Deniz tutması

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında malibu tarafından paylaşıldı.

1. ergen

ergen

Sakayla karisik baya bir seyler ögrendik

Ama Arkadasimizin deniz tutmasina karsi bir Cözüm bulamadik!:eek:

Deniz tutmalarini iki Gruba ayiralim önce.

Birinci Grup: mekanik Deniz tutmasi

Ikinci Grup : Psikolojik deniz tutmasi

Birinci Gruba genelde su durumlarda karsilasiyoruz: Kisi alkollu veya kisa bir zaman önce Alkol almis.
    Uykusuzluk
    Mide rahatsizligi
    Ishal
    Yiyecekten rahatsiz olunma
    Isitme özürlülügü, Kulak Iltihabi veya Kulak tikanikligi
    Soguk alginligi
    Yiyecek olarak bol Miktar Bakliyat tüketimi vs vs.

Ikinci Grup tamamen Psikolojik!

Ümitin (BigFish) yazdigi gibi orta Kulakcikta bulunan bir düzenek, Insan oglunun dengesini saglamakta büyük Rol oynuyor. Fakat esas Denge yönetimi
    Kücük Beyinde. Yani Gözlerin gördügü hareket ile, orta Kulaktan giden bilgiler arasinda fark oldugu icin, Kücük Beyin nasil karar vereceginde zorlaniyor.
    Teknenin hareketleri cok yönlü oldugu icin (axial,vertikal ve horisontal) Kücük Beyin denge saglamakta sasiriyor.
    Bu durumda Kücük Beyine yardimci olmaliyiz.
    Ama nasil??
    Gözlerimiz Karada sabit Noktaya kilitlenmeli.
    Göz altlarina ve Burun üstüne is, ayakkabi boyasi veya benzeri koyu renkli Madde sürerek, Suni bir Ufuk olusturmali.
    Gözlük tasiyorsak(Günes Gözlügü dahil) Gözlügün Camina siyah Serit yapistirip Suni Ufuk yaratabiliriz.
    Sakiz cigneme cok faydali.
    Fakat en faydalisi= Camasir Mandali
    Evet yanlis okumadiniz!!! Camasir Mandali
    Bu Camasir Mandalini sol Kulagimizin Kulak Memesine takiyoruz!
    Insan Oglunun Denge saglamasinda hep sola dogru bir Egilimi vardir. Cünkü Kalbimiz solda oldugu icin.
    Bu sol Kulagimiza taktigimiz Mandalin vermis oldugu hafif aci, Beynizim dikkatine buraya yöneltir! Beyin ve Kücük Beyin bu hafif Aci yüzünden, sol Kulagimiza konsentre olunca, diger olumsuzluklari pek kayda almaz.
    Ayni Etkiyi Yazin bir Parca Buz ilede yaratabiliriz.

Inanmayan denesin!!!
    Gercekten oluyor.
    Birde Deniz tutulmasina ugrayabilecek kisinin, Tekneyi kullanmasi en iyi Yöntemlerden biridir.
    Bu Kulak Memesi ve Mandal ile verdigim Tarifi Nöröloji Uzmanina sorabilirsiniz!!!

Birde bulabilirseniz, Eczaneden "Super Pep" diye bir Sakiz alin.

Hepinize Saglikli deniz Yolculugu Dilegi ile

Rasgele

2. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Şimdi aklıma geldi, birde manyetik bileklikler var. Ama nerde satılır bilmiyorum. Son derece basit birşey. Sporcuların kullandığı havlu bileklikler gibi. Üzerinde ufak noktalar var. Bunları 2 bileğe takıyorsunuz ve bulantı bitiyor.

3. bmutlu

bmutlu

Favori Kamış:
    asso,yozuri.prencess,rapala
    En İyi Avı:
    ILDIR 4 kg baracuda
    merhabalar arkdasım bu problem zaman zaman bendede oluyor bunun için sana birkac onerim olucak birincisi balıga cıkacagın gunden 1 onceki aksam agır seyler yememen yada içki almaman tekneye bininince fazla birsey yememeni tavsiye ederim sadece peynir ekmek yada cizi gibi hafif tuzlu biskuviler ve ilac olarak ta kesinlikle anti em kesiyor 5-6 saat rahat avlanırsın

4. xorkox

xorkox Aziz Bülent Bayır

Favori Kamış:
    Yaylı Sazan Takımı
    En İyi Avı:
    Sazan,??
    selam , bence yanında giderken limon götür mideyi tutar bildiğim kadarıyla tüm anti emetik ilaçlar uyku verir prospektüse bakmak lazım en doğrusu. Bir elinde limon diğer elinde olta ohh :) sakın suratını ekşitme limonu yalarken balıklar kaçar :D

5. BB1750

BB1750

Favori Kamış:
    Çatal Bıçak
    En İyi Avı:
    Balıkçıdan Çupra.Kilo 10 ytl =)
    aynı problem bende de var malesef.denizler çok olunca çok bulanıyor midem fakat hiç istifra etmedim.buna karşılık tekneye binmeden önce emedur mide bulantısı hapı aldım bir keresinde leblebi yedim ama işe yaramadı zaten ustalar yazmış.bir tekne sahibi bunun yolunun bir çorba kaşığı mazot içme olduğunu söyledi.benimki pek yemedi açıkçası :) ya da teknede bir gece uyumayı.bu daha mantıklı insan koşullara alıştırır bünyesini.bir kaç gece kayıkta yatmak,o sallantıda uyumak heralde bünyeyi alıştıracaktır.sağlıklı avlar dilerim :)

6. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Emedur almayın bence,Dramamin tablet alın tekneye binmeden yarım saat önce birde denizin durumuna göre 4-5 saat sonra 2. tabletide alın;)

7. ozan

ozan Ozan

arkadaşlar iki yolu var birincisi tekneye binmeden önce bir adet anti-m alıyorsunuz.

ikincisi denizin sizi en kötü hale getirdiği anda bir bardak deniz suyu içiyoruz (kusmak kavramına korkunç bir boyut katar) deniz bir daha bizi tutmamayı öğreniyor:D .

yöntem size kalmış. ama deniz tutmasından çekinerek tekneye binerseniz deniz sizi mutlaka tutar. yoksa hiç bişey olmaz. birde eksoz dumanının gelmediği bir yer seçin seyahat sırasında

8. yucels

yucels

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    SAZAN 4.K. 350 GR.
    Deniz Tutmasina Tek çare

Deniz Tutmamasi Için Yapmaniz Gereken şey çok Basit Arkadaşlar. Ben Konuyu Yeni Gördüm, Iste Size çare, Tekneye Veya Araba Tutuyorsa, Binmeden 20 Veya 25 Dakka önce 1 Adet Kurufasülye Tamesi (çiğ Olarak) Yutuyorsunuz Hap Gibi Deniz Ve Araba Tutmuyor, Her Seferinde Yapmalisiniz. Ras Gele.....

9. tavaslı64

tavaslı64

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan-alabalık-2 kilo civarı
    eczacı kalfası

deniz tutmasına en iyi çözüm ecz.kalfası olarak iki tane birden metpamid tabletten içmek olacaktır.

10. poissonbleu

poissonbleu murat

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kocaağız 4kg

her eczanede bulabileceğin ''antivomit'' isimli ilacı kullanmanı tavsiye ederim, çok etkili ve fiyatı da çok ucuz, bende yolculuklarda bu problem vardı otobüse binmeden 10 dakika önce bu ilaçtan içerek sorunu çözdüm ve daha sonra sorun tamamen ortadan kalktı.
    ayrıca denize açılmadan önce çok karışık ve yağlı yemekler yememeni öneririm ve en az 2 saat önce yemek ye çünkü o zaman kadar kısmen hazmetmiş olacaksın,yemeğin yanında ekmeği fazla ye (bayat ekmek daha iyi olur) bulantıya yol açan mide özsuyunu kısmen nötralize etmiş olursun.

11. ahmetcem

ahmetcem Cem

Favori Kamış:
    el,parmak,diş :)
    En İyi Avı:
    Ben ne yakalamıştım ya ?
    Vallah antiem , dramamin , emedor gibi haplar mevcut ama bu tip hapar bende uyku yaratıyor tamam deniz tutmuyor ama :D uyuyorsun paso yani deniz tutmasını engellemek için bol bol denize açılıp bunu yenmek lazım :)

12. aşk olmasa

aşk olmasa

Ben kaptanın tavsiyesiyle,önce iyice bir mideyi doldurup ( zorlayarak mümkün olduğunca fazla yemek ) sonra bir bardak (ki sadece yarısını içebildim ) deniz suyu yardımıyla ne var ne yok atmıştm:D Bu yöntem çok faydalı oldu,deniz tutmasınıda üzerimden attım.

Bunun dışındada birçok yöntem söylemişsiniz,öneri yapmışsınız,bilgi vermişsiniz.Çok faydalı olmuş,teşekkürler.

13. cemoka

cemoka Dr.Cemal Karateke

En İyi Avı:
    Mercan 0,5kg
    BMUTLU arkadaşın tavsiyelerine aynen katılıyorum.Ama anti-M, emedür, safaljin gibi ilaçların etkisi santral sinir sistemi üzerinedir. Bu nedenle sedasyon yani uyku hali yapar. Metpamitin öyle bir etkisi yoktur.Beslenmenize dikkat edip yatmadan öncebir adet alın, denize açılmadan yarım saat önce az bir su ile bir tane daha alın. İhtiyaca göre 5-6 saat sonra tekrar alınabilir.
    Benzin deniz suyu içilmesini önermiyorum. Zaten susuz-dehidrate kalmışsınız tuzlu su içerek dokulardan su kaybını daha da arttırırsınız.

14. covanny

covanny Fatih

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kg turna
    Karanfil Çiğneyin...

Arkadaşlar benide deniz ve otobüs tutar.
    Bende denize açılmadan önce anti-em atıyordum işe yarıyo ve hiç tutmuyo deniz.

Size bir doğal seçenek de sunayım karanfil çiğnersenizde tutmuyor ve ağzımız mis gibi kokuyor.
    Ben ikisini de denedim ikisinde de tutmuyor...

15. baybarkley

baybarkley

Sinizüt

Arkadaşlar Bu Orta Kulaktaki Denge Sinizüt Ile Bozuluyor. Bu Yüzden Tekneye Binmeden önce Tuzlu Su Ile Sinüsleri Boşaltmanin Ve Nefes Yollarini Açik Tutmak Için Naneli şekerler Tüketmenin Faydasini Ben Gördüm. Hem Diğer Yöntemlerden Daha Sağlikli Ve Daha Kolay. Rastgele

16. cesiniay

cesiniay Cengiz

Favori Kamış:
    Sıweıda golıhat 4.20
    Favori Makine:
    Okuma DT60
    En İyi Avı:
    Lüfer,Kefal,İstarvit
    Arkadaşlar derdime çağre
    Çok sık olmasada arada bir tekneyle açılma imkanı buluyorum.Başlangıçta deniz ,dalga beni etkilemiyor.ama ne zaman takımla iğneyle uğraşıp.dikkatimi küçük objelere versem deniz beni tutuyor,canımdan beziyorum ,olta, balık filan hiç bişiyle alakam kalmıyor.bu sıkınıtı çok alışık olmadığımızdan kaynaklanıyor gibi.Ancak bu sıra pek çok kez tekneyle çıkma fırsatı yakalıyorum ve her seferinde aynı sorunla uğraşıyorum.ne yapabilirim?teknede yada tekneye binmeden önce ne yenir ne içilir yada yenmez içilmez?

17. denizleri aşta gel

denizleri aşta gel ONUR

Böyle bir sorun yaşamadım daha önce o yüzden ne yapılmasını gerektiğini bilmiyorum ama eczanelerde bununla ilgili ilaç satılıyordu araba deniz tutmasına karşı.

18. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    muhtemelen arabada kitap okuduktan sonra yola baktıgınızda da bu şikayet olacaktır. denge ve sinir sisteminin beyinle iletişiminden kaynaklı bir konu zannedersem . konunun uzmanı olmamakla birlikte hafif az yağlı gıdalar almak nikotin tuz gibi sinir sistemini etkileyen maddelerden uzak durmak belki biraz fayda eder. şikayetiniz rahatsızlık verici boyutta ise bence bir doktora danışın. ilaç falan verir muhtemelen reçeteli ilaçlardır. sabah aç karnına sigara içtikten sonra bende de bulantı oluyor naneli şeker biraz fayda ediyor fakat buna itibar etmemek lazım en iyi çözüm bir doktora gözükmektir bence . saygılarımla

19. cesiniay

cesiniay Cengiz

Favori Kamış:
    Sıweıda golıhat 4.20
    Favori Makine:
    Okuma DT60
    En İyi Avı:
    Lüfer,Kefal,İstarvit
    Ben asla sigara içmem. sigaradan filan değilde,dediğin gibi hareket halindeyken kitap filanda okuyamam.Sırf bu tutma yüzünden ttekne almakta tereddüt ediyorum.Halbuki kçekmecede oturuyorum evimin altı liman istanbul.ancak bulantıdan ziyade kafamı tutamama ,bezginlik hissediyorum kolay kolay kusmuyorum varmı bu tür sorunu olupta üstesinden gelebilmiş arkadaşlar

20. cesiniay

cesiniay Cengiz

Favori Kamış:
    Sıweıda golıhat 4.20
    Favori Makine:
    Okuma DT60
    En İyi Avı:
    Lüfer,Kefal,İstarvit
    az önce bir bileklik aldım eczaneden epeycede pahallı sayılır ama yarın tekneyle çıkacağım.bu arada yukarıda bir arkadaş fasulyeden bahsetmiş ,onuda deneyeceğim.