Atrık balık tutmak için izin (lisans) alacağız

Konu, 'Tebliğler' kısmında Dogukandogukan tarafından paylaşıldı.

1. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Yine kanun olarak mevcut ama denetim olarak eksik bir kural olursa pek fayda sağlamaz. Denetimsizlikte olacak şudur; gerçekten iyi niyetli ama deniz cahili olduğu için balık limitlerini, yumurtlama boylarını bilmeyen vatandaşlarımız (tahminimce çok ufak bir yüzdedir balıkçılar arasında) bilgilenir ve daha düzgün avcılık yapar, geri kalan ise belgesiz avlanmaya devam eder, bizim gibi forum üyeleri cebinden çıkartır parayı verir, gönül rahatlığıyla avlanır. Sonuçta ne ciddi bir gelir elde edilir ne balık nesline fayda sağlanır.

Bu belgelerden alınacak ücret yine duble yollara gitmezse iyi olur :) Toplanacak gelirler denetime harcanmalıdır, göllere denetim kabinleri konmalı, avcılığın olduğu her gölde gerek sivil kuruluşlar, gerek jandarma denetim yapmalıdır. Yani toplanacak para, hatta profesyonel balıkçıdan alınan gelir vergisinin gerektiği kadarı yine olayın kendisi içinde eritilmelidir. Bütün modern toplumlarda bu böyledir. Biz modern miyiz derseniz, cevabını herkes kendisi versin.:)

Bundan çok daha önemlisi; ticari teknelere getirilmesi gereken elektronik av kayıtları denetimidir. Kim nerede kaç metreye ağ atmış, hangi balığın tepesine binmiş, sonar kayıtları, gps kayıtları vs sıkı bir denetime girerse (biraz hayalci miyim neyim) o zaman balık nesli biraz rahatlar.

Kendi bindiğimiz dalı kesmeye meraklı insanlar olarak hepimiz bekliyoruz, bakalım.

2. ReiS401

ReiS401 Tuğrul

Sadece ilçe tarım müdürlüğüne gidip abb alıyoruz olay bitiyor yani maksat para vermek olsun verelim bakalım :)

3. umitdulger

umitdulger Ümit DÜLGER

Favori Kamış:
    Nomura Hiro Street 223 cm 0-6 gr
    Favori Makine:
    Daiwa Exceler x 1000
    En İyi Avı:
    Daha kiloluk balık tutamadık :)
    Devletin yasal olarak yine milleti soymaya çalıştığı, kesinlikle denetimlerin olmayacağından adım gibi emin olduğum uygulamadır kendisi. Bu adamlar bırakın denizleri, insanların iyiliği için ne yapmış ki bugüne kadar şimdi yapsınlar. Ben ABB'yi zaten zorunlu olmadığı halde yıllardır alır ve yanımda taşırım o ayrı konu. Şimdi kimse çıkıp da iyi oldu artık balık nesli biraz rahatlayacak diye de sevinmesin zira aynı tas aynı hamam devam edecek herşey. Bu uygulamanın Burak Erdoğan'ın gemiciklerine doğru atılan kurşunlardan rahatsız olduğu için yapıldığına bile inanırım da denizlerimizin iyiliği için yapıldığına hayatta inanmam...

4. hmrjr1990

hmrjr1990 Çağatay

Favori Kamış:
    Daiwa Crossfire 10-40 2.70 MH
    Favori Makine:
    Shimano Exage
    En İyi Avı:
    6KG sazan
    sen ne güzel bi adamsın.

5. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Evet, güzel adammış ama konuyu siyaset eksenine sokmayalım sonra boku çıkıyor. Tecrübeyle sabittir, konu uçuyor siyaset kalıyor.:) Ucunda bırakmak iyisidir...:) :) Yazmaya başlarsak içimiz çok dolu.

Ben bugün gittim ferahevler sarıyer kaymakamlığın içindeki tarım müdürlüğüne, 20 lira, 1 foto ve nufus cüzdan fotokopisiyle abb yi aldım. Ne olur ne olmaz, eğitim verecek adama eğitim verecek dağarcıkla şimdi gidip eğitime meğitime tabi olmayalım :)

6. umitdulger

umitdulger Ümit DÜLGER

Favori Kamış:
    Nomura Hiro Street 223 cm 0-6 gr
    Favori Makine:
    Daiwa Exceler x 1000
    En İyi Avı:
    Daha kiloluk balık tutamadık :)
    Aynen konuyu siyasete kaydirmayalim simdi durduk yere zira forumlar yetmez icimdekileri yazmaya :) Valla bizim abb'ler gecerli olursa ne ala yoksa bir de tebligden bile haberi olmayan adamlardan egitim alip izin isteyecegiz balik tutabilir miyiz diye? Hos benim Bursa'da bir halt tuttugum da yok ya neyse, en azindan teoride kendimizi gelistiriyoruz :) Gecen gun Bursa balik halinde denetleme yapilmis limit alti balik satanlara kesilen ceza 2850 lira toplamda bu sekilde hic kimseyi caydiramazsiniz, adamlarin kazandigi para kestiginiz cezanin 10 kati zaten, niye yapmaktan vazgecsinler ki...

7. börteçine52

börteçine52 t.coşkun

Favori Kamış:
    lineeffe carıbbean 4,20- YOBOMAX BULDOG 4.20
    Favori Makine:
    OKUMA RTX65 - MISTIQUE MQ65 -MITCHELL AVOCET AV-C 2000S-Abu Garcia Cardinal 100u
    haberi komşulardan duydum bilirler benim hasta balık sevdalısı olduğumu dedilerki artık balığa gidemeyeceksin cezası var 200 tl oooooo iyi o zaman dedim yani balıkla ilgileri beni sokakta oltayla görünce rast gele akşama ayır bizim nevaleyi demelerinden ibaret olan kişiler bile bu haberi kaale almışlar biraz olsun sahilerdeki hengame azalır tabi denetim şart

8. börteçine52

börteçine52 t.coşkun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    OKUMA RTX65 - MISTIQUE MQ65 -MITCHELL AVOCET AV-C 2000S-Abu Garcia Cardinal 100u
    şu an itibari ile abb belgemide almış bulunmaktayım belgeyi alırken denetimler başlandığı bilgisini de verdiler
    e dedim güzel hoşta hemen karşınızda koca gırgırlar ağ atıyor limit dışı birçok balığı alıyorlar hemen camdan baksanız görünüyor yapacak birşey yokmuş onları denetleyecek tekne vs donanım yokmuş vasaire

9. OnurERDOGAN

OnurERDOGAN

Favori Kamış:
    surf & spining takim
    En İyi Avı:
    palamut , lufer , kirlangic
    hayırlı olsun.
    neler gerekti belgeyi almak için ?

10. börteçine52

börteçine52 t.coşkun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    1 ad resim nufüs cüzdan fotokopisi ve 20.00TL

11. tayfunksk

tayfunksk tayfun

En İyi Avı:
    dülger balığı
    ben aldım belgeyi, artı eğitimde aldık. eğitim de geçen konuşmalar ( sadece ufak balıkları tutmayalım gençler ).eyvallah...

12. kaygisiz

kaygisiz Deniz Alkım

Favori Makine:
    Okuma Safina pro-65
    Daha Henüz amatör balıkçı belgesi zorumlulluğu diye bir şey yok. tarim Müdürlüğünün internet sitesine bakarsanız. Değişicek tebliğde böyle bişey oldugunu vede Bu tebliğinde tasrı aşamasında ve 5 Aralık 2013'e kadarda itiraz süresi olduğunu görürsünüz. Şimdi alınan amatör balıkçı belgelerininde bir faydası olmayabilir. Tasarıda ayzan belgenin şekli ve ücreti daha sonra belirlenir diye yazıyor.

13. SERCAN

SERCAN Sercan

[​IMG] :)