ahtopot...

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında Carioca tarafından paylaşıldı.

1. Carioca

Carioca Utku Genç

En İyi Avı:
    2,5 kg Levrek :)

hic tartmadim ama yanilmiyorsam 1 kg lik degil asagi yukari 600-700 gramlik ahtopotlar avliyorum genelde,1kg liklara kiyida rastlamak icin sansli gunumde olmaliyim:) ciplak elle avlama isini kiyida yapiyorum.su cok sig oldugundan sorun yok,agustos ayinda yazligimizin bulundugu koyda cok sig suda bu boyutta ahtopotlar dolu.. eger saroz korfezi ne ugrama imkaniniz olursa agustos doneminde sazlidere ve adilhan koyleri arasinda "karacali" denen yere giderseniz,gorebilirsiniz.su oldukca sigdir ve sabahin erken saatleri ile aksam ustleri gunes batarken,bir cok ahtopot kiyiya yanasir,bulduklarimi hizli bir hamleyle tutar ve kiyiya firlatirim,ardindan karaya cikar,kafasini cevirir ve kovama koyarim...
    olay bundan ibaret... bunun disinda derin bir yerde elle yakalamayi bir kez denedim,malesef ben onu degil,o beni yakalamisti,ve isirmisti:(
    sarozda olducka fazla ahtopot oldugunu soyleyebilirim,denize birakilan tenekelerle bunlara yuva yapan kiloluk ahtopot yaklamak cok zor degil...
    hatta bizim oralarda ahtopotcular vardir,kiyilari gezerler,yakaladiklari ahtopotlari kilosu 5 YTLden kabzimala satarlar
    malzemeleri:
    dalgic elbisesi ve eldiven(soguk su icin,sarozun suyu genelde soguktur),
    icine camasir suyu koyduklari sise tarzi bir sey(yuvasinda duran ahtopota ufak bir miktar sikildiginda yuvadan cikar ve elle yakalamaya musait olur,avcilar da yakalayip canli canli tellerine takarlar)
    ve balik teli(ahtopotlari takmak icin)

ayrica cok hareketli olmadiklarindan zipkinla vurmak da cok zor degil kanisindayim,gozlerinin tam ortasi en saglam yerdir,ordan vurusaniz koparma ihtimalleri cok cok dusuktur.ancak hedefi yanlis yerden vurursaniz,oldukca ugrastirir,buna diyecek bir seyim yok...

diger anlatilan yontemlerin hepsini deneyecegim.ozellikle buzdolabi yontemi cok daha pratik olacak gibime geliyor:D
    tesekkurler...

2. reancarne

reancarne

Favori Kamış:
    olta / zıpkın
    En İyi Avı:
    lüfer 4.5 kg.
    utku çamaşır suyu ile beraber bu işi para için yapanlar göztaşı denen bir madde de kullanıyorlar.. asosta . ancak bence bu etik değil..

3. Carioca

Carioca Utku Genç

En İyi Avı:
    2,5 kg Levrek :)
    biliyorum abi haklisin,sarozda da kullaniliyor
    ben de katiliyorum etik olmadigina..
    bu yuzden hic bir sey kullanmiyorum avlanirken,sadece ciplak elle:)
    hem insana eski caglardaki avlanma hissini veriyor:D

4. mehteran

mehteran Gürkan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan
    Kıymetli berk ahtabotu nerde yakalayıpta tadına bakacaksın anlamadım. bizim buralada nerde var? valla ben hiç denkgelmedim böğle bir yaratığa.

5. Göztaşı aslında eskiden beridir kullanılır, daldığımda da kullandım ama normalde de kullanırdık mesela balık tutuyorsunuz, ama balık kendini kayaların arasından çıkarmıyor (bu oltada da dalışta da geçerli) bu durumda biraz göz taşı sarkıtarak balığı yerinden çıkartabiliyorsunuz.
    Olta avcılığında belki etik değil ama bazen hayat kurtardığını söylemeliyim.
    Hocamın başına gelen bir olay, akyayı vurmuş ama balıık kendini derine çekip kayaların arasında dönmeye başlamış, öyle dolamış ki ipi, hocamı da beraber girdiği kayaya resmen bağlamış. Diğer eliyle jelatininden göztaşını açmasaydım belkide kurtulamazdım diyordu...
    Bu arada okuduklarıma inanamadım, yemek pişirmek sanat falan fekat bu sanattan bahseden arkadaşım bu konuda ekstra yetenekli bir sanatkar ;)

6. massicator

massicator

ahtopot

merhabalar ben berk,

antalya'da ahtopotları olta ile alıyordum, buralara gelinceye kadar. daha balığa gidebilmek kısmet olmadı :mad: ama plan program yapıyorum :D
    yem olarak kupes kullanırım genelde, karın kısmından oltayı geçiririm ve genelde ağız kısmından yakalanır ahtopot, tabi kolları ile yemi almadıysa ama çoğunluğu ağzından yakalandı ve çok kolay çektim. ahtopotu görebiliyorsanız yakalamak çok daha kolay. arkadaşlar saroz körfezinde görebildiklerini yazmışlar teşekkürler orayı kafama kazıdım :D
    ahtopot biraz sersemleyinceye kadar bi kaç kez vuruyorum kafasını ters çevirdikten ve öldükten sonra iç organları, gözü ve gagasını çıkarırım, keskin bir bıçakla. hiç birşey yapmadan sirkeli suda 30-40 dakika düdüklü tencerede pişiriyorum ne derisi ne de soyulması gereken kısımlar kalıyor, fakat vantuzlarıda gidiyor genelde.
    daha sonra çıkarıp soğuk suyun altından geçirip kolların içinde sinir kaldımı bakarım, tam ortada bulunur biraz daha farklı renkte olur. genelde kalmaz. bence tadını bozuyor, kaldıysa bir bıçakla boyuna ortadan ayırıp siniri alır ve küp küp doğrarım, içine zeytinyağ bol limon isteğe göre de az miktar (genelde atmam) maydanoz atarak yerimmmm :p

*diğer tariflere göre sade oldu ama sadece tuttuğum balığın tadını almayı severim, siz istediğini katabilirsiniz

saygılarımla afiyet olsun