Bir balık da ben sorayım; Bu balık nedir?

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında Yavuz AYDOĞDU tarafından paylaşıldı.

1. RainboW

RainboW Sertan

Sennur hanım, "Carassius auratus gibelio" google görsellerdeki fotoğraflar yanlış değil ise boyuna oranla enli bir balık türü olarak görünüyor. Yavuz Bey'in ilk fotoğrafındaki balığın yaklaşık 18 cm olanlarından defalarca yakalamama rağmen hiç biri geniş değildi. Torpido şeklinde vücut yapıları vardı. Bakalım hep birlikte bulmaya çalışıyoruz türü... Ben gördek olarak biliyordum, bakalım ne çıkacak sonuç :)

Arşivden bir video buldum işimize yarar mı bakalım :)

http://www.youtube.com/watch?v=3wUvtQrUGzc

2. Sertan, bu balık aynı balık. Avlak da benziyor aslında...

3. RainboW

RainboW Sertan

Balıklar aynı ama avlak aynı olmasa da birbirine yakın olabilir. Bu videodaki gölet ücra bir köşede ve pek büyük değil, yolu bile yok desem yeridir. Siz fotoğrafını, ben de videosunu ekledim gerisi uzmanlara kaldı :)

4. simendifer

simendifer Sennur

Ne ettin Yavuz ağabey, senin balık çok sarışın, videodaki yeşilimsi renklere sahip. Ayrıca senin balık, sırt yüzgecine kadar düz ilerliyor, videodaki daha bombeli. Bu ikisi de aynı balık değiller. Bu balığın Ladigesocypris ghigii türü olması da muhtemel. Bizim literatürümüzde bir ismi yok. Farklı bölgelerde farklı şekilde olanları da var.

Aşağıya birkaç foto ekliyorum, bir de siz bakın.

5. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Merhabalar; :)
    Yavuz (AZUVAY) türü doğru tespit etmiş . Aslında çok iyi bilinen bir balık. El renk tonu nedeniyle saydam balığın açık renkli görünmesi ve ele yan yatık olması nedeniyle yeterince geniş görülmemesi diğer arkadaşları yanıltmış.

Bir sır vereyim;

Bu balığın:

1-Solungaç kapağından kuyruk sapına kadar 36 adet pul
    2-Sırt yüzgecinden karın çizgisine kadar 10 adet pul
    3-Sırt yüzgeci karın yüzgecinden geride fakat çok fazla değil
    4-Gözünün çapı burun ucundan göze kadar olan mesafeden büyük yada eşittir.
    5-Kuyruk sapında daha belirgin olmak üzere, tam ortada parlak bir hat bulunur.

Tüm bu özellikler Rhodeus sericeus, yani acı balığın özellikleridir.

Başka bir balık adı söylemeden önce, lütfen yukarıdaki 5 maddeyi kontrol ediniz.

Esenlik ve bol av dileklerimle.

Fotograf için tıklayınız, daha sonra köşedeki büyütece tıklayarak büyük boyutlusunu görünüz

https://picasaweb.google.com/lh/photo/Qy5597tBEILLhQO8iNgecNMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink

6. simendifer

simendifer Sennur

Hocam teşekkürler, bizi nasıl bir dertten kurtardınız bilemezsiniz. Bu söylediklerinizi de hemen not alıyorum. Sizden çok şey öğrendik ve öğreneceğimiz de daha çok şey var. Yavuz ağabeyi de tebrik etmek gerek sanırım, yanılmamış. Siz de netleştirdiniz, tam oldu. Ben de başka ne olabilir diye meczup gibi Tübitak'ta, fishbase'de, akvaryum forumlarında dolanıyordum. Hızır gibi yetiştiniz, sağolun. :)

7. Oh be! :)
    iş çikmaza gidiyordu, yetiştin hocam.

8. aslan_kral

aslan_kral Kubilay

Çalıştığım kurumda bir engelleme yaptılar. Videoları izleyemiyor, resimleri göremiyorum ne yazıkki şu anda...

9. cnytkaya

cnytkaya Cüneyt

Yakup hocam tespitleriniz çok güzel, yalnız bir yerde takıldım. 5. maddede "Kuyruk sapında daha belirgin olmak üzere, tam ortada parlak bir hat bulunur" demişsiniz. Ancak bu balıkta dediğiniz gibi parlak bir hat göremedim. Ayrıca Rhodeus cinsinde anal yüzgecin başlangıcı sırt yüzgecinin yaklaşık ortasına denk gelir. Bu balıkta ise sırt yüzgecinin gerisinden başlıyor sanki. Acaba bu balık Petroleuciscus borysthenicus olabilir mi?
    Aynı tür aşağıdaki linkte de sorulmuştu. Ordaki resimde daha net görünüyor.
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=42373

10. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Aynı tür değil ama... Diğer balığın kalınlığı buradakinin 4 katı...

Işıltı için de resme büyütüp tekrar bakmanızı tavsiye edeceğim.

Hatta bakmanıza gerek yok, diğer balığın pullarını da siz sayın ve yazın, daha doğru olur.

11. cnytkaya

cnytkaya Cüneyt

Hocam 4 kat kalınlık derken vücut yüksekliğini kastetmediniz sanırım. vücut yükseklikleri her iki balıktada yaklaşık baş boyu kadar. Eğer yanlardan yassılığı kastettiyseniz onuda lateralden çekilmiş resimlerden kestirmek biraz zor sanırım.
    Ben diğer forumdaki balığın pulunu 37 saydım. Hocam yanlış anlamayın ben merakımdan soruyorum. Acaba neden Petroleuciscus olamaz, yani hangi karakterinden dolayı?
    Bahsi geçen türlerin resimlerini bir arada vermek faydalı olabilir belki

Bu başlıkta tartışılan tür.
    adult image hosting

Diğer forumda tartışılan tür, yani Petroleuciscus borystenicus Tabi onaylıyorsanız hocam?
    free picture hosting

Rhodeus sericeus türünden birkaç resim
    adult image hosting
    image upload

12. Balık, bitki örtüsü bol, dibi çamur ama temiz sudan alındı. Kıyıda gruplar halinde geziyorlar, çok ürkek davranmıyor, bilakis merakla, suya indirdiğim oltanın çevresine toplanıyordu.
    Atçek yaparken, kaşığımın önündekiler kıyıya doğru kaçışırken, kaşığı takip edenler de oluyordu. Hatta rahatsız olup, takibe geçen turna benim kaşıktan önce bu balıklarla doyacak diye düşündüm.
    Acı balığın üremek için midyeleri kullandığını okudum. Evet kenarda kalmış dallar üzerinde kurumuş midye kabukları da vardı.

13. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kalınlık ile yükseklik farklı terimlerdir.
    Kırmızı ve kalın oplarak yazdığım 5 madde yönünden sayım yapmanız,ı bilhassa belirttim.
    Lütfen pul sayısını yazın.
    ben 39-40 ve 11-12 olarak sayıyorum.
    diğerlerinde 36 ve 10 dur.

14. cnytkaya

cnytkaya Cüneyt

ben diğer balığı 37-39 (kuyruk sapında oullar belirgin değil) ve 11 civarında, buradaki balığıda siz zaten saymışsınız 36 yada 37 olarak sayıyorum. Ama bu bizi tür ayrımına götürür mü ondan emin olmak istiyorum. Siz daha iyi bilirsiniz türlerde pul sayısı aralıklar dahilinde olur. Örneğin Petroleuciscus borysthenicus ta pul sayısı 33-40 aralığında (Kottelat & Freykof, 2007) ve yukarıdaki saydıklarımızın tümünü kapsıyor. 1 numuneden türe gitmek elbette zordur. bende emin değilim ama Petroleuciscus borysthenicus olabilirmi diye süpheliyim hala.

15. cnytkaya

cnytkaya Cüneyt

Yavuz bey bu balıklardan gruplar halinde görmüşsünüz. Acaba en büyüğü yaklaşık kaç santimdi? Birde İstanbulda mı yakaladınız? değilse nerede?

16. 10 cm civarındalar. Üzeri martılarla dolu bir İstanbul göleti...

17. cnytkaya

cnytkaya Cüneyt

Benim gördüğüm ve bildiğim en büyük Rhodeus 6-7 belki 8 cm civarındadır. Hatta bu boyda bir birey türün bütün özelliklerini net bir şekilde yansıtır. Yani çok büyümeyen bir balıktır. Literatürde verilmiş en büyük boyu kuyruk yüzgeci dahil 11 cm'dir.

18. cetvelle ölçmedim tahminen söylüyorum. belki 6-8 cm arasındaydılar.
    Bu arada su altı görüntüsü almıştım. Videosundan bir kare...

19. Balıklar büyüyor. Geçen hafta tuttuğum yemliklerden 12-13 cm gelen vardı.

20. acemibalıkcı71

acemibalıkcı71 şinasi

İzniniz olursa bende şöyle bir soru sormak istiyorum Alibeyköy barajında kayalık vardı baraja sıfır şekilde tavuk gögsü atmıştım eve gitmeden son kezligine 35-40 metreye atmıştım oltayı yavaş yavaş çeke çeke 2,5 -3 metreye kadar geldi en son hafif bitki olan biryerde öyle bir vuruş yaptıki ben hayatımda ilk defa balıgın oltaya yaptıgı vuruşa şahit oldum çok sert vuruşlar yapıyordu ama yemi çekincede küçük agızla didiklenmiş gibiydi bu balıgın adı cinsi ne olabilir karşı taraftaki adam kovayı bu balıkla doldurmuştu oda ismini bilmiyordu ama çok lezzetli oldugunu söyledi bu balıgın ismi nedir?