Acemilerin hiç bilmediği terimler

Konu, 'Genel Konular' kısmında amateur01 tarafından paylaşıldı.

1. amateur01

amateur01

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın
    benden de bir soru zoka nedir iğne ile ilgili bir terim olduğunu duydum ama hangi tür iğnelere deniliyor nasıl bişe

2. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    amateur01 zoka igneden cok takımın ozelligidir ornegin ben zokayı deniz sakin oldugunda çinekopa kullanıyorum hırsızlı igne ve 10-20 gram kursun igneyi yemleyip attıktan sonra kursun hafif oldugu için yavaş yavaş batar o arada yem hareket ettigi için çinekop atlar bunu hamsi takarak hem çinekopa hemde kefale kullanabilirsin bu takıma zokalı takm deniyor RAST GELE

3. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    lolipop çubuğundan takım

herkese selam arkadaşlar bildiğim kadarı ile bu takımı papağan balığı için akdeniz bölgesinde tekneden atarak kullanılıyor. beyaz lolipop çubuğu ve içeceklerde kullanılan pet çubuklardan yapılıyor. inşallah doğru hatırlıyorumdur sonsuz saygılarımla

Son düzenleme: 5 Nisan 2006
  4. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Selamlar,
    Zoka,kurşun eritilip,iğnenin palası kurşunun içinde, keskin ucu dışarıda kalacak şekilde bir kalıba dökülerek elde edlilir.
    kabaca, yemli zoka, seyirtme zokası olarak iki ayrı şekil ve boyda olur.
    Yemli zokaları, genellikle sarımsak dişi biçiminde olur,büyüklükleri de çinekoptan toriğe kadar, avlanacak balığa göre değişir.
    Yemli zokasının ucundaki iğneye akyem takılır.Akyem,izmarit,istavrit,istrongilos,kolyoz,uskumru(Nereden bulacaksak!!!) gibi balıkların, kuyruğundan kafasına kadar iki yanından fileto çıkarılarak, ya da kafayı da ikiye bölecek şekilde devam ederek elde edilir.Kuyruğundan başlayıp ağzının ucuna kadar balığı ikiye bölerek çıkarılan yeme YARIMGÖZ, kafasız olana ise YARIM YAPRAK denir.
    Bu yem zokanın iğnesine iki üç defa batırılıp dödürülerek takılır ve zokanın kurşunu cıvalanarak iyice parlatılır.
    Oltanın hazırlanışı basittir.Balık tutulacak yerin derinliğine göre 30-40 kulaç misina mantara sarılır,ucuna tutulacak balığın büyüklüğüne göre bir fırdöndü takılır, bundan sonra da bir, bir buçuk kulaç kadar beden konur, bedenin ucuna da zoka bağlanır.Sandaldan kullanılır.Mesela lüfer yemlisi için olta dibe indirilir.(Bu zokanın ağırlığı 25-40 gram olur.) Sonra bir kulaç çekilip beklenir.Haydi rastgele.
    Seyirtme zokaları ise genel olarak balık şeklinde olur ve iğne bu zokada boğazına kadar kurşuna gömülüdür.
    Hamsi,istavrit,çinekop ve uskumru şeklindeki seyirtme zokası lüfer,palamut,torik,kofana avcılığında kullanılır.
    Buna yem takılmaz.Kurşun iyice temizlenip cıvalanarak parlatılır.Balıkların küçük balıklara saldırdıkları yerlerde dibe kadar indirilip 5-10 kulaç hızla çekildikten sonra tekrar dibe bırakılması ve balık yakalanana kadar böyle çekilip bırakılması gerekir.Ağırlıkları suyun derinliğine ve balığın büyüklüğüne göre değişmekle birlikte 100-400 gram arasında olur.
    Balıklar bunu kaçan bir balık sanarak atlarlar ve ağzından yakalanırlar.
    Seyirtme zokalarının bir de ÇARPMA dediğimiz çeşidi vardır.
    Çarpma 1 kg.kadar ağırlıkta olabilir.
    Bu da balıkların yoğun oldukları ama yeme atlamadıkları yerlerde sallanır.Adı üstünde , çarpma balığın rastgele bir yerine takılır.Bazen başından bazen kuyruğundan balık yakalanır.
    Seyirtmelerin,bir de kıyıdan atılanı vardır ki buna yünlü zoka denir.Bu diğerlerine göre küçük olur.Kıraça boyunda,veya hamsi.bunun ortasında bir deliği olur buraya duruma göre genellikle kırmızı bazen kırçıllı veya beyaz tüy takılır.Zoka açığa atılıp çekilirken bu tüy aşağı yukarı oynayarak balıkları cezbeder.

Buraya kadar anlatmaya çalıştığımdan anlaşılacağı gibi, seyirtme zokası,şimdiki sahte balıkların,(Rapala,yozuri vs. ) atasıdır, prototipidir.

Artık kullanan kaldı mı bilmiyorum,belki yemli zokalar çeşitli balıklar için hala kullanılıyordur ama seyirtmelerin tarih olduğunu düşünüyorum
    Selam ve sevgiler.

5. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    reis ben zokayı hala galata köprüsünde kullanıyorum çinekop zamanı baya iş yapıyor saygılar

6. mozdil

mozdil

Favori Kamış:
    Olta
    Zoka

Yazının devamını http://www.bilgehansarp.net adresinde okuyabilirsiniz. Aynı sayfada fotoğrafları da mevcut.
    Yurtdışında ise benzer uygulamalar var. Jig olarak ararsanız ulaşmanız mümkün. Bir kaç örnek fotoğraf:
    http://www.cabelas.com/cabelas/en/content/Item/11/15/49/i111549sn01.jpg
    http://www.cabelas.com/cabelas/en/content/Item/11/45/02/i114502sq01.jpg
    http://www.cabelas.com/cabelas/en/content/Item/12/07/98/i120798sq01.jpg

7. postaci_61

postaci_61

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    rus kefali 9.35 kg
    zoka

değerli arkadaşlar zoka nıza takıldım:D :D :D
    arakadaşlar dedimi deşmeyin:mad: :mad: sabırsızlık ile mayıs ayını bekliyorum
    rus kefalleri ile savaşa hazırlanıyorum
    zoka üçlü bir olta takımıdır üçlü deyince çapari ğibi alğılamayım bir birine kaynaklanmış veya sarılmış üçğen şeklinde bir olta takımıdır biz genellikle dörtlü el yapımı zoka ile rus kefali.has kefal. levrek avı yaparız bekle beni rus kefalleri 20 gün izin alıp eve barka uğramadan robinson ğibi peşinde olacağım

8. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    tabi bilmediğimiz kelimeleri açıklarken ayrıca bunların resimlerinide koymak çok yararlı olur aceiliğimizi atma açısından

Sarımsak Zoka

Sanırım zokanın birden çok özelliği var
    - Ekstra kurşun kullanmamak dolayısıya takımı daha basit tutmak.
    - Yem direk kurşunla birleşmiş iğneye(zokaya) takıldığından oltayı çekerken yada salarken yemin doğrudan ağırlık merkezi olarak hareket etmesini ve oltaya ilettiğimiz kuvveti doğrudan dış mekana yansıtması
    - Birde aklıma gelen bi şey daha var mesela yaprak kestik yemi zokaya taktık zokanın kurşun kısmı yaprak istavritin kafası gibi görünebilir.

ben hiç kullanmadım ama kafama yatıyor mantık.

Sırtı bildiğim kadarıyla motora hafif yok vererek misinamızın ucunda bulunan canlı, ölü, gerçek, sahte türlü türlü yemi ve takımı olan ve bunların orta su üst su yada dibe yakın bir şekilde gergin olarak çekilerek balığın buna atlaması sağlanack olan bir av sistemi.

Rapala bir balık avı malzemesi üreten firmanın adıdır. Yukarıda arkadaşlarında belirttiği üzere birçok farklı malzeme üreten firma çoğunlukla yapay balıkları ile anılmaktadır.

Mesela rapala firmasının ürettiği bir sahte balıkla sırtı yöntemi kullanılarak av yapılabilir. Yada ben bugün bir zoka gördüm. Dedemin rapalası var :D gibi.

9. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Emre Kardeş,zoka ile avcılık güzeldir.Balıkla olan duygusal ilişkinin her anını tadarsınız.Seneye lüfer zamanı inşallah beraber çıkarız.Gürol Kardeşim bölgesel konuşuyor.Resimledikleriniz çaparidir.Sevgiler.

10. beyazkartal

beyazkartal selim

Favori Kamış:
    hertürlü malzm
    En İyi Avı:
    kofana eşkina yayın herhalde 1kg yakın
    arkadaş o dediğin üçlü birbirine kaynaklı iğne benim bildiğim kadarıyla( çarpma )ben öyle biliyorum zoka kurşunlu hırsızlı veya tek iğnelidir.

11. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    bunu gökovada kullanıyoruz ustam.çarpmayı.burada bazı kefaller asla yem ymez.sadece siyah yosun yerler ve yakalanması neredeyse imkansızdır.bu yüzden en küçüğü yarım kilodur.bunları yakalayabilmek için çarpma kullanırız.

köyceğiz gölündede bahar aylarnda kefal akıntıları olduğunda kullanıldığına denk gelmiştim.:)

12. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Yanlış bilgi.
    Zoka, bir olta takımı değildir.

Senin anlattığına üçlü iğne denir.
    Mahalli olarak iğneye, olta diyorsanız, o başka.
    Olta, misinadır.

13. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    uzun olta nedir ?

14. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    UZUN OLTA

Genelde canlı yem ile kullanılan ve canlı yemin takılacağı kısım avlanılacak balık tarafından parçalanmasın diye telden imal edilen, bu telin ucunda iki-üç sıralı iğne ihtiva eden olta takımına Uzun olta denir
    Hareket halindeki tekneden kullanılır. genelde levrek, lüfer, sinarit avcılığının tekniğidir. levrekte birinci sınıf yem canlı ispari, diğerlerinde zarganadır. telli kısım balığın ağzından sokulup solungaç kapağından çıkarılır, Üç sıralı iğnenin biri gırtlağa diğeri sırta sonuncusuda kuyruğa takılır
    Tekne hareket halindeyken ilk önce bir halkayla takımdan ayrı bir kolda bulunan kurşun salınır ki takım kurşuna binip karışmasın...olta dikleşince yemin bulunduğu köstek kısmı suya bırakılır ve denize ağır ağır 20 kulaç kadar misina sağılır. tekne akıntıya karşı giderse daha düzgün ve sabit hızda yüzen yeminiz çok daha seksi bir av haline gelir. akıntıya göre 2-3 kimi zaman ise 4 deniz mili hızla (levrek avında motor kullanılmaz, kürekle ilerlenir) ilerlerken oltada gerginlik ya da anlamsız bir boşluk hissi oluştuğunda 30-40 cm. kadar kuvvetle çekilir, balığın ağırlığı hissedildikten sonra balık tekneye çıkartılır.

Değerli arkadaşımız Yakamoz ' dan alıntıdır .

15. ercancoban

ercancoban

Favori Kamış:
    makaralı olta göl kamışı
    En İyi Avı:
    çupra 250 gr.
    Bende isimlerin altındaki mertebelerin türkçe anlamlarını merak ediyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

16. srcn.41

srcn.41

Favori Kamış:
    Milennıum 60 ve Beta 60 Albastar makina,dragon ve discovery kamiş,el oltası,hassas kamiş
    En İyi Avı:
    Resimdeki eşkina,İstavrit,lüfer,zargana,meszgit
    Peki Rapala GöL Kaşik Denizde genelde kullanılır Diyebilirmiyiz?

17. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Rapalalar da tıpkı kaşık lar gibi kıyıdan at çek yada tekneden sırtı şeklinde (Sürütme de denir) yapılan avlarda kullanılır. Genelde levrek palamut sinarit akya gibi balıkların avcılığında belli başlı modelleri etkilidir. Yine değişik modelleri ile kalamar avlamak mümkündür.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Haziran 2007
  18. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Yukarı da da belirttiğim gibi avlamak istediğimiz balığın cinsine göre model, renk ve boyutlarda olanları seçersek ve yine at çek yada sırtı yapacaksak evet genelde kullanılır diyebiliriz.

19. silentfisher

silentfisher emre

Favori Kamış:
    lineaffe 390 spirit surf kamış
    Favori Makine:
    alba star kk 60, okuma avenger 45 lik
    En İyi Avı:
    kasna 700 gr, irice zargana,istavrit kovayla vs vs
    eywallah yorumların için.sıkılmazsanız paylaşımdan bir sorum daha var.spin ve teleskop diye çeşitleri var kamışların.bugün öğrendim.bunlar nedir?daha başka da var mı?
    not:msjı editleyip cevabıda sitede varmış.http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=566 :)

20. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Asla sıkılmayız sevgili kardeşim Emre..
    Burada ben ve tüm arkadaşlarım bildiklerini paylaşmaktan zevk alırlar. Umarım elimizden geldiğince yardımcı olabiliyoruzdur.

İlave olarak bu linki de inceleyebilirsiniz.

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=9920

Son düzenleme: 10 Mayıs 2007