Bafra-Derbent Barajı'nda levrek avı...

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında tolkien tarafından paylaşıldı.

1. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Komşumla balığa gittik. Gittiğimiz yer, eve çok yakın. Mekanın resmini 2 gün önce çekmiştim:

Bugün yanımda fotoğraf makinemi götürmemiştim, tuttuğumuz balıkların resimlerini evin önünde çektik. Resimdeki benim:

Bunlar da balıkların yakından görünümü:

Bugün 19 tane levrek yakaladık. At-çek yapıyoruz ve solucan kullanıyoruz. Bizim gibi acemiler bile bu kadar yakaladıysa... Bir an şüphelendik "Acaba DSİ baraja levrek mi bıraktı?" diye... :eek:

Saygılarımla...

2. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Kardeşim ellerine kollarına sağlık, fotolar gerçekten çok güzel.... Balıklar harika görünüyor... Ayrıca yaşadığınız yerin kıymetini bilin gerçekten çok güzel görünüyor....
    Sevgiler, saygılar

3. ArtofDragon

ArtofDragon Cenk

sudak yasağı bittimi?:confused: :confused: :confused:
    güzel balıklar...

4. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Av yasağının 1 Haziran'da sona ereceği söylenmişti. Ama 1 Haziran'dan önce de gidiyorlar burada. Ağ atmak yasak ama oltaya izin veriliyordu. Hatta bizim komşulardan biri jandarma, av yasağının olduğu zamanlarda sazan avına gidiyordu. Şimdi, bu yasağı uygulamakla yükümlü birini yasağa dair uyarmam ne derece etkili olur, bilemem. Ben zaten bu balık işinden pek anlamam, elimde dandik birkaç olta vardı ve gidip denedik...

Ben dün gittim. Bunları yakaladık.

Ayrıca bu sudak değil. Bunlar "Perca fluviatilis" denen balık. Buralarda "kızılkanat levrek" diyorlar. Sudak ise bir başka levrek türüdür ve "Lucioperca lucioperca" (Stizostedion lucioperca) denen balıktır.

Sudak [Lucioperca lucioperca (Stizostedion lucioperca)]:

Tatlısu levreği (Perca fluviatilis) ile ilgili sınırlama:

Son düzenleme: 4 Haziran 2006
  5. acariletişim

acariletişim

Favori Kamış:
    Hepsi mevcut
    En İyi Avı:
    Sazan 7,5
    Iyi Av Olmuş

Üstadım eline koluna saglık güzel av olmuş.Yaşadıgın yerin kıymeti bil.Bizler ankarada sözde yaşıyoruz işte.
    Ama allah izin verirse bu yaza oradayım eşim bafralı bakalım işten fırsat bulursak gelecegiz.Kesin o baraja gitmeyi düşünüyorum.Artık gelince yardımcı olursun bize.
    RASTGELE

6. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Her zaman bekleriz. Ben buralı değilim. Buraya geçtiğimiz yaz tayin nedeniyle geldim. Oturduğumuz ev de baraja yürümeyle 5 dk. mesafede. Yazın memlekete (Bolu ve Bilecik) gideceğiz ama buralarda olursak buradan haberleşiriz.

Eğer Derbent Barajı'na gelecek olursanız size bir mekan söyleyeyim:

EÜAŞ Sitesi var, Kolay'da kime sorsanız gösterir. Bu siteye anayoldan gidin, sitenin giriş-çıkış kapısından (zaten 1 kapı var) aşağı bir yol iniyor. Aşağı indikten sonra sağa yönelin, mezarlığın altından 500 metre kadar yürüyünce yol bitiyor ve tarlalar başlıyor. Yolun bittiği yerden ileri baktığınızda 100-150 metre ileride sazlıklar göreceksiniz. Bu iki sazlığın ortasından ileriye at-çek yapın. Zaman müsait ise kaşık da kullanabilirsiniz, kullanan var. Ama benim önerim solucandır. Kayabalığı ve güöüş balığı kullanan da var ama solucan hiç şaşmıyor.

Saygılarımla...

7. ArtofDragon

ArtofDragon Cenk

:D :D kardeş sirküleri iyi oku!!!
    yanında 2 yıldız olanlar için :

**Bu türlere ilişkin zaman yasağında, Çizelge-5’deki il grupları için verilen yasak dönemler uygulanacaktır.

Afyon, Aksaray, Amasya, Ankara, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Düzce, Edirne, Eskişehir, Isparta, İstanbul, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Nevşehir, Niğde, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Uşak, Yalova, Zonguldak 1 Nisan-30 Haziran AV YASAĞI !!!,

+en fazla 8 adet!!!( İç sularımızdaki Ekolojik Açıdan Potansiyel Sakıncalı Balıklar kategorisine giriyor) o yüzden sayısı pek önemli değil.ancak yasağına uyalım bari...
    polemiğe girmeye gerek yok herşey burada yazıyor iyi oku :)

8. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Polemiğe girmeye gerek yoksa girmeyin o halde...

Varsayalım sirküleri okudum. O halde bunları bana hatırlatmayın, forum yöneticilerine haber verin ve bu başlık kaldırılsın...

Varsayalım sirküleri okumadım. O halde 1 kez hatırlatın (yukarıda hatırlatmışsınız) ve forum yöneticilerine haber verin ki bu sakıncalı başlık kaldırılsın...

Ayrıca bu resimde 19 tane levrek var. Kaç kişiyle gittiğimizi biliyor musunuz ki burada bana ahkam kesmektesiniz?

4 kişiydik... Yani 4x8=32 balık eder. Biz 13 tane eksik tutmuşuz. Bir dahakine ben tek giderim, 8+13=21 yaparım, eksikliği gidermiş oluruz.

Saygılarımla...

9. balikci

balikci

10. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    15 Mart-30 Nisan arasında avı yasak olan, iç sularımızdaki ekolojik açıdan potansiyel sakıncalı balıklar kategorisine giren kızılkanat levrek (Perca fluviatilis) balığını, 4 kişi olarak gidip 19 tane yakaladık. Ben, burada av yasaklarına aykırı hiçbir şey göremiyorum.

İlk önce "Sudak yasağı bitti mi?" diye olta attınız, bu balığın sudak olmadığını belirttiğimde başka bir taraftan başka şeyler yazdınız. Polemiğe girmenin anlamsız olduğunu yazmanıza rağmen, bir de bana "Gerginliğe son lüften!" başlığını verdiniz.

15 Mart-30 Nisan... E peki dün 3 Haziran değil miydik? Polemiğe giren ben miyim, yoksa siz misiniz?

Bu foruma üye olduğumda amacım birşeyler öğrenmekti. Forumda sık sık karşılaştığım durum ise, bazı şahısların polemiğe girmesi idi. (Bunun adı ukalalıktır, doğayı korumak falan da bahanedir. Doğayı korumak istiyorsanız elinize olta yerine sadece fotoğraf makinesi alın)

Açıkçası, bu resimleri eklemeye çekinmiştim. Çünkü ben bu resimleri ekledikten sonra biri mutlaka çıkacak, "Kardeş, şu yasak mıydı ki?" gibisinden birşeyler yazacaktı. Sonra ben de bunun o olmadığını belirtecektim. Av yasağına uyduğum halde biri yine gelip polemiğe girmeye çalışacak ama sonradan bunun gereksiz olduğundan bahsedecekti...

Forumda yeni sayılırım. Ama olayı hemen çözdüm.

Bizim burada jandarmalar gidip milletin serpmelerine el koyuyorlar, el koydukları bu serpmelerle balık avlamaya gidiyorlar.

Buradan bana sirkülerden bahseden (ki bir kez daha hatırlatıyorum ki kurallara uymaktayım) kaç kişi gitti ve jandarmaya posta koydu? Hanginiz jandarmayı bu konuda uyardı daha önce?

Şimdi ben nerede sirkülere aykırı davranmışım, onu bir belirtseniz... Eksik balık mı tutmuşum yoksa?

Saygılarımla...

11. balikci

balikci

arkadaşımız ilk mesajında Komşumla Gittik diye yazısına başlamış, orda bir problem yok.. ancak çizelge 5 deki belirtilen Bölge yasaklarını görmemiş sanırım, samsun için 1 nisan 30 haziran arası tatlı su levreği avlanma yasağı var, umarım bundan sonra kendisi sirküleri okuyup daha dikkatli olacaktır.

Çizelge 5- İç Sularda Zaman yasakları:

12. balikci

balikci

Arkadaşlar az önce bir dostumuz durumu izah etti bana, önemli bir ayrıntıyı gözden kaçırmışız, bu nedenle ikinizdende özür diliyorum, ilgili açıklama aşağıdadır:

26/02/2005 tarihinde sirkülerde bazı değişikliker olup Resmi gazetede yayınlanmıştır.Bu değişikliğe göre Tatlı Su Levreği vede Sudak için olan zaman yasağı geriye alınmıştır.

İlk olarak değişiklik yapılmış olan sirküleri bu linkten indirebilirsiniz.

http://www.kkgm.gov.tr/Mevzuat/1380/Su_Urunleri_Sirkuleri_36_2.zip

Sirkülerde yapılan önemli değişiklik ise Tatlı Su Levreği vede Sudak için olan zaman yasaklarıdir.

Yani resimdede görüldüğü gibi Sudak ve Levrek için kapalı sezon 15 Mart-30 Nisan olarak değiştirilmiştir.

Buda 36-2 sirkülerdeki değişmiş haliyle "DÖRDÜNCÜ BÖLÜM Türlere İlişkin Yasak ve Sınırlamalar" çizelgesidir.Yine buradada değişkli görebiliriz

Birde ** olarak işaretlenen ve Çizelge 5 deki uygulamaların geçerli olduğu sirküde ** işaretinin altında bir çizgi işareti var yani bu işaret ilgili yasağın iptal olduğu anlamına geliyor.

Aynı zamanda tatlı su levreği ile ilgili boy limitinindede değişiklik yapılmış ve eski boy limiti 25cm ve üzeri olarak belirlenen balıkta, yenisi olarak 22cm ve üzeri olarak tekrardan düzenleme yapılmıştır.

13. balikci

balikci

konunun netlik kazanması açısından gereksiz yere yapılan tartışmalar bu konudan arındırılmıştır, bilginize.

14. acariletişim

acariletişim

Favori Kamış:
    Hepsi mevcut
    En İyi Avı:
    Sazan 7,5
    Ne gerek var

Bu sitede ilk defa bir polemige şahit oldum.Oysaki ne kadar saygılı insanların üye oldugu bir site.Ben her iki arkadaşımın da kötü niyetli olduklarını düşünmüyorum.Umarım bu tarz yazışmalarla birdaha karşılaşmayız.Bir yanlış anlaşılma olabilir.Lütfen
    Bu arada bafraya ayın 23ünde gitmeyi düşünüyorum.Olmadı denize kaçarız.Aslında amaç sadece balık tutmak degil o manzarayı yaşamak görmek bu bile bize yeter.Arkadaşım çok güzel balıklar almış.Tebrik ederim.Darısı başımıza.
    Saygılar

15. Metin

Metin

Favori Kamış:
    Olta
    Murat bey duyarlı olduğunuz vede konuyu açıklığa kavuşturduğunuz için teşekkür ederim.

16. ArtofDragon

ArtofDragon Cenk

yani sudak ve tatlısu levreği için kapalı sezon artık yok öylemi???
    ben haftaya ankarada tatlısu levreği avına gidebilirmiyim?
    bende çok büyük bir hata yaptım ister istemez.
    eger kabul ederse tekrar özür diliyorum sevgili tolkienden...

17. balikci

balikci

acariletişim tamamiyle katılıyorum, ufak bir yanlış anlaşılma oldu konuyu açan arkadaşımızın bir hatası bulunmamaktadır.

18. balikci

balikci

asıl ben teşekkür ederim biraz geçte kalsak ufak bir hatayı düzelme şansımız oldu.

19. acariletişim

acariletişim

Favori Kamış:
    Hepsi mevcut
    En İyi Avı:
    Sazan 7,5
    Tşk

Balıkçı kardeşim duyarlı oldugunuz tşk.
    Buradaki insanların çogunun çevreci,gerçek balıkçılar oldugunu düşünüyoruz.Böyle bir sitede yer almaktan eşim ve ben çok memnunum.Daimi kalması dilegiyle.

20. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Durum açıklığa kavuştuğuna göre benim açımdan herhangi bir sorun yok. Bafra'ya gelirseniz, beraber levrek avına gidebiliriz. Hatta ben bu yaz muhtemelen Bolu'ya gideceğim. Bolu benim memlekettir. Kızık Yaylası'na beraber çıkabilir ve bir doğa gezisi yapabiliriz. ;)

Saygılarımla...