boru kurdu

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında ist balıkcısı tarafından paylaşıldı.

1. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    kum kurdu

ben kum kurdunu bakırköy sahilden alıyorum, oltacı Türker abi var ona herzaman iyi kurt gelir, fşyatı geçen senelere nazaran pahalı olsada yemli oltada kullanabileceğiniz en iyi yemdir.Uzun süre canlı kalır.Arkadaşın dediği gibi bir elek ve kürekle çıkartılıyo.Ama organik artıklarla beslendiği için çamurluk diplerde nispeten kanalizasyon karışan derelerin denize açılan sığlık akıntısı zayıf yerlerinde çok bulunur.İstanbulda Menekşe' de ve Yenikapıda çok çıkıyor.Çıkaranları gördüm bu tatlısu balıkçılarının suda avlanırken kullandıkları su geçirmez tulumlardan giyip giriyolar suya.Diğer yerlerde ise yosunlu kumluk kıyılarda dalganın kıyıya vurduğu noktalarda kumun 1 karış altından kürek yardımıyla çıkarabilirsiniz(Silivri ve Tekirdağ'da öyle yapmıştım).Diğer bir seçenekte kaya kurdu.Onu da kahverengi yosun ve midyenin bol olduğu yerlerde bir spatula yardımıyla kayalardan yosunları su seviyesinden kazıyıp ters çevirin, elle toplayın.Ama son senelerde pek çıkmıyor.Kaya kurdu da iyi yemdir, serttir ve kum kurdundan daha uzun süre canlı kalır.Kum kurdu gibi o da çok iyi balık çeker.

2. kancacı

kancacı

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    levrek 1.10 kg
    boru kurdu kayaların ustundekı kalınca mıdeye ve yosun yabakasının altında bulunur cıkarmasıda cok basıt bır spatula veya mala gıbı bırsey yardımıyla o yosun ve mıdeye kaplı bolge avuc ıcıne kapatılır daha sonra ıcı karıstırılır varsa koparmadan ıcınden alınır daha sonra aynı yontemle devam edılır genelde say gıbı denızın ıcıne dogru uzanan genıs kayalrada cok olur benım bıldıklerım bu

3. hakan28

hakan28 hakan

Favori Kamış:
    kamışlar, el oltaları
    En İyi Avı:
    Levrek, çipura
    arkadaşlar sizin dediğiniz kayaların dibinde yosunların arasında yaşayan boru kurdu değil ne yazık ki. O kurdun adı kırmızı kurt. Boru kurdunu kısaca tarif edeyim size. Kendileri bildiğiniz kurda çok benzer. Yanlarında da ayakları vardır. Ve bu hayvancağız kendine bi zar yapar ve o zarın içinde yaşar. Ama o zarda bildiğiniz yağlı çamur varya onunla kaplıdır. Çamurdan bi boru gibi görünür. İçinde de kahverengi boru kurdu vardır. Adıda buradan gelir. Siz o boruyu ucundan sıktıkça o diğer taraftan çıkarak kaçmaya çalışır. Sizde tutar çekersiniz oradan ve borudan çıkartmış olursunuz. Kırmızı kurt gibi meydanda değildir. Bu hafta resimlerini çekip eklerim sizler için.

4. İSMAİL

İSMAİL

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    600 GR MIRMIR
    Yukarıdaki resimde elde tutulan yemler benim favori yemimdir. Yunanistanda çok kullanılan bir yemdir. Sert ve fosforludur. Ben tuzlayıp getiriyorum. Türkiyede bu yemden nerde olduğunu bilen varsa lütfen beni bilgilendirsin.

5. deePblue

deePblue na

acaba boru kurdunu mevcut zarından-kabuğundan çıkarmak için kullandığınız bir yöntem var mı ?
    ben av yerinde çıkarmayı deniyorum daha doğrusu uğraşıyorum..ama tam sağlıklı bir şekilde ve kopmadan bugüne kadar bi kaç kez başarabildim cıkarmayı :p
    acaba evde sakin sakin hepsini çıkarsam kabuksuz bi şekilde hemen ölürler mi ?
    bu konudaki görüşlerinizi bekliyorum.
    teşekkürler

6. turkkan74

turkkan74 Efkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sapan 4.5kg...karakulak 500 gr... levrek 800 gr
    Küçük balıkçı makasları var... hatta marka vermek gerekirse "eagle" fiyatı da ucuz.. 1 YTL.. ben boru kurdunu bu makas yardımıyla çıkarıyorum, daha doğrusu zarı bir ucundan yana doğru makasın bir ucunu borunun içine (fazlaca geçirmemek lazım) sokarak kesiyorum.. sıkma yönteminde kurdun arkada kalan daha yumuşak tarafları fazlaca ezilip işe yaramaz hale geldiği için ben bu yöntemi tercih etmiyorum artık... en güzeli boyuna makasla kesmek... herkese rastgele..

7. deePblue

deePblue na

teşekkür ederim..
    aslında kumaş artıklarını temizlemek için kullandığımız küçük makaslar vardı.
    babamın aklına gelmişti o makasla kesmek :)
    ama onların ucu biraz büyük gelir.en kısa zamanda tavsiye ettiğiniz makastan temin etmeye çalışacağım..
    yardımınız için bi kez daha teşekkürler :):)

8. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    boru kurdu verilmiş zaten

9. hakan28

hakan28 hakan

Favori Kamış:
    kamışlar, el oltaları
    En İyi Avı:
    Levrek, çipura
    1.BORU KURDU

Aşağıda ki fotografda da göreceğiniz gibi boru kurdu, çamurdan bir borunun içinde yaşayan bol bacaklı bir kurtcuktur. Denizin kıyıya yakın ve çamurluklu bölgelerinde yaşayan bu hayvan kendi yaptığı zarın dışını çamurla kaplayarak bu zarın içinde yaşar. Genelde tüm deniz balıklarının ragbet ettiği bir yem türüdür. Gündüz bu yemle avlanmak tüm deniz canlılarıyla birebir tanışmak demektir. Hanosu olsun kaya balığı, gelin balığı, ot balığı her türden balık bu yeme vurur. Zayıf bir yemdir. Ama çipura dahil tüm balık avlarında rahatlıkla kullanılır.

Elimize aldığımız boru kurdunu arkadan öne doğru diş macunu sıkar gibi sıkarak çıkartırız.

Çıkan boru kurtları

Çıkardığımız boru kurtlarını bıçağımızla iğneye takacağımız büyüklüğe uygun halde keseriz.

Ve iğneyi kurdun içinden geçirerek takarız. Oltamız atılmaya hazır.

[​IMG][/QUOTE]
    burada detaylar var arkadaşlar

10. hakan28

hakan28 hakan

Favori Kamış:
    kamışlar, el oltaları
    En İyi Avı:
    Levrek, çipura
  11. OrhanCinoglu

OrhanCinoglu

Favori Kamış:
    kamış
    En İyi Avı:
    57 cm kefal 1,5-2kg arası
    balıkçı dostlarım .ben gittiğim yerde boru kurdunun tazesini bulamıyorum.bunun ölüsü de iş yapar mı gerçi ispari tarzı balıklar lüp lüp atlıyor ama mırmırıydı çuprasıydı yem seçer mi acaba .ille de taze mi olması gerekiyor bu kurtların

12. deePblue

deePblue na

kesinlikle canlısını tavsiye ederim.canlı ve biraz irice taktığın zaman hiç bir balık karşı koyamıyor :)
    ancak ölüsüne bu kadar ilgi göstermiyorlar.normal zaten çünkü ölüsü sarkıyor ve iğnede bile doğru düzgün durmuyor.
    kurutulmuş kurtlarda var ben hiç kullanmadım kullanan abilerimiz tavsiye ediyor ;)

13. OrhanCinoglu

OrhanCinoglu

Favori Kamış:
    kamış
    En İyi Avı:
    ahmet kardeşim haklısın ama altınolukta bulamadım bir türlü canlısını ölüsüyle çok ispari aldım ayırd etmiyorlar.benim amacım mırmırdı aslında ama çok kısa bir süreliğine gittiğimden tam deneme fırsatım olmadı.ben de merakımdan sordum keşke canlısını bulabilsem.o gün o kurdu zarının içinden nasıl çıkardığımı bir ben bilirim bir de allah yani:) yardımın için sağolasın

14. Girdap

Girdap

peki arkadaşalr bu kurdun slikon olanı varmı yani bir nebze yalanci kurt?

15. Girdap

Girdap

burada detaylar var arkadaşlar[/QUOTE]

daha güzel anlatılmazdı teşekkürler

16. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    halit abicim borukurdu denizlerden çıkarılan bir yem türüdür özellikle kıyılık larda liman içlerinde bolca bulunur marmara bölgesinde pek bulunacağını zannetmiyorum ama onuda o bölgede avlanan arkadaşlarımıza danışırdsan sana daha iyi bilgi vereceklerdir bizim buralarda en etkili yem türlerinde birisidir

17. serdar43

serdar43

Favori Kamış:
    Orta kalite kamış.
    En İyi Avı:
    Levrek- 1,750 gr
    Canlısını bulmak biraz zor malum gazeteye sarılı bir şekilde satılıyor. Aç gezeteye de bakalım demekte olmuyo. Şahsım adına boru kudu ile denemelerim çok oldu, canlısı iyi iş yapıyor lakin küçük balıklar çoğu zaman yem daha tabana inmeden parçalıyor. Bence mamun daha etkili bir yem.

18. OrhanCinoglu

OrhanCinoglu

Favori Kamış:
    kamış
    En İyi Avı:
    evet serdar canlısı bulmak çok ama çok zor

19. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Borukurdu pis sularda olmaz..Su temizdir fakat toprak yapısı camurumsudur..Ayrıca kumda yetisen turleride vardır..
    Diger sehirlerden isteyen arkadaslara kargoyla gonderen arkadaslarımız olmustur..;)
    İllede isteyen arkadaslar olursa Bir kac gun onceden ozelden mesaj gondersin imkan ve vakit olursa gondermeye calısırız..:)

20. poissonbleu

poissonbleu murat

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kocaağız 4kg
    orhan kardeşim ölü boru kurdundan tuzlanmış ve kurutulmuş boru kurdunu kastettiğini anlıyorum.
    ben izmirden getirdiğim kurutulmuş boru kurduyla şu anda haitide bile balık avlıyorum,çok mükemmel bir yem,senelerdir kullanıyorum.
    izmirde genelde eskifoçada kurutulmuş boru kurduyla şimdiye kadar en çok isparoz,kopez,karagöz ve mırmır yakaladım.
    canlı yemin yerini hiç bir şeyin tutmayacağı tartışılamaz bence ama boru kurdu denizden çıkartıldıktan 1 gün kadar sonra yumuşadığından iğnede durmuyor ve kullanışlı bir yem olmaktan çıkıyor tazesi de çok zor bulunuyor bu yüzden tuzlanmışı daha pratik ayrıca oltadan düşmüyor balığa çıkarken 1 paketle bile çıkman yeterli ayrıca canlıya çok yakın bir verim var.
    almış olduğun kurutulmuş yemleri iğneye hangi büyüklükte takacaksan önce makasla kes, oltaya takmadan önce üzerlerine deniz suyu dök ve 5 dakika bekle,aynı canlı boru kurdu görüntüsünü alacaktır.
    iyi avlar dilerim...