Alanya Tekneden Av

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında homersimpson tarafından paylaşıldı.

1. homersimpson

homersimpson

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    mercan :)
    öncelikle bunu bir organizasyon daveti şeklinde yapamadığım için üzgünüm..

bu hafta biz çıkalım tekneyi tekneciyi deneyelim haftaya herkese açık bir davet yapacağım inşallah :)

Pazar günü tekneyle mercana çıkacağız birçok misafirim olacak konyadan ankaradan manavgattan onlara balık avını sevdirmek, günü mümkün olduğunca keyifli hale getirmek istiyorum.

Fakat çok fazla tekne tecrübem yok. En son çıktığımızda mercan üretim havuzu gibi bi alanda avlanmamıza rağmen aldığımız balık sayısı 4-5 i geçmemişti. :(

Takım olarak 3lü dip karagöz takımı hazırlayacağım bu konuda yardımınıza ihtiyacım var misinayı 35 köstekleri 25 düşünüyorum 100 - 200 mt de avlanacağız iskandili 150 gr düşünüyorum iğne seçimi nasıl olmalı ? kaç yedek takımım olmalı ?

Fazlasıyla makine elimde mevcut el oltası mı makine mi kullanmalıyım ?

hangisinde daha az karışma riski yaşarım ? gelecek arkadaşların ilk avı olacak :)

yem olarak tekneci arkadaş sübye hazırlayacak bende yarım kilo kadar tavuk götürmeyi planlıyorum bu yemler uygunmudur ? borukurdu sülünes bulmak maalesef buralarda çok zor :(

yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler .

tek dileğim bu basit organizasyonda arkadaşlarımın en az benim kadar keyif almalarını sağlamak

hepinize iyi avlar..

2. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Takım olarak 3lü dip karagöz takımı hazırlayacağım bu konuda yardımınıza ihtiyacım var misinayı 35 köstekleri 25 düşünüyorum 100 - 200 mt de avlanacağız iskandili 150 gr düşünüyorum iğne seçimi nasıl olmalı ? kaç yedek takımım olmalı ?

dediğiniz şekilde olur ama biz tekneden mercan avladığımızda hırsız dediğimiz bi yöntem var onu kullanıyoruz mercan daha çok oraya takılıyor,kurşunun altından bir iğne daha bağlayın 4 iğneli olsun pişman olmayacaksınız:)

3. homersimpson

homersimpson

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    hırsızı bi süre kullandım ama kıyıdan olduğundan sanırım fazlasıyla takılma yaşadım ondan vazgeçmiştim ama tavsiyenize uyacağım ve hırsızı mutlaka deneyeceğim. Merak ettiğim bi konu hırsızı takımın iğneleriyle aynı boymu seçiyorsunuz çünkü bi boy büyük iğne iyi sonuç verir diye duymuştum

saygılar

4. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    biz aynı boydan yapıyoruz,ama büyükte olabilir sanırım aslında tespitiniz doğru kıyıdan bende denemiştim takılır ama teknede çok iş yapar:)

5. izmirli35

izmirli35

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    KIZIM ŞU ANDA 17 KİLO
    Benim naçizane tavsiyem kıyıdan asla hırsız kullanmayın, atışınızın %90 ı takılır ki tecrübeyle sabittir ve günü size rezil eder, ayrıca kıyıdan atarken dip oltasında köstekleri kurşundan en az 50 cm gibi yukardan bağlamaya başlarsanız takılma ihtimali daha da düşer (takılırsa sadece kurşun takılır).
    Tekneden avlanırken ise bence de hırsız özellikle mercan gibi dipten yemlenen balıklar için ideal, iğne boyu ise artıkı size kalmış ister takımdakilerle aynı, ister takımdakilerden bir boy büyük ya da bir boy küçük, burada hırsızda önemli olan yere yatık durumda da kalan bir yemli iğnenin olması. Tabii bunlar benim naçizane bilgilerim, bu konuları daha deneyimli olan ağbilerimiz ya da kardeşlerimiz mutlaka açıklayacaklardır.;)

6. tatlisoy

tatlisoy

Favori Kamış:
    Olta, Kamış, Rapala
    En İyi Avı:
    4 kilo Palamut, Birde bir zamanlar 2 kiloluk sazan
    Osman Merhaba. Siz bi gidin bakalım mercana. Ama dönüşte mutlaka fotoğraf ve hikayeyi bekliyoruz ona göre.:D
    Benim sana tavsiyelerimden birisi gelecek olan arkadaşların eğer ilk defa balığa çıkacaklarsa öncelikle bulantı için hap alsınlar yarım saat 45 dk önce bu biiirrr. eczanede söylerseniz onlar verir size balığa gideceğinizi söyleyin.
    ve eğer ilk defa çıkacaklarsa makineyle avlansınlar. Hele derinse avlağınız dolaştırırlar. bu ikiiii. Ayrıca hırsız olta mutlaka olmalı. Yoksa mercan zor olur bu da üçççç. Yemler iyi gözüküyor. Antalyadan gelecek olan varsa yanıç eğer antalyadan gelen yoksa çim çim karideste götürün. Oda iyi iş yapar.
    Haydi rastgele. Fotoları unutma. Bir sonraki organizasyonda birlikte gideriz.

7. homersimpson

homersimpson

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    çok saol abi tavsiyelerine mutlaka uyacağım. Resimleri de tabii ki koyacağım foruma :)

hava güzel olacak gibi sizin de antalyada boş durmazsınız sanırım :) size de bol avlar

çim çim karidesin hemen peşine düşeceğim
    bulantı hapı da gerçekten çok iyi fikir

bakalım inşallah tekneyi ve tekneciyi beğeniriz de bi dahakine beraber çıkarız

sevgiler saygılar,

8. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Takım, balıklar, yemler konusunda egede yada akdenizde avlanmadığım için bir fikrim yok. Bilen arkadaşlar yardımcı olmuşlar yada daha fazla olacaklar.
    Avlanacağınız yerin uzaklığımı kıydan 100-200 metre derinliğimi 100-200 metre anlayamadım. Derinlik olduğunu sanmıyorum pek, çünkü bu çok fazla bir derinlik anlamına geliyor. El oltası yada kamış ayrımını bence teknenin büyüklüğü ve kalabalıklık duurmuna göre tercih edin. Yani tekne küçük bir tekne ve herkesin el oltası misinasını toplayacak bolca yeri yoksa birkaçınız yada duruma göre hepiniz kamışı tercih edebilirsiniz. Ama bayağı geniş herkese rahat rahat yeri olan bir tekneyse balık tutmaktan daha fazla zevk alma açısından el oltasını tavsiye ederim. Ama tabiki sürekli takım karıştırıp ayırmaya uğraşmaktansa kamışla rahat tutmak daha evladır. Ha teknede kamışla tutarken işimi biraz daha kolaylaştıran bir yöntem söyleyeyim bu kıyı içinde geçerli aslında bu arada kamışla tutuyorsunuz mesela. Diyelim 3 iğneli dip takımı taktık kamışa ana misinamızla takım arasında fırdöndü var. 3 iğneli dip takımının boyu fazla uzun olmaz. Dolayısıyla oturuyoruz, balık geldi diyelim ve sardık fırdöndüyü kamışın ucuna gelene kadar sardık diyelim ve ne oldu takım yukarıda durur bayağı yani elimizin hizasının bayağı bir üstünde durur balıkla almak için ya kamışı aşağı indiricez yada ayağa kalkıcaz çünkü bu durumda iğnele kamışın en uc tarafında kalıyor. Ben derimki üçlü dip takımı yaptığımız bedeni üst tarafından biraz uzun tutun ve fırdöndüye öyle bağlayın. Yani daha açıkçası şu. kamışınız açık vaziyetteyken kamışınızın boyunu ölçün diyelimki 3 metre. Bedeni 3 metre yapın. ilk 1-2 metreyi boş verin boş kalsın. en son 1 metreye 3 adet kösteğinizi ve kurşunu bağlayın. Biraz uzun oldu aslında dediğim şey çok basit fırdöndüden sonraki bedenini 2.buçuk metre kadar olsan alt tarafınıza 3lü takımınızı yapın. anlaşılmadıysa daha yalın anlatmaya çalışayım. Gerçi ne alaka burda bu ama olsun paylaşımdenk geldi oldu :D

9. homersimpson

homersimpson

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    çok güzel ve keyifli bi av oldu

hikaye fotolar ve videolar yakında :)

10. mzfozt

mzfozt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    balık kaçtıkça büyür

ben bu başlığı yeni gördüm gözden kaçırmışım demek ki. bende birkaç şey yazmak istemiştim belki arkadaşın işine yarar diye düşünüyordum :D av hafta sonu yapılmış :D :D

resimleri bekliyoruz.:)

11. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Sabırsızlıkla bekliyoruz :)

12. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    hani resimler merak ediyorum :D

13. homersimpson

homersimpson

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı: