10.11.2006 Eskişehir-çifteler

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında sazan_ustası tarafından paylaşıldı.

1. sazan_ustası

sazan_ustası Ulaş

Favori Kamış:
    sazan/yayın takımları
    En İyi Avı:
    sazan,yayın
    Tüm balık dostlarına selamlar.
    10-11-2006 Sabah 6 da 3 kişi çifteler ilçesine yola cıktık..Sakarya nehrinin doğduğu kaynaklardan , su kaynaktan sıcak aktığından kışın soğuma olmuyor, bütün kış av verir,yazın su şişer avlaklar su altında kalır..eminekin yolundan ilk sapaktan sağa döndük..50 m kadar sazlarla çamurla savaştan sonra olta mıntıkasına vardık..balıkcılık hayatım boyunca ilk defa karşılaştığım bir olay meydana geldi , dişli bir balığın mısıra gelmesi..Daha önce adını duyduğum ama tanışma fırsatımız olmayan israil yayını denen balık , (köylüler israil yayını ve kara balık diye adlanıyorlar) herşeyi yayına benziyor ama bıyıkları cok kısa , yüzgeçleri dikenli, ,eti kırmızı ve tahıl ürünüde yiyor..

Olata mıntıkası..1.5 m ilerisi yar iniyor yaklaşık 3 m civarı derinlik var..karşı kıyıya doğru sığlaşıyor.suyun ana yatağı.
    Göldeki gibi yayılma imkanı yok..avlak durumuna göre en fazla 2 olta sığıyor , onlarında kısa olması lazım..Mantarlı takımlar..7 m göl kamışının ilk iki boğmuyu acılmadan yaklaşık 5 m ye düşüyor boyu ,ucuna 4 m.civarı misina bağlı mısırlı oltalar..ne zaman batacaklar diye bekliyoruz..

Saat 10 civarı Misafir geliyor ama beklenen misafir değil..sazanın parlamasını beklerken simsiyah bir şey geliyor..

Arkadan 1 tane daha..Köylülerin dediğine göre eti birşeye benzemiyormuş..

Soğuktan uyuşmuş vaziyette günü bitirdik..balıkları saldık yola koyulduk..

başka bir manzara.
    Tüm arkadaşların oltasının dolu gelmesi dileğiyle...

2. tebrikler üstadım.. resimde çok belirgin deyil ama normal yayından çok ta farklı görünmüyor..belki biraz karın kısmı daha koyuca.. o da suyun durumuna göre yöresel farklılık gösteriyor sanırım.. rastgelsin..

3. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    Daiwa Kamış, Silstar Cx80 Makina
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
    Tebrikler Ulaş, bu mevsimde gidilecek yerler sınırlı. Bende 9.11.06 Perşembe günü Mihalgaziye gittim. Sakarda su seviyesi düşük olduğunu öğrendik Oradaki akrabamız bizi avlandığı yere götürdü ben 800 gr lık çok iri bir Kepenez aldım. (siyah incirle) sonra öğlen su yükseldi çamur gibi akmaya başladı balığı koyduğumuz tel hapis delikmiş balık kaçmış, balığın resmini ve hikayesini anlatacaktım bu yüzden forumda yer vermedim, şimdi sen sakar'a gittim deyince bende bu olayı anlatayım dedim. İsrail yayını yakalamak hiç nasip olmadı. Çok tiksindirici bir hayvan mış diye duydum. Normal yayınlardan daha çirkin miş:)
    Suyun dibi gözüküyor muydu?

4. huntercarpio

huntercarpio Adnan

Favori Kamış:
    Olta
    Kanal Yayını

İsrail Yayını diye bir balık türü bilmiyorum, ama sanırım yakaladığınız balıklar Kanal Yayını (Ictalurus punctatus). Çiftelerde (Sakarbaşı) bu balıklardan olduğunu biliyorum. Yıllar önce Sakarbaşında tadına bakmak nasip olmuştu. Eti de bence fena değildi.
    Resmi de şöyle bir şey: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/28/Ictalurus_punctatus.jpg

Son düzenleme: 13 Kasım 2006
  5. oguzhan

oguzhan

Favori Kamış:
    σℓтα
    En İyi Avı:
    1.5 кg αуηαℓı ѕαzαη
    Tebrikler Ulaş abi en azından birazcık eğlenmişsiniz..............

İnşallah bi dahaki sefere baba sazanlarla sizi görürüz:D