AMATÖR DENİZCİ BELGESİ (ADB) Almak İsteyenler İçin

Konu, 'Tebliğler' kısmında Birahas tarafından paylaşıldı.

 1. denizci_kaptan

  denizci_kaptan Sami

  Mesajlar:
  1.398
  Şehir:
  İstanbul
 2. keyifli

  keyifli emre

  Yaş:
  38
  Mesajlar:
  2
  Şehir:
  izmir
  bu adb belgesini almak zormu arkadaslar ?
   
 3. merkury33

  merkury33 HASAN

  Mesajlar:
  1.427
  Şehir:
  Tarsus
  Favori Kamış:
  tahta, el oltası
  Favori Makine:
  mercury90
  çok teferruatlı geldi, gemilere kaptanmı olacam zannetmiyorum. en azından bilgi kaynağı olarak kalsın bir köşede. teşekkürler.
   
 4. suats

  suats Suat

  Mesajlar:
  546
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  Lınefeeve okuma Dam
  Favori Makine:
  DAM okuma Ryobi Mitchel
  En İyi Avı:
  Kırlangıç 3 kg
  ADB belgesi sınavı için bende calışıyorum ama anladığım kadarıyla amatör değil adeta prfesyonel belgesi almak için oluşturulmuş konular çok ayrıntılı gibi geldi ben sonuçta 4veya 5 mt rlik ufak sahil botu kullanacam ama kitapta büyük yelkenli teknelerin kotraların sevk ve idaresi var.Yani bu kadar ayrıntıya gerek yok diyorum...üstelik ben 15 yaşından beri tekne üzerinde yetişmiş biriyim.bilmiyorum çok teferuatlı geldi bana ha tamam ilk yardım vs ama ...selamlar
   
 5. ahmetkayan

  ahmetkayan

  Mesajlar:
  16
  Şehir:
  Istanbul
  Favori Kamış:
  kaşık v.s
  En İyi Avı:
  1967 yılında 24,5 kg Orfoz
  Merhabalar.Suat bey teferruat bana, okullarımızda Kurbağanın anotomisini bilmeyenin sınıfta kaldığı yılları hatırlattı.Daha elzem az ve öz konuların ağırlıklı olması gerekir.
   
 6. Gokhang

  Gokhang Gökhan

  Yaş:
  33
  Mesajlar:
  3
  Şehir:
  Muğla/Bodrum
  En İyi Avı:
  Karagöz, 300 gr.
  Arkadaşlar ADB (Amatör Denizci Belgesi) adf'nin sitesinde de bulabileceğiniz üzere ve kurum ile benim yazışmalarım neticesi ile 10 BG motor gücüne kadar aranmamaktadır.

  Şayet 10 BG üzeri motor var ise teknenizde o zaman ADB aranmaktadır. Önceden metre olarak bir hesap çıkartılmış. Tamam metre hesabı devam ediyor. Ama kullanılabilecek tekne boyutu olarak adlandırılmakta.

  İşin kısası 2.5 HP ile 10 HP'ye kadar herkes isterse 24 metre olsun teknesinin boyu "kaldı ki 24 metre tekneyi 10 HP ile yürütemezsiniz" :) ADB aranmaz.

  Son güncel bilgi 20.05.2011 tarihi ile bu şekilde gözükmektedir.

  İlgili iç yazışmamın örneği aşağıdaki gibidir.

  Sayın Gökhan *********,

  Motor BG 10'dan az olan tekneleri kullanmak için ADB gerekmez. Tekne boyu önemli değildir. Motorunuzun BG 9,9 olduğuna göre ADB sahibi olmanıza gerek yoktur.
  Keyifli, güvenli seyirler dileriz.
  Saygılarımızla
  ADF
   
 7. suats

  suats Suat

  Mesajlar:
  546
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  Lınefeeve okuma Dam
  Favori Makine:
  DAM okuma Ryobi Mitchel
  En İyi Avı:
  Kırlangıç 3 kg
  Arkadaşlar 10 beygir denizde yetersiz kalır bunu büyüklerimizde biliyor vergi almak için .Hele şimdi çift cidarlı fiber teknelerde daha güçlü motora ihtiyaç var.Ben tek cidarlı teknede kullanmış biri olarak söyliyorum ..selamlar
   
 8. f95

  f95 Fırat

  Mesajlar:
  2
  Şehir:
  Muğla
  Sinava Giren Arkadaslar Aramizda Var Mi?
  Varsa Sinavda Ne Gibi Sorular Ciktigini, Tecrubelerini Paylasirlarsa Iyi Olur
   
 9. erdemhasim

  erdemhasim Erdem Haşim

  Yaş:
  55
  Mesajlar:
  16
  Şehir:
  BURSA
  En İyi Avı:
  Levrek-yaklaşık 2 kg
  adb hakkında

  http://www.e-ucy.com/adb-testleri/
  bu linkte güzel bir çalışma var arkadaşlar inceleyin derim .Uğur Cem YILDIZ adlı bu arkadaş detaylı bir çalışma yapmış.Ben kitaptan ve buradaki sınavlardan çalışarak belgeyi almaya hak kazandım.Verdiğim linkte bulunan sınavlar adf nin yaptığı sınavlara çok benzemekle beraber .Adf nin yaptığı sınavda sorular gerçekten profesyonel gemicilerin bildiği konulardı.Harita okuma,Kerteriz ve fenerler ağırlıklı konulardı.
   
 10. çavo

  çavo çağlar

  Yaş:
  30
  Mesajlar:
  1
  Şehir:
  antalya
  Merhabalar,foruma yeni üyeyim amatör denizcilik belgesi adına araştırmalar yapıyordum forumda verdiğiniz bilgileri daha doğrusu bu konudaki tüm sayfaları tek tek okudum =) Benim şimdi anlatmak ve sormak istediğim bir kaç konu var yardımcı olursanız şimdiden teşekkürler.Su ürünleri mühendisliği öğrencisiyim antalyada ama bölümü bitirdikten sonra bi gezi-dalış teknesi alıp bunun üzerinde çalışmak istiyorum 2 yıldızlı dalgıçım şuanda bunun üzerinede çalışıyorum eğitmenliğe kadar gitmek istiyorum sorularıma gelirsem şimdi benim min 12 metre dalış-gezi teknesi almayı istiyorum her şeyi düzene soktuktan sonra hem bu işi yapmak için hem bu tekneyi kullanmak için ne tür belgelere ihtiyacım olucak sadece adb belgesi ile bu işi yapabilirmiyim yoksa bu belge sadece keyfi tekne kullanımlarında kullanılabilinen ehliyet mi sadece bu belgeyi aldığımda teknem ile dalışlara gidebilirmiyim para kazanmak amaçlı olarak yada teknemi turistik geziler için kullanabilirmiyim çok uzun oldu sanırım k.bakmayın =)
   
 11. aykutT

  aykutT Aykut

  Yaş:
  37
  Mesajlar:
  1
  Şehir:
  Balıkesir/Akçay
  benim gemi adamı cüzdanım var bu sınava girmem şartmı acaba??