09-10 Eylül Hirfanlı Avı

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında Numan tarafından paylaşıldı.

1. Numan

Numan

Favori Kamış:
    10 bilyali Müftelif Makinalar, Müftelif Atarlarda ve uzunluklarda kamışlar. Kasnak Dip oltaları.
    En İyi Avı:
    Sazan 4 kg, 2,5 kg Sazan, 1,4 kg Sazan
    Merhaba tam 2 saat önce eve geldim. Sizlere Hirfanlı avımız ve hikayesini anlatacağım.

Cumartesi günü mükemmel bir av günü olacağını düşünerek sabah yola çıktık. Ben ve 6 arkadaşım. Herkes oltasını aldı ve mevkisini seçerek avlanmak için oltalarını hazırlamaya başladı. Ben onlar hazırlıklarını yaparken kendi çadırımı kurdum. Sirkülerin izin verdiği şekilde Oltalarımızı attık zillerimizi taktık. Avlanmayı pek bilmeyen ve kendisine benim yedek oltalarımdan birini verdiğim bir bayan arkadaşım beni karıştırdığı oltayı göstermek için yanına çağırdı onun yanına yaklaştım. Arkada zın == zın - zın - zın roket oltanın başına 30-35 cm boylarında bir sazan hemen çektik ve ekipte mükemmel bir moral motivasyonu oluştu diğer bilgili arkadaşlarda hızlandılar. İkinci balığı Serdar diye arkadaşım benim 50-60 m ilerimde çekti. Tahmini olarak 30-40 dak. hiç bir aktivasyon olmadı oltalarımızın hepsi küspeli dip oltası ben 3 makaralı bir kasnaklı var. Bekleme olayını kestim. Kulağım zilde kıyıdaki kurumuş yosunları topluyorum yakacak için. Balıkların büyük olabiliceği düşüncesiyle. Makaralıları bir hayli geriye aldımıştım. Bir anda bir makaralımın zili çaldı tam fişekleyecekken :D oltama takılanın Tayfun olduğunu fark ettim. Bayanlardan hevesli olanlar olta atmayı öğreniyor. Yav olmaz balık falan bekleyemem diyenlerde yardımlarla zilleri takmışlar çadır kahvaltı işi ile uğraşıyorlar.

Oltasını dolaştıran arkadaşımın oltalarını bıraktığı yerden geçerken zilin olmadığını fark ettim. Meli zil takmamışsın diye seslendim. Serdar ben taktım abi dedi ben misinaya sarıldım. Bir yandanda Melisa'ya oltan dolu diyorum oda sahimi ne var diyor :) Dedim köpek balığı var. Geldi verdim çek dedim kepçe ile suya girdim. Diğer arkadaşlar bakıyorlar nasıl bir şey çıkacak Melisa çekerken geç kalınca benim ayağıma dolaştı olta balık sola sağa derken kepçeye girdi. Hemen livarlar bir kenara itildi ve taşlardan küçük bir havuz yapılmaya başlandı çekilen tüm balıklar buraya atılacaktı. Böylece balıklar diri olacak sayı limitti aşılırsa iyi balıkta karar kılınacaktı.

Serdar - Tayfun - Bekir Abi tuttu derken piknik sevdalısı olanlarımız oltaları geçici olarak kenara aldı. (Çoğu dolaştırdı açması yine bize kaldı. ) Sonra balıkları görünce heves yaptılarsada büyük balıklardan çok 1 - 1,5 kg balıklar aldılar.

4 kişi çalışmaya başlamıştık. Ekstradan kötü bir örnekde olsa koyun çok ilerisine 2 tane yayın oltası bırakmıştık. Amacımız bölgede yayın oluplamadığını anlayacaktık. Çekmeye gittiğimizde baş parmak büyüklüğündeki iğnelerin kıyıdan 80 m ileride bıkakılmış olan pinterlere takılmış olduğunu fark ettik. Oltaları bedenleri suda bırakarak topladık ve yayın sevdasından vazgeçtik.

Yemekler sohbetler çalışan oltalar derken akşam inanılmaz bir akın yaşandı. Ziller susmadı akşam yemeğide bu yoğunluk sonrasında bitince ben fenerle zillerime kırılan fosforlarımı bağladım. Bir yandan içeceklerimizi içip bir yandanda sohbetimizi yapıyoruz. Bunun yanında ben ve diğer oltası suda olan arkadaşlar ışıldakları gözlüyorduk. Saat bayağı ilerlemişti. Bir anda bir akın daha oldu kesildi. Ziller 10-15 dak susmadı. Bir tane kıyıya aldık. Yine sohbet derinleşti derken omuzumun üstünden oltalarıma baktım 3 mavi ışık vardı 1 tane yoktu. Anladım ve hemen koşarak oltalarımın yanına gittim. oltamı toplarken fark ettiğim fosfor ve zil depriyaj ile boşalmış ve suyun çok az içine girmişti ve topladım Serdar sokmemde yardımcı oldu. Yaklaştıkça heybette ortaya çıkmıştı. İnanılmaz bir sazan geliyordu. Misinam 30'luk sağlam bir misina ama birazda balığı yormanın arkadaşların kepçeye almasında faydalı olacağını düşünerek debrajı gevşettim. Ben sarıyorum misina balığın çekimiyle boşalıyor. 4-5 dak sonra kıyıya yaklaştı tam alacakken son bir hamle ile kendisini geri çeksede kurtulmayı başaramadı ve kepçeye girdi. Arkadaşların teleskobik kepçeyi ters tutmaları sonucu kepçe kırıldı. Ama kıyıya aldık balığı özenle projektör yardımıyla iğneyi çıkarttık. Balık 3,5 - 4 kilo arasında ben 4 diyorum arkadaşlar 3,5 :) . Büyük balık ümit ettiğim sağlam makara ve kamışlı oltama geldi. Zira bu oltaya tek iğne 3 mısır olarak yapmıştım. Birgün sonra diğer oltamdanda 2,5 kglık bir balık aldım. Ben etinin güzelliği ve belkide diğerine kıyamadığımdan ilk çektiğim hadi 4 kg olsun balığı bıraktım. 2,5 aldım.

Herkes balık tuttu istenmeyen olaylarda yaşandı tabii ki ama arkadaşlarımızın acemi olmasından kaynaklandı. İğneyi çıkartmak isteyen Burcu isimli arkadaşımız yavru bir balığın ciddi yaralanmasına sebep oldu. Ben Serdar ve Tayfun sabah 6'da yattı. Güzel balıklar çektik. Çek - Bıraklarımız daha çok oldu.

Herkese teşekkür ederim.

Diğer resimler başka makinede ve aktarma aparatı yanımda değil. Onlarıda ekleyeceğim.

Son düzenleme: 10 Eylül 2006
  2. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Güzel hikaye dostum tebrikler.
    Ne güzel bayağı eğlenmişsiniz.

3. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Tebrikler Numan :) Hem eğlenceli, hem bereketli bir av :) Dostlarla birlikte olunca avın keyfi bir başka oluyır :)

4. oguzhan

oguzhan

Favori Kamış:
    σℓтα
    En İyi Avı:
    1.5 кg αуηαℓı ѕαzαη
    Numan abi çok güzel bir gün geçirmişsiniz:D

Avınızda bol balıklı geçmiş:D

Acaba Hirfanlı'da ne tür oltaya daha iyi balık geliyo.Yem olarak ne kullanıyorsunuz.

Tarif edebileceğiniz yerler neresi?:D

Yardımcı olursanız sevinirim:D

5. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    güzel av olmuş...
    özledim öyle sazanlar tutmayı:(

6. GurhanANKARA

GurhanANKARA

Favori Kamış:
    1.80 kamış,diamond RD630 makina
    En İyi Avı:
    Gümüş Balığı ( 6 gram )
    tebrikler Numan ....Bir gün beraber bir organizasyon yaparız inşallah..

7. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Tebrikler güzel bir av olmus... Daha iyilerinide yasarsiniz insallah.

8. Numan

Numan

Favori Kamış:
    10 bilyali Müftelif Makinalar, Müftelif Atarlarda ve uzunluklarda kamışlar. Kasnak Dip oltaları.
    En İyi Avı:
    Evet abicim en son ve en gelişmiş modellerinden çanak anten modüllü. :D:D:D

9. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    numan maşallah çok güzel bi av yapmışsınız anlatımında banbaşka tebrikler;) :) :)

10. Numan

Numan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:

Teşekkür Kral :D

11. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    numan ,gerçekten güzel bir av olmuş,hem balık hem muhabbet,ne denirki darısı tutamayanların başına....

12. Sevgili Numan
    Seni ve Ekibi tebridk ederim.
    Yazdıkların çok hoş.. zaten anlattığın gibi güzel vakit geçirmişsiniz.
    Devamını dilerim.

13. numan tebrikler :)

14. Numan

Numan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Abilerim ablalarım ve tüm kardeşler;

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim sizlerin destek ve yardımlarının bu avımda bana ne kadar faydalı olduğunu çok iyi gördüm.

Tüm balikavi.net sakinlerin çok teşekkür ederim. Büyüklerimizden gördüğümüz balıkçılık tekniklerini burada bilimselleştirip çağdaşlaştırmamız kaçırılmaz mükemmel bir fırsat olarak görülmektedir benim tarafımdan umarım ki tüm doğa dostları ve balıkçılar birgün bu forumdan haber olurlar.

Bence profesyonel ve ticari balıkçılarında bu forum sayesinde öğrenecekleri yüzlerce bilgi ve tecrübe paylaşımı var.

Saygılarımla.