Akdeniz'de İstilacı Kırmızı Balık ve Balon Balığı Sorunsalı - Tükenen Çatalkuyruk

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında alişan tarafından paylaşıldı.

1. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Bilgiler icin cok sag ol Aykut...Super.Fotolarini arsivliyorum...:)

2. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Detayli aciklamalarin, verdigin bilgiler ve fotograflar icin cok tesekkur ederim Aykut. Harikasin! Sayende soru isaretlerini gidermis olduk. :)

Insallah balon basta olmak uzere bas agrisi istilacilardan daha fazla zarar gormeyiz.

3. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Faydam olduysa ne mutlu.

Katılıyorum. İnşallah istilacılardan daha fazla zarar görmeyiz.
    Ama diğer yandan "bakalım daha neler gelecek" diye düşünmeden edemiyorum. :(

4. Sebastian

Sebastian Murat Yıldız

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40
    En İyi Avı:
    2.750 gram yazılı orkinos 3 kilo şeytan gridasi sayısız zargana turna sinavrit ve niceleri
    tonga baş mercan denir antalyada diğer balık ateş balığı naylon denir eti güzel değildir heryeri dikenli kazık gibi derisi vardır ve mercan tongabas olarak gelmiş akdenize yanlışsan düzeltin ve bu sekilde üredi burada akdeniz evet balondan gecilmiyor cok iğrenc ve catal kuyruk değil şuan orkinos zargana bile yok sacma sapan balıklar cıkıyor cidden balon cok fazlalasmıs dun balıktaydım 40 metrede bile balon vardı bütün sürüyü kacırdı balık tutamadık

5. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Murat kardeşim, nereden çıktınız balığa?

Biz iki aydır haftada 3 kez çıkıyoruz. Daha bir tane balona rastlamadık. Biz mi şanslıyız sen mi şanssız gününe denk geldin acaba? :confused:

Çok takım kaybı oldu mu?

6. malawiking

malawiking Çağrı

Bu fotolardaki mercanla alakası olmayan bir tür sadece isim öyle.Tongabaş barbun olur iri küt burunlu barbunlarsın .Tongabaş mercanı hiç duymadım.

7. goeba

goeba gökhan uğurtan

Kırmızı Rus balığı

Resimdeki kırmızı çizgili balığa Kıbrıs'ta Rus balığı deniyor. Derisi ve pulları çok sert, yüzgeçleri jilet gibi. Özellikle ağdan ayıklaması çok zor. Ticari değeri yok. Tadı kötü kılçıklı nalet bir balık

8. 33orfoz

33orfoz Mustafa

Favori Makine:
    Makina kullanmam , balık ile aramda misinadan başka bir şey istemem...
    En İyi Avı:
    Ceylan - 6,5 kg , 8 Tane Barracuda
    Son resimdeki balığa buralarda MERBUN deniyor . Mercanla barbunun karışımı :)

Doğal nedenler bir yana dursun , mercanı göremiyorsak , sebep %90 trol avcılığıdır .

9. armaganb

armaganb armagan

Bu seneye kadar aynı fikirdeyken.. Haziran ayında Adrasan'da balığa çıktığım Menderes Abi Balon balığı ile ilgili düşüncelerimi değiştirdi.. Paraketeciler artık balon balığı yüzünden parakete atmıyorlarmış ve bu amatör balıkçıların çok işine geliyormuş.. Menderes Abi'nin sözü ama bana da mantıklı geldi.. Eğer Paraketecilerin zararınaysa benim yararımadır diye düşünüyorum..
    Saygılar

10. Sebastian

Sebastian Murat Yıldız

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40
    En İyi Avı:
    2.750 gram yazılı orkinos 3 kilo şeytan gridasi sayısız zargana turna sinavrit ve niceleri
    benim çıktığım yer sabit kıyıda balon oluyor 50 60 metreye gittiğimizde ise bir tane bile yok

11. nicholai hel

nicholai hel Aykut

Paraketecileri sınırlandırmak için balon balığına ihtiyaç duymamız ne kadar ironik değil mi? :eek:

Olayın iki yüzü var elbet. Menderes Abi balon balığından ziyadesiyle zarar görmüş biri, böyle yorumluyorsa olaya olumlu yönünden bakıyordur. O çevrede parakete atılmamasının faydası mutlaka olacaktır.

Ama diğer taraftan, kendisinin de iyi bildiği şekilde balon balığı kendinden biraz küçük boyuttaki palamutlara bile atlayacak kadar gözükara bir balık. Bulundukları sularda yerel balıklarımıza uyguladıkları baskıyı net olarak göremiyoruz. Ama çok korkusuz, tehlikeli ve arsız avcılar oldukları bir gerçek. Ben, biz amatör avcıların balonlar nedeniyle kaybettiğimiz takımlar ve maddi zararımızdan çok denizlerimize verdiği zarardan endişeleniyorum. Yaşadıkları yerler yavru popülasyonunun sıkça bulunduğu, önemli tampon bölgeler. Bu balık da özellikleri itibariyle çok donanımlı bir avcı. Seçiciliği gerçekten çok düşük oranda.

Ayrıca bu balık gece avlanmıyor. Bunu bilen paraketeciler gün batımında döküp gün ışımadan topluyorlar. En azından bizim tarafta durum böyle. Balondan şikayet ettiklerini de duymadım. :(

Sonuçta bizim sularımıza ait olmayan bir türe "iyi ki geldi" diyemeyiz. Bu balık müthiş bir sportif avcılık değeri olan Giant Trevally de olsa, kılıç sürüleri, sarı kanat orkinoslar da olsa bunu olumlu karşılayamayız. Bize hiçbir zararı, aksine çokça yararı olacak türler de olsa, mutlaka denizlerimize doğal olmayan zararları olacaktır. Bu saydığım türler peşinde oldukları balıklar olmadan kolay kolay gelmezler ama, örnek veriyorum sadece. Sonuçta büyük çaplı kolyos, sardalya akınları da oluyor bölgemizde, şu sıra olduğu gibi.

Yani biz istediğimiz kadar bardağın dolu tarafını görelim. Doğal olmayan bir süreçle karşı karşıyayız ve bunun zararları mutlaka olacaktır.
    Acı ama gerçek.