Gecikmeli Akyar Turna Avı Raporu

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında tiptirivsi tarafından paylaşıldı.

1. tiptirivsi

tiptirivsi

30.06.2007 cumartesi gecesi saat 23:00 gibi Ben, Oğuz Abi(parsel), Levent Abi(komutan) ve Can(Raugh) Yenimahalle'den Akyar'a doğru hareket ettik...
    Kazanda eksiklerimizi tamamlayarak saat 01:00 de Akyar'a vardık. Malzemelerimizi ve takımlarımızı alarak avlağın yolunu tuttuk. Kısa bir yürüyüşün ardından avlağımıza vardık ve hazırlıklara başladık. Önce çevreen odun toplayarak ateşimizi yaktık. Çayımızı demledik ve Oğuz Abim mangalda etleri pişirmeye başladı. Hava oldukça serin, rüzgarlı ve çok bulutlu idi ve dolunay vardı.
    Acaba dolunay avımızı nasıl etkileyecekti? Herkes bunu düşünmeye başladı... Ancak havanın bulutlu olması avantaj sayılırdı. Sabahı beklyeip görecektik nasıl olsa...
    Zaman yavaş yavaş ilerliyordu. Yemekler yendi, çaylar içildi ve sohbet koyulaştı... Oğuz Abi(parsel) enerji toplamak için hemen ateşin yanında uykuya daldı...Ben, Levent Abi ve Can(raugh) sohbetimize devam ediyorduk. Acaba avımız nasıl geçecekti?
    Havanın ışımasıyla avlağımızı daha iyi görmeye başladık ve her birimiz kendine bir yer kestirdik. Oğuz Abiyi de uyandırdıktan sonra bismillah deyip oltaları attık suya... İlk balığı ben aldım. ancak gelen balık yavruydu ve suya iadesi gerekiyordu. Can kamerasını çalıştırdı ve olayı görüntüledi... Ardından atçek yapmaya devam... 10 dk geçmeen Can bir tane aldı. Ben ve Can yanyana çalııyorduk. Oğuz Abi ve Levent Abi de başka bir yerde birlikte çalışıyordu... Bir kaç balık daha aldıktan sonra yanlarına gittik. Sizde durumlar nedir diye sorduğumda. Onların da 3 - 5 adet aldıklarını bu esnada bir kaç tane yavruyu da suya iade ettiklerini öğrendik. Ancak yanlarında olmadığımız için onları görüntülemek mümkün olmadı. Daha sonra ben aynlarından ayrıldım ve balka bir yerde at çek yapmaya başladım. O bölgeden 2. atışımda bir tane atladı oltaya. uzak mesafeden saldırdığı için çekerken büyük keyif aldım... ancak bir sorun vardı kepçem yoktu yanımda ve olta attığım yer çok dikti. oldukça zorlandım kıyılarken ama şanslıyımki yemi iyi yuttuğundan balık kaçamadı... Daha sonra aynı yerden 3 adet daha aldım ve ekibin yanına döndüm. Onlar da boş durmamışlar. Hatta Oğuz Abi(parsel) oldukça büyük bir trofeyi kepçeleyememiş, Levent Abi ninde suya atlaması ve sırılsıklam olması da fayda
    etmemiş. saat 11:00olmuş ve artık yorulmuştuk. O esnada sadece canlı yemle çalışıyorduk. Oltaları bırakmış şamandıraları izliyorduk. Oğuz Abi ve Levent Abi bir kaç parça daha aldılar ve akabinde avı noktaladık... Bir de bu avlakta kefal oldukça fazla sazan da olduğu söyleniyoru ve Can arkadaşımızın çektiği sebebini bilmemekle beraber kiloluk bir ölü sazanı da paylaşmak istiyorum. saat 12:00 gibi avımızı fotoğrafladıktan sonra evin yolunu tuttuk, herkes çok mutluydu. Gerçi istediğimiz trofeleri yakalayamadık ama bir kaç tane kaçırdığımız trofenin heyecanı da yetti bize... Bu hafta nasip olursa tekrar ava çıkacağız inşallah güzel bir av yaşar sizlerle paylaşırız...

Suya iade edilen turnanın görüntüsü:

http://www.youtube.com/watch?v=qIGnA2CZdMw

Shot with E60 at 2007-07-07

Son düzenleme: 7 Temmuz 2007
  2. cengaverdurmus

cengaverdurmus Emre MERMER

Favori Kamış:
    Mantarlı olta
    En İyi Avı:
    1,5 kilo kambur sazan (kara sazan da derler namına...)
    Ellerinize sağlık,

Çok güzel bir av olmuş, çok da güzel anlatmışsın,,,

Darısı inşallah başımıza...

3. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

Taner paylaşımın için teşekkürler.Agda takılı sazana da bayağı üzüldüm.

4. 43_abdullah_91

43_abdullah_91

Favori Kamış:
    3 makaralı-2 fiber-10 sallama
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 3 kg
    abi bişey sormak istiyorum o balıkları kafalarından dizdiğiniz telin adı ne ve nerlerde bulabilirim :confused: :confused: :confused:

bide o teli nasıl kullanıyoruz???

Son düzenleme: 7 Temmuz 2007
  5. tiptirivsi

tiptirivsi

Fotoların devamı...

6. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    tebrikler guzel av olmus o ag veya tiriviriya takilip kokan baligada yazik olmus insanlar hala bilinclenmedi her keze zarar hem amatore hem baliga hemde atan kisiye...atmis agi birakmis gitmis geri de gelmemis anlasilan o balik en 3-4 gunluk olu.
    saygilarimla

7. tiptirivsi

tiptirivsi

Evet abi ben de öyle bizim Can görüntülemiş ben canlı görmedim baya bi uzaktı... sanırım ağdan dolayı ölmüş... yazık gerçekten...

8. tiptirivsi

tiptirivsi

sanırım kıtkı deniliyor.. av bayilerinde vardır... Kullanımı çok basit mekanizmayı açıp telin ucunu balığın solungacından geçirip ağzından çıkarıyorsun... livardan daha kullanışlı bence balığı daha uzun süre canlı tutabiliyorsun...

9. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

Tırıvırı değil germe ağ.Bu arada alanyadan gelen arkadaşınla akşam 2 saat çene yaptım .Emanet sağlam yerde;)

10. tiptirivsi

tiptirivsi

tşk ler emre inşallah darısı başınıza:D:D:D

11. tiptirivsi

tiptirivsi

saol mustafa evet çok haklısın biz de çok şaşırdık ve üzüldük. keşke olmasaydı ama bunlar bilinçlenmedikçe daha çok rastlarız bu tür olaylara...

12. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

adı kıtkadır .tuttuğun balığı kilitten çıkarıp dizgi yapabilirsin.

13. 43_abdullah_91

43_abdullah_91

Favori Kamış:
    3 makaralı-2 fiber-10 sallama
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 3 kg
    verdiğin bilgiler için teşekkür ederim abi inş. bizede kısmet olur böyle balıklar...

14. tiptirivsi

tiptirivsi

ne demek rica ederim bu arada ismini yanlış vermişim turgay abi düzeltti sağolsun "kıtka" imiş:D bu arada sana da rastgele inşallah diyelim:D

15. MESUT_GULAN

MESUT_GULAN mesut

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çuvalla MAVRAKİ
    tebrikler,tebrikler...

balıklar birbaşka güzel....

manzara bir başka güzel ...

tekrardan tebrikler taner arkadaşım......

16. RAUGH

RAUGH Can Özçiçek

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm turna
    Turgay abinin de dediği gibi tırıvırı değil germe ağdı... Ölüm sebebi ise tahminimce ağı sazanın sürükleyip en sonunda dolanmış olması. Yani ağı atan kişi eminim ki ağı attığı yerde bulamadı. Çünkü o sazan en az 15 kilo gelirdi, bacak kadar vardı boyu. Haliyle ağı sürüklemiş götürmüş dolayısıyla da ölmüş.

Yalnız işin birde sevindirici yanı var tabi. En azından halen o kadar büyük sazanların olduğunu ispatlıyor bu foto. Erişmem imkansız olduğu için balığın yanına orantılayacak bir obje koymam mümkün olmadı.

Bu ağ ve tırıvırı illeti ile kendini avcıdan sayan bohçaçıları kınıyor onlara bu malzemeleri sağlayan av bayilerini de (.........) dileklerimi sunuyorum. :mad:

17. Hakanh

Hakanh

En İyi Avı:
    Aynalı Sazan 9,5 kg.
    güzel av güzel paylaşım ve işte Yenimahalle team :)

18. MUSA

MUSA

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna
    Ellerinize sağlık doğa,temiz hava,balıklar herşey mükemmel
    tansiyonum düştü valla anlatımınızı okurken herşey süper devamı daha iyi olur inşallah.
    bu arada yarın biryerlere gideyim diyordum aklım çelindi nasıl gidilir bu akyara acaba hiç gitmedimde!!!!!!!

19. taraf_team_38

taraf_team_38 Tolga

Favori Kamış:
    hertürlü av malzemeleri
    En İyi Avı:
    1- 60 kg kız arkm :) / 2 - 6.400 gr Turna (Kayseri) 3 - 7kg Sazan (Nevşehir)
    bu balıkların 40 cm sınırı yokmu kardeşim :mad:!!

20. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    aman turgay abi dikkat ozkana balik birakmaz oralarda:)fazla bilgi verme sen ona...saygilarimla