balıkları nasıl saklamalıyız

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında hakan28 tarafından paylaşıldı.

1. hakan28

hakan28 hakan

Favori Kamış:
    kamışlar, el oltaları
    En İyi Avı:
    Levrek, çipura
    malum havalar ısındı. Akşam üstüden başlayarak ertesi gün sabah suyuna dek balık tutmak bu mevsim yapabileceğimiz en iyi balık av saatleri. Bunu niye diyorum. Hem hava sıcaklığından etkilenmemek için hemde gündüz avında kıyıdaki küçük balıklarla ugraşıp yem kaptıra kaptıra sinirlerimizi bozmamak için söylüyorum. Şimdi gelelim asıl sorunumuza. Tuttuğumuz balıkları nasıl sağlıklı bir şekilde saklayıp evimize kadar götüreceğiz? Livarda saklamak tabii ki akla gelen en kolay çözüm. Ama ben livardaki canlı balıkların etraftaki diğer balıkları kaçırdığını bir derğide okumuştum. dergiye göre yakalandığını anlayan ve korkan balık tepki olarak denize bir takım kokular saldığını ve bu sayede de diğer balıkları ürküttüğünü belirtmiş. Mantıklı bi açıklaması muhakkak vardır diye düşündüğümden livar artık kullanmıyorum. Kovaya deniz suyu koyarak balıkları orada tutuyorum. Malum havaların sıcak olmasından ötürü ne yazıkki su sürekli ısınıyor. Hadi sabaha kadar suyu sürekli değiştirdik. Sabah oldu o balıkları bu sıcakta eve kadar nasıl götüreceğiz. Tabii evi yakın olanların elbette böyle bir sorunu yok. Ama benim gibi evine en az 80 km uzakta olanlar için bu büyük bir sorun. Bol tuzla götürmeyi denedim ama onda da pek başarılı olamadım. Bu konuda fikirleri olanlar varsa ve yazarlarsa sevinirim. İlgi gösteren herkese şimdiden teşekkürler...

2. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Sevgili Hakan kardeşim ben sana kendi yöntemimi anlatayım ve bu güne kadar tek balığı bile bozmadan eve nasıl ulaştırdım anlatmaya çalışayım mutlaka başka alternatiflerde gelicektir sen artık birini seçersin...

Ben Büyük alışveriş marketlerinden birinden (reklem olmasın isim vermedim)

Strafor küpük kutular satılıyor bunların değişik boyları mevcut fiyatlarıda oldukça makul..

Üstelik kapağıda var..bulardan birtane edin ..

Balığa çıkmadan evvel bir kaç şişe su dandurucuda dondur..içine hem kendi içicen suyunu kayarsın, hemde yakaladığın balığı, hem sen gün boyunca soğuk su içersin hemde yakaladığın balıkları bu kutuya koyarsın .

İnan bana iki gün bile kalsan kapağı kapalı olduğu müddetle asla ne buzlar erir nede balıkların zarar gürür.

Rasgele ..

3. istanbulteam

istanbulteam Alparslan Altan

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm oltalar
    En İyi Avı:
    96 adet istavrit
    O köpükler den bende de var kullanıyorum şuan

4. silentfisher

silentfisher emre

Favori Kamış:
    lineaffe 390 spirit surf kamış
    Favori Makine:
    alba star kk 60, okuma avenger 45 lik
    En İyi Avı:
    kasna 700 gr, irice zargana,istavrit kovayla vs vs
    walla dün şahane av yaptım barbun güneşte 2 kilo barbun kokmuş.acaip üzüldüm.hem ziyan oldu hem de eve eli boş döndüm.:(:(:(:(

5. ozan

ozan Ozan

bol buzla strafor ya da termoslarda saklayabilirsiniz

6. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Benim yöntemde aynı ,bizim aşı kapları var köpükten içine buz kalıpları yerleştiriyorum ama buz kalıplarınıda gazeteye sarıyorum balığa direk deymesin diye 40 derece sıcaklıkta olsa saatlerce sağlam kalıyor aynı yöntemi yemleri muhafaza etmek içinde kullanıyorum ;) yakınınız da bir eczane varsa bu kapları ve buz akülerini ondanda bulabilirsiniz arkadaşlar :)

7. derya__kuzusu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Evet abi bende gazeteye sarıyorum unutmuşum bunu demeyi iyi hatırlattın ;) inşallah Hakan bunları okur. Dün sordu sonrada işleri vardı heralde çıktı hemen bugün gelirse yazar ve okuduğunu anlarız ;)

8. hakan28

hakan28 hakan

Favori Kamış:
    kamışlar, el oltaları
    En İyi Avı:
    Levrek, çipura
    çok teşekürler

müjdat kardeşim okuduğumdan emin olabilirsin. Ama benim işim biraz hareketlendi bu sıralar. O yüzden eskisi kadar uzun süre kalamıyorum. Ama tüm yazılanları okudum. Strafor buz kapları 2 gün tutuyorsa inanılmaz güzel. Çünkü ben cumadan çıkıp pazar günü dönüyorum. Demek ki işimi görecek bu formül. Bilgisini paylaşan tüm arkadaşlara teşekkürler. Şu eczanede olanlar bu konuda dahamı başarılı acaba o konuda tereddütte kaldım. Neyse öncelikle ki..'dan bi strafor kutu olayım. :) olmadı eczane olayına bakarız. Tekrar teşekkürler.

9. hakan28

hakan28 hakan

Favori Kamış:
    kamışlar, el oltaları
    En İyi Avı:
    Levrek, çipura
    başka fikir

evet herkes strafor kutuya koyuyor heralde baksanıza. Başka kimseden ses çıkmadığına göre... Ben gecikmişim strafor kutu olayında... Bende buzluk var 36 Litrelik. Ama ne yazıkki 2 gün muhafaza edemiyorum sıkıntım orada benim. Malum buzluğu sürekli açıyoruz. Biraydı, kolaydı, suydu derken 2 gün dayanmıyor buzlar. Herhalde sadece bu işe ayıracağım strafor kutu olayı çözecek. Tekrar teşekkürler.

10. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    Hakan Kardeşim Baliklarini Kokutmak Istemiyorsan Ya Biralardan Vazgeçeceksin Yada Baliklardan 36 Litrelik Dondurucu Kabinin Içine Dedikleri Gibi Eczanelerde Bulunan Aşi Buzluklarindan Alirsan Onlarin Erimesi Epey Vakit Aliyor Tabiki Bu Buz Kaliplarini Straforun Içine Koyacaksin Ha Birde Straforu Ikide Bir Açip Kapama Yapma 50 Gramlik Tuttuğun Balik Olursa Onlari Denize Geriye Sal Eve Getirme Böylelikle Buzlarin Ve Baliklarin Daha Dayanikli Kalacağindan Emin Olabilirsin Ayrica Birde Tuttuğun Baliklari Bir Süre Sonra Temizleyip Tuzlarsan Kokmayacağina Emin Olabilirsin Istersen Güneşte Birak.

11. istanbulteam

istanbulteam Alparslan Altan

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm oltalar
    En İyi Avı:
    96 adet istavrit

Benim babam ecza deposunda çalışıyor bana boy boy getiriyor o sıcaklarda onun içine su kydum akşama kadar hiç ısınmamış

12. mustafadinç

mustafadinç

Favori Kamış:
    Fiber olta
    En İyi Avı:
    Sazan 4 kg
    Çok teşekkürler

Arkadaşlar değerli fikirleriniz içiğn çok teşekkür ederim gerçekten çok güzel bende deneyeceğim

13. la-traviata

la-traviata Ercan Hacıoğlu

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    eşkine-mırmır-minakop
    Benim strafor kutum yok ama çok fonksiyonlu bir örme sepetim var. Giderken içerisinde her türlü malzemeyi taşımak için kullanıyorum, balık tutarken üzerine oturuyorum ve içerisine dolapta dondurduğum bir pet şişeyi yerleştirip tuttuğum balıkları içine koyup üzerine ıslak bez koyuyorum. Strafor ya da termos gibi olmasa da geceden sabaha kadar balıkları korumada yardımcı oluyor.

14. dolphin06

dolphin06

Favori Kamış:
    misina, şamandıra, iğne
    En İyi Avı:
    yaklaşık 1 kg sazan kurtboğazı
    En iyi çözüm aileni de balığa götürüp tüm balıkları yakaladığınız yerde tüketmek:)

15. derya__kuzusu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    İlahi yenge siz Turgay abi ile böyle yapıyorsunuz heralde ;) :D

Tabi buda bir başka alternatif aklımızda olsun ;) :D

16. mustafadinç

mustafadinç

Favori Kamış:
    Fiber olta
    En İyi Avı:
    Sazan 4 kg
    Sevda hanım bizim hanım değil balığa gitmek ben balıktan dönünce beni eve bile sokmadan elbiselerle direk banyoya gönderiyor

17. SedatMert

SedatMert Sedat

En İyi Avı:
    O balığın hala peşindeyim.
    Peki arkadaşlar, yakalayıp eve sağ salim getidiğimiz balığı daha sonraki günlerde tüketmek için deep frezde temizleyip mi saklamak, yoksa temizlemeden mi saklamak daha uygun olur.