Zodiac tipi botlara belge

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında __ege__ tarafından paylaşıldı.

1. __ege__

__ege__ ege

En İyi Avı:
    teknede 40 metreden spin kamış makine set:) valla:)
    Merhabalar,birdahaki sezona 3 metre kolibri km-300 model botu ve arkasına 6 hp mariner 4 zamanlı motoru almayı düşünüyoruz.Bu bot için almam gereken belgeler varmı varsa nelerdir?Ayrıca bu belgeleri almada yaş sınırı var mıdır?Kullanacağım koy güvenli bodrum camel beach(senelerdir burdayım yazın daha dalga yaptığını görmedim)

Şuan baktım da sea star, glen sun markasının da benzer ve güzel ürünleri var hangi markayı tavsiye edersiniz?Kumaş kalınlıkları hangisinin daha iyi(bazı kişiler internette yazan denyeler yanlış olabilir dedi)Bu markaları kullanmış olanlara soruyorum.Birde bu botların iç boyları kaç(mesela 3 metrelik bir glensun botun kullanılabilir uzunluğu)

Son düzenleme: 25 Ağustos 2011
  2. ozbetil

ozbetil Özay

Favori Kamış:
    D.A.M.
    Favori Makine:
    D.A.M.
    En İyi Avı:
    2.5 Kilo Sinağrit
    Selamlar,
    Ben de geçen sene bot aldığımda bu soruyu herkese sormuş ve değişik cevaplar almıştım. Nihayetinde bizzat liman başkanlığına giderek danışmış ve bağlama kütüğü belgesinin zorunlu olduğunu öğrenmiştim.İyiki de öğrenip kağıtlarını çıkarmışım zira sahil güvenlik tarafından yapılan kontrolde bunların gerekli olduğunu gördüm.İstenen belgeler çok basit.

Bot ve motorun faturası ve CE belgeleri,(isim koymanız gerekiyor denizcilik.gov.tr sitesinden isim tescili alıp bu belgeyi bastırıyorsunuz)botun isimli resimleri, nüf.cüzd.fotokopisi ile birlikte bağlı bulunduğun liman başkanlığına başvuruyorsun. Sonraki işlemleri onlar hallediyorlar.

Hayırlı olsun.

3. __ege__

__ege__ ege

En İyi Avı:
    Teşekkürler,ama marka konusunda karar veremedim:(

4. __ege__

__ege__ ege

En İyi Avı:
    Birde kafama takılan birşey var şuan sitedeki yorumlar doğrultusunda glensun botlara merak sardım.Peki bu botların kullanılabilir uzunluğu kaç metre(mesela tam boy 3 m ama kullanılabilir boyu ne kadar?)

5. ozbetil

ozbetil Özay

Favori Kamış:
    D.A.M.
    Favori Makine:
    D.A.M.
    En İyi Avı:
    2.5 Kilo Sinağrit
    Bahsettiğin markanın özelliklerini tam olarak bilmiyorum.Ama bende 3.40 Quicksilver ahşap tabanlı var.Üç kişi rahatlıkla avlanabiliyoruz. Benim kanaatimce en küçük boy da 3.40 olmalı.Zira içine alacağın malzeme v.s. ile botta adım atacak yer kalmıyor.Ozaman da 20 cm bile çok kıymetli oluyor :)

6. __ege__

__ege__ ege

En İyi Avı:
    Bende yaklaşık ya 3.m yada 3.6 metre alırım zaten quiksilver bütün taban mı katlanabilir mi?

7. enginköp

enginköp engin köprülü

Özay Bey'in yazdıkjlarına ek olarak şunlara da dikkat et...

Bot ve motorun CE belgeleri üzerinde mutlaka ithalatçı firma kaşesi olması gerekiyor.yok ise kabul etmiyor belgeleri.
    Bir de resim çekerken.
    Önden,arkadan,sağ yandan,sol yandan ve arka aynadaki bilgilerin yazılı olduğu levhayı yakından okunur olarak mutlaka çek.
    BUrada şuna çok dikkat et resimleri çekerken motorun mutlaka botun üzerinde takılı olsun...

İÇ hacim konusuna gelince arkadaşımın 3.60 botu var 3 kişi rahat avlanıyosun ama 4.kişi geldimi sıkış tepiş oluyor.

kolibri 3.00 ın ölçüleri şunlar ;

Boyu 300 cm - Eni 160 cm - Simit Çapı 42 cm

42 cm x 2 = 84 cm ==- 160 - 84 = 76 cm iç eni kaldı botun :)

arka kısımda aynadan sivri uca kadar en az 50 cm oluo o payıda atalım ;

50 + 42(burun simit çapı) = 92 cm ==- 300 - 92 cm = 208 cm kaldı iç boyu :)

dur daha bitmedi :) motoru taktın motorun hemen altına yere depoyu koydun:) bi 40 cm de orana atalım ;

208 - 40 = 168 cm kaldı botun iç boyu :)

iç eni 76 cm , iç boyu 168 cm kaldı.

dahada bitmedi :)

burun kısmından çapa atıcaksın.çapa ipi ve çapayıda öne koydugunu düşün :)

yani özetle ( pek özet olmadı ama :) ) yarı yarıya azalıo kullanım alanın...
    300 botla 2 kişi rahatça gidersin ilk 1-2 sefer 3.kişiyi alırsın yanına , sonra 3.kişi ızdırap olur...

8. ozbetil

ozbetil Özay

Favori Kamış:
    D.A.M.
    Favori Makine:
    D.A.M.
    En İyi Avı:
    2.5 Kilo Sinağrit
    Engin Bey harika açıklamalar vermiş botun kullanım alanı konusunda.Benim bot 3.40 olduğu halde 4. kişiyi kolay kolay almıyorum.Alsak da av yapamıyoruz.Zira 3 kişi ile bile zorlanıyoruz.

Sorunuza gelince katlanabilir tabanlı botum.Ancak yerimin müsait olması sebebi ile ben römorkta tutuyorum devamlı.

9. __ege__

__ege__ ege

En İyi Avı:
    Ben şöle bir duyum aldım bot arabadan kısa olursa arabanın üstünde taşınabiliyomuş doğruysa o tekniği kullanırım,değilse artık bizimkilere bi romerk aldırırım:) birde birşey sorucam iç hacim konusunda glen sun markası nasıl 3 metre olanı kolibri için bilgi vermişsiniz teşkkrler,birde glen sun u öğrenebilirmiyim?

10. __ege__

__ege__ ege

En İyi Avı:
    Siz quiksilver marka botunuzdan memnun musunuz et kalınlığı fln nasıl birde onun iç ölçüleri nasıl(motora karar verdim ama daha bota karar veremedim 3 marka var kolibri glen sun quiksilver hangisinin et kalınlığı ve kullanılabilir alanı daha iyi onları kıyaslayınca karar veririm heralde)
    Ama şuanda glen sun ön planda hem et kalınlığı iyiymiş hem de fiyatı uygun iç alanıda iyiyse tercihimdir

Son düzenleme: 26 Ağustos 2011
  11. ozbetil

ozbetil Özay

Favori Kamış:
    D.A.M.
    Favori Makine:
    D.A.M.
    En İyi Avı:
    2.5 Kilo Sinağrit
    Ben bot ve donanımımdan oldukça memnunum.Quicksilver zaten kalitesini ve güvenilirliğini kanıtlamış bir marka. Fiyatından da belli :) Kalınlığı hakkında çok net bilgiye sahip değilim ama internette bunu öğrenebileceğin bir çok site var.

12. İHTİYAR_BALIKÇI

İHTİYAR_BALIKÇI Süleyman

bu botları liman başkanlığına kayıt ettirirken teknedeki aksesuarları arıyolarmı yani ilkyardım çantası radarreflektörü yangın söndürme tüpü falan.

yada kayıtan sonra sahil g. kontrolunde bunları istiyolarmı?

13. enginköp

enginköp engin köprülü

Liman başkanlığı bu teçhizatları aramıyor kayıt esnasında.Fakat sahil güvenlik kontrol esnasında Bağlama kütüğünden başlıyor.yangın tüpü,can yeleği,bayrak vs devam ediyor.Biz botu suya indirdiğimiz ilk gün sahil güvenlik başımıza çöktü :D allahtan evraklarımız tamamdı da bi sorun çıkmadı.
    Hatta yanımıza ilk gelen zodyaklı ekip balıklara dahi baktı...

14. ozbetil

ozbetil Özay

Favori Kamış:
    D.A.M.
    Favori Makine:
    D.A.M.
    En İyi Avı:
    2.5 Kilo Sinağrit
    Aynen Engin Beyin yaşadığını ben de yaşadım. Tüm teçhizatlarımın tam olmasına sahil güvenlik bile şaşırdı :) Ben botun ön tarafına monte edilen bohça gibi bir çanta aldım. içine koyuyorum tüm teçhizatları.çapa zincir ve ipi de ayrı bir kovaya koyuyorum.Yani bunlardan da anlayabileceğin gibi 3 metre bot anca 2 kişiyi ağırlayabilir balık avında :)

15. desperrado

desperrado mustafa yigit

Favori Kamış:
    Daiwa
    Favori Makine:
    Banax ST7000
    En İyi Avı:
    palamut 1 kg
    Araç üstünde ben bu şekilde taşıyorum.Fiesta küçük araç olmasına rağmen 3,20 lik bot bu şekilde duruyor.

16. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Arkadaşlar bende Kolibri KM300 bot var ve Sarozda kullanıyorum.Genellikle 2 kişi ama 3 kişi ile de rahatlı avlandık.Şimdiki aklım olsa bot yerine fiber tekne alırdım.Kolibri botlar diğer botlara göre içi biraz geniş.

17. icerainbow

icerainbow levend korkut

Favori Kamış:
    DAM
    Favori Makine:
    shakespeare
    En İyi Avı:
    35 kg orfoz
    ben bu yıl 2.80 kolibri bir bot aldım. 5 beygir 4 zamanlı honda motor. kolibri gayet uygun fiyatlı ve sağlam çıktı. ben 1000 liraya aldım. 2.80 bot 2 kişi için ideal... motor çok kullanışlı sessiz ve tasarruflu. bot 29 kg motor 25 kg. dolayısıyla rahat taşınıyor ve kuruluyor. Arabaya sığıyor. Büyük botlar ağır ve tek başına taşımak kurup söndürmek zor. denizde gölde ve ırmakta kullanımı kolay. benim gibi kalabalığı sevmiyorsanız ve gerekenin dışında bota malzeme yüklemezseniz 2.60. 3.30 arası idealdir. daha büyük boyu kurup kaldırma ve taşıma açısından eziyet olur kanaatindeyim. bot tekne değildir sonuçta.

18. İHTİYAR_BALIKÇI

İHTİYAR_BALIKÇI Süleyman

Abicim küçücük bota bu eşyaları nasıl koyucaz? hani simit falan neyse de ilk yardım çantası yangın tüpü falan nereye koyucaz ıslanır bozulur paslanır bunlara da baktımı sgk ?

19. enginköp

enginköp engin köprülü

Aynen öyle Süleyman Bey , tek tek bakıyorlar bu evrak ve teçhizata.Hatta dediğim gibi balıklara dahi bakıyorlar.

Özay Bey'in dediği çok mantıklı bazı bot modelerinde burun çantası ve oturma tahtası altına monte edilen çantalar mevcut. ( bazılarında standart donanım,bazılarında ise ekstraya giriyor. ) bu çantalardan edinirseniz eğer ;
    teçhizatları içine koyup mesela oturma tahtası altı çantasında muhafaza edebilirsiniz.
    Daha önceki bi mesajımda yaklaşık bi hesaplama yapmıştım.Gerçekten ıvır zıvır derken botta yer kalmıyor.Benim nacizane tavsiyem en az 3.20-3.30 veya üzeri bir bot almanızdır.( 3.60 botu şahsen denedim ve kullandım. )
    3.60 bot ile alet edevat takımlar çantalar teçhizat yeme içme derken sıkış tepiş 3 kişi balık avlıyosunuz.4.kişi gerçekten ızdırap oluyor.
    Ha bi de yer kapma kavgası hariç tabi :) bide işin içinde iddia varsa sorma gitsin :D

Bide taşıma için bir örnek vereyim.3.60 alüminyum taban + 9.9 honda uzun şaft motor için.
    Benim opel meriva bir aracım var.Bagaj hacmi çok büyük değil yaklaşık 350 lt.
    Avantajı ise arka koltukların yatması. ( eski model reno ve kartallardaki gibi yatıyor ve hacim 1200 lt'nin baya üzerine çıkıyor )
    Buna rağmen bir denememizde 3.60 botu katlı şekilde çantası ile + tabanları çantası ile + teçhizatları + takımlar + ıvır zıvır derken anca sığdırdık yatırılmış halde bagaja.3 kişi gidiyorduk ava ben kullandım aracı ön koltukta 2.kişi... 3.kişi ise arkada bagajın üzerinde yatarak gittik avlağa kadar :D

Son düzenleme: 7 Eylül 2011
  20. İHTİYAR_BALIKÇI

İHTİYAR_BALIKÇI Süleyman

sağolasın iyice çekinir oldum şimdi. napıp edip biryol bulucaz. bunları biyere koyarız ama sgk gelirse botun içinde o hengamede nasıl bulup vericez oda ayrı bi dert tabi. valla balıktan soğuttular.

ya bide bu bot kapasitesi aklıma takıldı şimdi. belgede yazandan fazla kişi de alamayacaz demektir bu. yandıkkine yandık arkadaşlar küsecekler şimdi haha