Boğaz'da balık durumu-Güncel

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında adx tarafından paylaşıldı.

1. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    Shakespeare 2441 Ambidex Super
    En İyi Avı:
    Kimsenin balık tutamadığı gün tuttuğum tek istavrit :)
    Bugün yine dayanamayıp yoklamaya gittim..

Attım çektim, hep boş.. Antreman yaptık diyelim..
    Üstten çektim, dipten taradım, hoplattım, zıplattım, yok yok yok..

Bu arada fark ettim ki, yazın her gün balığa gelen kişilerden bazıları arkamdan gelip geçiyor.. Sahili turluyorlar..
    Belli ki herkes özlemiş balık tutmayı.. :)

2. Can Kurtul

Can Kurtul Can

Favori Kamış:
    Lineaffe Pasific Cast Double Action Okuma vsystem 1.80 lrf Gforce 2.70 7-35 okuma vsystem 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Okuma Trio Rex Salt FD-60 Shimano ax 4000 Shimano catana 2500fc
    En İyi Avı:
    1.100 gr mırmır Lüferr
    Özlemini gider abi o zaman 7 şubata kadar zira sonrasinda 20 subata karar kalıci soğuk hava ve kar yağisı gelecek tekrardan

Engin79 bunu beğendi.
  3. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Hımm tam balık yapmaya başladı derken bu haber iyi olmadı.. :(
    Geçen perşembe tarabyadan çinekop çaparisiyle 5-6 tane iri istavrit almıştım.. Cuma da devamını alabilseydim buraya yazıp gazlayacaktım herkesi.. Ama cuma kıraça dışında bir şey yoktu..

Ve ilginç bir şeye rastladım, çinekop çaparisindeki koca iğneyi zar zor ısıran birkaç kıraçayı geri attığımda, suyun soğukluğundan şoka girdiler.. Yüzemediler.. Suyun üzerinde ölü gibi kaldılar ve martılara yem oldular..
    Son bir tanesini 1 dakika kadar elimde ısıttım, o biraz yüzdü ve derine kaçmayı başardı.. (tabi az ötede donup suyun üzerine çıkmadıysa)

Bir engel çıkmazsa 7 şubata kadar denemeye devam..

Zafershn bunu beğendi.
  4. Orkun

Orkun Orkun

Bende cumartesi tarabyadaydım. Kaşıbeyazın önünde. Sabahtan gittik, çapariyle istavrite atmaya başladık, balık alamadık sonrasında insanlar geldi ve istavrit çekmeye başladılar. Nedense biz hiç alamadık nedenini pek anlayamadım açıkçası. Bizde herkesin attığı yere atıyoruz, insanlar çekiyor beşli altılı, biz çekiyoruz bomboş. Moralimiz bozulunca bıraktık. Acemi balıkçıyız tamam, ama bu kadarda olmaması lazımdı :(

Engin79 bunu beğendi.
  5. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Orkun bey şu sıralar istavrit için dikkat edilecek noktalar şunlar:

-Mümkün olduğunca ileriye atmak. Çünkü balık uzakta.
    -Ağır kurşun kullanmak (100-125-150 gr) ve acele etmeden dipten "zıplata zıplata" çekmek. Çünkü balık dipte.
    -Çapari seçerken dipte fark edilebilecek renkler seçmek. Bence kışın en iyisi turuncu, ikinci tercih beyaz, en kötü tercih yeşil. Çünkü dip karanlık, ve dipteki her şey zaten yeşil.
    Bundan sonrası şansa ve kısmete bağlı. :)

Bu arada aklınızda bulunsun, "kıraça" tutmamaya özen gösterelim.
    Bir kedinin veya köpeğin yavrusunu nasıl ki öldürmüyorsak, balığın da yavrusunu öldürmeyelim. Hayırlı avlar herkese. :)

Can Kurtul bunu beğendi.
  6. Orkun

Orkun Orkun

Cevabınız için teşekkürler.

7. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Bugün 2 tane iri istavrit nasip oldu..
    Kireçburnunda deniz güzeldi, akıntı yoktu, ama kıraçadan başka bir şey de yoktu.. Çinekop çaparimi görüp "bu mevsimde çinekop olmaz ki" diyen kişilere tek tek açıklama yapmakla geçti saatler..
    Akşam üzeri kireçburnundan kalendere doğru geçtim.. Turuncu çinekop çaparisi ve 150 gram kurşunla istavritleri aldım.. Daha erken vakitte kalendere geçmiş olsaydım bir tavalık çıkardı en azından..

Zafershn bunu beğendi.
  8. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    İki gündür denizin rengi berbat.. Balık yok.. Olta atan da yok..
    Pazar kar gelecek diye "kardan önce bir gideyim denizi yoklayayım" şeklinde düşünen varsa hiç boşuna gitmesin..

9. Zafershn

Zafershn Zafer

Yarın çubukludayım nasispe:)bakalım yarın nasıl olacak

10. motko

motko fatih yıldız

En İyi Avı:
    levrek ve kofana
    arkadaşlar 4 gözle nisan ayını bekliyoruz..akşamları saat 21:00 ile 00:00 arası spin oltalarla iri iri istavrit tutmayı özledik bee :D spin oltaya beyaz çapari takıyosun son 3 tanesini çıkarıyosun oldumu sana 7 kancalı :D daha sonra 30 gr kurşunu takıyosun hooop en fazla 10 - 15 mt uzağa yavaaş yaavaaaş titrete titrete sarıyosun makarayı ;) yahu dostlar o istavrit o hafif kurşun ve spin oltaya bir gelişi var balığı çekerken sanki sörf oltasıyla sana lüfer çekiyormuşsun hissiyatını oluşturuyor ya çoook özledik :D:D:D:D

Engin79 bunu beğendi.
  11. Can Kurtul

Can Kurtul Can

Favori Kamış:
    Lineaffe Pasific Cast Double Action Okuma vsystem 1.80 lrf Gforce 2.70 7-35 okuma vsystem 2.70 10-40
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1.100 gr mırmır Lüferr
    Ben paşalimanı tiyatro karşısında avlaniyorum normalde.
    Siz nerede avlaniyorsunuz üskudar o civarlarda ileride beraber kiyidan avlanmayi isterim abilerim.

motko bunu beğendi.
  12. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Işık kullanıyor musunuz?
    Gece yemli istavrit tutanı duymuştum da, simli çapariyle karanlıkta tutmak mümkün değil diye biliyordum..

13. Can Kurtul

Can Kurtul Can

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1.100 gr mırmır Lüferr
    Engin abi kendinden tekne vs. Tarzı etmenler sayesinde ışık alan meralar var bina ışıkları cami vs. Tarzı seyler de ışık veriyor olabilir

motko ve Engin79 bunu beğendi.
  14. motko

motko fatih yıldız

En İyi Avı:
    levrek ve kofana
    şöle sölim bizim yerimiz Üsküdar kuleli askeri lisesinin önü oranın yıllardır müdavimiyiz arkadaşında bahsettiği gibi ışık çok önemli..biz tabiki ışık kullanmıyoruz çünkü kuleli öyle bir ışık saçıyorki 50 mt boyunca denizi aydınlatıyor..zaten gece hepimiz biliyoruzki balık akşam olunca kıyıya yemlenmeye gelir..biz benim bu bahsettiğim sistemle her nisan ve haziran ayı arası 21:00 ile 00:00 arası ne zaman gitsek kova kova ve eşşek istavriti dediğimiz boylarda av yapıyoruz ;) işin en güzel keyif veren tarafı ise yine bahsettiğim gibi 30 gr kursun ve spin oltada istavrit gelince inanılmaz bir aksiyon yaşatıyor..denemenizi mutlaka tavsiye ederim :D:D:D

Engin79 bunu beğendi.
  15. motko

motko fatih yıldız

En İyi Avı:
    levrek ve kofana
    kuleli askeri lise önü :) biz oranın müdavimiyiz :) malum çamlıcada oturuyoruz :)

16. motko

motko fatih yıldız

En İyi Avı:
    levrek ve kofana
    aynen öle can kardeş :D kuleli askeri lisesi öyle bir aydınlatıyorki denizi :D:D:D ışık kullanmaya gerek bile kalmıyor

17. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Çok teşekkürler.. Kuleliye gelme imkanım yok ama emirgandaki istavrit meramda bu bahar deneyeceğim.. :)
    Günlük yaşantımda ışıldak, fener, powerbank, UPS, ve benzeri sistemlere çok ilgi duyan biri olduğum için evde bolca ışıldak mevcut.. Hani her insanın bir takıntısı vardır ya, benim de takıntım bunlar.. :D Kuleli kadar olmasa da denizi epey aydınlatacak kadar takım taklavat var..

motko bunu beğendi.
  18. motko

motko fatih yıldız

En İyi Avı:
    levrek ve kofana
    o zaman nisan gele rastgele diyoruz dostlar..ben zaten bu anlattığım sisyemi videoya çekip burda paylaşım yapıcam ;)

Engin79 bunu beğendi.
  19. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Güneşi görenler bir hevesle sahillere akın etmiş, ama hava güneşe rağmen soğukluğunu koruyor..
    Elimde oltayla sahili dolaştım, attım, çektim, kovalara baktım, sonucu açıklıyorum..
    Tarabya: Balık yok..
    Yeniköy: Balık yok..
    Emirgan: Bir tane kovada birkaç kıraça gördüm, onun dışında balık yok.. :(

20. Can Kurtul

Can Kurtul Can

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    1.100 gr mırmır Lüferr
    Üsküdarda bir abi 100-120 mt arası mesafeden orta zaman zaman kraça boyundaki istavritleri çekti 7li 8 li geldiği de oldu ama tek veya 2 ser cekiyordu 4 civarı aksama kadar kaldıysa çıkarmıştır birşeyler :)

Engin79 bunu beğendi.