bot için tavsiye

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında orcunhoca tarafından paylaşıldı.

1. deePblue

deePblue na

http://www.albashop.com.tr/asp/listgroup.asp?group=18031000
    evet abiler bu bot meselesi gerçekten çorba :) her yerede değişik modeller var,ahşap tabanlı,aliminyum tabanlı,şişme tabanlı :) benım şahsi görüşüm fiber tekne almak biz gibi avcılar için fazla lüks ve masraflı.bunun yerine verdiğim linkteki modellerden 2.70 lik ve ya 2.90lık olanları fazlasıyla ideal :) benım kafama takılan bi nokta var bu linktekı modeller aliminyum tabanlı ve alt taraflarında bir çıkıntı gözküyor,şu fiber teknelerde olduğu gibi..Acaba bunun faydası nedir?olmasa da olur mu.heralde bu suyu yarmak için tasarlanmış(şahsi fikrim :)
    birde bu modeller var..zaten iki markada aynı kalite de sanırım
    http://www.avmarketi.com/asp/listgroup.asp?group=18030000 yalnız bunlar şişme tabanlı..heralde suya indirirken uğraşı biraz daha az olur diye düşünüyorum..nasip olursa bende mayıs-haziran gibi bunlardan birini almayaı düşünüyorum(1 senedir niyetliyim ama :S :D)) umarım tüm bot arzusuyla yanıp tutuuşan arkadaşlarım bi an önce bu arzularına kavuşur :) bu arada can yeleği ve çapa tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.Bizim gibiler için cok güzel tavsiyeler :p

2. mka.mka

mka.mka Mesut

Favori Kamış:
    Shakespear Ugly Stick
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    107 cm 9 kg Turna
    Arkadaşlar bende bot sorunumu bu hafta başı çözdüm :D . 3.10 Hypalon Neopren kumaş katlanır bi bot aldım :D EEE tabiki almadan önce çok araştırdım. Umarım nacizhane fikirlerim işinnize yarar.
    Öncelikle sıfır alcağınız botlarla ilgili konuşayım. KAtlanır taban botların altındaki o çıkıntı şişme omurgadır ve suyu yarmak için kullanılır. Motor kullanmayacaksanız buna gerek yok ama yok ilerde motor takarım diorsanız mutlaka omurgalı alın. Bu botun hızla giderken suda sağa sola kaymamasını ve manevra kabiliyetini arttırır.
    Aleminnyum tabanlar nispeten diğerlerine göre biraz daha ağır olmakla birlikte en sağğlıklısıdır (katlanabilirler için konuşuyorum) tahta tabanlar biraz adha hafiftir. Son çıkan şişmme tabanlar ise hafif ve esnek olmayan bir tasarım olarak yapılsada aleminyum ve ahşap taban sertliğini yakalmak mümkün değildir..Ayrıca balık avlarken botun yanlarının iğneden kollarken tabanı da kollamak zorundasınız :)
    Sıfır bot alırken dikkat edilcek bir diğer nokta botun CE sertifikasının olmasıdır. Son yasal düzenlemelre göre boyu 2,5 m geçen tekne ve botlar için Özel Tekne Belgesi alınması zorunluluğu getirilmiştir. (Botlarda motorsuz veya elektr. motorla kullanılacaksa fatura yeterli benzinli motorda ÖTB gerekli) Bu belgeyi çıkarırkende fatura ve CE uygunluğu aranmaktadır.

Kaliteye gelince, Botlarda kullanılan en kaliteli kumaş Hyapalon Neoprendir. Ancak bu mlzme ile üretilen botlar oldukça pahalı. (Zodiac ve Quicksilveren bazı modelleri.) İkinnci ve ucuz alternatif ise PVC çin üretimi botlar Alba, Sea master)

3. mka.mka

mka.mka Mesut

Favori Kamış:
    Shakespear Ugly Stick
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    107 cm 9 kg Turna
    devam....
    Ancak bot üretimi çok fazla teknik konu içermediğinden kullanılabilir die düşünüyorum. Dediğim gibi motor takılacaksa mutlaka CE belgesi olmalı.

En son tercihim rus botları :( motor takılmayacaksa ve tatlı suda idare eder die düşünüyorum

İkinci ele gelecek olursak. Alacağınız bot motorlu ise Mutlaka ve mutlaka ÖTB si alınmış olmalıdır. Noter ÖTB olmadan botun satışını yapmamaktadır. Yok motorsuz ise aldığpınız kişi siz ve botun faturası ile notere gidiyor ve satışı yaptırıyorsunuz. Arkadaşlar Botun size ait olduğunu gösteren belgeler ÖTB, fatura veya noter sözleşmesiddir. Bunların herjhangi birine sahip olamayacağınız bire alışverişe girmenizi kesinlikle önermem. Sonradan başınız ağrımasın.

4. deePblue

deePblue na

mesut abi ağzından bal damlamış ya..Gercekten sayende bi çok seyi öğrendim şimdi..Hyapalon Neopren kumaş botları alamasakta 2.kalite olan alba ve ya sea master arasında dönüp duruyorum :) bu arada sizinde yeni botunuz HAYIRLI UĞURLU olsun :) kasasız ve bol balıklı günlerde kullanmanız dileklerimle :)
    saygılar

5. mka.mka

mka.mka Mesut

Favori Kamış:
    Shakespear Ugly Stick
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    107 cm 9 kg Turna
    Teşekkürler Ahmet. Darısı senin başına inşallah. Bu arada Albalar da CE sertifikası yok. Sea master'ın da olup olmadığını bilmiyorum. Sea masterın ithalatçısı Istanbulda galatamarin. Direk orayla temasa geçer ve sıkı pazarlık edersen biraz daha ucuza alabilirsin belki ;) Çünkü bende ithalat yapmayı düşünmüştüm ve Tr ye geliş fiyatları satış fiyatlarından çok düşük :))

6. deePblue

deePblue na

hmm albalarda CE sertifikası yoksa seamasterlardada olduğunu sanmam :( ama ben yinede bi sorarım.Bende ilk başta motor düşünmüyorum..hatta babama kalsak hiiç gerek bile yok,ama ileride nolur nolmaz diyerek ben bu söyledeğiniz CE sertifika olayına dikkat ederim ve ona göre bir tercihte bulunurum.demek bu olmadan özel tekne belgesini alamıyoruz:( Ama haklılar tabi,sonuçta kalite ve güvenlik her eşyin önunde geliyor,kutlamak lazım buna dikkat edenleri...
    ee artık mesut abi şöle botunla birlikte avladğın güzel kuzuları fotoğraflar bölümünde sabırsızlıkla beklerz :) inan o resimlere bakarken bile cok mutlu oluyorum..dediğin gibi darısı ben gibi tüm isteyen arkadaşlarımızın başına.
    selamlar :)

7. mka.mka

mka.mka Mesut

Favori Kamış:
    Shakespear Ugly Stick
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    107 cm 9 kg Turna
    inşallah ahmetcim. inşallah hepimizin güzel avları olurda yayınlarız buralarda

8. gürkan1977

gürkan1977

Favori Kamış:
    olta zıpkın
    En İyi Avı:
    10 kilo üzeri mıgrı
    ben bir yerlerde katlanır tabanlı portatif botlarda sahil güvenlik sadece bot ve motorun faturasını soruyor diye okudum.bu işin aslı nedir kesin bir bilgisi olan varmı

9. mka.mka

mka.mka Mesut

Favori Kamış:
    Shakespear Ugly Stick
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    107 cm 9 kg Turna
    gürkan işin aslı şu: Eğer botte benzinli veya dizel motor kullanacaksan prosedür çok uzuyor. Ancak elektrikli motorla herikisinin fatura sı yeterli oluyor.

10. gürkan1977

gürkan1977

Favori Kamış:
    olta zıpkın
    En İyi Avı:
    10 kilo üzeri mıgrı
    bugün üyesi olduğum kardeş bir forum zıpkıncı comda,konuyla ilgili şöyle bir şey okudum.150 kiloyu geçmeyen şişme botlarda sahil güvenliğin tek sorduğu bot ve motor faturasıymış.

11. deePblue

deePblue na

arkadaşalar TİGER marka botlar hakkında bilgi sahibi olan ve ya kullanan varsa bi yardımcı oluversin bize :)) sanırım seamaster marka botlarla aynı kalitede..hatta aynı firma tarafından üretildiğini okur gibi oldum bi yerde :)
    seamasterlar 1100 denye kumaş kullanıalrak üretiliyordu.umarım bunlarda aynıdır ??
    :eek:

12. soda

soda

Favori Kamış:
    F=m.a
    En İyi Avı:
    dolu çapari
    Botla küreği kırıp, marmara denizinin ortasından balıkçılar tarafından çıkarılmış bir adam olarak derimki:D :D ; bot işi sakat iş arkadaş.
    En basiti bir ters rüzgar çıksa, küreği bırak motorun olsa zorlanırsın çıkmaya.
    Ama güvenliği aldıktan sonra problem yok.
    - Mesela ahşap kürek almamak lazım, rutubetten çürür.
    - Hava durumunu kontrol et, meteoroloji sitesine girip bakabilirsin bir gün önceden. Kendi bilgine güvenmemek lazım :D :D Çiçek gibi hava, bir bakarsın fırtına olmuş
    - Botun halatları hep takılı olsun üstünde. Çok sallarsa kendini bağlarsın bota.
    - Son olarakda bir canyeleği aldınmı yanına(20lira en fazla), dahada kimse tutamaz seni

Son düzenleme: 7 Mayıs 2007
  13. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    altı ahşap katlanabilir şişme rus botlarını herkes tavsiye ediyor ben kullanıyorum özellikle tatlı sularda ideal bendeki 3,60 mt. yanlız motoru bana sorarsan eğer, elektrikli al derim şimdi bütün göllerde serbest özellikle içme suyu olarak kullanılan yerlerde yakıtlı motor kullanımı yasak ona göre

14. deePblue

deePblue na

murat abi gelmiş geçmiş olsun :)
    sonuçta seninde dediğin gibi bot işi sakat..ama saydığın önlemleri alırsak ve özellikle meteoroloji durumunu iyi takip edersek..kısmen korunmuş oluruz..

15. soda

soda

Favori Kamış:
    F=m.a
    En İyi Avı:
    dolu çapari
    sağol Ahmet;) ;)
    Bu işlerde ne bota, ne denize, nede duyduğun laflara güvenmek lazım aslında. Buna benim laflarda dahildir.;) Bende işi iyi bilsem kalmazdım orda demi ama:)

Bizim denizde kaldığımız gün, kıyıda birkaç tepenin üstü bulut kaplı idi. Denizin üstü ise alabildiğine açık, berrak bir hava. Deniz süt liman. Rüzgar hiç yoktu.
    O gün benden daha deneyimli bir arkadaş şöyle demişti; abi hava fıstık gibi birazdan bulut mulutda kalmaz.:D

Daha sonra 'Denizcilik ve Yelkencilik' diye bir kitapta rastladım. Çümle şunun gibiydi; Kıyıda tepelerin üstü siyah bulut ile kaplı, deniz üstü açık olması; çok şiddetli rüzgar ve fırtına geleceğine delalet eder. Rüzgar bulutların kümelendiği taraftan gelir.;) İşte bizdede böyle oldu, o rüzgar aldı bizi götürdü açığa.

Son düzenleme: 7 Mayıs 2007
  16. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    şansa bir ahtapot 1 kg. babakalede 400 gr. karagöz,80-90 cm pala.
    murat çok geçmiş olsun. umarım bir daha başına böyle tehlikeli bir durum gelmez. ava giderken avlanmak hiç de hoş olmaz dimi :) av yaparken en önemlisinin güvenlik olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerek.

17. Proteus

Proteus

Favori Kamış:
    Makina:Cormoran Super Match Kamış:Balzer Powertrip
    En İyi Avı:
    Turna 4 kilo 750 gr
    İstanbulu bilmem bilmem ama ankara da 3,40 QUICKSILVER çok sağlam biz memnunuz ama kaç kişi olduğunuz önemli biz 3 kişi rahat avlanıyoruz ama 4 olmaz malzeme kalitesi güzel.Tavsiye ederim....

18. samsunlu55

samsunlu55 tunç

Favori Kamış:
    Elektrikli Testere, Balyoz, biçer döver, orak
    En İyi Avı:
    mustafa, 66kg :)
    arkadaşlar. bu motorsuz botlar için amatör ya da prof. denizcilik ehliyeti felan isteniyor mu bilgisi olan var mı?. yoksa sadece fatura yeterli oluyor mu??

19. soda

soda

Favori Kamış:
    F=m.a
    En İyi Avı:
    dolu çapari
    Motorsuz botlar için bir kısıtlama yok diye biliyorum. Motorlu olup, 10Hp ve daha yüksek kapasiteli motorlar için bir takım vergiler var diye biliyorum. Hatta bu 9.9Hp motorlarında varoluş sebebi yatar burda:D :D

Şimdiye kadar motorsuz botlara vergi koymayı akıl edemediler ama her an gelebilir. Şöyle bir dalga-geldi vergisi, hava-bozdu vergisi ve de güneş-yaktı vergisi hiç de fena olmaz. Maksat denizcilik, balıkçılık gelişsin.:D

20. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    şansa bir ahtapot 1 kg. babakalede 400 gr. karagöz,80-90 cm pala.
    yakında tuttuğumuz balık başına da vergi kesecekler :D