@@Akvaryum Balıkçılığı@@

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında Ronder tarafından paylaşıldı.

1. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    Merhaba

Aramıza hoş geldin..Gercekkten fikir olarak güzel yani deneyecem katılım için teskkürler bide bildigimiz cimento ve kırık tugula parcaları kullanarak magaralar da yapanlar oldugunu görmüstüm saygılarımla

2. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Kullanılacak malzeme, beslenecek canlı türüne göre düşünülmelidir. Sadece dekor anlamında değil, kimyasal açıdan da bakılmalıdır.

Bazı malzemeler suya salınım yaparlar. Suyun pH'ını, sertliğini etkileyebilirler. Bu durumda en ufak bir değişiklik, birçok balık türünü etkiler. Bunlara dikkat etmenizi öneririm.

Saygılarımla...

Son düzenleme: 8 Temmuz 2006
  3. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    teekkürl

Uyarınız için teskkürler sagolun

4. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    arkadaşlar,tarif ettiğim dekoru,yaklaşık 6 aydır kullanıyorum.ben ciklet besliyorum,bir problem yok.
    fakat kullanılan dekor suyun ph seviyesine etki edebileceği doğru,fakat ciklet buna pek duyarlı değil.tetrazon besleyen arkadaşa yaptık aynısını ve bir kaç kayıp oldu.
    seçim sizin,ben yaptım oldu,hemde çok güzel oldu.

5. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    "Ciklet" derken, bilinen yüzlerce türü var. Ve bilinmeyen daha fazla tür olduğu sanılıyor. Cichlid balıkları (doğrusu "cichlid"tir) Perciformes (levreksiler) takımının Cichlidae (sihlidgiller) ailesini oluştururlar. Türkçe literatürde "Alacalevrekler" olarak geçer bazı kaynaklarda.

pH'ın ani değişiminden etkilenirler. Yüksek pH isteyenleri (7'nin üzerinde; 7,5-8,5 arası) isteyenleri de vardır. Nötr (7) ve düşük pH ihtiyacı (7'nin altında; 6,5 ve hatta 5,5) isteyenleri de vardır. Afrika (Tanganyika Gölü, Malawi Gölü, Orta Afrika nehir sistemleri), Amerika ve Asya'daki sularda yaşarlar.

Yüksek pH isteyenler Afrika-Malawi Gölü (sarı prenses, ahli, yunus, auratus...) ve Afrika-Tanganyika Gölü (leleupi, calvus, frontosa, leptosoma, brichardi, marlieri, tropheus...) bölgelerinde yaşarlar.

Buna karşılık; discus, melek, astronot gibi Güney Amerika türleri nötr ve düşük pH'ı tercih eder.

Beslediğiniz cichlid türleri hangileridir?

Saygılarımla...

6. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    mrb.onur...
    bende iki akvaryum var.
    işyerindekiler,sarı prenses ve yunus,
    evdekindede,litopates ve snow prenses
    diyorlar fakat ben pek ciklet türlerini tanımam.
    her iki akvaryumumda da aynı dekoru uyguladım,ancak ben akvaryumlara ph dengeleyici ilaç damlatıyorum.

7. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Merhaba,

Ben de cichlid türlerinden pek anladığımı söyleyemem. sadece genel bir bilgim var, biyotopları ile ilgili az buçuk bir bilgim var. Her geçen gün yeni birşey öğrenmekteyim. Şimdiye dek sadece 5 tür cichlid (melek, zebra, discus, kenyii, sarı prenses) besledim.

Litopates dediğiniz türü bilmiyorum. Ama sarı prenses, yunus ve snow prenses Malawi Gölü cichlididir. Aşağı yukarı aynı dekorasyona ihtiyaç duyarlar. pH da bu türlerde 8 civarında olmalı bildiğim kadarıyla.

Saygılarımla...

8. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    valla onurcuğum,bu zamana kadar hiç suda hiç ph ölçümü yapmadım.kaç olduğu konusunda bilgim yok.aslında bunu ölçebilecek altyapıya sahibim.ölçer ölçmez sana bildireceğim.
    tşk.

9. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    SEVGİLİ ONUR,
    az önce ph ölçüm sonucu 7.52 olarak belirlendi.
    iyigünler dilerim

10. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    7,52 Malawi cichlidleri için uygun bir değerdir. Ayrıntıları ile ölçüm yapmışsınız, çok iyi. Kullandığınız aparatı öğrenebilir miyim?

Bir de şu var; balıklarda pH'ın yüksek olması veya düşük olmasının önemli olması kadar, pH'ın mümkün olduğunca sabit olması da önemlidir. Yani bu konuda en ufak bir dalgalanmada birçok balık türü şoka girmekte. Bu da şimdilik bir dipnot olsun.

Saygılarımla...

11. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    merhaba onur,
    ben bir sağlık kurumunda kimya tek.olarak görev yapmaktayım.burada istemediğin kadar ph ölçüm teknik ve sistemleri var.ben elektrotlu dijital masa üstü ph metre ile ölçtüm.
    konu ph üzerine bence çok takıldı.ben kendi yaptığım bir dekorasyonu tarif ettim,ve bir sorun yaşamadım.ayrıca çok güzel doğal bir hava veriyo akvaryuma,dileyen arkadaşlarım yapsın.
    sevgiler...

12. DİP OLTASI

DİP OLTASI

Favori Kamış:
    Dip oltası
    En İyi Avı:
    Sazan 45 cm
    akvaryum

Kendimi bildim bileli balık beslerim şu an 95-40-50 tanganyika tankı (leptosoma black bee,cüce vatoz ) 85-40-45 malavi tankı (şeker pembe,ahli,yunus,sarı prenses,iceman ) 65-30-30 yavru akvaryumu (malavi türlerinin yavruları)
    SU HAYATTIR.

13. Mert Arslan

Mert Arslan Mert Arslan

Favori Kamış:
    Okuma Helios 2.40mt 15-45 / Okuma V-System 2.28mt 3-12gr LRF
    Favori Makine:
    Daiwa Freams 2500A
  14. DİP OLTASI

DİP OLTASI

Favori Kamış:
    Dip oltası
    En İyi Avı:
    Sazan 45 cm
    Bir Numara

KATILIYORUM:eek:

15. zordak

zordak

Favori Kamış:
    olta
    slm ronder kardeş, bende yunus,sarı prenses,red rubin ve amerikan zebra ile bunları baktığım 70 lt ve 300 lt iki akvaryum bulunuyor,burada birbirimizden öğrenmek istediğimiz pek çok şey olabilir,iyi bir paylaşım olur inşaallah

16. zordak

zordak

Favori Kamış:
    olta
  17. aktekke

aktekke

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    3 kg sazan
    selam

akvaryum balıkcılıgı hakkında biraz bilgim var lepistes beslemek güzel çünkü çok yavruluyorlar bugüne kadar çok lepistes yavrusu besledim tanısalım samsun bafra redblue_onur@hotmail.com

18. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Merhaba, ben de Bafra'danım. Tanışmak isterim.

Şu anda 100x40x60 paludaryumum, 50x20x30 çöpçü akvaryumum, 50x20x30 gambusya akvaryumum var.

Paludaryumumla ilgili görüntü ve bilgileri aşağıdaki başlıkta paylaştım:

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=3664

Saygılarımla...

19. sümer34

sümer34

Favori Kamış:
    Kamış
    En İyi Avı:
    turna 6,5 kg,aynalı sazan 14 kg
    bence cikletler akvaryum balıklarının kralı bende 100-40-60 dolphin var ve içindede 6 adet blue zaire frontoza var 2 erkek 4 dişi balıklar yurt dışından geldi yavrudan bende büyüdü burda temin etmek nerdeyse imkansız şu anda 4senelik oldular yakında resimlerini koyabilirim foruma bence balık beslerken kaliteli cins olmasına dikkat etmek lazım sonuçta size yıllarca eşlik edecekler akvaryum konusunda 20 yıla yakın deneyimim var yardıma ihtiyacınız olursa benburdayım sevgiler

20. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    merhaba arkadaşlar

Öncelikle konuya katılımlarınızdan dolayı teskkürler sanırım konu amacına ulasmıs simdi sizllere geçenler de bis site de gezerkken rasladıgım bi bilgi aktarayım alıntıdır...

akvaryum bitkisiz olmaz bitkilerde co2 siz olmaz,herkes evde yapsın diye başına kelepiri yazdım yoksa ticari bir amacım yok:)işin sırrıda coca-cola nın ki kadar gizemli değil:)haydi bakalım şimdi 2 litrelik kolanın boş şişesinin içine bir kalıp bildiğimiz yaş hamur mayasını ufalayıp atalım,bir su bardağıda şeker,yarıyı geçeçek kadarda su ekleyin karışım hazır şimdide kolanın kapağına hava hortumu olarak kullandığımız hortumdan geçirip silikonlayalım daha sonra hortumun ucunu bir vantuzla akvaryuma sallayalım...olay bitmiştir maya şekerdeki karbonu yakacak ve co2 gazımız akvaruma karışacaktır balıklara hiçbir yan etkisi yoktur,on günde bir yada kabarcıklar azalınca şeker ilave edin bu sistemi yıllardır kullanıyorum bitkiler mükemmel büyütüyor