Bıyıklı yemi

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında DreamAZE tarafından paylaşıldı.

1. DreamAZE

DreamAZE Hayel

Ben Azerbeycanlıyım, tüm balıkçı kardeşlerime Baküden selamlar. Bizim buralarda suyu bol olmayan, akıntısı az olan bir nehir var. Ama nehirde çoklu sayda Bıyıklı balık var. Oltaya gelmiyor bu balıklar. Ama Sepet yada ağ atdığımızda büyük-büyük Bıyıklılar alıyoruz. Sorum şu: bu Bıyıklı balıkları oltaya getirmenin bir yolu varmı? Özellikle bunlar hangi yeme daha iyi geliyor? Bazen solucana geliyordu, ama son zamanlar hiçbirşeye gelmiyor. Anca ağla yakalıyoruz. Bende ağ atmanı pek sevmiyorum. Oltayla yakalamak istiyorum.

2. yhy

yhy Yahya

Hayel kardeşim öncelikle foruma hoşgeldin.Soruna gelince, gençlik yıllarımda mezbahada çalışan bir arkadaşım vardı.Kesilen hayvanların kanlarının pıhtılarını bez torbada bekletip, suyunu süzdükten sonra, bir gece buz dolabında saklar,ertesi gün sertleşip ,lastik kıvamına gelen kanları iğneye dolayarak takar ve çok güzel bıyıklılar yakalardı.Ayrıca kesilen hayvanların boynuzlarından çıkardığı beyaz kurtlarıda yem olarak kullanırdı.Tabii biraz zor bir iş, bıyıklı deyince bunlar aklıma geldi, sana oltayla bereketli avlar dilerim.

3. baraküda007

baraküda007 fatih

bu bıyıklı balık nasıl bir bıyıklı balık bir resmini koyda görelim. yada şu alttaki linklere bak o balıklardanmı http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=28695 http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=50726 resimlerdeki balıksa ben eskiden köyde hafif şamandıralı takım 0.25mm misina iğnenin 15cm yukarısına 1gr lık sıkıştırmalı kurşun takıp küçük iğneye toprak solucanı takarak yakalardım ama solucanı iyi takman lazım bir kısmı sallanırsa iyi olur bir de şu kırda zıplayan çegirgeleri takardım onlarada gelirdi

4. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Oltaya gelmiyorsa büyük ihtimal Siraz türü bir balıktır.Sirazlar genelde yosun ve bitkisel ağırlıklı beslenirler,kış aylarında daha fazla proteinli hayvansal yemleride tüketirler.

5. baraküda007

baraküda007 fatih

yok bu siraz türü değil bizim oralarda bolu karabük kastamonu bartın çevresinde batı karadeniz bölegesindeki bütün akarsularda oluyor bu balık biz buna ısıtma balığı yada bekir balığı diyoruz biz orada siroz türlerini şamandıralı oltaya yosun sarıp yakalardık ama bu tür hiç yosuna gelmez akar suların suyun hızlı aktığı taşlık sığ yerlerde olur taşların altındaki böcek kurtçuk larvaları yerler oltayla avlanmasının zor olmasının sebebide hızlı akan yerlerde olması ve hızlı akan yerde oltanın durmayışı yemin sürekli düşmesidir akar yerlere serpme ağ atınca kolay yakalanır elle taş altları yoklanarakta yakalanır

6. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Hangi balık siraz türü değil:confused: Hayel soruyu sordu hayel oldu:)

7. baraküda007

baraküda007 fatih

8. ahmet10

ahmet10 Ahmet

Favori Kamış:
    Olta ve Sabır
    En İyi Avı:
    Henüz denizde geziyor
    Bizim buralarda bıyıklı için en randımanlı yem toprak kurdudur. Genelde hayır demezler bu yeme azmak ve ayrık otları olan su kenarlarında toprak kurdu bulma ihtimaliniz yüksek.
    Kurt bulamadığımızda genelde solucan kullanırız. Gezer kurşunlu takımla taşlık ve akıntılı yerlerde iyi av verir.

9. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
  10. mutlu1754

mutlu1754 mutlu

Buyuk ihtimal o baligi solucan , ozel hamur veya deniz hamsisi ile yakalanir herkeze rasele