200 gr kurşun şoksuz olarak hangi iple atılır

Konu, 'Misinalar' kısmında adx tarafından paylaşıldı.

1. byblack

byblack Mustafa Burak ARIK

Favori Kamış:
    TrioRex 430-3P Lineaeffe Extreme VIP-430-180 FladenMax Total Flexx 40-80 Helios270-20-50/240-15-45
    Favori Makine:
    Helios 35 HGX OkumaV80Sa, Raw II 65, Raw II 55 Shimano New Elf 3000SDH
    En İyi Avı:
    4.870 Kg Sudak / 8.220 Kg Sazan / 13.400 Kg Yayın
    Berkley whiplash pro 21 ;) atarsın şoksuz ama kalın kaçıyor biraz
    ben atıyorum rahatlıkla.

2. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Öncelikle incelik değil çeker değeri önemli! Avrupa ürünlerinde genelde balık testi yazılır üzerine. Yani suda çekebileceği yük. Amerika ve Japonya üretimlerde örgünün kuru yük kaldırma kuvveti yazılır.

Genel ortalama 0,10 ile 0,20mm arası örgü sonuna 0,25 0,26mm 10m örgü şoklamaktır. Double uni knot ile!

Bugüne kadar kullandığım en ince örgü 3lb çeker değerine sahip ve 0,06mm di. Rapala ile palamut ve lüfer çektiğim bir örgü. Yani tek balık çekebilirsiniz çünkü çeker değeri ona göre. Tabiki sonunda şok için 0,25mm örgü vardı.

0,15 0,16mm örgüler (gerçek değer!) Boğaz için yeterli oluyor. 7 8 palamutu tek çaparide çekebiliyorsunuz.

Altta yazmışsınız Albright düğüm ile! Albright düğüm mono örgü arasına atılan bir düğümdür. Örgü örgü arası atmanız gereken düğüm Double Uni dir.

Berkley Spiderwire Stren aynı firmanın (Pure Fishing) ürettiği ürünler olmasına rağmen Berkley daha çok Avrupa için üretilmiş bir iptir. Tatlısu sazan avında daha çok kullanılır.

İsterseniz arayabilirsiniz 538 889 81 79

3. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Teşekkür ederim Ceyhun,
    İlk fırsatta zaten Tarabya'ya gelmek istiyorum.
    Facebook'tan takip ediyorum, geçenlerde Shore Jigging için gelmeye karar verdim, ama hava şartlarından dolayı iptal oldu.
    Bu bir kaç günlük soğuğu atlatalım, oraya gelirim, tanışmış da oluruz.
    Selamlar

4. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Memnun oluruz, görüşmek üzere

5. winchester2011

winchester2011 m.asım yeşildağ

6. adx

adx Adil

Favori Kamış:
    Vega Potenza Supercore, Olympic Graphiteleader Argento Compatto
    Favori Makine:
    Daiwa Certate 3012H, Daiwa Emblem Pro 5500, Daiwa Tournament Surf 45QD (Favorim, ama bende yok)
    En İyi Avı:
    En iyi avı kaç kilo mu? Şaka mı bu? Çinekop, çinekop. Herhalde 70-100 gram arasıdır :-)
    Sağlam görünüyor ama biraz kalın olmuyor mu?
    Benim kamışın son yüzüğü çok küçüktür ve bazı düğümler takılabiliyor.

7. Orkun

Orkun Orkun

Bu hesabın yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden eski bir konu olsa da yanlış bir şeyi düzeltmek gerekir.
    Yurtdışı sitelerde kurşun değeri oz olarak veriliyor ve örneğin 5 oz kurşun atacaksanız lider olarak 10 katının libre cinsinden çekeri kadar bir misina kullanmanız gerek deniyor.
    Bunu bizim metrik sistem birimlerine çevirdiğinizde yaklaşık 0.16 katı yapıyor
    Yani 200 gr lık kurşun atacaksınız 200x0,16 = 32.
    200 grlık kurşun için lider olarak en az 32 kg çekerli bir şey (misina, ip neyse artık) kullanmak gerekir.
    Şöyle bir şeyde var, yurtdışı surf atış denildiğinde plajlardan bize göre daha uzun ve değişik (pendulum vs.) stillerde yapılan atışları kastediyor.
    Yani bu hesap biraz onların stillerine göre anladığım kadarıyla.