Camgöz (köpek balığı) Izgara

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında karayel tarafından paylaşıldı.

1. Şimdi köpek balığı ızgarasını kim yapacak ona karar verelim :)

Burda sayenizde insanların kafasındaki bazı soru işretleri kalkmış oldu..

Teşekkürler bilgileriniz için...

2. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Bir doktor ahbabım vardı, Allah rahmet eylesin.
    Ahbab dediysem belki babam yaşında.

Yıllar önce demişti ki,

-İtalya'da, balıkçılar kıyıya gelince, önce köpekbalıkları kapışılır, sonra sıra diğer balıklara gelir.

Ben de dudak bükmüştüm, galiba İtalya'da doğru dürüst balık yok diye.

Sonra bir gün ağdan bir camgöz çıktı, Doktor , dur ben bunu yüzeyim de yiyelim dedi.
    Derisini yüzdü, lop et çıktı, hazırladı sonra bizim eve gidip, tavada pişirdik.

Rahmetli , tavaya yağı doldurdu, balık parçalarını da içine attı, kızgın yağda
    bir çevirip çıkardı, bana da gülerek,

-Benim balığım, tavaya merhabaaaa, der, çıkar, demişti.

Nur içinde yatsın.

3. kbülent

kbülent

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    ıldır levrek 1 kg
    hocam mazur gör bi soruda ben sorayım bu kuyruk kesme işi balık canlıyken olursa mı işe yarıyor yoksa daha önceden agla tutulmus ve ölmüs balığında kuyruğu kesilince kanı akıyormu akması için kalbin canlı olup kanı pompalamaya devam etmesi gerekir değilmi.

4. NoFe@R!!!

NoFe@R!!!

Favori Kamış:
    TÜRK İCATLARI
    En İyi Avı:
    Kofana Tartmadım :)
    Tahminimce balığı baştan asıcaksın kuyruktan çıkıcak bütün kan ??? galiba

5. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Bülent canlı olmasında fayda var. Cansız olduğunda ise fletolar uzun süre suda tutularak (2saat X3 kez) hemen hemen aynı amaca ulaşılıyor.
    Bu iş tekneyi kirletir. Asmak değil de suya sarkıtmak bu açıdan uygulanabilir.

6. maytir

maytir

Favori Kamış:
    Tam takim amator :)
    En İyi Avı:
    Lambuka ve palamut
    Kayinpederim eskiden takima fazla musallat olan-kopartan kopekbaligi oldumu affetmez, buyuk bir takim indirip yakalardi.
    Benim balikciliga meraklanmaya baslayip ta baliga ciktigim bir zamana hic denk gelmedi ne yazikki.
    Kopekbaligindan yaptiklari izgara ve kizartmalar gercekten nefis olurdu. ama bir kez ayni tarifle ben yapmaya kalktim yiyemedim.
    Demekki bazi isleri erbabina birakmak lazim :)

-Denizden babam ciksa yerim-

7. zodi

zodi

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    1.2 kg çipura. Kilo olarak ta 3 kişi 15 kg istavrit (tekneden)
    Yakup Hocam yazmış yine ne güzel:)

Mustelus canis, Mustelus punctulatus, Mustelus asterias ve galeorhinus galeus çeşitlerini de ekleyebiliriz buna. Benim için çok değerli bir kaynakta düz camgöz balıklarının yenilebileceği belirtiliyor. Ayrıca zokalı ve tel bedenli ince takımla avının zevkli olduğu anlatılıyor. Çok hareketli olmadığı için çabuk yorulduğu belirtilen balığın kafasına kakıç vurularak tekneye alınması gerektiği tavsiye ediliyor.

Mahir Abi'nin pamuk'una gelince...
    Mahir Abi yine kısa bir araştırma yaptım. Pamuk, en tehlikeli köpek balıkları sınıfından sayılmamasına rağmen, insanlara ve teknelere saldırdığı söylenmekteymiş.
    2. Dünya Savaşı savaşı sırasında batan gemilerden kurtulmaya çalışan gemicilerin çoğuna saldırdıkları ve ölümlerine sebep oldukları tespit edilmiştir. Deniyor.

8. feyyaz

feyyaz

Favori Kamış:
    turna fresh 3,90 okuma
    En İyi Avı:
    Lufer
    Yakup kardeş gerçekten ağzımı sulandırdın.Birde Mahir abide devreye girince
    bu iki misli oldu.Enayi gibi ben bunları evvelce atardım.Taki tadana kadar,ondan
    sonra anladım lezzetini.

9. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Estagfrullah, bu ve benzeri balıkların önemi maalesef ancak (balık kıtlığı çekildikçe) son zamanlarda artmaya başladı. Daha sayılacak pek çok balık var, özellikle derin sularda yaşayan pek çok balığı henüz değerlendirmiyoruz.
    Belki biraz da "benim gibi balık deryasında istediği balığa erişebilen eski kafalılar" balığa limon sıkmayı bile abes saydığı için, yani balıkta sos kavramına uzak olduğumuzdan bazı lezzetleri boğmayı, bazılarını ön plana çıkartmayı beceremiyoruz.
    Hani derler ya; bu sosu taşa sürsen taş yenir... İşte bu tarz balık sosları var zeytin yağıyla, otlarla, baharatlarla, sarımsak ve nar ekşisiyle yapılan...
    Erbabının elinde pek çok değersiz / lezetsiz balık ezzet abidelerine dönüşüyor.
    Bizimki ticari balıkçı teknelerinde değişiklik arayan denizcilerin tecrübeleriyle oluşturdukları bir tariftir.
    Burada verecek kadar önemli bulmamın nedeni, "bir trol teknesinde o balık bolluğuğunda yeniyorsa bu balık, hatta ben bile beğenerek yiyorsam, sanırım pek çok kişi beğenir" diye düşünmemdir.
    Saygılarımla.

10. TuRKLoRD

TuRKLoRD Polat

Favori Makine:
    Banax sx 5000
    Köpekbalığı eti çoğu lüks restaurantlarda trança diye müşteriye yedirilir.iyi bir ustanın elinde piştimi her balık bence lezzetlidir.

Denizden çıkan ne olursa olsun pişirmeyi bildikten sonra lezzetlidir(bence)...

11. ne yenir ne yenmez

demiş arkadasımız.
    konu aslında tartısmaya açık degil oldukça sarih.
    burada bir çeviri hatası var iki sadece kara hayvanları ile ilgili kısım alıntılanmış.
    açıklayayım
    vahsi hayvanlar azı dişi ile degil köpek dişi ile avlanır. tum memelilerin eti helal olanlar dahil azı dişi vardır köpek dişi yoktur.
    ikincisi islama göre deniz hayvanları ile ilgili olarak balık türü olan ve denizden çıkan agla yakalanıp öylece ölenler dahil tim balıklar yenir.
    bazı bölgelerde yerel inan. ve alıskanlıklar dinsen sakınmalara dönuşup bazı hurafelere dönusebilmektedir.
    "midye yenmez cunku adet görur" gibi
    omurgasız hayvan nasıl adet göruyorsa.?yada senelik çiftlesme dönguleri adet görmek olarak kabul ediliyorsa adet görmeyen hayvan mı var.yani kadını aşagılayan fikrin bilmedigi hayvana da uygulanması gibi bir durum geçerli. bu fikirlerin çıkıs noktalarının hepsinin denize uzak bölgeler oldugunu hatırlatmaya gerek var mı acaba.
    neyse dinsel konularda referans aldıgımız kaynağa da dikkat etmek lazım "bkz menzil net" oldukça spesifik ve farklı görusleri olan bir cemaatin sitesidir. Herkes referans almak zorunda degildir.
    nufusumuzun %60 ının mensup oldugu farzedilen hanefi mezhebind eise deniz avları helaldir.
    deniz konusunda ise isteyen herkes diyanetin daha önceki yayınlarına bakabilir.
    köpek balıgı yemek konusuna gelince. denemek isterim ancak
    sanırım yakında korunan turler listesine girecek zavallılar. çevre kirliligi en önce besin zincirinin en ustundekileri vuruyor malesef.

12. menzil net

Devamlı olarak suda yaşayıp barınan hayvanlardan her nevi
    balık etleri yenebilir, helaldir. Kalkan balığı, sazan balığı, yunus balığı,
    yılan balığı bunlardandır. Fakat diğer su hayvanları çirkin şeylerden sayılır,
    yenmeleri caiz olmaz. Yengeç, midye, istiridye, istakoz gibi olanlar helal
    değildir, etleri yenmez.
    Yine, deniz insanı, deniz aygırı, deniz hınzırı
    gibi balık şeklinde bulunmayan deniz hayvanlarının yenmeleri helal olmadığı
    gibi, avlanmaları da helal görülmemektedir.

referans verilen site böyle diyor.
    buna göre
    köpek balıgı helal oluyor. fekat diger deniz canlılarına haram derken bir ayet ve kaynak belirtilmiyor. ortaya bilimsel bir sakınca da sürülmüyor. kişisel görus öne sürüyor. bence bunlara haram demek yanlıs. dinsel açıdan bir yorumd abulunulacaksa çok daha sarih ve hoş tavırlar var.
    mesela imam hanefi hayatında hiç karpuz görmedigi için yiyip yememesi konusunda kendi içinde ihtilafa düsmüş. kendisi yememiş . ancak asla çıkıp haramdır da dememiş. sonuçta sakınılması gereken ile haram arasındaki farkı bu kadar çabuk geçen kaynakları şüpheyle karşılamak lazım.yoksa mazallah bugun hanefi mezhebinden insanlar karpuz yiyemeyebilirdi:=)

artı bu içtihatlar malesef 1159 yılından kalma.
    yani.
    allahın yaratıgına iırkin görunuslu diyip "töbe haşa" sonra haram ilan etmek o devirlerinbir hatası ve hatırası olarka kalmalı bence.
    midye istiridye vs yerim sahsen deniz atına kıyamam onları ancak seyrederim.

13. Teşekkürler, Yalnız bir hususa dikkatinizi çekmek isterim;
    Türkiye'mizde referans kabul edilebilecek dini bir bilgiyi sadece diyanet işleri başkanlığından kabul edebiliriz.
    Bu kurum dışında cemaat-cemiyet sitelerini referans olarak kabul etmek, birinci vazifesi istiklali ilelebet korumak ve muhafaza etmek olduğuna dair and içen bizlere yakışmaz...

14. dogrudur bend ebu konuya dikkat çekmek istemistim zaten.

ayrıcana "denizden babam çıksa yerim" kuralını her zaman geçerli kabul ederim.

15. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    "Denizden babam ciksa yerim." Bu Imami Safi'nin sozudur.Safi mezhebi ortodox musluman mezheplerden olup Kuran-i Kerim'in nokta dedigi yere asla virgul koymaz. Safi mezhebi Sunni mezhebin bir koludur. Ve bu veri Bu yuzden musluman balikcilar icin cok degerlidir. Kitabimizda da denizcilikle ve balikcilikla
    ugrasmak desteklenmis, dini anlayis ve gelisim icin buyuk derslerin orda bulunacagi ifade edilmistir.
    Sevgi ve saygiyla.

16. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Onceki mesajimi oteki arkadaslarin konuya yazdiklari mesajlari gormeden yazdim.
    Fazladan bir sey soylemeye gerek yokmus.Soylenilecekler soylenmis.
    Saygilar ve sevgiler.

17. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Bu arada Kopek baliklarinin yakalandiktan ve kanlari akitildiktan sonra butun yuzgeclerinin, kafanin ve ic organlarin mumkun oldugunca cabuk temizlenmesinden sonra buz parcalari atilmis, deniz suyuna (saluri) amonyagin vucuddan cekilmesine ve avin av boyunca temizlenmis olsada taze saklanmasina
    faydasi vardir.
    Sevgi ve saygiyla, kalin saglicakla.

18. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Degerli abim benim icin Hisar Alti Kahvesinde bir cay icermisin.Tabii yerinde duruyorsa. Yazilarinizi zevkle okuyor, saygilar sunuyorum.

19. valla hanefiyim "türkiyenin %60 ı gibi" hiç öyle sorunum yok. Deniz ve balıkla ilgili fazlaca içtihata da gerek yok akıl neyi emrediyorsa öyle yapılır. Ayrıca eski devir adamlarının deniz konusund aictihat yapacak kadar sulara hakim olmadıklarıda ortada.
    Köpek balıgı meselesine gelince.Etcilolması bir sorun teskil ediyoduysa denizdeki balıkların çogunun etçil olduguna dikkat çekmek gerek. Oaradaki degerlendirme daha çok saglıkla ilgil olmalı.

20. ilkermalay

ilkermalay balina

rakıları, biraları,peş peşe içiyoruz haram olduğunu adımız gibi biliyoruz ama. masum bir canlıya harammı deyilmi diye sorguluruz işmi bu şimdi