2 günün sonunda Turna (1)

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında adrenalin tarafından paylaşıldı.

1. adrenalin

adrenalin

Favori Kamış:
    genelde olta bazen zıpkın
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 Kilo-Turna 4 Kilo
    Selam abilerim ve arkadaşlarım. Geçen hafta içi hemen hergün bu haftasonunun hayalini kurdum durdum :) Sezonun turna açılışını yapmak için sabırsızlanıyordum çünkü:eek: . Cumartesi sabahı 10:00 da atladım motoruma ve Uluabat gölüne doğru yola koyuldum. Öyle bi gaz verdim ki hafta içi kendi kendime ,Gölün kenarına ulaşmak ,şasimi suya bırakmak için öylesine sabırsızlandım ki , bu gaz bileğimede yansıdı ve motorumun sınırlarını zorladım doğrusu :) Derken baktım yolun sağına park etmiş bir arabanın önünde tanımadığım biri durmamı istiyor. Durdum bende , heralde araba bozuldu itmeye adam arıyor diye düşündüm:p Meğersem foruma yeni katılan Erhan adında bir (Refikhan)arkadaşımızmış.Beni forumdaki fotoğraflarımdan tanımış ,kısa bi tanışma faslından sonra Bursa Team'e katılması konusunda anlaştık.Bu hafta kayıt için Ali abime (Afet') başvuracak:D. Şaka bi yana Forumumuz sayesinde yeni bir arkadaş daha edindim. Neyse kazasız belasız gölün kenarına ulaştım. Ve başladım at çek , at çek , at çek tık yok. Ters giden bişeyler vardı çünkü aldığım bilgilere göre o bölgede bu zamanda turna kaynıyor olmalıydı. Tüm gün boyunca akşama kadar tek bir turna bile alamadım. Bursa ya döndüğümce Turna avcılığını bana öğreten bir abimi aradım ve o gün neler olup bittiğini O'nun sayesinde çözebildim. Bundan yaklaşık 3 hafta önce yani halen yasak devam ederken binlerce havyarlı turna , havyarlarını dökmek üzere bir su setini aşmak isterken su seviyesinin düşmesiyle bir bölgede hapis kalmışlar. Tabi fırsatçılar bayram etmiş serpmelerle,tufanalarla binlercesini yakalamışlar.Bunu anlatan abimin yalancısıyım umarım abartıdır ama yalan söyleyecek birisi değil.Söylediğine göre kişi başı 100-150 turna yakalamışlar toplam rakam ise 10.000 e yaklaşmış:( Tabi 10.000 x havyarları : ? . Bu bilinçsizce yaklaşımlar devam ettiği sürece sanırım bizler daha çoooookkkk at çek yaparız. Unutmadan söyleyeyim bu durumdan haberdar olan yetkililer o bölgeye 2 orman korucusu dikmişler ve bu kıyımı gece gündüz engelemek için nöbet tutmuşlar ama tabi bu önlem alınana kadar olan olmuş.. Umarım nöbet tutmaya gerek kalmadan herkezin bilinçlendiği günlerde bir gün gelir (Çok geç kalmadan). Bütün bunlara rağmen güzel şeylerde oldu dün.Jandarma av bölgesinde kontröllerde bulundu. Biz turnacılara karışmazken, ne kadar toprağa saplanmış ucunda çıngırak olan olta varsa (sazancılara) müdahale etti, oltaları toplattı. Sonuç itibariyle Cumartesi günüm böyle geçti.

Son düzenleme: 8 Nisan 2007
  2. adrenalin

adrenalin

Favori Kamış:
    genelde olta bazen zıpkın
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 Kilo-Turna 4 Kilo
    2 günün sonunda 1 Turna (2)

Bu sabah uyandığımda Cumartesinin tüm yorgunluğuna rağmen ani bir kararla Doğancı barajına gitmeye karar verdim. Yolda giderken Baraj ın bekçisine uğradım Turna avlamak için izin istedim,iyi tarafına gelmiş olacak "sadece 3 saat , 3 saat sonra burdasın" dedi ,bunada şükür çünkü hiç izinde vermeyebilirdi. Kısıtlı zamanım vardı elimi çabuk tumalıydım ve öyle yaptım. Kaşık, beyaz şasi, yeşil siyah .........vs her türlü deneme ye rağmen tık yok. Derken bir tane sarı-kırmızı şasi dikkatimi çekti çantamda. Onu takdım ve oltamı attım. BİNGOooo sanırım turna fenerbahçeli olacak :p daha suya düşer düşmez çok sert bi şekilde kaptı şasiyi :eek: Ve fotoğraftaki turna yı aldım. Hiç vakit kaybetmeden gene aynı bölgeye salladım oltamı. Bingoo bir tane daha ve neredeyse fotodakinin iki katıydı. Katıydı diyorum çünkü :( kıyıya getirmeme rağmen kaçırdım. Nasıl kaçtı derseniz eğer,ilk turnadan saşiyi çıkarırken baya hırpalanmıştı çelik telin klipsi özellikle. Dikkatimide çekmişti aslında ama zamanım kısıtlı olduğu için çelik teli değiştirmek istemedim.Ve böylelikle iyi bir ders daha almış oldum.Çünkü büyük turna (KAçan balık Büyük olur:cool: ) çelik telin klipsini dümdüz yapmıştı sarı-kırmızı şasimide alıp gitmişti. Daha sonra diğer renklerdeki slikonlarla tüm denemelerim boşa gitti derken bir tane daha yakaladım ama Yaklaşık 30 cm di.Tabi bu ufaklığı yavaşça çıkarıp suya iade ettim. Umarım bu kıyağımı unutmaz ve büyüyünce beni tercih eder:rolleyes: Belki biraz uzattım sıktım sizleri ama koskaca 2 günün hikayesini anlatmakta kolay değil hani. Saygı ve sevgilerimle ......

3. West_1979

West_1979 Mustafa KARATAŞ

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    ANKARA TEAM
    şu turnanın güzelliğine bak üff beee güzel av olmuş rastgele

4. ALP

ALP ALP

tebrikler necati

5. refikhan

refikhan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sudak-Senatör 4,5 Kilo
    HElal olsun sana.. Tebrikler Necati. İnşallah bundan sonra beraber daha iyi avlarda birlikte fotolar verebiliriz. Bu arada ben Necati'nin yukarıda bahsettiği kişi Refik Erhan.. Çok güzel bir şekilde tanıştık.. Forum sayfalarında ki resminden ve motorsikletinden tanıdım necati'yi.. Bu sayfalar her zaman süprizlere açık olduğunu gösterdi.. Necatinin msn ini ararken kendisini buldum.. ne güzel...

6. Hattusilis

Hattusilis

Favori Kamış:
    misina,iğne, kurşun ve bunların kombinasyonları
    En İyi Avı:
    çipura takribi 0.5 kg
    Tebrikler, çok güzel turna. Sezon açıldığına göre daha çok turna raporu alacağız forum üyelerinden.
    Bahsettiğin havyarlı balık umarım avlanmamıştır da amatör balıkçılara ,açgözlü ve doğaya saygısız insanlardan geriye avlanacak balık kalır.

7. Tebrik ederim Necati kardeşim;) :)

Nasibiniz dahada iyi olsun inşallah:)

8. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Necati kardeşim tebrikler,şansınız daima bol olsun:)

9. Cevat Ergin

Cevat Ergin Cevat ERGİN

tebrikler,güzel av olmuş bende cumartesi uluabat gölü hakkında bilgi topladım.bilgi''abi yasakta çoktu,şimdi az çıkıyor''şeklindeydi.önümüzdeki pazar gitmeyi düşünüyordum.tatlı ve tuzluda ekibe katılmak isterim.

10. parsel

parsel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna
    azmin zaferi tebrikler neco

11. serkanp

serkanp

Favori Kamış:
    OLTA
    iyi av olmuş tebrikler
    bu turna ile barakuda aynı balıkmı arkadaşlar

12. Spider

Spider Mert Eren

Necati eline sağlık...

Valla bu hafta gidemedik turnaya
    rapor üstüne rapor geliyor
    trofe içgüdülerim beynimi delerek
    dışarı çıkmak üzere...

anlattıklarından dolayı çok üzüldüm.. hem de çok
    keşke müdahale edilebilseydi...

yazık olmuş...

13. Spider

Spider Mert Eren

hayır...

bu tatlı su balığı..

14. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Necati tebrikler kardeşim ellerine sağlık :)

15. simendifer

simendifer Sennur

Tebrikler Necati güzel bir av olmuş, bereketli avlar dilerim ;)

16. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    2 kamış 2 makina detaylara girmeyelim
    En İyi Avı:
    Kocaman kocaman istavritler
    Tebrikler Necati, Afiyet bal şeker olsun.
    Uğraşlarının karşılığını alman çok güzel.

Uluabattaki Jandarma Operasyonunu ben de Olay TV de gördüm. operasyon sadece oltacılara değil, köyün balıkçılarına ceza yağdırmışlar: kişibaşı 941 YTL, ayrıca sepetlerdeki balıklar da aynen suya geri.

17. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Kutlarım arkadaşım... Çok güzel bir anlatım ve paylaşımın var.Gerçi bu senin sürekli yaptığın bir şey,anlatmayı ve paylaşabilmeyi başaran bir rapor olmuş,tekrar kutlarım,şansın bol olsun ;)

18. Abicim tebrikler, harika bir balık bu. Ellerinize sağlık :)

19. Spider

Spider Mert Eren

Oh be içim ferahladı şimdi :D

20. a.özcan16

a.özcan16

Favori Kamış:
    makaralı olta
    En İyi Avı:
    antenli mercan 2.150 gr
    tbrkler necati kardeşim ii av olmuş.jandarmanın ulubattaki operasyonu mutluluk verici umarım bu korumalar daim olur