Dip oltasına ışık kullanımı

Konu, 'Takım Çantası' kısmında Suatreis tarafından paylaşıldı.

1. sarozfatihi

sarozfatihi

Favori Kamış:
    Olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    Hangisi???
    Gece ışıkla avlanmak Sirküler'e göre kesinlikle yasaktır. Çok büyük cezası var. Bilgilerinize...

2. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Bu ışık yasağı (konuda bahsedildiği üzre ) bildiğim kadarı ile yalnızca su tüfeği için geçerli.Sirkülerde bunun haricinde bir yasak göremedim.Varsa gönderebilir misiniz. :)

3. Suatreis

Suatreis

duyarlılığınız takdire şayandır.Tüm dostlarım adına haddime olmasada teşşekkür ederim. Ancak ışık kaynakları konusunda belirlenmiş lümen(kaynak ışıma gücü) sınırı vardır 100 lümene kadar bu kaynaği kullanmanızda bir mahsur yoktur. Ki bu konuda bahsedilen dip oltası ile ilgilidir. Bunun haricinde benim bilmediğim bişey varsa lütfen esirgemeyiniz.

4. kaiser

kaiser

Favori Kamış:
    kasnak,misina,iğne,kurşun
    En İyi Avı:
    mığrı 3kg
    bence ışık olayı mutlaka işe yarar sonuçta büyük balıkçı tekneleri bu yöntemle katliam yapıyorlar.

5. Sizin fikrinize saygı duyuyorum amma velakin;
    Şu " KATLİYAM " kelimesi yerine daha güzel bir ifade kullansak sizce nasıl olur.
    Mesela " daha fazla balık avlıyorlar " gibi
    Niye derseniz, yanlış anlamalara sebebiyet vermemek açısından daha iyi olacaktır.

6. hobbytime

hobbytime

ışıklı dip agırlıkları

derinsu balık avı için sarkıtma yada bırakma türü oltalarda beden üzerine yada sonuna aydınlatma sağlayan aparatlar takmak mümkün.BU aparatlar halihazırda yurtdışında satılıyor.yerleşik dip balıkları avında kullanılıyor.verimi ve başarı oranını ölçen bir veriye rastlamadım.
    http://www.diytrade.com/directory/global/buy/products/1550146/China_Manufacturers_fishing_light.html

http://www.go2marine.com/go2_structure/9/3/0/4/93047F-p.jpg

Son düzenleme: 16 Ağustos 2006
  7. Suatreis

Suatreis

NOT: 15 vatlık bir akkor flamet ampulu 90 lm ışık kaynak değerine sahiptir

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bir kaç hususu karıştırıyoruz gibi görünüyor. Işık ile avlanmak yasaktır, bu, tekneye koca koca lambaları bağlayıp, balığı oraya çekemezsiniz anlamına gelir. Yemin ışıklı olması durumu için bir madde yok sirkülerde. Bu mevzu, daha çok ticari balıkçılık yönünden önemli. Zaten, amatör olarak limitleriniz belli. Bu limitler dahilinde av yapmanız gerekiyor. O nedenle, aslen sorun yok. Ama, bu, 2 kW projektörü denize dayayabilirsiniz anlamına gelmiyor. Basitçe, 100W bir ampul veya lux lambası kadar bir şeye izin veriliyor.

Yurtdışında, bu ışıklı ledli yemlerin vs. yasak olduğu yerlerde var.

9. Ghost-rider

Ghost-rider

Favori Kamış:
    olta ile tekneden ise misina
    En İyi Avı:
    52 tane iri mercan (tekneden)
    ışığı çaparide denemiştim ama gelen balıklar çapari iğnelerini anında kırdı veya kopardı

10. Ghost-rider

Ghost-rider

Favori Kamış:
    olta ile tekneden ise misina
    En İyi Avı:
    52 tane iri mercan (tekneden)
    kırılınca yanan yeşil ışıklardan

11. diamondsfocus

diamondsfocus

Favori Kamış:
    Sadece Olta Avcılığı
    En İyi Avı:
    Levrek 8,1 kg ; Lüfer 1,15 kg ; Akye 4,5 kg ; Orkinos 30 kg ; Fangri 2,45 kg ; Çipura 1,15 kg
    Selam Arkadaşlar

Şamandıranın üzerine taktığımız ışıldakların kamp çadırlarında kullanılmak üzere daha büyükleri tasarlanmış ve " Ne alırsan 1 YTL " gibi yerlerde bulunabiliyor.

Ben genelde bu büyük ışıldakları kullanıyorum...
    Derinliğe göre gündüz de kullanılabilir...

Verimli olduğunu söyliyebilirim...

Rasgele Arkadaşlar

12. dgorkem1

dgorkem1

Favori Kamış:
    balzer clx 655, balzer spin 40, balzer rx135, silverstar high carbon steel, seamaster 1.40,rusçıkrık
    bu kırılan ışıklardan aldım şimdi ben bunu nereye bağlıyacağım ayrı bir beden yapıp onamı ?

13. balık_delisi

balık_delisi

Favori Kamış:
    makaralı olta
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 4 kg
    slm arkadaşlar hiç alet götürmeden teke tek bire bir eliyle balık tutanınız varmı varsa haberleşelim yoksa beni bulmanız yeterli nasıl elle balık tutlur göterebilirim

14. Suatreis

Suatreis

alet işler el övünür, icabında balıkçıya gidilip elle tutulur cici bile yapılır, İmza ayarları da vardır onlarda yapılır sonra nasıl oluyo bu iş diye sorulan sorular keyifle cevaplanır.

15. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..

o kırılan ışıklar bildiğim kadarı ile şamandıranız için.. Dip için kullanılan yeni birşey mi çıkardılar?.. varsa onu bilemiyorum elbet..

16. Suatreis

Suatreis

o kırılan ışıkların muhafazasından bide plastik montaj pipeti çıkıyor ya, onu delip misinaya takıp kullanılabiliyor. Ben bedene takıyorum iki köstek arasını bağlamadan evvel o minik boruyu misinaya geçirip tam iki bağ arasında tutup boruya ışığı sağlamca sokunca sıkışıp kalıyor orda.

17. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Hiç dikkat etmemişim demek ki.. eve gider gitmez bakayım.. teşşekkürler.

18. Suatreis

Suatreis

muhakkak çıkması lazım paketten. Yoksa pnömatik boruları var onlarda olur. Hiç olmadı özelden adres verin yollarım bi parça kesip kesip kullanırsınız, uzun süre işinize yarar.

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Ne bileyim, çok yazınca, bilgiç dersiniz belki diye pek fazla yazmamaya özen gösteriyorum ama, gene tutamadım.

Malum bir yakamoz meselesi vardır. Misinanız o yüzden karanlıkta pırıl pırıl olur. İşte takımın etrafını aydınlatırsanız, bu ortadan kalkar.

Şimdi düşünmek lazım? Acaba, bu tür bir düzen etkili mi? Sanıyorum etkili gibi görünüyor. O zaman, bunun sebebi balığı kendine çekmesi mi? Yoksa, yakamozu kesmesi mi? Yoksa her ikisi birden mi?

Aslında buna cevap verebilsek, çok enteresan icatlar yapabiliriz, mucit macit işbaşında, gel bakıyim evladım Zihni Sinir, ustana bir omuz at der çıkardık ama...

20. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Üstadım size de bilgiç diyelim yani. Dünyanın 4 bir köşesinde olta atmış insana daha ne denilebilir ki. Sizler gibi tecrübeli abilerimizi burda görmek bizleri mutlu ediyor.