D.A.M'ın bu kamışı nasıl, alınır mı veya farklı önerilerinizi almak iistiyorum

Konu, 'Kamışlar' kısmında Rakipsiz tarafından paylaşıldı.

1. furunotr

furunotr Haluk

Burada neyi kastettiğini veya ne demek istediğini anlayamadım Serdar...

3 kelime İngilizcem ile bu yazıda bizi ilgilendiren bölümde "Low Rider" klavuz taşıyan; bununla birlikte Fuji BHPS 24 mm.lik makina yatağına sahip Vercelli markasının alt serilerinden (Iridium serisi) bir kamıştan bahsedildiğini görüyorum... Bu kamış Fuji klavuz barındırmıyor ve o fiyatlara barındırması mümkün değil; alt seri ürün zaten; ancak Fuji makina yatağı taşıyor üzerinde...

Herhalde akşam akşam sarıyorsun bizleri...

Benim bildiğim sende bir-iki yabancı dil mevcut; bunlardan biri de İngilizce...

Eğer yanlış biliyorsam şöyle bir program mevcut; epey faydası oluyor...

https://translate.google.com.tr/#en...sition for the majority of anglers. The lower

Sakın makina yatağında Fuji yazmıyor deme; metal parlaklığı olan makina ayağını kıstırdığımız parçada ortada elips plastik parçada kabartma ile "FUJİ" yazıyor; boş yere zorlama göremezsin...:) Eğer şu an elinde varsa Ergin Balıkçı'lıktaki herhangibir İridium serisi (tabi Fuji makina yatağı barındıran; bir kısmı barındırmıyor çünki) bir kamışta kendi gözünle görebilirsin...

Bahsetmişim bu tip başka marka-model bir kamışımda aynı durum sözkonusu; galiba Sheaeksprea alabalık kamışı olacaktı...

http://www.waveinn.com/nautical-fishing/iridium-fire-surf/97379/p

Dahası şimdi baktım senin linkini verdiğin bu kamışta ne makina yatağı; ne de klavuz olarak "Fuji" kullanılmamış; hiçbiryerde esamesi geçmiyor; eğer öyle olsa özellik olarak belirtilirdi speklerinde...

http://www.waveinn.com/nautical-fishing/iridium-fire-surf/97379/p

http://totalseamagazine.com/top-gear/item/528-iridium-fire-surf-420-rod

http://www.tronixpro.com/Catalogue/Rods/Iridium-Fire-Surf-SC3-MN-100-200g45m-DIFS4503

2. furunotr

furunotr Haluk

Kamış yapmakla neyi kastediyorsun??? Blankları yani karbonu sen mi sardın??? Tasarımı sen mi yaptın??? Ya fırınlamayı veya epoksiyi???

Hazır blank getirttirerek kamış yapmak iş değil; pekçok kişi bu işi yapabilir...

Sen o kısıtlı dünyandan sıyrıl da etrafına bir bak; bu işi yapacak kapasiteye sahip yüzlerce kişi mevcut piyasada...

3. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Teori ile pratik iki ayrı dünyalar gibidir.
    Senelerdir Türk balıkcı sitelerinde gezerim,yazarım ama bir tanede kendi kamışı yapana rastlamadım,nerde bu yüzlerce kişi,kendilerinimi saklıyorlar:rolleyes:
    Yoksa ben yaparım ama yapmıyorum'mu diyorlar:)
    Bu o kadar kolay değil bir kere,bir tane halkayı yamuk yumuk bağlayıp,üzerinede herhangi bir epoxi ile finiş yapmak,kamış yapma anlamına gelmez.

Ayrıca yapmak isteyen kamışın gövdesinide yapar,gerek varmı? Bence yok.
    Blank almak,heleki bu iş Ticari olarak yapmak isteyenlere bayağı ucuza gelir,gene bir kavgaya sebep olmayayım diye fiyat belirtmeyeceğim...

4. furunotr

furunotr Haluk

Yapanlar var Selim bey; ben ihtiyaç hissetmedim ancak yapabilecek kapasitedeyim; bu şekilde de çok kişi mevcut; sonuçta kamış parçalarından bir kamış meydana getirmek biraz bilgi; biraz da beceri sahibi olan her kişinin yapabileceği bir eylem; öyle anlatılmaya çalışıldığı gibi çok zor bir durum değil yani...

Esasen bizler yıllardanberi kendi başımızın çaresine bakmak durumunda olduğumuzdan böyle işlemlere hayli yatkınız; mesela ben halkayı el ile sararken yurtdışından makina getirtmiş ve işlemlerini makina ile yapan arakadaşlarımız mevcut; sitelere pek bakmayın zaten bu arkadaşların pekçoğu sitelere girmiyor ve yazmıyor; malum; belli başlı :) sebeplerden ötürü...

5. furunotr

furunotr Haluk

Gövdeyi ben saramam; yatkın değilim bu işe fakat sarabilecekler olabilir; ancak burada en kritik eylem bu gövdenin fırınlanma şekli ve süreci ki bunu yapabilecek alet ve bilgiye kimler sahip bilemem...

6. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Doğrudur..Ben rastlamadım bu kişilere ama siz tanıyorum dediğinize göre,vardır mutlaka bu işle uğraşanlar..
    Yanlız bu işlem sadece kamış halkası ile sınırlı değil,bayağı bir bilgi ve tecrübe gerektirir,neyse bu başka bir konu...

7. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Tabiki malzeme,araç gereç olacak bu işlemi yapabilmek için..
    Gene söylüyorum gerek duyulursa yapılır ama bir kaç yüz tane blank için yapılmaz tabikide..

Yeri bulunursa ve yüksek miktar alınırsa,blank bayağı ucuza gelebilir,arayıp bulmak lazım...

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Fırınlama işi en kolay kısmı olayın. Zor olan malzemeyi temin etmek.

Nerden mi biliyorum? Kamış yapmayı severim, defaten de yapmışımdır, oradan biliyorum.

Karbon kamış yapmak, mümkün, sargı vs. denen şeyleri çok fazla büyütecek bir şey yok. Basit, torna benzeri bir şeyle o sargı işlerini kolayca yaparsınız. Ama bir kamışlık parça bulmanız çok zor, alacaksanız en az 100 kamış çıkacak kadar olanı almanız gerekiyor. O nedenle karbon kamış yapmaya çıkmak akıl karı değil, fakat isterseniz roket teknolojisi de değil.

Fırınlama süreci ise, ticari bir sırdır genelde. NDA imzalar, öyle öğrenirsiniz. Bu işi yapan firmalara otomasyon sistemi vs. üretince insan, el mahkum bu süreçleri de öğreniyor.

Velakin, niye karbon kamış yapmaya uğraşasanız ki? Bambu ile fly kamışı yapmak mesela, gayet zevkli bir iştir. Piyasada ki karbon kamışlarda, genellikle tatmin edici netice veriyor zaten. Siz çok iyi bir karbon kamış istiyorsanız, bunu kendiniz yaparsanız 3000 $ a mal ederken, piyasadan 1500$ a çantasıyla vs. hazır bulabilirsiniz. En azından 1200$ verip ihtiyacınıza uygun blank alırsınız, olur biter.

Kamışı yaptın, kılavuzlarını nerden bulacaksın? Fuji'nin yeri yurdu, ismi, cismi filan belli değil. Bir kaç toptancısı var. Onlar aracılığıyla satış yapıyor. Hatırladığım, Kowa Co. muydu neydi, öyle bir yer vardı örneğin. Bunlarda size bir tane, 10 tane satmaz, palet ile satar ki, binlerce kılavuz eder. Kılavuzları kalitelidir, pahalıdır ama, dediğim gibi, illa hepsi 30 dolar olanlardan değil.

Tabi burada blank'ları üretmek gibi bir şey geveleyebilirken, kılavuzları üretmek meselesi üzerinde pek durulmuyor. Kılavuzları da kendiniz üretebilirsiniz elbette.

9. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
  10. furunotr

furunotr Haluk

Acaip bir adamsın Serdar; sen bu fırın işini çözmüş olabilirsin ancak biz sıradan insanlar nasıl çözecek bu sorunu; kamışı ekmek fırınına mı vereceğiz???:D; bu iş için uygun bir fırın bulmak gerekiyor; ve tabii aslen en zor olanından zaten bahsetmişsin; ben veya benim gibi pekçok kişi hangi derecede kaç saat fırınlayacak kamışı; uygun şartlar ne şekilde sağlanacak hepsi muamma; malum bunu sır olarak saklıyor üreticiler...

Fuji klavuz bulursun; Ebay'dan falan; o çok zor değil; tabii kaça malolur; mantıklı bir fiyata getirtilebilir mi bilemiyorum... Aslen parçaları da getirtmek zor; malum parçalar uzun olduğundan kargosu çok tutar; uğraşmak zor; malzemelerin nerede ise tamamı yurtdışından temin edilmek durumunda; zor işler...

Klavuz işi de zor; önce uygun malzeme bulmak gerekmekte; sonra sıra bunların nasıl işleneceğine geliyor; hadi metal kısmı yaptık diyelim; iç kısım çok daha zor; normal seramik ve porselen yapabilir eli yatkın olan; ancak astarı yüzünden pahalıya çıkar; diğer spesifik olanların karışımı ve üretim süreci de çok gizli tutuluyor; tabii bir de bunları işleyecek tesisler...

11. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000

ne demek kaç saatfirinlanacak Haluk abi ?? vereceksin pide firinina hamur kalmasin çok da gevrek olmasin diyeceksin. alacagin cevap zaten bellidir ' sen merak etme abi firin bizim isimiz' :laughing: :laughing:

kamis yapmak da neymis 1982 senesinde babam yapmisti bana araba anteninden. su arka çamurlukta bulunup arabaya binmeden evvel açilanlardan :D istavrit tutuyodum onunla :D

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Fırın işi o kadar zor, güç bir iş değil. İsteyen, azmeden yapar. Malum azimle taşı bile deler insan... Sağlam bir boru. Bir adet kompresör, vakum ve basınç oluşturmak için. Karbon yüksek basınçta fırınlanır, hepsi bu aslında. Ha, birazda rezistans teli. Roket bilimi değil.

Fakat, cidden fakat, kamış yapmaya uğraşmanın, en azından surf kamışlar noktasında çok bir anlam ve önemi yok. Bu iş endüstriyel süreçlerle, daha ucuza daha kaliteli olarak yapılabiliyor. Gidip hazır almak daha mantıklı.

Ama spin kamışlara, fly kamışlarına gelince mesele, işin rengi değişiyor. Henüz bambunun yerini tutabilen hiç bir malzeme keşfedilemedi bu sahada. Ve bir bambu kamışın 1500 $ fiyatının en az 1200 $'ı işçilikten ibaret. Yani, kafaya koyan birisi, işçiliği üstlenerek çok ucuza, son derece kaliteli bir kamışa sahip olabilir kendisi yaparak.

Ama ne işe yarar? Boğazda, ben en birinci atıcıyım diyenlerin bile, kamışı doğru tutmakta pek başarılı olamadıklarını görüyoruz. Yani, çok özel bir kamış sahibi olunsa bile, henüz onu kullanabilecek birikime sahip değiliz genel olarak.