Aynalı Sazan Raporu (28 Şubat 2007 Sinop)

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında karayel tarafından paylaşıldı.

1. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Bilimsel amaçlı bir çalışmanın balık avlama etabını nihayet tamamladım. Avlak Sinop'ta koruma altında bir alan. Bir taşkın sonucu yukarıdaki göletten göle aynalı sazan karışmış. Gölün doğal türleri üzerindeki etkilerini belirlemeye çalışıyorum.
    Bu sabah tan ağırırken üç adet olta bırakıp fakülteye döndüm. Saat 10:30 da göle tekrar ulaştım. İki adet aynalı sazan yem olarak kullandığım ucuz sosislerin çekiciliğine kapılarak oltalara atlamış. Hedefte 10 kg üzerinde balık olmasına rağmen avlanan sazanlardan biri 1.045 diğeri 760 gr ancak geldi.
    Balıkların her ikisi de erkekmiş, bahar geliyor ayrıca bu yıl havalar aşırı sıcak gidiyor. Bu nedenle balıklada yavaş yavaş gonatlar gelişmeye başlamış.

2. Çalışmalarınızda başarılar dilerim Yakup Hocam

3. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Yakup abi süpersin ya. Biz kuşla (yalıçapkını), böcekle uraşırken sen yine balıkları götürüyorsun vallahi. Tam adam çatlatmalık valla. Çatladım kaldım büroda :)
    Şu bilimsel çalışmalar için bir iki benide görevlendirsende bende balık tutsam ya :p :p

4. mcelikkaya

mcelikkaya murat çelikkaya

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    arkadaki çalılar
    başarılar dileriz
    :)

5. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Sağolun uşaklar, balığın kıt olduğu bu dönemde oltama gelen iki balığı paylaştık o kadar. Bu çalışma içinde ağla tutulan balıklar (iri has kefaller) bol fakat oltaya bakan yok.
    İnşallah yazın serbest sularda daha büyük içsu avlarını Taylan ile birlikte burada raporlayacağız. Böylece uşak kuşla kurtla uğraşmıyacak. Bekle bizi yaz, bekle bizi Samsun...

6. Bu sıcaklar nedeniyle bu yaz hiç beklemediğimiz şeylerle karşılaşacağız gibi geliyor,ya balık bulamıyacaz,yada suyun azlığı nedeniyle patlama yaşanacak.Yakup Bey sizin görüşünüz nedir bu konuda.

Bu arada çalışmalarınızda başarılar dilerim,biz hasret kaldık sazana :)

7. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    En azından yağış azlığı nedeniyle içsularda büyük sıkıntı olacak gibi.
    Fakat uzun vadeli tahminler mart sonu ve nisanın tamamında soğuk yağışlı hava öngörüyor.
    Dilerim bol yağış gerçekleşir dereler, ırmaklar göl ve göletler kuruyup balık kırılımı yaşanmaz. Yoksa bol balık avlarız ama sadece bu yaz, gelecekte ne olur bilemiyorum (düşünmek bile istemiyorum).

8. Teşekkürler hocam,marttada yağış olmazsa sanırım büyük bir kuraklıkla karşı karşıya kalacağız.Belirtmiş olduğunuz gibi bu yaz balık bol olabilir ama gelecek için çok tehlikeli bir durum gerçekten.

İnşallah mart kapıdan baktırır,kazma kürek yaktırır :)

9. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Yakup hocam,başarılarınızın devamını dilerim bende tebrikler:)

10. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Yakup abi ben sana şu kadarını söyliyeyim bu sene trofelere hazırlıklı ol. Ben trofe hazırlama ile ilgili tüm kaynakları incelemeye başladım bile. 65 cm altına turna, 3 kilo altına sazan demeyecem bu sene ona göre. :D :D

(Ya aylar geçsede bu yazı forumdan silinmez. Çok mu attım acaba :D :D )

11. sevgili yakup hocam..

bu aynalıda ki delikler nedir?? parazit falan mı?? yada mantar??

12. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Hayır cam kadar düzgün sağlıklı balıklardı. Resimdeki balığın aynaları (iri pulları) döküldü. Benim boy - ağırlık ölçümü ve karnını yarıp iç organlarını incelerken verdiğim hasarlar var.:)

Balık hala yanımda yakın bir fotografı daha net gösterir sanırım.

13. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Yakup Abi.
    Tebrik ederim. Çalışmalarınızın devamını temenni ediyorum.
    Bu arada geçen bahsettiğimiz yeşilköy sahilinde olan kabuklu cnalıdna bir tane daha buldum geçen gün resmini çektim ama bluetooth aygıtım kayıp olduğundan ekleyemiyorum. bulunca hemen ekleyeceğim.

14. necayip

necayip

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1m boy ve 3kg Yılan balığı
    çalışmalar ve bilgilendirme için teşekürler bu yıl göller bayağı çekildi.Balıkçılık nasıl etkilenecek bilmiyorum ama olumlu olacağını sanmıyorum....

15. DR_BLOoD

DR_BLOoD

tebrikler ..

Son düzenleme: 1 Mart 2007
  16. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Arkadaşlar iddialı bir şekilde olmasa da, hatayı kim yaparsa yapsın uyarmak lazım.

Etrafta sadece seyirci kişiler olunca bütün işler bana kaldı ve balıkların ölçmleri ve kesimleri tamamlandıktan sonra ancak fotograf makinesi bulabildim. Elden ele , kasadan teraziye, ölçüm tahtasından yelere düşüp 10 dk debelenen balık bu kadar oluyor. Bu kadar pulu dökük bir sazanı kim görse şüphe eder.

Yalnız bir şey belirtmekte yarar var, iki orman muhafaza memuru, Sinop baş savcısı, bir orman şefi ve iki balıkçının olduğu ortamda ve kara avının tamamen yasak olduğu bir alanda tüfekle yada diğer metodlarla avlanmaya kimse izin vermez.

Yazıları okumadan resimlere bakarak hemen klavyye sarlmamak lazım bece.

Reklamasyon olmasın diye kestiğim resmin bir diğer versiyonunu daha koyayım. Arkadaki milli park muhafaza memurları en azından birinin yeşil kendine özgü pantalonu konuyu daha net ortaya koyar sanıyorum.

17. Spider

Spider Mert Eren

tamam arkadaşlar..

bence çok uzatmaya gerek yok..

lütfen..

Yakup Hocam ellerine sağlık
    çalışmalarında başarılar dilerim
    umarım her şey istediğiniz gibi gider..

18. simendifer

simendifer Sennur

Yakup hocam, tebrik ederim araştırmalarınız için...