AMATÖR DENİZCİ BELGESİ (ADB) Almak İsteyenler İçin

Konu, 'Tebliğler' kısmında Birahas tarafından paylaşıldı.

1. KEYF&KEDER

KEYF&KEDER ORHAN AYDAR

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    ÇARŞI EKİBİ.
    ÖNEMLİ DUYURU

02 Mart 2008 Değerli Amatör Denizciler, Denizcilik Müsteşarlığı tarafından hazırlanarak 1 Temmuz 2004 tarihinde yürürlüğe girmiş bulunan Amatör Denizci Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmış, yerine

ÖZEL TEKNELERİN DONATIMI, KAYDI VE BELGELENDİRİLMESİ İLE ÖZEL TEKNELERİ KULLANACAK KİŞİLERİN YETERLİKLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

26804 sayılı Resmî Gazete’de bugün yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Amatör denizcilerin sorunlarına anlayışla yaklaşarak Yönetmeliği hazırlayan Denizcilik Müsteşarlığına teşekkür ederiz. Adından da görüleceği gibi Yönetmeliğin esas itibariyle iki işlevi vardır, bunlar:

1. 1) Özel Teknelerin donatımı, kaydı ve belgelendirmesine ait usul ve esaslar (konuyla ilgili bir Tebliğ kısa zamanda yayınlanacaktır),

2. 2) Özel tekneleri kullanacak kişilerin yeterlikleri ile bu yeterliklerin kazanılmasına ait usul ve esaslardır (konuyla ilgili bir Tebliğ kısa zamanda yayınlanacaktır). Yeni yönetmeliğin getirdiği yenilikler ve farklılıklar ana hatlarıyla aşağıdakilerden oluşmaktadır.

1. 1) ÖTB aşağıda sayılan özel teknelerde aranmayacaktır, bu tekneler için ÖTB düzenlenmesi sahibinin isteğine bağlıdır:

a) Boyu 4 metreden az, yumuşak tabanlı, söndürülüp katlanabilen şişme botlar.

b) Su sporlarında faaliyeti olan spor kulübü derneklere ve bunların üst kuruluşlarına ait veya tahsis edilmiş olmak şartıyla, ulusal ve uluslararası yarış sınıfı (kürek sporu tekneleri ile Optimist, Laser, Fin, 420, 470, Pirat, Dragon, Wind Surf gibi yelken sporu tekneleri) spor amaçlı tekneler.

c) Su sporlarında faaliyeti olan spor kulübü derneklere ve bunların üst kuruluşlarına ait veya tahsis edilmiş olmak şartıyla, münhasıran antrenman ve yarışlarda, hakem, antrenör, monitör vb yetkililerin veya görevlilerin kullandığı, motorlu/motorsuz şişme bot veya sandal tipinde yardımcı tekneler

2. 2) ÖTB veriliş tarihinden itibaren 5 yıl sürelidir. Bu koşul ulusal istatistiklerin tutulabilmesi için gereklidir.

3. 3) Bir teknenin ÖTB kaydının nasıl silineceği açıklığa kavuşturulmuştur.

4. 4) Özel tekneleri ölçme usulü sahibinin de anlayacağı şekilde basitleştirilmiştir. Yakında yayımlanacak olan Tebliğ ile daha ayrıntılı bilgiye kavuşulacaktır.

5. 5) Hiç kaydolmamış veya halen tonilâto belgesiyle seyreden veya yürürlükten kaldırılan Amatör Denizci Yönetmeliği bağlısı Yönerge ile ÖTB almış teknelerin sahipleri en geç bir yıl içinde (02–03–2009 tarihine kadar) ÖTB almak veya almış olduklarını yenilemekle yükümlüdürler.

6. 6) Aşağıda sayılı özel tekneleri kullananlarda ADB aranmayacaktır:

a) Motor BG 10’dan az olan özel tekneler,

b) Sadece kürekle yürütülen motorsuz tekneler, kanolar/kayaklar,

c) Su sporlarında faaliyeti olan spor kulübü derneklere ve bunların üst kuruluşlarına ait veya tahsis edilmiş olmak şartıyla, ulusal ve uluslararası yarış sınıfı (kürek sporu tekneleri ile Optimist, Laser, Fin, 420, 470, Pirat, Dragon, Wind Surf gibi yelken sporu tekneleri) spor amaçlı tekneler.

7. 7) ADB sınavını başarmış adaylardan ilköğretim diploması ile adlî sicil kaydı istenmeyecektir. Yeni düzenlemeyle sınava girebilmek için sadece göz ve kulak (KBB) sağlık raporu yeterlidir. Raporlarda yer alacak ibare açıklığa kavuşturulmuştur. Aday, bu raporu/raporları sınava başvururken tarayıp sisteme yerleştirecek, sınava gelirken de raporun orijinalini beraberinde getirip sınav komisyonuna teslim edecektir.

8. 8) Yazılı sınavlar Şubat, Mayıs, Ağustos, Kasım aylarında olmak üzere yılda 4 kez yapılacaktır.

9. 9) Yaşı 14–16 arasında olan ADB sahibi amatör denizciler, boyu 7 metreden, sürati saatte 7 deniz milinden fazla olan tekneleri kullanamayacaklardır.

10. 10) Sınav geçme notu 100 üzerinden 60 puandır. Sayın denizciler, Yeni Yönetmeliğin getirdiği hükümler çerçevesinde Sınav Başvuru Sistemi’nde yapılması gereken uyarlamalar nedeniyle sınavlara başvurulması 10 Mart 2008 Pazartesi gününe kadar mümkün olmayacaktır.

Saygıyla duyurulur.

Son düzenleme: 5 Mart 2008
  2. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    Bilgiler için teşekkürler :)

3. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    yeni yönetmelikten anladığım kadarıyla mart 2009 a kadar ötb zorunluluğu yok ve 10 bg den aşağısı için de adb almaya gerek yok?

bu ay bozcaadaya 9.9 hp lik motor takılı zodiac götürmeyi planlıyorum, herhangi bir kanuni sıkıntı olmadan gezebileceğim anlamına mı geliyor bu? sahil güvenlik ile problem yaşar mıyım?

bilgisi olan varsa acil bir görüş bildirebilir mi acaba? şimdiden çok teşekkürler:)

4. mirsat

mirsat

Favori Kamış:
    Dam 300 30-60 kamış pelikan makina
    En İyi Avı:
    Sazan 1.5 kilo
    Son düzenleme: 31 Temmuz 2008
  5. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    çok teşekkürler mirsat bey...

6. maltan

maltan Murat Altan

Favori Kamış:
    Shimano
    En İyi Avı:
    Karakulak, 47 cm, 1.25 kg
    4'mden küçük, yumuşak tabanlı şişme botlar diyor yukarıdaki referansta

sökülebilir ahşap ya da polyester tabanlı şişme botlar buna rağmen bu kapsamda muaf oluyor mu acaba?:confused:

7. cutloose

cutloose

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    levrek 2 kilo
    BU YÖNETMELİĞE GÖRE, 2 FARKLI KRİTER SÖZKOUSU.
    1. 4 m den küçük tekneler için ÖTV isteğe bağlıdır
    2. 10 Beygirden küçük motorlu tekneleri kullanacaklar için ADB aranmaz

umarım bu kadar açıktır. lakin liman başkanlıkları ve ilgili diğer birimlerin bile anlaşma sağlayamadığı, sürekli yoruma açık yönetmelikler yayınlanıyor. yüzme özelliğine sahip o kadar çok araç var ki. ya hepsini bi araştırma yaparak tesbit etsinler ya da bu şekilde genel bir tanım yapılsın...sanırım yapılmışta..az önce baktım düzeltiyorum))link aşağıda.

http://rega.basbakanlik.gov.tr/main...sbakanlik.gov.tr/eskiler/2008/03/20080302.htm

Son düzenleme: 8 Ağustos 2008
  8. casper

casper mesut

amatör denizci ve kısa mesafe telsiz sınavlarına online hazırlanmak için güzel bir site. konu özetleri, animasyonlar, soru bankası ve deneme testleri var.

ilgilenen arkadaşların www.cansali.com sitesine bakmaları iyi olur.

9. kpax

kpax alihan uygun

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    50 gr karagöz

arkadaşlar benim anladığım şu..eğer yanlışsa düzeltin.2.5 metreyi geçen tüm motorlu taşıtlarda adb gerekiyor.4 metreden küçük 10 beygir altındaki taşıtlarda ise ötb isteğe bağlı alınıyor:confused: umarım doğrudur ben böyle anladım.yani adb yi motorlu taşıtta mutlaka alıyorsun.

10. casper

casper mesut

mart ayında resmi gazetede yayınlanan tebliğ gereği tekne boyutu 4 mt-24 mt arası belge alma zorunluluğu var.

11. turbeylr.com

turbeylr.com burak

öncelkle herkese slm ben adanadan katlyrm siteye....bu adb adanadan almak istesem nasıl alırm ayrıca sınavlar çok mu zor?? ve kitabı sordgm da burda bulmak zor gibi görnyor her ne kadr bir akdeniz ve deniz şehri olsakda sanayi kültürü oldg içn denizclk pek gelişmemiş acaba kitabı sınavı geçmiş arkdşlrdn birisi yollama gibi ihtimal olurmu

12. ozan

ozan Ozan

federesyonun sitesinde ilgili herşey var. sınavları vs. ordan takip edebilirsiniz. soru örnekleride orda çokca var

13. KOZANDAGI

KOZANDAGI Ahmet

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Levrek(400gr) :-( (foça balık halinden)
    Ben de öyle diyordum ama belgeyi alalı 6 ay oldu hala alıp almamamya karar veremedim bir sürü şey söylüyorlar masrafları hakkımda. nerdeyse gidip sadece küüçük bir zodyak alacam bu gidişle:-d

14. KOZANDAGI

KOZANDAGI Ahmet

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Levrek(400gr) :-( (foça balık halinden)
    bildiğim kadarıyla tabanı şişme değilse belge istiyor

15. erdemhasim

erdemhasim Erdem Haşim

En İyi Avı:
    Levrek-yaklaşık 2 kg
    Hayırlı günler Arkadaşlar.Özellikle Bursalı arkadaşlara bu konu hakkında aldığım bir bilgiyi iletmek istiyorum.Bursa yerelgündem21 denizcilik çalışma gurubundan bana gelen mail i aktarmak istiyorum.bulunduğunuz il deki yerelgündem 21 oluşumunu da bu yönde örnek gösterek harekete geçirebilirsiniz sanırım.
    " Bursa Yerel Gundem 21 Amator Denizcilik Calisma Grubu bunyesinde Amator
    Denizcilik Sertifikasi Egitim kurslarimiz Ocak ayinda basliyor. Kurslarimiz
    25 YTL'lik kurs dokumanlari masrafi disinda UCRETSIZ olarak Mudanya Yelken
    Kulubu egitmenleri tarafindan verilmektedir. Kurslar haftada iki gun
    (Pazartesi ve Carsamba) saat 18:30 civarinda baslayacak ve Merinos Kongre ve
    Kultur Merkezi Yerel Gundem 21 Egitim salonunda gerceklestirilecektir.

Kurs Sonunda Amator Denizcilik Federasyonu tarafindan sinav yapilacaktir.
    Sinav harci olarak federasyona 100 YTL odenmektedir.

Kursa katilabilmek icin Ocak ayinin ikinci haftasina kadar 1 adet nufus
    cuzdani sureti ve 1 adet fotografla Bursa Yerel Gundem 21'e
    basvurabilirsiniz.
    Not:Lütfen Bu mesajı ilgileneceğini düşündüğünüz tanıdıklarınıza iletiniz
    Cüneyt ACAR
    Bursa Yerel Gündem 21
    Ulubatlı Hasan Bulvarı
    Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi
    Merinos Parkı 16190/
    Osmangazi/BURSA"

Saygıalrımla

16. erdemhasim

erdemhasim Erdem Haşim

En İyi Avı:
    Levrek-yaklaşık 2 kg
    Bu iletiyi bursa yerel gündem 21 adresine giderek bizzat doğru olduğunu öğrendim.Bu kurs sonunda 18 m.ye kadar olan tekneler için Yat Kaptanlığı Belgesi vereceklermiş.Tabii Sınavda başarılı olunursa.Böyle bir belge herzaman faydalı olacağını düşündüm.Daha Kurs başlamadı ancak talep topluyorlar.

17. grslnnr

grslnnr gürsel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    iskine
    o_O bu belge olmadan tekne kullanamıyor muyuz ?

18. bundak

bundak Bülent Çatan

yalnız arkadaşlar 2 mart 2008 tarihli ve 26804 sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğin (özel teknelerin donatımı, kaydı ve belgelendirilmesi ile özel tekneleri kullanacak kişileri yeterlikleri hakkında yönetmelik)7. maddesinin 5. kısmında (fıkrasında)'' motoru 10 beygir gücünden az özel tekneleri, kanolar/kayaklar ile 6 maddenin 5. fıkrası (a) ve (b) bendinde sayılan tekneleri kullananlarda ADB ( amatör denizci belgesi )aranmaz'' denmektedir. Rasgele!!

19. ilhanmania

ilhanmania Çağdaş Özmen

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    shimano catana
    En İyi Avı:
    1200 gr barakuda

yani kursa gıtme zorunlulugu yokmu cunku kurs fıyatları 300tl civari ıstanbulda..en ucuz ne kadara bıtırebılırız bu işi?

20. onur1872

onur1872

sınavlar ne zaman?bende bunu sorayım.