albümümden birkaç fotoğraf

Konu, 'Fotoğraflar' kısmında sergerde tarafından paylaşıldı.

1. muzaffer23

muzaffer23 muzaffer aydın

bildiğim kadarı küsbeli ve yaylı ekipman kulanmak yasak arkadaşlar haberiniz olsun

2. fuat44

fuat44 fuat

Favori Kamış:
    Albastar ,Ron Thomson 240cm
    Favori Makine:
    Abu Garcia40.OKUMA AVENGER AV-30 MAKİNE
    En İyi Avı:
    sazan 10 kg,alabalık 3kg
    kusura bakma 2 ay civarı bilgisayar bozuktu cevabına karşılık veremedim 3 sefer balığa gitme şansımız oldu kaşık salladık ama bir şey yakalayamadık

3. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    ellerinize sağlık güzel av olmuş

4. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Can
    Doğu Anadolu avlarım 1963 senesinde Erzincanda başlamış ve 3 sene sürmüştür.Sonraları Anarşi başlayana kadar 4 defa daha bölgeye gidip uzun süreli kamplar kurup avlandım.
    Maalesef yurdumuzda bir isim kargaşası vardır.Başka ülkelerde görülmeyen bu durum hemen her yöremizde yaygındır.Muhafazakar bir millet olduğumuz malum.Bu bakımdan hayatımı verdiğim (52 sene)balıkcılığımda doğruları söylediğimde coğu kere tepkiyle karşılaştım.Şimdide burada şahit oluyorum.
    Eğer bahsi gecen balık hint sazanıysa ben oltalarımı bir tarafa bırakır,belki yün örer,belki cobanlık falan yaparım.İşte bu kadar iddialıyım.Keşke hanım buraya yerleşirken,ev değişimde onlarca eski av günlerimin resimlerini,yabancı av ve balık mecmualarımın yüzlercesini artık ne yapacak bunları deyipte eskiciye vermeseydi,Hint sazanı nedir nerede ve nasıl tutulur neye benzer hangi Irmaklarda bulunur resimlerini gönderirdim.
    Ancak lütfen not edinizki Hint Sazanı(Mahseer)bu balıklara asla,ve asla benzemez en ufak bir familya yakınlığı dahi yoktur.
    Ama konuda halende israrlıysanız bunu vazide edinir,muhtemelen bulabilir inşallahta resmini ve bilimsel adınıda belirtiirim.Belki uzun bir calışmama mal olacaktır.
    Bakın tekrar ediyorum.Bu balık asla hint sazanı değildir.Hint sazanının tarifini veriyorum.
    Bu balık genel görünüşü itibariyle bizim pullu sazanlara benzer.Tek değişikliği en büyük sazanlarımızdan dahi hayli büyük olması,Hafif göbeklice olması pullarının ise nerdeyse beş santime ermesidir.Hindistanın muhtelif büyük debili akarsularında yaşar(Gölleri değil)Mahalli halkın bir tür sazdan ördüğü yaygın sepet bicimindeki ufak sallara binerekten avlanır esas itibariyle.Ancak İngiliz Beynelminel avcı grubu tarafından uzun makaralı oltalarla avlanmış belgesel olarak cekilmiş ve TRT 3 veya 4'te seneler evvel haftalık programlar halinde avı ve yöntemleri verilmiştir.En yaygın yöntemi golf topu büyüklüğünde hamur topları ile yapılanıdır.
    Ben bu gibi durumlarlada yaşadığım Sivricede uğraşıyorum.Başarılı olma oranım ise hayli düşüktür.Mahalli halkın arada kafasına göre koyduğu ve maalesef yaygınlaşan yanlış ismlerin beynelminel ve doğru isimlerini kerelerce anlatsamda pek bir başarı elde edemediğmde vakiidir.Aynı başarısızlığı forum ortamındada görünce hayli üzülüyorum.
    Lütfen hayatını bu olguya veren ve hicbir zaman bu uğraşısından geri kalmayan,balıkla yatan,balıkla kalkan bu abinizin uyarılarını daha detaylıca düşünüp daha iyi araştırıp öyle değerlendiriniz.
    Size iyi günler diler sevgilerimi sunarım

5. sergerde

sergerde rastgelsin hacı

Favori Kamış:
    söğüt dalı
    Sizinde bahsettiğiniz gibi bu balığın birçok ismi var. Benim yaşadığım bölgede en çok da turna olarak biliniyor. Caner ,Cer ,Biş, Mangar, Cero, verilen diğer isimlerden bazılarıdır. Bunlara ek olarak yöresel isimlerde verilmişdir. (Urfa göresinde ''FIRATIN ŞAHI'' gibi). Turna , Adi Turna ve Şabut gibi yanlış isimlerde verilmişdir. Hint sazanı nı da verilmiş yanlış isimler arasına ekliyorum Vedat bey.

6. sergerde

sergerde rastgelsin hacı

Favori Kamış:
    söğüt dalı
    Rica ederim kusur yok. Sen iyisin yine üç defa balığa gitme fırsatın olmuş, en azından o atmosferi yaşamışsın. Ben bu sene daha biyere gidemedim :( . Arkadaşların raporlarına bakıp avunmaya çalışıyorum :rolleyes:

7. ahmetdeniz07

ahmetdeniz07 ahmet deniz

tebrikler.
    Ancak o sahile serili sazanlar sanki biraz küçük geldi.
    bu biraz avcılıktan öte katliama benzemiş.

8. sergerde

sergerde rastgelsin hacı

Favori Kamış:
    söğüt dalı
    O resimdeki en küçük sazan bile kilolukdur. Resimdeki küçük 2 balık daha öncede söylediğim gibi küpeli denilen , hiç bir ekonomik değeri olmayan aynı zamanda değerli balıklarımızın yumurtalarıyla beslendiğinden , sazan türlerinin popülasyonuna zarar verdiğinden bu 2 küçük balığı bırakmak istemedik. Resimdeki diğer tür ise yörede dere balığı olarak bilinir ve bunlarında tebliğlere aykırı bir durumu yokdur. Bu fotoğraf bizim için çok keyifli geçen, zifiri karanlık ve soğuk bir gece 3 balıkcının sabaha kadar verdiği çabanın fotoğrafıdır. Buna katliam demek bence tamamen sizin görüşünüz , bakış açınızla alakalı bir durumdur ve emeğe saygısızlıkdır. Saygılarımla.

Son düzenleme: 19 Aralık 2008
  9. prekazi74

prekazi74 Murat DİKEN

Favori Kamış:
    d.a.m. 60 4+1
    En İyi Avı:
    AynalıSazan 5,5kg
    Teşekkürler Olta Takımı İçin..

10. sergerde

sergerde rastgelsin hacı

Favori Kamış:
    söğüt dalı
    Rica ederim.

11. özgur

özgur özgur gursönmez

Favori Kamış:
    shimano
    En İyi Avı:
    7kg turna
    ben finlandiyada yasiyorum bu baligi(hin sazani) avlamak icin mayis ayi uygun bir zamanmi elaziga gelmeyi dusunuyorum tesekurler

12. balikci

balikci

Mayısta durum ne olur bilinmez, ancak şuan Erzincan'da anılan balık ile ilgili raporlar gelmekte.

Aşağıdaki fotoğraf, sitemiz üyesi Veysel beyin 02 şubat 2009 tarihli bir avından.

http://www.balikavi.net/galeri/showimage.php?i=2013&catid=member&imageuser=5157

Dilerseniz kendisine ulaşıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Son düzenleme: 4 Mart 2009
  13. sergerde

sergerde rastgelsin hacı

Favori Kamış:
    söğüt dalı
    Şu sıralar tam zamanı diyebilirim . Hatta 2 haftadır niyetleniyorum ancak soğuk hava ve kar yağışından dolayı gidemedim. Bu hafta havalar düzeldi , eğer böyle giderse bu haftasonu gidiyorum. rapor ederim.
    Mayıs ayı ile ilgili bişey söylemek için çok erken, keban barajındaki su seviyesi ve hava sıcaklığına göre değişebilir.

14. özgur

özgur özgur gursönmez

Favori Kamış:
    shimano
    En İyi Avı:
    7kg turna
    bilgileriniz icin tesekurler rasgele simdiden Can haberini bekliyorum.

15. simendifer

simendifer Sennur

Bu konu benim henüz bir pc sahibi olmadığım ve işten ayrılmış olduğum dönemde açılmış olduğundan, daha önce hiç dikkatimi çekmemiş. Az önce baştan sona okudum. Birkaç şey söylemek istiyorum.

Öncelikle sazanın bir gün içinde ancak 10 adet avlanması ve balıkların en az 40 cm. boyunda olması gerektiğini söylemek istiyorum. Fotoğraflarda kaç tanesi normal sazan, kaç tanesi sizin bahsettiğiniz zararlı türdendir ayırt edemedim, bu nedenle net bir yanıt verebilirseniz sevinirim.

İkinci olarak ot sazanından bahsetmiş ve bu balık hakkında bilgi sahibi olmadığınızı söylemişsiniz. Belirtmek isterim ki ot sazanı, avlanması tamamen yasak olan türlerdendir. Kısacası tüm sezonlarda avı yasaktır.

Üçüncü olarak, evinizdeki malzemeler arasında 12 adet olta zili saydım. :) O kadar çok zile neden ihtiyaç duyduğunuzu merak ettim açıkçası.

Son düzenleme: 5 Şubat 2009
  16. sergerde

sergerde rastgelsin hacı

Favori Kamış:
    söğüt dalı
    Slm. Aslında baktığınız zaman sadece zil değil hemen hemen her malzemeden çok sayıda var. Korkmayın hepsini birden kullanmıyorum :) hatta çoğunu kullanmıyorum diyebilirim.

Ot sazanı hakkındaki bilgi için çok teşekkürler. Daha öncede söylediğim gibi çok fazla bilgim yokdu bu tür ile ilgili. Ancak ne kadar acıdır ki buradaki bütün balıkcıların tezgahlarını süslüyor bu balık, belkide bu sebeple yasak olacağını tahmin bile edemezdim, tekrar teşekkürler. Avı yasak olan balıklarla dolu tezgahlar , denetlemesi gerekenlerin dikkatini çekmiyorsa,onlarda tezgahın bi parçası olmuşlar demekdir :mad: . Yazık.

Fotoğafda zararlı tek tür vardır, bu türden 2 adet yakalanmışdır. üst sıradakilerin soldan 3.sü canerdir, diğerleri sazan. alt sırada en soldaki 2 adet zararlı olduğunu söylediğim küpeli olarak bilinen balık , ve dere balıkları mevcuttur.

Elazığdan sevgiler

http://img521.imageshack.us/img521/1914/110px8.jpg

17. sergerde

sergerde rastgelsin hacı

Favori Kamış:
    söğüt dalı
    Teşekkürler. Hava iyi olurda gidebilirsem seve seve paylaşırım.

18. sergerde

sergerde rastgelsin hacı

Favori Kamış:
    söğüt dalı
    Bu arada sitede bu balığın hint sazanı olmadığı ile ilgili birkaç defa uyarıldım. Bu balığın yanlış tanımlanmaması için bir düzeltme yapmak istedim. Hint sazanı yerine , Caner desek daha doğru olur.
    saygılarımla

19. mimar_06

mimar_06 özcan

Favori Kamış:
    dip oltası şamandıra
    En İyi Avı:
    sazan 5.5kg
    mmr06

gerçekten güzel av olmuş tebrikler

20. tugi64

tugi64 Turgay SEZGİN

Favori Kamış:
    En ucuz kamış.
    Favori Makine:
    En ucuz makina.
    En İyi Avı:
    Levrek 5.350Kg.
    Güzel kareler için teşekkürler.Hazarın kıyısında nefis balık pişiren küçük lokantalar vardı hala tadı damağımda orada yediğim balıkların.Kal sağlıcakla...