Bakin oltaya ne takildi

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında onurnl tarafından paylaşıldı.

1. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    karbon kamis,shimano makara,fireline craystal misina
    En İyi Avı:
    turna 115cm,59cm capak,54cm tatlisu kefali,78cm kocaagiz,66cm sazan,82cm Sudak,39cm Levrek

arkadaslar bu gun iki oltamida alip baliga ciktim .oltani birine olu balik takarak sudak veya turna yakalamak icin attim digerini ise larva takarak yemlik baliktutmaya calisiyordum ve oltayi kontrol etmek icin cektigimde (kerevit galiba tam bilgim yok)kiskaclariyla dip oltasi olarak kullandigim sistemde kursunu kiskaclamis ve bu sekilde yakalandi.bende gercekten ilk once agac dali parcasi sandim ve gorunce cok sasirdim10- 12cm gibi.kerevit oldugunu dusunuyorum emin degilim kerevitmi sizce?:confused: ayrica suya geri iade ettim.
    herkeze selamlar ve rastgele:)

2. oflu

oflu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çinekop,sarıkanat,lüfer,palamut
    o istakoza benziyo yaw

3. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Evet Kerevittir kardesim. Hazir baslamisken bir kac tane daha cekseydin ya. Aksama haslama yapardin. mmmmmmmmmmmm canim cekti. :)

4. anil20

anil20

Favori Kamış:
    gırgır dip takımı ve şamandıra
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 5 kg.
    bu bir şey değil bir gün biz aynalı sazan avına gittik.oltaya baya büyük balık vurmuştu neredeyse oltayı kıracak büyük heyacan içinde oltayı elime alıp balığı tasmaladım yavaş yavaş çekiyorum.bir ara balık gelmez oldu.tamam oltayı bir yere dolaştırdı dedim.uğraşırken oltayı tekrar çekmeye başladım.ama nasıl zor geliyor anlatamam.oltanın ucu yaklaştı ilerden siyah ve büyük birşey gözükmeye başladı.bunun ne olduğunu merak ederken kıyıya geldiğinde açılmış bir şemsiye olduğunu anladık tabiki heralde aynalı ışlanmamak için gölde kullanıyordu sanırım.:) :) :)

5. sailor499

sailor499

Favori Kamış:
    Olta,Zıpkın,Baragat
    En İyi Avı:
    14.2 kg lık Kılıç (hiç gelmeyecek sandım)
    :D :D :D :D :D

6. huntercarpio

huntercarpio Adnan

Favori Kamış:
    Olta
    Kerevitle istakoz aynı şeydir. Tatlısu istakozuna kerevit denilir.

7. lustral

lustral osman karatepe

Favori Kamış:
    klasik 3'lü takım
    En İyi Avı:
    sazan 7.250gr
    onurbey aslında o kerevitten çok güzel yayın yemi olurdu ama oradalarda varmı bilmiyorum ayrıca iri sazanlarda sever kereviti

8. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    turna 115cm,59cm capak,54cm tatlisu kefali,78cm kocaagiz,66cm sazan,82cm Sudak,39cm Levrek
    keske oltayla tutmanin bir teknigi olsada tutsam.afiyetle yerdim.siszin oralardada cikarmi kerevit?:)

9. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    yayin var ama benim bulundugum bolgede cikacagini sanmiorum cunku ne tutan ne de tutmaya calisanini gordum.ayrica kerevit bayagi sert kabuklu,icini acip yem olarak kullanilir sanirim sazan ve yayin icin yoksa gercekten sert kabuklu.dogrumu dusunuyorum yoksa butun olarak kabukla beraber mi???:)

10. lustral

lustral osman karatepe

Favori Kamış:
    klasik 3'lü takım
    En İyi Avı:
    sazan 7.250gr
    onur bey bizim buralarda balıkçılar arasındaki bi rivayete göre yayın kafasıyla çamura sıkıştırdığı su kaplumbağasının kabuğunu kırıp içini yiyiyormuş ne kadar doğruluk payı vardır bilmiyorum ama tatlı suyun timsahı bu mübarekler

11. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ilginc bir bilgi yayin tecrubem olmadigi icin bu balik hakkinda ve tutulmasi hakkinda hicbirsey bilmiyorum acikcasi.:) ama tatlisulardaki balilara bakildiginda yayindan irisi olamdigi kesin timsah benzetmesi bu acidan uyuyor.:)

Son düzenleme: 13 Ekim 2006
  12. ramazand

ramazand

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    şimdilik 1kg
    bende denizden birdefasında istakoz tutmuştum oltayla ve bu güne kadar denizden tuttuğum balık sayısı 10 u geçmez en büyüğüde bir karıştır kısmet bu hatta oltadan çok zor çıkartmıştık elimize almaktan korkmuştuk :eek:

13. harmandali

harmandali

Favori Kamış:
    8 tane kamış ve kasnaklı dip oltası
    En İyi Avı:
    1999 yılında ankara kurtboğazında 10kg civarında sazan
    kerevitle tanışmamız ankara dikilitaş ta olmuştur...önceleri oraya takılırdık...ve attığımız 10 oltanın 7 sinden kerevit çıkardı...

köylüler japonların gelip buradan canlı kerevit aldıklarını söylediler

köylüler zamanında gelir olsun diye atmışlar ama sonrada sazanların yavrularını yer olmuşlar...ayrıca oltaya eğer sazan takılırsa ve sende bu oltayı çekmez bırakır isen kerevit gelip balığın gözünü dudağını yada bir yerini mutlaka kopartıyor...bir kaç kez denk geldik...

ama biz yakaladığımız kerevitleri iğneden çıkartmak için oldukça zorlanıyorduk kabuğu sert iğnede girmiş kabuğa....nasıl çıkartırsan çıkart...

14. ergen

ergen

Yayin

Literatürde, Yayin Baliginin Karnindan Kaplumbaga Kabugu ciktigini
    cok kez okumustum.

Kerevit, Yayinin yani sira iri Sudagin ve iri Sazanin bir No'lu ilacidir;)

Rasgele

15. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    benim anlayamadigim kerevitin kabugu asiri derecede sert hadi sudak neyse disli balik oldugunu dusunup yiyor diyelim ama sazan bunu nasil yiyor orayi anlamak zor biraz?????aciklarsaniz gercekten merakimi giderecek:confused: :confused: :confused: :rolleyes:

16. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    keske benim basimada ayni sey gelse 100 tane igne alip oyle giderim baliga.guzel bir ani:)insallah banada nasip olur boyle anilar

17. ergen

ergen

Anlatayim

Sazanin Disleri Girtlaginda! Yani ön tarafta agzinda degil!

Bu Girtlagindaki Dislerle Kerevit, Yengec ve Midyeleri rahatlikla kirip
    afiyetle yiyor;)

Bir dahaki sefere bir Sazan tuttunmu, Girtlagindaki Dislere bir bak.
    Hayret edersin.

Bazi Sularda, Kerevitin ve Yengecin bol oldugu yerlerde, Sazan bundan baska
    Yem yemez.
    Böyle beslenen Sazanlarin renkleri Turuncuya calar. Etide Turuncu renkli olur
    ve diger Sazanlara nazaren daha lezzetlidir.:)

Rasgele

18. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    gercekten benim icin cok yeni bir bilgi.mutlaka ilk firsatta bakicagim ama son sazan tecrubemden sonra(toprak kokuyordu yedigimde)biraz zor gibi,cunku oldurmeye kiyamam yiyemedikten sonra :eek: ayrica tutmasida ayri bir konu baya zor:( ama bir sekilde bakicagim.bu arada bilgi icin cok tesekkurler gercekten ilginc bir bilgi:)

19. ergen

ergen

Onur Sira gelmisken, bir sey daha var

Bu yakaladigin Kerevit, büyük bir ihtimalle Amerikan Kereviti.

Bunlar nispeten bol bulunur ve koruma altinda degildir.

Bir de buna benzer Avrupa Kereviti var. O koruma altinda! Ve cezasida
    Hollandada az buz degil!!! Dikkat et.;)

Iki Kereviti birbirinden ayirt etmenin tek yolu, renkleri. Amerikan Kerevitinin Kuyruk bölümünde, Eklemlerin arasi kirmizi olup biraz maviye calar!

Avrupa Kerevitinin rengi kahve renktir. Kuyruk bölümüde!:)

Rasgele

20. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    valla buda cok yararli bir bilgi tesekkurler.o kereviti karambole yakaladim ,birdaha yakalayacagimi sanmam ama bunun bir teknigi varsa ogrenmek isterim:)