Banada bir konuda yardım edermisiniz.?

Konu, 'Genel Konular' kısmında Birahas tarafından paylaşıldı.

 1. Merhaba arkadaşlar,

  Birçoğunuzun bildiği üzere aslen İzmir'li olmama rağmen Manisa Alaşehir'de işim icabı ikamet etmekteyim.
  Alaşehir'de balık avı sınırlı imkanlara sahip çevrede bulunan göl ve barajlarda avcılık yapılmaktadır. Alaşehir nufus bakımından da küçük olduğu için denetleme pekte sık değil hatta hiç yok diyebiliriz. Ben hiç görmedim dersem yalan olmaz.

  Sizlerden yardım istediğim konu ise şundan ibaret.
  Biraz evvel Alaşehir merkezde bulunan iki adet av bayiine uğradım ve malzeme ihtiyaçlarımı tedarik etmek istedim. İstediğim malzeme mevcut değil di.
  Birden şeytan dürttü. Satıcıya TIRIVIRI var mı dedim. Satıcı var abi ama ben buranın sahibi değilim emaneten burda duruyorum ve sahibinin nereye kaldırdığını bilmiyorum dedi. Ama sabahtan 3-5 tane satıldığını gördüm dedi. Hayırlı işler dileyip dükkandan çıktım.

  Şimdi size şunu sormak isterim.
  Bizler TIRIVIRI'nın ne derece kötü birşey olduğunu biliyoruz.
  Elimizden geldiğince de herkese bu aletin zararlarından bahsediyoruz.
  Peki av bayiileri bu konuda neden gereken hassasiyeti göstermiyorlar. Satışının yasak olduğunu bile bile neden tezgah altından satmaya devam ediyorlar.
  Bu tip satış yapan av bayiilerini nereye kime şikayet etmemiz lazım.

  Bu konudaki bilgi ve görüşlerinizi paylaşırsanız belki Alaşehirde bulunan bu bayiiye gerekli yaptırımları yasal yollardan uygulatabilir ve bir nebzede olsun bu illete burda dur diyebilirim.
   
 2. derya__kuzusu

  derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

  Yaş:
  52
  Mesajlar:
  7.966
  Şehir:
  izmir/bornova
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
  Ahmet'çim senin aklına gelen bişeyler varsa ne yapmamız gerekiyorsa yapalım kardeş.

  Bunların bağlı bulunduğu bir dernek veya odaları falan yokmu acaba .sanırım oralardan bilgi alına bilir gibi geliyor ..
   
 3. Müjdat oda veya dernek olarak ne derece etkili olacağını bilemem ama, İlçede bulunan İlçe Tarım ve İlçe Jandarma Komutanlığı'na gerekli durumu bildirdim ve her zaman ki gibi ilgileneceğiz dendi. Yukarda da bahsettiğim üzere burası ufak bir yerleşim birimi. Burda herkes herkesi tanıyor. Bunların dışında bir mercii varmı onu bulmak önemli.
   
 4. derya__kuzusu

  derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

  Yaş:
  52
  Mesajlar:
  7.966
  Şehir:
  izmir/bornova
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
  Ahmet mesela ben bir kuaför olduğum için beni bağlıyan en etkili mercii bağlı bulunduğum dernek veya oda dır onun için aklıma onlar geldi ..

  Yani bunları satan firma veya dükkanlarında mutlaka bir esnaf odaları vardır bence sadece tarım ve köy işleri veya jandarma değilde buralardanda bağlantı kurulup yaptırım uygulanabilir gibi geliyor..
   
 5. Bozüyüklü

  Bozüyüklü

  Mesajlar:
  813
  Şehir:
  Bozüyük
  Favori Kamış:
  4 metre karbon makaralı
  En İyi Avı:
  2 kg sazan,1 kg alabalık
  aynı şeyi bende geçenlerde yaptım,tırıvırı satıyomusunuz dedim,satıyoruz ama alırsan şikayet ederim dedi,nasıl iştir anlayamadım,hem satıyor hemde alanı şikayet ediyor,kafam karıştı biraz..:)
   
 6. simendifer

  simendifer Sennur

  Mesajlar:
  9.177
  Şehir:
  İstanbul
 7. mehmetozbodur

  mehmetozbodur mehmet

  Mesajlar:
  1.273
  Şehir:
  HAMBURG
  Favori Kamış:
  olta, bot
  En İyi Avı:
  700gr çupra. 1 kg levrek
  merhabalar herkeze. valla küçük yerlerde en etkilisi yine jandarma sanırım. bende 3 yıl uşak eşme de kaldım. orda göletlerde jandarma kontrolu var ama oda çok sıkı değil. belki kaymakamlık bi etkisi olabilir ama dediğiniz gibi herkez birbirini tanıyor.
   
 8. erimozel

  erimozel Erim Özel

  Yaş:
  32
  Mesajlar:
  173
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Apnea powerpoint 75 ve bi dolu olta
  En İyi Avı:
  Kefal 1 kg
  insanlık dışına kaçıyor bu tırıvırı...
   
 9. Huseyin Alp Arslan

  Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

  Yaş:
  55
  Mesajlar:
  3.370
  Şehir:
  Auckland/Yeni Zealanda
  Favori Kamış:
  olta ve oltadan baska hic bir sey
  En İyi Avı:
  22 kg Kingfish
  Yukari tukursen bayik , asagi tukursen sakal durumlari. Memleketimin guzel insanlari:D
   
 10. Yücel

  Yücel

  Mesajlar:
  258
  Şehir:
  Eskişehir
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Sazan/2.600 gr
  Bence buraya ihbar ederseniz onlar yasal işlem başlatabilirler.Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün online ihbar hattına bildirebilirsiniz: ihbar@kkgm.gov.tr
   
 11. simendifer

  simendifer Sennur

  Mesajlar:
  9.177
  Şehir:
  İstanbul
  Ben bu mesajı atlamışım :D Çok güldüm yahu, bu nasıl iş :D:D
   
 12. osmanaltunel

  osmanaltunel

  Mesajlar:
  3.695
  Şehir:
  ANKARA / Gölbaşı
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Turna 140 cm. Gölbaşı
  Arkadaşlar bu tip yasak av malzemelerini kınıyorum gerekli girişimlerde bulunalım derim aşağıdaki link Manisa valiliğinin şikayet ve öneriler için linki buradan başvuru yapabiliriz.

  http://www.manisa.gov.tr/anasayfa/ilt.asp
   
 13. Yücel

  Yücel

  Mesajlar:
  258
  Şehir:
  Eskişehir
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  Sazan/2.600 gr
  Tırıvırı, Paraşüt ve Katil Tor Adlı Av Malzemelerinin Üretimi, İthali, Taşıması, Depolanması, Satışı ve Bu Malzemeler ile İç Sularda Avcılığın Yasaklanmasına Dair Ankara Valiliği Mahalli Çevre Kurulu Kararı. No: 2004/1
  30.06.2004

  Tırıvırı, Paraşüt ve Katil Tor Adlı Av Malzemelerinin Üretimi, İthali, Taşınması, Depolanması, Satışı ve Bu Malzemeler ile İç Sularda Avcılığın Yasaklanmasına Dair Karar

  Karar Tarihi : 9/6/2004
  Karar No : 2004/1

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan; Denizlerde ve İç Sularda Amatör (Sportif)Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 2002-2004 Av Dönemine Ait 35/2 Numaralı Sirküler’in üçüncü bölüm 9 uncu maddesinde “olta ucuna ağ ve benzeri araçlar takılarak avcılık yapılması yasaktır” hükmüne yer verilerek kullanımı yasaklanmış olmasına rağmen, av bayileri tarafından üretilip serbestçe satışı yapılan “Tırıvırı, Paraşüt ve Katil Tor” adı ile bilenen ve farklı ebatlarda olabilen, genellikle 70 cm.X150 cm. ebadında ve çeşitli göz aralıklarında örülmüş ince misina ağından yapılmış, ağın ucuna takılmış kurşun ağırlıktan oluşan av malzemesi, olta ucuna takılarak son zamanlarda denizlerimizde ve iç sularımızda kullanılmaya başlanmıştır.

  Yasal olmayan bu araçlar; genelde küçük balıkları (yavru balık) avladığından, balık neslinin yok olmasına, suya atış sırasında veya su içerisinde takılıp koptuğunda, su içerisinde kalarak kendisine takılan balıkların ölmesine, ölü balıkları yemek için gelen diğer balık, yengeç, ördek, karabatak, balıkçıl, su samuru gibi canlıların tırıvırıya dolaşması sonucunda boğularak veya açlıktan ölümlerine, naylondan yapıldığı için de yıllarca yok olmayarak, yukarıda sayılan olumsuzlukları sergilerken ekolojik dengeyi bozmakta ve aynı zamanda çevre kirliliğine sebep olmakta; avcılıkta kullanılan bu araçlar kolluk kuvvetlerinin yaptıkları denetlemelerde, kullananlar tarafından gizlenmesi amacıyla kesilerek suda bırakılmakta, olta ucu boş kaldığı için yasa dışı avcılık yapan kişiler cezadan kurtulmaktadırlar. Bu nedenlerle;

  1 - 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9 uncu maddesi gereğince, “Tırıvırı, Paraşüt ve Katil Tor” adı verilen av malzemesi ve benzerlerinin İlimizde üretimi, ithali, taşınması, saklanması, depolanması, kullanılması ve satışı yasaklanmıştır.

  2 - Bu tedbir ve yasaklara uymayanlar hakkında, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve 4950 sayılı Su Ürünleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 765 sayılı Türk Ceza Kanununun 526 ncı maddesi hükümlerine göre işlem yapılacaktır.

  3 - Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

  4 - Bu Kararı Ankara Valisi yürütür.

  Acaba direk Ankara Valiliğine şikayet dilekçesi yollanılsa dahamı etkili olur acaba
   
 14. tutkun

  tutkun

  Yaş:
  50
  Mesajlar:
  1
  Şehir:
  balıkesir - susurluk
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  8.5 kg yayın
  gelin dostlar hep bir olalım

  aynı dertten munzaribiz bunu yapan,satan kullanan hepsi benim için birer bohçacıdır, katliyamcıdır.bukonuyla ilgiili makamlara elimden geldiği kadar birşeyler ulaştırmaya çalıştım fakat bana denen şu hammaddesi olan bezin yani filelenin ithalatı serbest yani türkiyede üretilen bir ürün degil önce ithali yasaklanmalı sonra üretim kendiliginden duracaktır. busonuca varabildim, umarım enkısa sürede bu tür bizlere yakışmayan gereksiz malzemeler kaldırılır piyasadan. radtgele arkadaşlar...............
   
 15. erhan54

  erhan54

  Mesajlar:
  153
  Şehir:
  sakarya
  Favori Kamış:
  makine:okuma longitude kamış:lineaefe turnasurf
  En İyi Avı:
  yayın 18.5 kg
  Herşeyden önce av bayilerimizi bilinçlendirmek lazım.Tırıvırı denen şeyin piyasa değeri yaklaşık 1 ytl olması lazım.Biz amatör balıkçılar bir takım yapmak için(iğne,beden,şamandıra,zil vs) tonlarca para harcıyoruz.Getirisine bakıldığı zaman tırıvırı solda sıfır kalıyor.Artı tırıvırının av hayatına verdiği zararı düşünelim.Av bayileri bu işten para kazanan insanlar.Kendi yedikleri kaba pisletiyorlar bence.Bizler sakaryada bir kaç av bayisine aynen bu şekilde anlattık durumu,mantıklı geldi satmama sözü aldık.Bu foruma üye olan arkadaşlar malzeme aldığınız av bayilerini uyaralım.Tırıvırı satışlarının onların gelirlerinde küçümsenmeyecek bir azalmaya yol açtığını makul bir dille anlatırsak eminim anlayacaklardır hata yaptıklarını.
   
 16. erhan54

  erhan54

  Mesajlar:
  153
  Şehir:
  sakarya
  Favori Kamış:
  makine:okuma longitude kamış:lineaefe turnasurf
  En İyi Avı:
  yayın 18.5 kg
  Moderatör arkadaşlarımdan ricam bu konuyu her zaman üstte tutmaları.
   
 17. Eczacı

  Eczacı

  Mesajlar:
  3.057
  Şehir:
  Aydın
  Favori Kamış:
  olta
  En güzel çözüm yolu budur ;)
   
 18. erhan54

  erhan54

  Mesajlar:
  153
  Şehir:
  sakarya
  Favori Kamış:
  makine:okuma longitude kamış:lineaefe turnasurf
  En İyi Avı:
  yayın 18.5 kg
  Mehmet abi benden günah gitti Ver abi sopayı:D :D :D
   
 19. Huseyin Alp Arslan

  Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

  Yaş:
  55
  Mesajlar:
  3.370
  Şehir:
  Auckland/Yeni Zealanda
  Favori Kamış:
  olta ve oltadan baska hic bir sey
  En İyi Avı:
  22 kg Kingfish
  Erhan Bey paylasiminiz ve saticiyi dogruya davet eden tarziniz cok guzel. Tebrik ederim. Herkes zaten bayagi guzel fikirlerle gelmis bu konuda. Insaallah butun arkadaslarimiz bu dusunceleri hayatinin bir parcasi yapar, barisla ,sevgiyle, NAMIk Ustadin sopasina :D gerek kalmadan cikarip atariz bu pisligi sularimizdan ve insanimizin kafasindan.
  Hayirla kalin dostum.
   
 20. OTTOMAN

  OTTOMAN

  Mesajlar:
  482
  Şehir:
  Afyonkarahisar
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  1 kilo aynalı sazan :(
  bencede bu yaklaşım daha kalıcı bir çözüm üretecektir. hepbirlikte ciddi bir şekilde bu işe eğilirsek ilerde mutlaka sorunu çözeriz inşallah :confused: