Bu Balığı Kofana diye aldım.Doğru Mu?

Konu, 'Fotoğraflar' kısmında avcı22 tarafından paylaşıldı.

1. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    İbrahim Kardeş Kızılkanat çok yakaladığım için biliyorum.Ben bu balığı kofana ismiyle aldım.Alırkende Kofananın ne olduğunu çok iyi biliyordum.Ama balık kofana değil herkesin gördüğü gibi.Merak ettiğim için sordum.Balığın SİRAZ olduğu ortaya çıktı.

2. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Evet Edirne'de Kofana dedikleri SİRAZ'mış.Burda öğrendiklerimi Edirne balıkçıları ile paylaşacağım.Nasıl yıllardır uskumru diye aldığımız balıkların Balikavi.net sayesinde Kolyoz olduğunu öğrendiğimiz gibi Edirne'li Hemşerilerimiz de Kofana dedikleri balığın SİRAZ olduğunu öğrenir.Tatlı su balıkçıları Kızılkanat'ın fazla büyümediğini çok iyi bilir.

3. CoNTRoLLeR

CoNTRoLLeR Bekir K.

Favori Kamış:
    Linea Effe OYSTER CAST 4.20 mt. SURF kamış ve 60 lık 4 bilyeli noname makina.
    En İyi Avı:
    Balıkavı.net
    Kızılkanat ortalama 20-30 cm (en büyükleri 50 cm) uzunluğunda, ortalama 250-300 gram (en büyükleri 2-3 kilo) agırlığında olur. Yanları yassı olur ve yüksek bir sırtları vardır. Sırtları ve kafalarının üst kısımı ela veya kahverengi-yeşilimsi parlar. Yanları çinko rengi parlar ve karın kısımları gümüşümsü beyaz parlar. Yüzgeçleri kan kırmızısı rengindedir, ama bazen kavun içi renkli yüzgeçleri olanlarınada rastlanır. Kızılkanatlar sık sık kızılgöz balığı ile karıştırılırlar. Bu ikisi aynı familyaya aitlerdir ama aynı balık türü değildirler.

Kızılkanatı bende çok tuttum, tuttuğum en büyük kızılkanat 25 cm civarındaydı. Ama 50 cm ye(2,5-3 kg) kadar büyüyebildiklerini biliyorum. Bu balığın kızılkanat olmadığını kılçıksız olduğundan anlayabilmişsiniz zaten. Kızıl kanat değil ama kızılkanatlarda bu kadar büyebiliyor :)

Son araştırmam Siraz balığınında kılçıklı olduğunu gösteriyor????

İki Bıyıklı Siraz Balığı (Capoeta capoeta sieboldi): Çoruh Nehri’nin durgun akan kısımlarında yaşar. Boyları 45 cm. kadar olabilmektedir. Pulları küçük, etleri kılçıklıdır. Ağızın her bir yanında bir bıyık uzantısı vardır.

Dört Bıyıklı Siraz Balığı (Capoeta tinca): Çoruh Nehri’nin durgun akan kısımlarında yaşar. Boyları 35 cm. kadar olabilmektedir. Pulları küçük, etleri kılçıklıdır. Ağızın her bir yanında iki bıyık uzantısı vardır.

Son düzenleme: 21 Mart 2008
  4. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Bekir Kardeş yakayabilen var mı acaba?

5. CoNTRoLLeR

CoNTRoLLeR Bekir K.

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Balıkavı.net
  6. CoNTRoLLeR

CoNTRoLLeR Bekir K.

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Balıkavı.net
  7. Gercekbalikcilar

Gercekbalikcilar Eyup Ünal

Favori Makine:
    daiwa/schimano
    En İyi Avı:
    40/ 180
    Slm Mesut ben bu baligi daha cok gümüs sazanina benzettim

[​IMG][/QUOTE]

Bunlara net den buldum örnek resimler
    Latince adi(Hypophthalmichthys_molitrix_adult)
    Almanca (Silberkarpfen yada Tostolp)

8. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Emin misin? :)
    Tropik değil pek. Burada da yaşar, hatta getirildi ama yaygınlaştırılması çalışmalarına devam edilmedi. İyi de oldu.

[/QUOTE]

9. Suatreis

Suatreis

Yakup hocam, bu balığın yaygınlaştırılmasında ne gibi mahsurlar vardır? Biraz açarmısınız? Tür hakkında ve beslenme zinciri konusunda bilgi verirmisiniz.

10. kralyemci

kralyemci hüseyin

Favori Kamış:
    olta el zıpkını tabanca değil elle atılan
    En İyi Avı:
    zıpkınla 12 kg levrek oltyla iki kg çipura
    bildiğim kadarıyla o balık cima vede bayat bi cima

11. score

score yaşar

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Lüfer
    kesinlikle kofana değill

12. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Evet bende araştırdım bu balık GÜMÜŞ SAZANI ve tutulması yasak.Peki neden Yasak?

13. hasan_BASRİ

hasan_BASRİ Hasan Basri

Favori Kamış:
    ıtalyan surf 3.90cm banax makına
    En İyi Avı:
    Av olsun bana yeter
    buldum

================================================================================

Arkadaşlar bu avcılığı yapan yerin internet sitesini buldum.İngilizcem çok super olmasada avladıkları balığın asya gümüş sazanı olduğu yazıyor.Sadece bu sazan bu kadar yukarı dığru zıplayabildiğini yazıyor.İllinois nehrine 14 yıl önce 100 adet bırakılmış ve şuan sayıları yaklaşık olarak 100 milyon olduğu tahmın ediliyormuş.Bu işin çıkış hikayeside Chris Brackett adındaki balık avcısı tekneyle giderken balıkların arkadan zıpladığını farketmiş.Chris Brackett Ok ile atış yapmayıda seviyormuş ve arkadan zıplayan balıklara ok ile atış yapmaya başlamış.Daha sonra Balıkların motor sesinden korkarak zıpladığını anlayınca teknenin motorunun patlamasının sesini yükseltmişler.(Muhtemelen eksoz çıkışı manifolt durumlarında değişiklik yaptılar,daha cok ses çıkarsın diye).Vibrasyon ve su türbülansı balığı çılgına çeviriyormuş.Ayrıca bu balık 1 günde kendi ağırlığının %80 kadar besleniyormuş ve Kuzey Amerikada en hızlı yetişen balık türüymüş.
    Chris Brackett yani bu kurnaz arkadaşımız ayrıca bunu ticarete dökmüş ve Amerikada tv. programlarına kadar çıkmış ve ünlü olmuş.1 Haziran-31 Ağustos tarihleri arasında haftanın 7 günü hız motorlarının üstünde ok ile Asya gümüşü dedikleri sazanı avlama organizasyonları yapıyormuş.4 kişilik günlük eğitim turları 1000 dolarmış ve tüm ekipmanları kendisi veriyormuş.
    Youtube gördüğüm zaman bende çok şaşırmıştım ve sizlerle paylaşmak istedim.Ama gördüm ki herkes birşeyler yazmış ve hala konuyu tam anlayamadığımızdan araştırmak istedim.Umarım açıklayıcı olmuştur.

İsteyenler kendileride bakabilir.
    http://www.brackettoutdoors.com/cbhome.htm

Saygılar ALINTIDIR KENDIM ARASTIRMIS DEYILIM :D:D

14. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    GUZEL BIR ARASTIRMA TESEKKURLER...:) ;)

15. ahmetyanık

ahmetyanık ahmet

abı bencede bu nun kofanaya benzer bır durumu yok kofana bır kere bu kadar sısman olmas olamaz yememenı tavsıye ederdım ama afıyet olsun

16. YABAN

YABAN RECEP YABAN

Favori Kamış:
    MAKARA
    Favori Makine:
    okuma salina 3 16000
    En İyi Avı:
    Sinarit 12.290 gr
    arkadaşlar edirneli balıkçılar buna kofana diyor!!!

biz edirneli balıkçılar buna kofana diyor ama asıl adı gümüş sazanı özelliğide yüksek sıçrayış kabiliyeti hani derlerya sazan gibi atladı o bu işte !!! :)

Son düzenleme: 9 Mart 2009
  17. blueboyfe

blueboyfe Emin Erçelik

Favori Kamış:
    Zıpkın Mamba 130
    En İyi Avı:
    lepistes 14 gr
    Kofana :)

Arkadaşlar bu bir Alabalık, Kırmızı Benekli vs, Ala diye de geçer

18. tugi64

tugi64 Turgay SEZGİN

Favori Kamış:
    En ucuz kamış.
    Favori Makine:
    En ucuz makina.
    En İyi Avı:
    Levrek 5.350Kg.
    Bilmiyorum hala ordalarmı ama Saraçlar caddesinde(Sütlü ekmek fırınının yanında)balık satıcıları kendileri ne sattığını bilmiyor.Tırsileri sardalya,isparileri karagöz,tombikleri palamut diye millete gazlıyorlardı hattta kaya balıkları bile tezgahta satıyorlardı şayet balığı ordan aldıysan kofana demeleri normal kal sağlıcakla...

19. kosavalimurat

kosavalimurat murat

evet abi haklısın bide iri tirsileri ada lüferi diye satıyorlar ne kadar dogru bir ülkeyiz dimi

20. Ethem

Ethem

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    10.6 kg aynali sazan
    merhaba arkadaslar,

resimdeki balik kesinlikle gumus sazani, Alt resimdeki gumus sazani Hollanda"da yakalanmis 22 kilo civarinda, deyerini bilmek lazim.....nadir rastlanir.