Drag Kuvveti

Konu, 'Makineler' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bu pek böyle değil.

Amerikan sisteminde, lb ile çap ölçülür. Yani amerikan sistemine göre, 8lb tüm misinaların kalınlığı aynıdır. Şu kafanızı karıştırmasın, bahsedilen 8lb çekeri olmak değil. Bu 8lb, bir ağırlık değil, misina çap ölçüsü.

Amerikan pazarından alacağınız tüm 8lb misinalar, 0.275 olacaktır (tamam, tam değil, biraz ince, biraz kalın toleransı ile). Bu misinanın kaç libre çekeceği ise düşünülmez. Bazı üreticiler bunu ayrıca "lb. test" şeklinde gösterirler. 8lb aldığınız misinanın en az 8 lb çekeri olacağı kabul edilir.

Bir diğer yanlış hususta şurada söz konusu: Misina, kalama vs.nizin çekeri 5kg olması demek, 5kg balık çeker demek değil. Pek çok tür için, 5kg çekeri olan misina ile 50kg'luk balığı çekmek mümkündür. Sudan çıkaramazsınız elbette, ama ayağınızın dibine getirir, elinizi uzatıp alabilirsiniz, velakin kepçe, kakıç vs. denen şeyler bu iş için icat edilmiştir.

Eğer makineye drag kuvvetinden daha güçlü bir misina sarmışsanız, bu durumda makinenin eğilmesinden ziyade makarayı bırakıp misina salması beklenir. Bu ise garanti olmaz. O nedenle, kalamayı biraz gevşek bırakmanız gerekir. Pratik olarak, kalama hiç bir zaman tam sıkılmamalıdır. Kaldı ki, balıktan dönünce kalamanın iyice gevşetilmesi iyi bir alışkanlıktır.

Düşünürseniz, 300kg çeken bir merlin oltanın öbür ucunda ise, bu ucundaki 80kg'luk sizin zaten onu karşılayacak kuvvetiniz yok demektir. Eğer balık ağırlığı kadar çeken misina ile tutuluyor olsa, siz burada zayıf halka olarak denize uçardınız. Ki, bunu bilmeyen pek çok paralı acemi, en sağlam makine, kamış, misina vs. alıp kendini suda bulmuştur. Siz 90kg olabilirsiniz ama yan asılmaya en fazla 20-25 kg dayanabilirsiniz. Eğer takım çok sağlam ise, merlin vurunca sizi alıp götürecektir, o anda kamışı bırakmayı bile akıl edemezsiniz.

Orkinos ve merlin avında çokca misian alan ama misinası en fazla 30 - 40 kg çekeri olan takımlar kullanılır. Tutulan balıklar ise, 300kg olabilir.

Maryann Rogers, 326 lb. (150kg), Dusky shark, takım 80 lb.

Amanda Rogers, 12 yaşında, 91.5 lb (40 kg)

Judy Heidt, 49 lb (23 kg), takım: 20lb (9 kg)

Gördüğünüz gibi, büyük balık, genelde ağırlığından küçük çekerli misina ile tutuluyor.

2. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

Bu pek böyle değil.

Amerikan sisteminde, lb ile çap ölçülür. Yani amerikan sistemine göre, 8lb tüm misinaların kalınlığı aynıdır. Şu kafanızı karıştırmasın, bahsedilen 8lb çekeri olmak değil. Bu 8lb, bir ağırlık değil, misina çap ölçüsü.

Amerikan pazarından alacağınız tüm 8lb misinalar, 0.275 olacaktır (tamam, tam değil, biraz ince, biraz kalın toleransı ile). Bu misinanın kaç libre çekeceği ise düşünülmez. Bazı üreticiler bunu ayrıca "lb. test" şeklinde gösterirler. 8lb aldığınız misinanın en az 8 lb çekeri olacağı kabul edilir.ben 8lb olarak düşünmüştüm ama en az 8 lb demek daha kötü değilmi

Bir diğer yanlış hususta şurada söz konusu: Misina, kalama vs.nizin çekeri 5kg olması demek, 5kg balık çeker demek değil. Pek çok tür için, 5kg çekeri olan misina ile 50kg'luk balığı çekmek mümkündür. Sudan çıkaramazsınız elbette, ama ayağınızın dibine getirir, elinizi uzatıp alabilirsiniz, velakin kepçe, kakıç vs. denen şeyler bu iş için icat edilmiştir.burada galiba sen beni yanlış anlamışsın ben patır patır çemiyecez dedim istavriti sudan çıkartmakla 4-5 kg balığı sudan çıkartmak bir olmadığını çoğu tecrübeli avcı bilir benim buradaki kastım 5kg balığa kalama vererek çekmek gerekir birde dikatini çekemk isterim kalama vererek çekmek balığa belli bi yük bindirerk yorarak çekmenin kısaltılmışı 5kg balığı 1kg ile yormak ayrı 2,5kg yormak ayrı buarda sizin tecrübenize ustalığınıza ve misinayı kullanamnıza bakar 1kg yük uygulayarak çekemk garanti görünsede iflah olmayan balık makaranın sonunu görmenize sebep olabilir fakat kalama kuvvetini arttır dığınızda balığın sert kafa sallamalarında ağzını yrıtma yada benzer çekilde kurtulması şansını arttırmış olursunuz fakat balığa daha az yol vermiş ve misinadan ve zamandan tasarruf etmiş olursunuz bu zamanla tecrübe ve ustalık kazandıkca doğru kalama kuvvetini ayarlama alışkanlığını kazandırır

Eğer makineye drag kuvvetinden daha güçlü bir misina sarmışsanız, bu durumda makinenin eğilmesinden ziyade makarayı bırakıp misina salması beklenir. Bu ise garanti olmaz. O nedenle, kalamayı biraz gevşek bırakmanız gerekir. Pratik olarak, kalama hiç bir zaman tam sıkılmamalıdır. Kaldı ki, balıktan dönünce kalamanın iyice gevşetilmesi iyi bir alışkanlıktır.bu konuda sana katılıyorum özellikle misina salmasının garanti olamdığı konusunda

Düşünürseniz, 300kg çeken bir merlin oltanın öbür ucunda ise, bu ucundaki 80kg'luk sizin zaten onu karşılayacak kuvvetiniz yok demektir. Eğer balık ağırlığı kadar çeken misina ile tutuluyor olsa, siz burada zayıf halka olarak denize uçardınız.balık ağırlığı kadar çekieri olan misina ile avlanıla bilinir fakat takım ve üretim açısından imkansız olabilir eğer öyle bi imkanın olsa dahi yani balık ağırlığı kadar çekeri olan misina ile avlanma şansım balığın beni denize atmasının asıl sebebinimisinada değil makinaın kalamasını tam sıkanda suçu bulurum zaten balığa kalama vveriyorsak o misina çekerlerine çıkmamıza gerek kalmaz o yüzden fazla maliyet yapmayız büyük avlarda da zaten teknenin arkasındaki takımın kalaması jik kamışının çekerinin elverdiği kadar geşetilmiş olarak avlanılır tekne giderken balığın vurmasıyla kendiliğinden tasmalanır kalama vererek kıyıya çekilir Ki, bunu bilmeyen pek çok paralı acemi, en sağlam makine, kamış, misina vs. alıp kendini suda bulmuştur. ben burada takıma suç bilmeme onu kullanamsını bilmeyen avcıya suç buulurum zaten acemi demişsiniz buda acemiliğinin cezası olur :DSiz 90kg olabilirsiniz ama yan asılmaya en fazla 20-25 kg dayanabilirsiniz. Eğer takım çok sağlam ise, merlin vurunca sizi alıp götürecektir, o anda kamışı bırakmayı bile akıl edemezsiniz.o büyüklüklerde avlarda bulunmadım ama sistemi bildiğim için kalamam sonuna kadar sıkılı olmaz o yüzden beni denize atamaz

Orkinos ve merlin avında çokca misian alan ama misinası en fazla 30 - 40 kg çekeri olan takımlar kullanılır. Tutulan balıklar ise, 300kg olabilir.

Maryann Rogers, 326 lb. (150kg), Dusky shark, takım 80 lb.

Amanda Rogers, 12 yaşında, 91.5 lb (40 kg)

Judy Heidt, 49 lb (23 kg), takım: 20lb (9 kg)

Gördüğünüz gibi, büyük balık, genelde ağırlığından küçük çekerli misina ile tutuluyor.

3. belekbeach

belekbeach süleyman

Favori Kamış:
    shımano catana dx,shımano hyperloop 30-50ıbs,remixon hurricane
    Favori Makine:
    Banax sx4000c,Spro Hardliner lcs1050,DAİWA Exceler 4000A HA,OKUMA Ceymar c-40,Daiwa Procaster 4000 A
    En İyi Avı:
    7.25 kg levrek,5.300 akya,2.7 kg yayın
    benim arkadan kalamalı makinlarım kalamayı gevşetince misina boşaltırken hafif düzensiz dönüyo daha makinaları sıfır aldıgımda da bu mil eğrilikleri vardı yani benim eğmişliğim yok.sadece misinayı kalamayla boşaltmaya çalışırken farkediliyo bu mili düz yapmak çok mu zor yada böyle mi olması gerekiyo?

4. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    abilerim paylaşım için teşekkür ederim. elleriniz dert görmesin.