Akdeniz Çeşitlemesi...Haziran ALANYA...

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında Onur GÜNER tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Spider

Spider Mert Eren

Herkese Merhaba,

Onur'un iyi bir zıpkıncı olduğunu hemen hemen hepimiz öğrendik
    Ama iyi bir amatör olmak konusunda çok uzun yollar katetmesi
    gerekecek gibi gözüküyor..

Her şeyden önce YASAL SİRKÜLERİMİZE UYMAMIZ önemlidir.
    bunun yanı sıra VİCDANİ SİRKÜLER ise YASAL SİRKÜLERDEN daha da
    kısıtlayıcı ise kullanılmalı..

Kendimize göre belirlediğimiz ve kendimizce doğaya daha az zarar verdiğini
    düşündüğümüz ESNEK OLABİLECEK VİCDANİ SİRKÜLER çok da geçerli
    olmamalı.

Lütfen.. VİCDANİ SİRKÜLERİMİZİN mevcut YASAL SİRKÜLERDEN DE
    daha KISITLAYICI olmasına dikkat edelim..

iyi bir trofeyi hangimiz suya iade ettik acaba ????????

2. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    onur abi benim alanyadan tanidigim bir arkadasimiz ikimizin arkadaslari ortak ve cok zaman ayni blgerde avlandik ama bir muhabbetimiz olmadi..ben onur abinin avinda bir sakinca gormuyorum..sozlerinde ise anlatmak istedigini dogru dile getirememis gibi dusunuyorum...ve resimde dalmis oldugu bolgeyi her tasina kadar bilirim..o bolgede vurulabilecek en buyuk avlar bunlar artik cunku bolge deki trofe yapacak yerler gumruk alani olup kapatilmistir..yoksa 40-60kg arasi kuzulari sergilerdi bize ve orada orfoz ve tektuk lahoz da bulunur ama ben onur abinin vurdugunu hic gormedim...cunku yasak bir tur...ve onur abinin sirkuler onemsemem demesi yanlis algilanmis olabilir cunku onur abi zaten site icinde ve cevresinde ahlakli ve saygili bir insan ve baliklarada bir okadar saygili oldugunu dusunuyorum...dedigi gibi her dalista 100 tane 100 g balikda vurubilir ama dedigi uzere ben bunu yapmam.. sadece ihtiyacimi vurur cikarim ve avimi secerim diyor..kisaca onur abi yazili sirkulere uyuyor ama vicdani sirkuler onun icin daha onemli...forumda bir cok zipkinci arkadas var ve bir cok resim bu baliklardan 10 kat kucuk..ama biz yinede once tebrik edip incitmeden uyarmaktayiz.onemli olan herkeze sirkuleri benimsetmek..unutmayalim bir ogretmen zorla bir sey ogretemez ama guzellikle her sey ogretilebilir..bence yaklasimlar da insanlara daha yapici yaklasmak gerekir cunku farkinda olmadan birilerini kirabiliriz...yanlis anlasilmamak dilegiyle..saygilarimla

Son düzenleme: 1 Ağustos 2007
  3. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    canım kardeşim o zaman gece feneri alıp dalalım . zaten ihityacım bir balık 5 kg levrek alıp gidecem diyelim . nasıl olur sence ?

4. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    onur abi gece dalis yapiyorum demiyor!!!!gece insanlarin olta ile yakaladigi baliklardan bahsediyor kanimca...cunku o bolgeler sargoz melanur vs cikar ve insanlar oturup isi bilen 5-10kg tutar...eger siz vurabiliyorsaniz dalin o sizin vicdaniniza kalmis tarim koy isleri her balikcinin basina bir memur dikemez kac santim kac kilo tutmus veya vurmus diye...ama bu konuda acik sozlu olarak konusan birinide suclamam ona dogru yolu anlatirim sahsen ben...kacimizda balik tartmak icin el terazisi ve metre var balik cantasinda???o zaman ben 2 poset balik tutarim gozume 4 kg gozukur ama eve gelip tartinca 8kg cikar!!!!ve 40 cm dusundugum balik 30 cm cikarsa!!!her kezin goz karari iyi degil veyahut tecrubesi yeterli olamayabilir..ama onur arkdasimiz goz olcusu oturmus durumda ve vicdani ile baligi secip avliyor...secme konusuna gelince kg veya porsiyonluk bir baliga sikiyor zipkini...ama herkez boyle duyarlimi cok kisi suya girip yavru mirmirdan tut orfoz lahoz ne gorurse vuruyor yeterki balik olsun...bu yuzden yasal sirkuler disinda vicdani sirkuler de onemli benim icin..sizce???

5. bunlkarın hepsi bir günde mi avlanmışşş???

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Ağustos 2007
  6. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:

1- ben de onur gece fenerle dalıyor demedim.anlatmak istediğim biri çıkar ben gecede bir tane balık vuruyorum benim vicdani sirkülerime uyuyor derse ne diyeceğiz.
    2-tarim koy isleri herkesin başına adam dikemediği için yasal kurallar koymuş uymak lağzım.
    3-4 kilo balık tutupta 8 kilo çıkıyorsa kesin olarak bir yerlerde problem vardır . önlem almak gerekir.:D
    4-zaten herkesin yaptığını yapmamak için böyle değerli avcıların öncü olmaları gerekir. yaptığı avlarla insanları kendine imrendiren kişi her zaman öğretici olmalıdır.

sonuc olarak kural varsa bilecek ,uygulayacaksın ve uygulatacaksın.

7. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası

sozlerinde ise anlatmak istedigini dogru dile getirememis gibi dusunuyorum..
    Ben 15 gündür Onur'un sözlerini doğru olarak dile getirmesi için uğraştığım halde bunu başaramadım. Umarım sende bana yardımcı olursun bu konuda.

Ben sana bir soru sorayım kardeş. Bulunduğun ülke de vicdani sirküler nasıl işliyor bir anlatabilirmisin ? Balığı yakaladıktan sonra niçin salıyorsunuz _? Limit üstü avlarınız olursa ne gibi yaptırımları var ve siz bulunduğunuz ülkede vicdani sirküleriniz gereği limt üstü avlar gerçekleştiriyormusunuz _?

8. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    ben bu isleri futbol macina benzetiyorum!!!neden derseniz bir futbolcu sozon boyu muhtesem goller atar ve herkez aslanim canim teksin sen vs . der ama bir gol kacirsa hay ben senin................................ .............. derler...bu iste buna benziyor..bir kisiyi bu sekilde karalamamak gerekiyor...
    1-onur abi ben kurallara uymam arkadas demiyor..ve sirkulere uymayan bir av yapmiyor!!!!
    2-tarim koy isleri herkezin basina adam dikemedigi icin kurallar koymus.ve bu kurallara uymak gerektigini anlattim ve belirttim dikkatinize!!!
    3-evet vicdani sirkulerde problem var demek!!!her baliga gittigimizde bu tur insanlarla karsilasmak mumkun!!!
    4-onur abi zaten her zaman meraklilari bilgilendirmekte ve ogretmektedir..konusmasina gelince kendi dusuncesi ve prensibidir bana saygi duymak duser....
    5-eger ortada yanlis bir av varsa veya daha onceki avlari veya konusmalrai sirkuleri aziyorsa bende sizinle ayni fikirdeyim...
    6-beni yanlis algilamanizi istemiyorum ve polemik yaratmak da degil amacim veya kotu olan bir seyi savunmak ta amacim sadece biraz daha duyarli dusunup kendinizi bu kisinin yerine koymak...

9. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    mustafa kardeş bu arkadaş ''SİRKÜLERDEN HABERİM YOK, 5 KG LİMİT VARMIŞ BENDE DUYDUM '' gibi kelimeleri söylüyor. daha fazla söze gerek yok umarım o arkadaşta yanlışından döner . bizlerle daha güzel nice avlar paylaşır.
    esen kal sevgili kardeşim.:cool:

10. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:

saygilarimala abi.....

11. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası

Hauki kardeş ben bir soru sormuştum ama atladın galiba_?_?

12. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    ozurdilerim serdar abi atlamisim..serdar abi bu konuda yardimci olmaya calisiyorum zaten...benim balik avinda bir cok arkadasim oldu ve hic birinin bana karsi ve cevreye karsi bir hatasi olmadi sebep ise balik avlayan insanlarin duyulari daha cok gelistigi kanisindayim ve daha duyarli olduklarini dusunuyorum..ve onur abininde ayni duyarlilikta oldugu kanisindayim...bulundugum ulkede vicdani sirkuler isliyor yasal sirkulerden cok artik insanlar balik avini gecim icin veya yemek icin avlamiyor...insanlar zevk ve spor icin balik avliyor...burda 1 metrelik turna tut birine vermeye kalk at suya der...yasal sirkuler ise soyle ozetleyeyim...
    1-balik avlanma belgesi olmdadan 45 cm lik el kamislari veya kasnak tipi el oltalariyla balik avlalamak serbest..0-18 yas ve 50 ve uzeri yaslar icin belge ihtiyaci yok..makinelei olta kullanmak icin 32 euro (bolgesel olarak degisiyor)odeyerek sinirsiz makineli olta kullanabilirsiniz makine kamislari 3mt gecmemekle birlikte bazi bolgelerde 2 mt gibi kisitlamalarda var...
    2-45 cm alti turna sudak ve diger avci baliklarin suya iade edilmesi veya avlanmamasi gerekiyor..45 cm ustu baliklar istege gore salinabilir veya alinabilir..sazan capak ve diger turler icin bir kisitlama yok..
    3-parakate,sepet,ve beneri kapanlar ve ag kullanmak bazi gollerde serbest olup sinirli bir sure icinde irmak ve nehirlerde yasak...
    4-gollerde belirlenmis bazi ureme noktalari buyuk sazliklar gibi bolgelerde avlanmak yasak..tekne ve botlarda uzun saft motor ve benzin veya mozotlu motorlar kullanmak yasak tabi cigneyenler goruyorum...
    5-avlagini temizlemek sart ve gol kenarina kamp kurmak yasak kamp kurmak icin gol kenarlarinda ozel kanp alanlari var oralarda kamp kurulabilir...gece avlanmak yasak...

13. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası

Estağfurullah kardeşim. Verdiğin cevaplar için teşekkür ederim.
    Şimdi benim sormak istediğim şu 1- 2- 3- 4- ve 5. maddeleri vicdani sirküler dahilinde aşarsak ne oluyor orada ?

14. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    asarsan takimlarina el konuluyor ve ceza yiyorsun balik basina...her gol ve rmakta gorevliler var...bu kanuda cok ciddiler.ben 1 haftalik tatilde kuzeyde 10 km bir alanda balik avlamak icin 32 euro izin belgesi+12 euro bir vergi odedim,,bu vergi ile her sezon basi goller ve nehirler baliklandiriliyor...tatil yolu ustunde binlerce karavan gordum kuzeye baliga gelen dunyanin her yerinden insan balik turuzmine geliyor..bu sekilde cok iyi bir gelir elde edip bu gelirlede baliklandirma yapiliyor...

15. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası

Hımmm

bak ne güzel şeyler yazmışsın
    Her göl ve ırmakta görevliler var diye...

Abicim bak işte bizde bunun için uğraşıyoruz. Orada sirküler hairic av olduğunda sende bizim gibi sirküler dahilinde avları destekle, destekle ki Vicdani sirküler kanuni sirkülerin altında olsun...
    Kimse ben vicdani sirküleri dinlerim diyerek kanuni sirkülerin önüne geçmesin.

Orada kanuni sirküleri denetleyenler var burada yok. O zaman vicdani sirküleri kanuni sirkülerin altına indirmek için emek verelim.

16. icemaster

icemaster Hüseyin

helal olsun...

gözümüz gönlümüz açıldı ya :))) tebrikler ...

17. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:

bu konuda sizin yaninizdayim...dun mesajlarinizi okudum karsilikli...benim soyemek istediklerim sadece kirmadan uyarmak veya yol gostermekti ama siz bunu yapmissiniz su an benim diyecek bir sozum yok...
    saygilarimla

18. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    ben yapıcı olmaya çalışıyorum Mustafa kardeşim elimden geldiğince
    karşı taraftan da aynı olgunluğu görsem zaten konu kapanacak
    göremeyince de bitiyor bende her şey

19. Kelanj

Kelanj

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    7.5 kg.Sazan.
    Olta ile avlayan şahsiyetlere bir şeyler verebiliyorsak ne mutlu bize.:confused:

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.