Alabalık avları hakkındaki bazı önerilerim.

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Harun

Anlattıklarını okudukca heyecanlanıyorum,bana iyi geliyor,sağolasın.

Mercanın yeni halini elbette bilmiyorum.Üzerinde bir santral kurmuş olabilirler.

Grlevikten o zamanlar Erzincanın elektriği sağlanırdı.Dolayısıyla suyun kanala alındığı köy yakınlarındaki bent ve derin geniş kanallarında bugüne kadar görm ediğmi irilikte alabaıklar vardı.Sonrasında geniş kanaletlerle su taşınır santral binasının tepesine gelir buradada iki çok derin havuzda toplanıp boruyla santral binasına verilirdi.

O büyük havuzda kimi zaman çok iri nerdeyse torik boyuna ermiş bazı alabalıklar olurdu.Birtanesini meppse taktırmış ancak yukarı alırken ilkönce kamışım sonrasında misinam kopmuştu.

Bu bölgede havuzdan evvel merdivenler halinde bir bölüm bulunur fazla su buradan aşağıya akar,sonrasında derince ve sakin bir hale gelir,öbür taraftan gelen ana derenin kalan suyuyla birleşir ve şelale yapıp dökülürdü.

Bu sakin bölümdede iri ve güzel alabaıklar yakalamıştım meppsle.

Ana kanalın bendinden evvelki bölümünde kanaldan artan suyun oluşturduğu şelalenin önündeki gölcüklerden çok iri meppsle alabalıklar yakalamıştım.

Ancak beni esas heyecanlandıran ise,bendin(Su prizinin)kanaletlere alınmadanki bölümündeki çok derin ve geniş bölümündeki dipte yatan kofanadan iri alabaıklardı.

İnanki bunlardan birkaçını 5 no meppesle ancak dibe yanaşabilip yakalamışlığım olmuştur.

Konularıma bakarsan o günlere ait resimlerimi bulabilirsin.

Sene 1968-69

O zamanlar dahi yakalar ve salardım.

Sevgimle kal

2. harunzengin

harunzengin harun

Sevgili Vedat abi asıl sizin anlattıklarınızdan heyecanlanmamak mümkün deil .. bunca yıl geçmiş olmasına rağmen nasıl bir sevda ki nokta nokta hatrlıyorsuznuz yerleri. Şelalin üst kısımlarında avlanma şansı henüz bulamadım ama tarif ettiğiniz yerleri google earthten inceledim az önce ve en kısa sürede buralarda terazime koymaya değer bir ala bulma ümdiyle avlanacağım. Bizde 5 no'lu meppsten korkmayacak alalar görürüz inşallah :)

3. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Ben ona evveliyatı olmayan,asla bitmeyecek bir sevdayla bağlıyım:)

4. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk

Dur sana senin avlandığın yerlere yakın bir yerde avlanırkenki bireski resmimi yollıyayım

Sevgiler

Uploaded with ImageShack.us

5. harunzengin

harunzengin harun

Teşekkür ederim Vedat Abi. Emin olunuz bu resme kaçıncı kez bakıyorum ve her baktığımda ayrı bir zavk alıyorum. Dİğer fotoları da konularda bir yerde buldum ve onlara da baktım Erzincanda çekilmiş olanlara hepsi ayrı bir hikaye hepsi ayrı bir tat. Bende sayenizde içimde saklı bu sevdayı dışavuruyorum, paylaşıyorum bunun için de ayrıca teşekkür ederim.

6. ercan ( ISVEC )

ercan ( ISVEC ) Ercan

En İyi Avı:
    18.5 kg somon
    Ben isvec´te yasiyorum ve bana göre en guzel alabalik avi ( FLY FISHING ) ile yapilanidir ve en dogal ve en zevkli avciliktir

7. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Yurdumuzdada yapılmya başlayan ve gittikce artan bu tür avcılık hakikatende en güzel alabalık yakalama tarzıdır

Sevgiler

8. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Derenin doğduğu yer Sağ üstteki Kalecik köyünden hemen az sonradır.

Bente şayet girebilirsen en geniş ve derin yerinde büyük meppslerle çalışabilirsin.

Keza derenin solundan gidersende beton bente(regülatörde diyebiliriz)hemen girmeden evvelki yer ile,fazla suyun ana dere yatağına şelale yaparak döküldüğü yerdede deneyebilirisn.

Sevgimle kal

9. acemi001

acemi001 adana

Merhaba Vedat abi.

sayfayı baştan sona kabaca okudum.

bu işte yeniyim, yani spin olta ile at çek yaparak gökalabalığı avlamaya çalışıyorum bir barajda.

dün ilk at çek avıma gittim ve 1 tane 30 cm boyunda yakaladım akşam üstü saatlerinde. öğle saatlerinde ne takip vardı ne de vuruş.

ama okuduğum kadarı ile zaten sabah ve akşam saatleri vuruş almak için oldukça uygun imiş.

bu gün ise bir kaç takipten başka birşey yoktu.

kullandığım kamışın atarı 5-25 gr 2.10 metre boyunda.

makara 40' lık.

misina ise 0.24

1 ve 2 no mepps kullanıyorum ama en fazla 20 metre uzağa atabiliyorum.

daha uzağa atabilmek için, ki yöntemlerini bolca izledim,

tecrübelerinizden yararlanarak öncelikle

1-misina kalınlığnı 0.18'e düşüreceğim

2- mepps numarasını yükselteceğim, örneğin; 3 numara ya da 4 numara.

vardığım sonuçlar konusunda derya deneyimlerinizi benimle paylaşır iseniz,

beni çok mutlu edersiniz.

saygılar usta.

10. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Balkan

İlgi ve hakkımdaki yorum ve kanaatlerin dolayısıyla teşekkür ediyorum.

Sen işi çözmüşsün zaten.

İnce takımla avlanabilmek başlarda kişiyi az zorlasada,nihayetinde alınacak neticeler bu zorluğa deyecek kadardır.

Mepps marka Spin nerlerin haricinde başka spinnerlerde kullanmanı öneriirirm.

Bunların başında ise Vibrax gelmektedirler

.Hem meppslere nazaran aynı numarayı taşısalarda az daha büyük ve ağırdırlar ve hemde şaft üzerindeki Çan şeklindeki ağırlıkları,çekerken cezbedici hafiften bir seste çıkarırlar.

Sevgimle kal

11. acemi001

acemi001 adana

yeniden merhaba Vedat abi.

sevgimle kal çok güzel bir cümle :)

gösterdiğiniz alakadan dolayı teşekkür ederim.

gökala için ne tür vibraxlar almalıyım? bir örnek dahi yeter bana

şöyle bir bağlantı buldum;

http://www.albashop.com.tr/asp/listgroup.asp?group=04050000

ama vibrax dediğiniz bu sahteler

en temel meppslere benziyor yani farklı desenleri gibi ya da ben doğru olanı bulamadım.

siz kapıyı gösterin ben yürürüm umarım.

teşekkür ederim.

12. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Wibrax kaşık önerisini de ilk kez kendisinden aldığım Üstadımıza muhatap soruna, haddim olmayarak;;)

Evet bağlantı doğru. Ve benim de güzel balıklar aldığım modeli:

Açık/güneşli havalarda daha etkili. Yalnız bir kusuru var, bir müdet sonra renkleri siliniyor. Haliyle eski performansını kaybediyor.

Geçen yıl bizim Usta (ağabeyim Sebahattin ki balık avında aceminin de acemisi) 3-4 saatte 20'nin üzerinde balık avladı bu modelle. Ele avuca gelebilecek 7-8 tanesini alıkoyup akşam dönüşü avlakta yemiştik.

13. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Balkan

Resimleri inceledim.Bunlar yeni renkleri genelde.Balli kardeşimin önerisini dikkate almak lazım.

İlk versiyonlarını ben bulabilirim ama biraz zor.

Zira bunların ve tanınmış Ragot,Rapala,WMC iğne ve kaşıkları,Shimano,Penn gibi markaların bazı makaraları gibi ve elbette Bluefox(vibrax)spinnerlerin en genişçeşiidi hemde orijinal olarak(avrupa ve Amerika yapımı)Türkiyede sadece Hek-Bam şirketinde bulunabilinir.

Ancak şirket artık yarı faal haldedir ve telefonlara dahi sabahları değilde daha sonraki saatlerde,belkide haftanın sadece belli günlerinde bakmaktadırlar.

Kapıyı gösterdim azimle tıklatırsan açacaklardır.

Sevgimle kal
    Not;

Orada ayrıca,Yamashita Yani Marianın meşhur Princess sahtelerininde bazı boylarının,bazı mini Popperlerinin orijinallerini dahi bulmak mümkündür.

14. acemi001

acemi001 adana

teşekkür ederim Vedat abim.

her ayrıntıyla bir bir ilgileceğim.

bu süreçte çok yardımın dokundu gerek eski yazıların gerekse bana özel verdiğin ipuçları.

sağlıcakla kal Ustam :)

15. acemi001

acemi001 adana

Nuri abi öneri için teşekkür ediyorum.

dün araştırdım resimde görünen modeli

ama ne yazık ki uygun numara bulamadım, birkaç tane onun renklerine yakın buldum onlardan ve gözüme çarpan renklerden sipariş ettim.

tabi ki bir de 0.18 misina asso ultra marka.

ilgi için tekrar teşekkür ederim.

16. Okan Sezer

Okan Sezer Okan Sezer

En İyi Avı:
    Henüz denizde
    Ben Gedizin doğduğu yerde doğdum (dedem bile İstanbul doğumlu ama kütük orada ) . Yemediğim tatlı su balığı kalmadı hemde envai çeşit pişirme tekniği ile. Ama hiç balık tadı gelmedi damağıma.

Klasik avcı tekniği ile al çifteyi git. Keklik vuramazsan karga vurursun .
    Karga nın ölmesi mevcut kanunlar gereği toprağa ve ekine faydalır da ; karganın eti pek bir şeye benzemez. Tabi sazancıların kullandığı 2 kilo margarini kaynatıp içine atmaz isen.

O durumda yediğiniz karga mıdır ? yoksa yağ mıdır ?

Kiremitte , tuğlada, tavada yada havada , O kadar uğraşıp yakaladığız balık yerine . Bildiğiniz ekmeği pişirin. Tatlı su balığı ile ekmek arasındaki farkı anlarsanız ne derseniz deyin.....

Saygılarımla.

17. antares

antares ahmet

En İyi Avı:
    lepistes
    Vedat abi özellikle abant alası hakkında yaptığın yorumlar sayesinde belki hiç ulaşamayacağımız bilgiler edindik bunları referans aldık, az-çok takımlar düzdük kendimize.teşekkürler.
    genelde 15-25 gram aralığında sarımsı kaşıklar edindim.anladığım kadarıyla derin noktaları hedef alacağım kendime ve dibi bulucağım. Sabahın erken saatleri her balıkta olduğu gibi bu güzel balık için de avantaj.. hafif 2.40 bir kamış ve yine mümkün olduğunca ince örgülü bir spin makine..en uca FC misina gereker mi bu arada ? klipsten 1 metre önce gibi..
    Bir de sezonu hep 1 nisan bilirdim ancak alabalık avcılığını yasak dönemi 1 martta sona eriyormuş. Abant gölü için de bu 1 mart tarihi geçerli mi? yoksa orası özel bir durummu içeriyor.

18. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Yeni açılış gününün Abant içinde aynı olacağını sanmaktayım.Ancak sorup öğrenmekte fayda var.

19. cemo62

cemo62

vedat bey merhaba,
    alabalık avında at çek için olta makinesi almayı düşünüyorum ama bu iki model arasında kaldım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
    -Daiwa Crossfire 3000X Makine
    -DAM 1142 630 QUICK HPN 600 RD 6 BB 0,30 MM OLTA MAKİNASı

20. cemo62

cemo62

sanırım dam modeli daha ön plana çıkıyor ama bu alman markası da üretim merkezini çine kaydırdığı için kalite sorunu yaşıyormuş ...
    ha bi de uzun oldu kusura bakmayaın ama bir şey daha sormak istiyorum
    D.A.M 5130 603 FZ SPINNER TEK İĞNE, DAĞ ALASI,3 GR bu model kaşık iş yapar mı yada tek iğne olması avantaj mıdır? daha az takılır su içinde vs..