Bütün deniz gözlüklerinin camı dalarken buharlaşır mı?

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında mithatk tarafından paylaşıldı.

1. Gelibolu_1915

Gelibolu_1915 İsmail Adanalı

Favori Kamış:
    Oyster 420 cast, Placton Hummer 300
    En İyi Avı:
    Eşkina, Gelincik, İspari, bolca İstavrit. 2008 hedefi: Lüfer
    Ben maskemin camını çakmakla yaktım ve dalış yapmadan önce tükürüklüyorum. Birde suya girmeden önce maskenizin güneşin altında kalmaması önemli. Gölgede tutun. Diş macunu yöntemini uygulayanlar da var ben hiç kullanmadım.

2. onman

onman uğur

Favori Kamış:
    60 cm mares tekuclu zıpkın
    hyr anti-buhar Spre var ama bn kulanmıyorum gözlerime zararverebilir diye bn gözlüğe dişmacunu sürüyorum hiç buhar yapmıyor.

3. Gözlükteki buharlaşmanın nedeni gözlüğün içindeki ve dışındaki sıcaklık farkıdır..Yani nispeten soğuk deniz suyu ve 37 derece olan vücut ısımız..Tükürerek sıcak olan tükürükle ısı dengelemesini yakalamaya çalışırız..Bazı spreyler ise kiyyasal olarak su tutmadığından buğuyu önler:)
    Yeni üretilen bazı gözlükler ısıfarkını ayırabildiklerinden buğu yapma oranları oldukça azdır..

4. akadam

akadam Haluk

Favori Kamış:
    2 iğneli Sarkıtma Olta ve hırsızlı Zoka
    En İyi Avı:
    hala denizde olduğu için bi şey söyleyemiyorum.
    bütün yazılanları okudum ve bildiklerimi yazıyorum. Buğuyu engelleyen şey sadece ve sadece nişastadır. Tükürükde nişasta olduğundan dolayı buğu engellenir, tabii ki buğu ısı farkından olur bunu tartışmıyorum ama engelleyen nişastadır. Deneyin, bakkaldan bir miktar nişasta alın ve bir pamuk yardımıyla, kuru kuru gözlüğün içine sürün, fazla sürmekten kaçınmayın, kuru olarak takın ve dalın, hem görüş daha net olacak, hem de buğu olmayacaktır...

Tarafımdan Denenmiştir...

5. fatih88

fatih88 fatih gümüşbaş

Favori Kamış:
    kıbrıs olta
    En İyi Avı:
    1 kg pisi,1kg mırmır
    çok güzel faydalı bir bilgi,eline saglık,en kısa zamanda nişastayı denicem...

6. ıceman

ıceman orhan

En İyi Avı:
    kefal,zargana,lüfer,mırmır
    bak kardeşim gözlükler üretiminden sonra satışa kadar uzun süre dayanması için (elastik kısımlar)belli bir takım koruyucularla korunur ve özünde bunların cama bulaşması nedeniyle,tam temizlik yapılmadığından tükürükde dahil hiçbir işe yaramazlar. Bu nedenle gözlüğünü bulaşık deterjanı yahutda iyi bir yağ sökücü deterjanla iyic yıka hatta içinde beklet,daha sonra camda bir şekilde kalıntılarının olma ihtimaline karşı kenarlarına zarar vermeden camını yak,eğer varsa gözle görülür bir şekilde camda bu silikon esaslı koruyucunun yandığını göreceksin. daha sonra deniz suyuyla güzelce yıka,tükürükle ve tekrar yıkayarak kullan akşama kadarda av yap hiçbir şekilde buğulanmayacak banada hayır duası et ;) Aklında soru işareti olmasın 12 senedir dalıyorum ;)