile bunların has kefaller olduğunu anladım ve kolumu uzatıp tetiğe bastım. Sürü hızla geçip gitti ama bir tanesi yerinde kaldı ve dibe doğru çökmeye başladı. Zıpkın menzilinin en uç noktasında, usta bir zıpkıncının elinden çıkmış gibi, balığın tam solungaç altından girip yanağından çıkmıştı. O ele avuca sığmaz balık, bu tam 12'den vuruş karşısında teslim bayrağını çekmiş, atışı takdir edercesine dipte yan dönerek, tamamen şişirdiği yüzgeçleriyle ne kadar güzel bir av olduğunu göstermeye çalışıyordu sanki. Benim şansım bugün onun şanssızlığı olmuştu. Ama belki o da şanslıydı. Bir yunusun dişleri arasında son bulacağına veya "o lağım balığıdır, yenmez" diyecek birisi tarafından ziyan edileceğine, değerini tam olarak bilecek ellerde ömrünü tamamlamıştı.

1 Kilogram civarındaki Has Kefal'i özenle temizleyip deniz suyu ile yıkadım. Balıksız geçen şu günlerde ev ahalisi tarafından sevinçle karşılanan balık, anneannemin elinde bir lezzet şölenine dönüştü. Bir kez daha, temiz sularda yakalanmak şartıyla iri has kefallerin denizlerin en lezzetli balıklarından biri olduğuna karar verdim.

Son düzenleme: 19 Temmuz 2010
  2. gokhanekiz

gokhanekiz Gökhan Ekiz

Favori Kamış:
    Discovery 4.20 surf KaMIŞ
    Favori Makine:
    oKUMA
    En İyi Avı:
    yAYIN :) ne bileyim o zamanlar tartımız yoktu, kamışımız dahi yoktu çubuktan yapardık oltayı :)
    Tebrikler. Afiyet olsun. Kefali eve götürmed3en denizde temizlerseniz , tadı hiçte fena değildir. Akıntılı sulardaki kefalleri gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz. Yanlızca durgun ve dalga olamayan , gemi tersaneleri gibi yerlerde kefal avlamayınız , malum bol miktarda civa bağlıyor bu balık..
    Şunuda net olarak soyleyebilirim karadenizde vurulan has kefal en az marmara levreği kadar lezzetlidir.

3. LapinCash

LapinCash

Çok çok iyi tebrikler..

4. kedi

kedi kazim

Favori Kamış:
    Okuma
    Favori Makine:
    Okuma
    Tebrikler güzel balık.

5. istavrit

istavrit Boğaç

Budur Aret ..Afiyet olsun ...Rahmetli dedem ( balıkçıydı kendisi ) bu paçozlardan bir pilaki yapardı ,herkes parmağına tel bağlardı ,yerken arada gitmesinler diye :D

6. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram

Aret

Tebrik ederim Dostum.

Nedense her zaman Senin açtığın bir konu görünce heyecan yapıyorum.

Selamlar.

Son düzenleme: 19 Temmuz 2010
  7. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Estafurullah abi benden çok daha ustaları var sitede. Teşekkür ederim:)

8. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Teşekkür ederim, kesinlikle katılıyorum söylenenlere

9. Aslıhan TURAN

Aslıhan TURAN Aslıhan TURAN

Favori Kamış:
    Daiwa Ballistic X 270 cm 14-40 gr. /Fujın Dragon 270cm 8-32 gr
    Favori Makine:
    Daiıwa Fuego 17 LT 3000 DC/Shimano Stradic 4000 XG FK
    En İyi Avı:
    Levrek 2.4 kg
    Eline sağlık Aret,anlatımın da balığın da gerçekten güzel.Türlerin giderek azaldığı sularda iyi iş çıkarmışsın doğrusu tebrikler:)

10. ferhatben

ferhatben Ferhat

Favori Kamış:
    Lineaeffe Turna Fresh , Alba Star Bosphorus
    Favori Makine:
    Shakespeare , Okuma Pro 365 , Penn Surf Blaster 8000
    Sunumda paylasımda tek kelime ile harika...

11. bahti88

bahti88 Bahtiyar Çelik

En İyi Avı:
    1531 gr. Pullu Sazan, 1150 gr. & 58 cm. Turna
    Balık güzel, anlatım daha güzel. Tebrik ederim, daha nicelerini avlarsınız inşallah :)

12. Hakan Kılıçkeser

Hakan Kılıçkeser Hakan Kılıçkeser

En İyi Avı:
    Yengeniz
    Aret tebrik ederim, güzel av, güzel anlatım, kutlarım, avların daim olsun

13. kadango

kadango Gökhan

En İyi Avı:
    En iyi avım,henüz avlayamadığım Trofe Sinarit'dir..
    Aret,sualtı avcılığını zıpkın avcılığı forumlarına katılarak daha bilinçli yapman dileğiyle,tebrikler..

14. muhsin

muhsin Muhsin YILMAZ

Favori Kamış:
    alba
    En İyi Avı:
    Terkos 5 kg turna
    Tebrikler. Daha irilerini avlaman dileğiyle. Bol şanslar.

15. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    karagöz (1,500gr)Kırlangıç (2kg) Minekop(3kg) Levrek (2kg)
    tebrikler aret :) inşallah daha irileride denk gelir :)

16. zavullu

zavullu Soner

Favori Kamış:
    Alba star
    Favori Makine:
    Okuma Longbow
    En İyi Avı:
    47 cm Zargana,28 cm Kefal
    Tebrikler kardeşim bölge neresi acaba:)

17. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Teşekkürler arkadaşlar, bölge İstanbul Boğazı'nda Karadenize yakın kıyılar

18. nihatkr

nihatkr Nihat

Favori Kamış:
    Kesinlikle El Oltası :) ve TELE SURF 4,20 MT 150 GR
    Favori Makine:
    RYOBI ECUSIMA 8000Vi MAKİNE
    En İyi Avı:
    Bir yakalayabilsem
    Tebrikler. Kefal güzel görünüyor. Ben hiç yemedim ama bukadar rağbet olduğuna göre iyi balıksanırım.

19. sansarnemrut

sansarnemrut kaan

En İyi Avı:
    Çok yakında..
    Süpermiş Tebrikler..

20. samet54

samet54 Samet Demiray

tebrikler güzel kefal