Çılgın Proje balıkçılığı nasıl etkiler?

Konu, 'Genel Konular' kısmında Aret tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Teşekkürler Balıkavı net , bana söz hakkı tanıdıgınız için,,​

Teşekkürler degerli üyeler yazdıklarımı okudugunuz için.,,

2. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Sevgili kardeşim aynı şeyi niye tekrarlatıyorsunuz ben ne parti ismi ne siyasi bir kimlik zikretmiyorum ve aynı şeyi yine söylüyorum ben ne bir parti nede bir siyasi kimliği savunmuyorum aynı şeyleri gerekirse yüzbin defa daha söylerim
    Ama birileri bunu illada farklı algılayıp bir mecreya cekmeye çalışıyorsa o başka konu tabi herkes görmek istedğini görür herkes duymak istediğini duyar
    Siyasi bir görüşümün olmadığını sizlere inandırmak için ne yapayım umuda kalkıp tek kolum üstündemi yürümem gerekli ayrıca kişilik olarak kimseyi kandırmaya veya yalan konuşmaya ihtiyacım yok
    Neden hemen birilerine sen şucusun sen bucusun diye kulp takma ihtiyacı duyuyorsunuz onuda anlamadım Bizlerin her zaman yaptığı hata bu karşımızdakinin düşünceleri bizlerle bağdaşmadığı zaman onu hemen bir sınıfa bir guruba sokmaya çalışmak ......

Ben diyorumki Güzel Vatanımızın bu kadar öncelikli sıkıntısı var iken .....
    Bu projenin yapımının düşünülmesi ne kadar gereki......?
    Diğer konularda ayrıca tartışılabilir Çevreye etkileri doğal alanların tahribi vb.
    Bakın bu projeyi Ülkemizin bu kadar öncelikli sorunu var iken hangi kurum parti açıklarsa açıklasın yine aynı şeyleri söylerim.....
    Bu olay şu parti bu parti olayı değil kimseyi günah keçisi yapma niyetinde değilim fakat benim ülkemde insanlar bazı şeylerden yoksun iken kalkıpta bu yüzyılın projesi bu çılgın proje derseniz bende durun biraz derim Bu memlekette
    Daha öncelikli halledilmesi gereken konular var.......
    Sözlerimi bitirirken yine söylüyorum benim siyasi düşüncem veya savunduğum hiç bir parti yok .......
    Kalın sağlıcakla.....

3. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Sayın İsmail Bey öncelikle saygılarımı sununuyorum sizin çok iyi niyetli bir insan olduğunuzun bu ülkeyi Her Türk vatandaşı gibi çok sevdiğinizdende eminim...
    Ama şunu belirtmeden geçemeyeceğim burada o parti bu parti konusu yapmıyoruz ne parti ismi nede siyasi bir kimlik taşıyan kimseyi zikredip yazı yazmadım.....
    Konumuz bu projenin ne kadar büyük veya küçük veya ne kadar muhteşem olduğu değil .....
    Bu projenin Ülkemizde daha öncelik verilmesi gereken binlerce sorun var iken gündeme getirilmesinin nekadar doğru olduğunun tartışılmasıdır
    Yoksa bende isterim bu ülkeye çok güzel şeyler olsun benin insanım doğusuyla batıyla her şeyin en iyisine layık en güzeline layık
    Umarım demek istediklerim doğru anlaşılmıştır.....

4. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Dün akşam Mehmet Ali Birand'ın programında bu konu oldukça tartışıldı. Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Murat Taşkıran eğer söz konusu kanal açılırsa Marmara Denizi'nin tuzluluk oranının değişeceğini, şu anki dengeye uyum sağlamış tüm deniz bitkilerinin öleceğini, oksijensiz kalacak olan denizde 1 yıl içinde canlı hayatının tamamen yok olacağını söyledi. Proje ile ilgili dava açma hazırlıklarına da başlamışlar.

5. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    Yani bu adam bilmeden hayali ve çılgın konuşmuyor nihayetinde.

Bu arada KanalCIK ile ilgili haberler:

http://gundem.milliyet.com.tr/kanal...em/gundemdetay/29.04.2011/1383906/default.htm

http://gundem.milliyet.com.tr/iste-...em/gundemdetay/29.04.2011/1383954/default.htm

Güzergah ve iligili şirketler sanırım bir şeyler anlatmaya yeter.

Son düzenleme: 29 Nisan 2011
  6. Eran

Eran Erhan Arı

Favori Kamış:
    Shimano nexave 5-20 gr 210-240 cm
    En İyi Avı:
    47 cm levrek
    Uğur merhaba,
    Bu kanuni zamanından beri yapılması tasarlandığını düşündüğün, Osmanlı sevdalısı olarak gerçekleştirileceği için devletinle gurur duyduğun projenin sonuçlarını, belkide Türkiyenin en büyük denizbilimcisinin makalesi vasıtasıyla yukarıda paylaştım, 13. sayfanın 3. konusuna tekabül ediyor. Biraz sonuçlar hakkında bilgi edinmen düşüncelerini ziyadesiyle etkileyebilir diye düşünüyorum. Kaldı ki altına yorum yazdığın konuda senden önce yazılmış yorumlara atıfta bulunacaksan eğer, zaten mevcut tüm yorumlara göz gezdirmiş olman gerekirdi boş konuşmamak yanlış cümleler kurmamak adına değilmi güzel kardeşim?
    Keyifli paylaşımlar dilerim, sağlıkla kal.

7. vurgun-01

vurgun-01 Mustafa Can

Favori Kamış:
    Shimano catana 2,70
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500 FC
    En İyi Avı:
    7.000 sazan - 2.785 Sudak - 1.370 Akbalık - 3.100 Turna
    Kanal istanbul projesini sonuna kadar destekliyorum. Bu hükümet yapıyorsa doğrusunu yapıyordur.

8. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Güzel kardeşim siz benim inatla siyasi görüşüm olduğunu söyleyip illa bir guruba bağlamaya çalışıyorsunuz fakat siz kullandığınız cümlelerde aleni olarak bu hükümet yaparsa en iyisini yapar diye itamlarda bulunuyorsunuz
    Bende tam aksine bu hükümet şu hükümet veya bu proje küçük büyükde demiyorum ben bu proje bu kadar ülkenin acil halledilmesi gereken sorunu varken bunun yapılmasının bu kadar öncelikli olup olmadığının tartışılmasının gerekliliğini vurgulamaya çalışıyorum bir dahaki sefere karşınızdakine bir itamda bulunurken çuvaldızı kendinize iğneyi başkasına batırın yani bir bakın ben hiç bir siyasi kimlik veya parti hükümet ismi yazmışmıyım
    sağlıcakla kal kardeşim

9. vurgun-01

vurgun-01 Mustafa Can

Favori Kamış:
    Shimano catana 2,70
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500 FC
    En İyi Avı:
    Mustafa abicim sen neden alındın anlamış değilim. Evet hükümet veya parti ismi yazmadın biliyorum. Ama yazdıklarından hangi partiden olduğunu anlamak için müneccim olmak gerekmiyor. İnan yazılarından 12 haziranda hangi partiye oy atacağını görebiliyorum.:p

10. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Sanırım aradığımız buydu, konu kalabalığı içerisinde kaynamasın.

11. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Canım kardeşim tatlı kardeşim neden inatla hala sen şu partinin yandaşısın bu partiye oy verirsin ben bunu görebiliyorum gibi cümleler kuruyorsun ...?:confused: :confused: :confused:
    Güzel kardeşim siz karşınızdakinin görüşleri sizin görüşlerinizle bağdaşmadığı zaman illa neden bir sınıflandırma yapıp bir keseye koyma gayreti içindesiniz..
    Ben sana bu yaşıma kadar hiç siyasi görüşüm olmadı dersem ne diyeceksin peki sen yalancısın abi sen x... parti yandaşısın mı diyeceksin ....
    Yapma güzel kardeşim insanlara bu şekilde hitamda bulunarak zan altında bırakma haa illada derim dersen en fazla iftira atıp günahını almış olursun
    Bak yine ve sonkez söylüyorum ben o bu şu parti veya hükümet yanlısı değilim yazdıklarımı iyi oku
    Burada partilarin hükümetlerin adı değil bu projenin Türkiyenin içinde bulunduğu konum nedeniyle herşeyden öncelikli bir yatırım olup olmadığıdır

Sağlıcakla kal....

Herkese hayırlı cumalar......

12. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
    Konu epey dağılmış anlaşılan :)

Mustafa kardeşim ben size inanıyorum. Zira benim de hiç siyasi görüşüm olmamıştır. Beni ilgilendiren fikirler ve sonuçlarıdır. Katılırım veya katılmam. Ama asla bir futbol takımı tutar gibi parti tutmam :)

..... Konuya gelecek olursak, bölgeyi ve yapılacak projeyi tam olarak bilemediğim için bir şey diyemeyeceğim. Tek temennim; Bu proje ülkem ve bölge menfaatine ise bir an önce yapılsın. yok zarar getirecekse inşallah tez zamanda vazgeçilsin.

13. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM

Beni anladığınız için teşekkür ederim Tabiki tüm projelerin ülkemiz milletimiz için hayırlara vesile olmasını isterim Dediğim gibi benim güzel ülkemin güzel insanları doğusuyla batısıyla doktoruyla memuruyla işçisiyle köylüsüyle hangi din hangi mezhep hangi ırktan olursa olsun bu ülkede yaşayan tüm vatandaşlar herşeyin en iyisine en güzeline layık
    Fakat burada asıl olan bu tip projelerin aciliyet sıralamasıdır.Size tekrar teşekkür ederim sağlıcakla kalın

14. Oversdrawn

Oversdrawn Hakan

(ALINTIDIR) ÇILGIN PROJE VE GERÇEKLER

Beni bu köşede hep tozların etkileri veya meteoroloji ile ilgili haberler ile tanıdınız. Ama benim asıl uzmanlık alanım deniz bilimleridir. Uzmanlığım da Türk Denizleri özellikle de Marmara Boğazlar ve İstanbul Haliç'i dir. Yani bu konularda uzmanım, konuşabilirim hem de göğsümü gere gere.

Şimdi gelelim en son proje önerisine. Size çok basit dilde anlatayım. Karadeniz'i bir tatlı su havuzu olarak düşünün. Nedeni de basit çünkü bu havuza giren tüm sular (nehir veya yağmur suyu) tatlı su. Peki o zaman Karadeniz neden tatlı su havuzu değil? Çünkü Çanakkale ve İstanbul Boğazı altından gelen ve belirli eşikleri belirli rüzgar koşulları altına aşan tuzlu ve de dolayısı ile yoğun Akdeniz suları Karadeniz’i bugünkü tuzluluk seviyesine getirdi. Geçmişi o kadar da taze ki en son hali 3500 senelik ve bildik tarihi de 12.000 senecik.
    Durduk yerde neden Karadeniz havuzu diyorum değil mi? Karadeniz'i az tuzlu bir havuz diye düşünün hem de Akdeniz'den ortalama 30 cm yüksek. İşte bu nedenle bu havuzun fazla suyu Boğazlardan akar durur ama havuza giren su belli ve doğanın açtığı bu kısıtlı musluktan çıkan su belli. Yani Karadeniz havuzunu boşaltan bir musluk vardı. Ama doğanın yarattığı bir musluk ve dengesini ancak son 3500 senedir sürdüren bir musluk.

Şimdi siz bir ikinci musluk takmayı planlıyorsunuz hem de 25 metre derinlikte, yani musluk sadece Karadeniz'in suyunu Marmara'ya akıtabilecek ama alttan girmesi gereken su bu yeni kanala giremeyecek. Doğanın dengeleri bozulacak ve ne olacak?

Ne olur biliyor musunuz, ah keşke bilebilsek.

Ama her ne olursa hiçbir zaman geri dönüşü olmaz, doğal dengeler bozuldu mu geri dönüş maalesef yok.
    Akıl mantık basit. Havuza takılı bir musluk vardı şimdi ikinci musluğu takmayı planlıyorsunuz. Eh iyi de havuza gelen su miktarı artmayacak ki. Yani Tuna, Dinyeper Dinyester siz musluk taktınız diye debisini arttırmayacak ki? Diğer bazı kanalları örnek göstermek demek Karadeniz'in Marmara'nın oşinografik gerçeklerini bilmemek demektir. Böyle bir sisteme sahip bir deniz yerkürede yok, sadece bizde ama değerini bilirsek elbette. Ben talebelerime derslerde Marmara'yı anlatırken onu sağlıklı Akdeniz ve sağlıksız Karadeniz'in astımlı doğan çocuğu derim. Yani doğuştan solunum zorluğu çeken bir deniz ve de dikkat edilmesi şart olan bir deniz. Onu kurtaran Karadeniz'den gelen ve jet akım halinde Boğazdan Marmara'ya çıkan ve 25 metrelik üst tabakayı 3 ayda bir değiştiren Karadeniz suyu. O çıkışta öyle harika işler yapıp alt tabakadaki suyu yukarı çekiyor ki sormayın gitsin. Marmara'ya oksijen pompalayan ise Çanakkale'den gelen alt su. Takın bu sisteme tek taraflı bir musluk ve seyreyleyin olacakları. Ben karada olacaklardan bahsetmiyorum denizdekiler benim uzmanlık alanım.

Başka tarafları da var elbette bence bu proje hiçbir zaman yapılamaz çünkü sınır aşan sular gibi sınır aşan deniz bu, debisi ile rejimi ile oynayamazsınız. Şimdi Almanya Avusturya Tuna'üzerinde muazzam bir baraj kursa suyu akıtmasa ne olur. Karadeniz'in felaketi olur. Altta verilen su bütçesi alt üst olur.
    Kiminiz bu hoca da her şeyi biliyor demişsinizdir. Ama ben aşağıda verilen ve Marmara Denizinin bütçesini çıkartan ekibin parçasıydım. İstanbul Boğazının altını 4 defa al bayrak rengi kırmızıya boyayan (Rhodamin boyası ile) ekibin başı idim. Yani İstanbul Kanlizasyon Deşarj projesinin gerçekleşmesinde, Haliç'in temizlenmesinde emeğim, alın terim çoktur. Ve de dediklerim doğrudur. Havuza ikinci musluk takarken havuzun daha hızlı boşalacağını da hesaplamalısınız öyle iki mimara ısmarlama ile olmaz bu işler. Keşke iş, en boy yükseklik ve debi ile hallolabilseydi. Ben size hemen şimdiden diyeyim. Karadenizin su rejimini değiştirirseniz size hesap sorarlar daha da dos doğrusu yaptırmazlar. Hani neden boğaza köprü yaparken 64 metre yapmak zorunda kalıyoruz, 50 yapsak neden olmuyorun cevabı gibi. İşte aşağıda Marmara’nın su ve tuz bütçesi, öyle şappadanak ortaya çıkan bir şey değil, kaç kişinin alın teri var ve bu sistemi sürdüren yegane güç Karadenize giren ama sadece Boğazdan çıktığı hesap edilen tatlı su. O da %95 Tuna suyu, yani Tuna'nın debisi bizim için hayati öneme sahip. Siz durduk yerde Karadeniz havuzuna giren tatlı suyun debisini arttırmadan havuzu tek muslukla boşaltmak yerine bir musluk daha takarsanız sistem alt üst olur.
    Aslında bunu anlamak için ne bilim adamı olmak gerek ne de alim, basit havuz problemi hani şu ilk okul çocuklarına çözdürülen cinsten.

Saygılarımla,
    Prof Dr A. Cemal Saydam
    ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi(Emekli)
    Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi

15. özcan bolat

özcan bolat özcan

Favori Kamış:
    LINEAEFFE 4.50 mt sörf kamış
    Favori Makine:
    okuma salina 2
    hocam kurban olayım bu yazıyı ilgili mercilerede gönderin konu açık ve net e gerçekler bu iken nasıl oluyorda benim bildiğimi onlar bilmezler ?

16. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır

Virgülünden, noktasına kadar evet diyebileceğim bir yazı, teşekkür ederim..:) Yalnız bu bahsettiğiniz konuları gerçekleştirebilecek kişiyi nasıl bulacağız...!!! İşte bu meçhul diyorum..!!! :confused:
    Doğanın, tabiatın, çevrenin bir şekilde etkileneceği kesin..ne oranda etkilenecek bunuda ömrümüz yeterse hep birlikte göreceğiz, Esas çok dikkat edilmesi ve üzerinde düşünülüp üzerinde kafa yorulması gereken bence yeni kurulacak şehirleşmenin sonucu 30 Milyona çıkacağı düşünülen İST.nüfusunun ardındaki saklı ve gizli vede millete açıklanmayan olması düşünülen, plânlanan hedeflenen gerçek...!!! :( :eek: hihi İsterseniz buna siyasi deyin, ister tarihsel deyin ama gerçek olan bu gizlenen de yatıyor yanılmıyorsam..!! geçen akşam katıldığım bir konferansta konuşmacının anlattıkları bunu anlamamda çokta belirleyici oldu, dilerdim herkes bu konferasta katılabilseydi, belki o zaman daha farklı düşünceler oluşabilirdi diyebiliyorum şimdilik, konunun uç ve foruma ters düşebilecek pozisyona gelmemesi açısından, dilerim memlekete, çevreye, doğaya ve insanlığa zararlı sonuçlara sebep olmaması temennisiyle, selâm ve saygılarımla. :)

17. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    Mustafa kardeşim ben size inanıyorum. Zira benim de hiç siyasi görüşüm olmamıştır. Beni ilgilendiren fikirler ve sonuçlarıdır. Katılırım veya katılmam. Ama asla bir futbol takımı tutar gibi parti tutmam :)

..... Konuya gelecek olursak, bölgeyi ve yapılacak projeyi tam olarak bilemediğim için bir şey diyemeyeceğim. Tek temennim; Bu proje ülkem ve bölge menfaatine ise bir an önce yapılsın. yok zarar getirecekse inşallah tez zamanda vazgeçilsin.

Zira benim de hiç siyasi görüşüm olmamıştır, asla bir futbol takımı tutar gibi parti tutmam demek tutmuş olduğunuz bir partinin var olduğu demektir..!! Yoksa sizin hiçbir seçimde oy kullanmamış olmanız gerekirdi, siyasi görüşünüz olmasaydı..!!
    Bu ve benzeri işler temenniyle olmaz, doğru düşünme ve karar verilmesi sonucu olur. Ben düşündüklerimi yapmayacağından emin olduğum bir X partiye oyumu vereyim ondan sonra, Tek temennim; Bu proje ülkem ve bölge menfaatine ise bir an önce yapılsın. yok zarar getirecekse inşallah tez zamanda vazgeçilsin, demek sadece kendimizi kandırmak olur, kafamda bir projenin veya vadelinenlerin iyi şeyler getirmeyeceğine karşı bir düşünce varsa, o projeye destek vermem, karşı çıkarım, temenni etmem, doğru olanda budur yanılmıyorsam...!!

18. vurgun-01

vurgun-01 Mustafa Can

Favori Kamış:
    Shimano catana 2,70
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500 FC
    En İyi Avı:
    Bazı mühendisler ve dalında uzmanlar bir zamanlar Haliçin temizlenmesine de karşı çıkıp temizlenmez diye yaygara koparmışlardı. Şimdi bildiğim kadarıyla temizlendi.
    Bu kanal projesi de böyledir. Her uzman, bilende bilmeyende şimdi muhalefet eder, doğanın dengesi, tuzluluk oranı vs. diye.
    Bu projeyi açıklayan insanlar hiç mi bilgi almamış hiç mi araştırmamıştır! Elbette bildikleri bir takım şeyler var ki ona göre proje geliştirmişlerdir. Şimdi buraya bakıyorum bilende bilmeyende deniz uzmanı olmuş! Çok Yazık!!!!

19. er41han

er41han Erhan

En İyi Avı:
    İstavrit, Kefal, Mırmır
    ========================
    ''Kanal istanbul projesini sonuna kadar destekliyorum.'' Merak ettim, size bu projeyi destekleyip desteklemediğinizi soran herhangi biri oldumuki, böyle bir cevap verme gereği duydunuz..!!?? Sorulan sadece ''Çılgın Proje balıkçılığı nasıl etkiler?'' Sonra nerden bilebiliyorsunuz doğru olduğunu..!!?? Bende tam tersini söylüyorum 8 senedeki icraatlarına bakarak..!! Atalarımız boşuna dememiş ''ainesi iştir kişinin lâfa bakılmaz'' diye, birde bu işlerin kul hakkı denen bir tarafı var, bilmem bilirmisiniz..!!?? kefil olup desteklediğiniz, hükümet, düşünce eylem vs vs her ne ise, işin sonucunda, bir ülke ve Milyonlarca insan çok değişik şekilde zararlara uğruyorsa, kul hakkıda oluşurki, bunun hesabını vermekte, hiiiç kolay olmayacaktır, o çetin hesap gününde...!!!

20. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Geçen 2 hafta öncesinin konusuda bu idi.

" 3. Nükleer Santral İğneada'ya"
    http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=39462

Birden bire ortaya çıkan bu Karadeniz sevdası bir tesadüfmüdür?

Neden acaba hep Trakya bölgesine yatırım yapılmak isteniyor?

Güneydoğu bölgesi için ne gibi yatırım planları var acaba?

.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.