Ankara'da nereden gümüş bulabilirim

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında avcı50 tarafından paylaşıldı.

1. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    İş çıkardın bana gece vakti Furkan, onu da boş ver kısa yazı okuyamayacaksın maalesef.:eek: :D Zira birbiriyle ilgili birkaç hususu alıntılamak zorunda kaldım. Müsaitsen buyursunlar abicim, umarım faydalı olur.;) :)

Tanımlar
    MADDE 2- (1) Genel tanımlar
    o)

Yemlik uzatma ağı: Uzunluğu en fazla 3 metre, yüksekliği en fazla 1 metre, göz açıklığı en fazla 28 milimetre olan, sadece canlı yem yakalanması amacı ile kullanılan fanyasız uzatma ağını,

Yemlik balıklar

MADDE 10 – (1) Çizelge-3’de yer alan yemlik balıkların, amatör avcılıkta yemlik balık ağı ile avlanmaları serbesttir.

Çizelge–3 Yemlik Balıklar

Çaça, Noktalı inci balığı, Horozbina, Tirsi, İnci balığı, Sardalya, İstavrit, Tatlısu kaya balığı, İzmarit, Tatlısu gümüşü, Gümüş

(2) Bir amatör balıkçı livar ya da canlı yem kovası içerisinde, çizelgede yer alan türlerden, en fazla 30 adet yemlik balık bulundurulabilir.
    (3) Ekolojik açıdan zararlı ya da potansiyel zararlı balık türleri canlı yem olarak kullanılamaz.
    (4) Yemlik balıklar, avlanması hedeflenen türün avcılığının serbest olduğu dönemde avlanabilirler.
    (5) Yemlik balık boyu azami 12 cm olup, bundan büyük boylar, avlanabilir balık sınıfında değerlendirilir.
    (6) Yasal sayı ve boy sınırlamaları dâhilindeki deniz ve tatlı su balıkları yem amacı ile kullanılabilir.
    (7) Yemlik balıkların canlı olarak nakli yasaktır.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
    Yöntem ve Sınırlamalar
    Genel hususlar

MADDE 14 –

(7) Tırıvırı-paraşüt olarak adlandırılan av aracının üretimi, satışı, istihsal yerleri civarında bulundurulması ve su ürünleri avcılığında kullanılması yasaktır.
    (8) Elektrik akımı, elektroşok, tüp gaz ve hava tazyiki yöntemleri ve yaba, balyoz vs. araçların amatör avcılıkta kullanımı yasaktır.
    İçsularda amatör avcılık
    MADDE 15 –
    (2) Küspeli olta, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağ (germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme) ile pinter, sepet gibi tuzakların kullanılması yasaktır.
    (3) Bayıltıcı, uyuşturucu, öldürücü kimyasal maddeler, her türlü patlayıcı madde, karpit, sönmemiş kireç, balık otu vs.’nin amatör avcılıkta kullanımı ve bu malzemelerin av mahallinde bulundurulması yasaktır.

2. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 2.70- Shimano Alivio BX 1.65
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000 RB- Okuma Pro SPA 25
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Çok teşekkürler hocam. Sizi de gece vakti yordum, kusura bakmayın.

3. barisbasci06

barisbasci06 Barış

Favori Kamış:
    Shimano Bestmaster
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 RB
    En İyi Avı:
    Hatırlamak zor..:)
    Buraya gelip üye olan, sadece avlak yerlerini öğrenmeye çalışan,avlanmanın yasaklı olduğu dönemler içerisinde "nereden canlı yem bulurum" "nereye gidebilirim" "nereden nasıl balık tutabilirim" diye sorular soran ve 1-2 kere mesaj yazıp sonradan bir daha cevap alamadığımız insanlara tabiri caizse "bohçacı" olanlara lütfen prim vermeyelim. Bırakın avlak yeriniz size özel kalsın yada tanıdığınız, özel hayatta birkaç kere beraber ava gittiğiniz kişiler ile bu bilgilerinizi özelden mesaj atarak paylaşınız.
    Bana kalırsa üyelik sırasında mutlaka "referans" sistemi gibi bir bölüm açılsın ve buraya üye alımı kısmende olsa güvenilir kişilere kapısını açsın..Her önüne gelen üye olup, soru sorarak ve istediği cevabı aldıktan sonra çekip gidenlere şüphe ile bakarım.
    Bu sular,doğa bizim, hepimizin..Çocuklarımızında büyüdüğü zaman bizlerin av hikayelerini dinlemesindense birebir onlarıda götürerek yaşayacakları hikayeleri onların çocuklarınada anlatmalarını sağlamalıyız.
    Saygılar..

4. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Aynen katılıyorum Barış Hocam. Kimseye güvenim kalmadı açıkcası.

5. barisbasci06

barisbasci06 Barış

Favori Kamış:
    Shimano Bestmaster
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 RB
    En İyi Avı:
    Furkan..
    Allah nasip edersen askere gideceksin sağsalim dönüp bir iş kuracaksın veya biryerde çalışmaya başlayacaksın. Evleneceksin birgün çocuğun olacak..İlerde onuda götürmek isteyeceksin balığa. Ama böyle giderse sadece görecekleri, bizlerin şimdilerde çektiğimiz bir kaç trofe fotolarından başka bir şey olmayacaktır. Bundan emin olabilirsin..

6. autan

autan Gorkem

En İyi Avı:
    95 cm Turna
    ++++1000000

7. KızıLcahamamLı

KızıLcahamamLı ahmet

Ostim 4. sokakda canlı gümüş balığı satan Yer Ver iLgiLenirsen..

8. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Ben o günlere kadar geleyim, ona da şükür (hasta olupta ölmezsek erken yaşta). Doğa diye birşey kalmadı Türkiye'de. Bütün değerlerimiz yokoluyor. Kanser oranı zaten tavan yapmışken bir de üstüne Nükleer Santral yapmayı planlıyoruz. Her zaman örnek aldığımız Avrupa'dan doğamız için de biraz örnek alsak keşke. Şuan gelişmiş ülkelerde sanayi geliri diye birşey yok, doğa ve kültürel değerler üzerinden para kazanıyorlar. Bacasız sanayi yani. Şuan açlıktan ölüyor dediğimiz, küçümsediğimiz Afrika ülkelerinde bile doğaya herşeyden çok önem veriyorlar. Yanlış hatırlamıyorsam Afrika'daki Milli Parklar Fransa'nın yüz ölçümüne eşit. Biz ise; milli park ilan ettiğimiz yerleri yok ediyoruz. Fırtına Vadisi, Hasankeyf gibi milli park ilan edilmiş yerleri bozuyoruz.

İnşallah Türk Halkı ve başındakiler -en kısa zamanda- bilinçlenir. Aksi halde ben bile adam akıllı balık tutamadan gideceğim. Kaç defa turna avına gittim ama bırakın tutmayı canlısını bile görmedim.

Aslında yazılacak çok şey var ama neyse..

Ayrıca Barış Hocam içimi dökmeme yardımcı olduğun için teşekkürler.

Saygılar...

9. barisbasci06

barisbasci06 Barış

Favori Kamış:
    Shimano Bestmaster
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 RB
    En İyi Avı:
    Keşke herkes senin gibi bu yaşta duyarlı davranmaya başlasa ve yaptığına inansa..Ozaman herşey daha güzel olur..

10. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan

Birkaç mesaj önce sevgili Mustafa için yazmıştım.:rolleyes: :)

11. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Adrese baskın düzenleyelim :D .

Sulak alanlarımıza canlı balık nakli yasak. Hal böyle olunca canlı yemlik balık satmak da doğru olmuyor kanısındayım.

12. KızıLcahamamLı

KızıLcahamamLı ahmet

Ciddi Mi Şakamı Yaptın BiLmiyorum ama Benimde o Konu Hakkında BiLgim Yok..

13. KızıLcahamamLı

KızıLcahamamLı ahmet

BilgiLendirmen için Sağol Bu konuda BiLgim Yoktu Kusura Bakmayın..

14. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Baskın konusunda şaka yaptım, ifadeden de anlaşılacağı üzere. Ama yasak konusunda ciddiyim.

15. turna

turna

Kızılay Altuntaş av malzemeleri satan yer ve Yenimahalle kaymakamlık arkası sülün-turna av bayii gümüş bulabilirsiniz
    Gümüş balığı satmak yasak değil, avda başka yerden nakli yasak, ben gümüş alırım havuzuma atarım kim ne karışır.Ama av mahallinde bulunduğun yerden yemlik ağ ile kendin çıkaracaksın bunun sebebi hastalıkları bir yerden başka yere taşımamak için.

16. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Ben hastalıktan çok, avlakta balığın kaçması, üremesi ve o göl sakini diğer balıkları tehdit etmesi olasılığından dolayı böyle bir yasak var sanıyordum. Ayrıca eğer hastalık varsa ölü balıktan da geçebilir, ''hastalık canlıyken bulaşır'' diye kural yok.

Bence yemlik balık satışının doğru olup olmaması satıcının ne niyetle balığı sattığına bağlı. Alıcının niyeti başkadır, o başka. Satıcı yemlik balık diye satıyorsa bunda bir iş var. Canlı olarak yemlik balık nakli yasak, hal böyle olunca canlı yemlik balık satmak da yasak olur matıken. Satıcı süs balığı (gümüş balığı biyotop akvaryumlarında sıkça kullanılıyor) niyetine satarsa buna kimse karışamaz. Alıcı gider avda kullanırsa da bu satıcıyı bağlamaz.

Saygılar...

17. avcı50

avcı50 Emre Ünlü

En İyi Avı:
    Sazan 14 KG
    cumartesi günü kısmetse köprüköy sulubük taraflarına gidiyorum. canlı yem konusuna gelince. nakli neden yasak anlamış değilim ve bir zararıda olacağını samıyorum balık taşımanın... bende o gümüşleri orda tava yapar yerim o zaman... taze olsunlar diyede canlı götürürüm. bu konu gerçekten görüş ayrılığına soktu