Hayatı İdame Teknikleri (Survival)

Konu, 'Makaleler' kısmında m-a-v-i tarafından paylaşıldı.

1. cemal doğan

cemal doğan cemal doğan

Gerçekten çok faydalı bir çalışma,herkes mutlaka okumalı,ama alabalık tutkusu olan ve bu tutkunun peşinde çok ücra köşelerde avlanan arkadaşlar 2 defa okumalı. hatta bir çıktı alıp balık çantasında bulundurmalı.

2. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    “Özel işaretlerle yön tayini usulü:

a. Minare kapıları GÜNEY istikametindedir.
    b. Müslüman mezar başları BATI istikametindedir.
    c. Ağaçların yosunlu tarafı KUZEY istikametindedir.”

Bu üç maddede ifade edilen yönler Kuzey yarım küre için geçerlidir. Güney yarım kürede ise ters yönleri işaret ederler.

“d. Karıncalar yuva yaparken çıkardığı toprağı yuvanın KUZEY istikametine yığar” Karıncalar çıkardıkları toprağı Güney yarım kürede yuvanın hangi tarafına yığarlar? Bunu bilmiyorum.

Bir madde de ben ekleyeyim: Kuzey yarım kürede Karlı dağların güney kısımları, Güney yarım kürede ise kuzey kısımları daha önce erir.

Ve bir de önerim olacak sevgili kardeşim:Nasılsa bu işe el atmış oldun, zahmet olacak ancak, “denizde” durum nedir, nasıl olur? Belki ileriki günlerde bu başlık altına ekleyebilirseniz çalışmanız daha değerli olur.

Yasinciğim can-ı gönülden tebrik ederim. Emeğine, fikrine sağlık.:)

3. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Hamit abi güzel yorumların teşekkürler. Konunun ciddiyeditine dikkat çektiğin için ayrıca teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi burada paylaşılanların dar bir çerçevede değil daha geniş düşünülmesi gerekir. Her yıl Dünya üzerinde basit görünen ama insan hayatı için ölümcül olabilcek bilgi eksiklerinden bir çok insan hayatını kaybediyor. Buna benzer konuları bilmenin hele ki bizler gibi doğa ile vakit geçirmeyi seven insanlar için önemi gözardı edilmeyecek derecededir.

Kesinlikle haksınız, henüz alabalık avı yapmak nasip olmasada:( Karadeniz bölgesinde alabalık bulunan dere, vadi vs yerleri görüp dolaşma fırsatım oldu ve buralardaki şartların ne kadar zor olduğunu biliyorum. Ve özellikle bu ve benzeri yerlere giderken yanlız gidilmemesi bence doğru olacaktır. Böyle yerlerde ne ile karşılaşacağımız konusunda çok dikkatli olmalıyız, özellikle yanlızken yaralanma gibi bir durum söz konusu olursa durum ölümcül olabilir. Örneğin derelerdeki taşların ne kadar kaygan vs. olduğu malum, kayıp düşebilir ve bacağımızı kırabiliriz, su ile temas durumunda muhtemel cep telefonu çalışmayacaktır.;) Yorumunuz için teşekkürler.:)

4. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Abi konuya eklemeler yapıyorum fırsat buldukça sağolsun Sennur hn. eklemeler konusunda yardımcı oluyor. Elimde bahsettiğiniz konuylada ilgili derlediğim bir iki dosya daha var, onlarıda en kısa sürede eklemeye çalışacağım. Sizlerinde uyarı ve katkıları doğrultusunda umarım konu daha faydalı olacaktır. Bu düzeltmeleri umarım yönetici arkadaşlar fırsat bulup yaparlar. Katkı ve düzeltmelerinizden dolayı çok teşekkür ederim.:)

5. aydın arvas

aydın arvas aydın arvas

Favori Kamış:
    SİMANO CX BEST MASTIR 4,30
    Favori Makine:
    DAİVA WİNDCAST Z 5000
    En İyi Avı:
    Levrek 7 Kg ve daha niceleri
    sevgili Yasin tekkelimeyle muhteşemsin ellerine kollarına vede yüreğine sağlık paylaşım muhteşem:) :) :)

6. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Aydın bey güzel yorumunuz için çok teşekürler. Umarım yararlı olur.

7. simendifer

simendifer Sennur

Belirtilen maddeyi 3. mesajdaki ilgili listenin altına ekledim, bilginize. ;):)

8. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Önemli olduğunu bildiğim bir konu.

Belki birilerinin işine yarar.

9. night_watcher

night_watcher Cem

Bu yazın için çok teşekkür ederim; gerçekten benim çok işime yarayacak. Uzun zamandır yabancı sitelerde bu tarz survivalist bilgileri araştırıyordum; hatta bunu hayat tarzı haline getirenlere bile rastladım. Bilgiler çok güzel; özellikle doğada bu kadar çok yiyecek varken insanlar nasıl hayatta kalamaz bunu anlayamıyorum. Çam ağacı yesek ölmeyiz; bunu herkes bilmeli

10. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Sayın Yasin Bey bu son derece önemli ve değerli bilgileri bizlerle paylaştığınız için teşekkürler elinize kolunuza sağlık

11. Athelas

Athelas Berk

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4,20 mt & Lineaeffe turnafresh kamış 4.20
    Favori Makine:
    Okuma Compressa & Relix Marvel
    En İyi Avı:
    3,8 kg sazan & 47 cm Lüfer
    O kadar faydalı bir paylaşım ki her an işinize yarıyabilecek bilgiler.Bazı eski toplulukların yaşayış biçimlerini araştırın derim onlarında bu konularda çok ama çok pratik bilgileri var.Kızılderililer ve mayalıları araştırın ateş yakma konusu özellikle birde çeşitli kemiklerden iğne yapımları var bazı bitki liflerinden ipin nasıl yapıldığını öğrene bilirsiniz linki bulursam ekliycem.Ellerinize sağlık tekrardan.

12. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    canlı bırakma yaptım, hala bekliyorum.
    Yasin cep kitapçığı yapılıp, yeleğin cebine konulacak bir öğreti, ellerine sağlık kardeşim,

13. ARCHERY

ARCHERY Hikmet

Favori Kamış:
    LINEAEFFE
    Favori Makine:
    Okuma
    Gerçekten çok önemli ve faydalı bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık. Doğa ile iç içe yaşayan herkesin bilmesi ve uygulaması gereken bilgiler. Bu bilgilere birde doğada gelebilecek muhtemel saldırılara karşı korunma ve kendimizi emniyete alma, yılan, akrep ve böcek sokmalarına karşı tedbir konularınıda eklersek tam olur.

14. m-a-v-i

m-a-v-i Yasin

Ben teşekkür ederim, işinize yaramasına çok sevindim. Ulaştığınız bilgileri kaynaklarıyla birlikte bizimle paylaşırsanız daha da sevinirim, bu şekilde içerik daha zenginleşecek ve daha çok kişinin işine yarayacaktır. ;)

Okuma zahmetine girip yorum yaptığınız için ben teşekkür ederim.

Haklısınız aslında daha çok eklenecek konu var, linki bekliyoruz.

Teşekkürler.:)

Teşekkürler abi, senin için bir adet bastırırız ayıp ediyorsun.:)

Selamlar...:)

Ben teşekkür ederim, hatırlatma için de ayrıca teşekkürler, zehirlenmelerle ilgili bilgileride fırsat bulduğumda eklemeye çalışacağım.:)

15. LapinCash

LapinCash

Baştan aşağı okunması gereken konulardan ben konuyu yeni gördüm.Herkesin bilmesi gereken bilgiler.Bir yerde mahsur felan kalırsa iyi olur.

16. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Arkadaşlar

Gayet güzel hazırlanmış ve belli bir olgunluğa ulaşmış bir konu.

İlkbahar ile birlikte Kamp maceralarının başlangıcında
    eminim bir çok arkadaşımıza fikir vererek faydalı olur.

....

17. koate

koate Baybora TUĞRUL

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 240
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500FB, Okuma Octana OT-30
    En İyi Avı:
    gümüş balığı, 4 cm
    Gerçekten öyle, Yasin Abiden de müsade var ise print alıp takım çantama koyacağım..

18. simendifer

simendifer Sennur

Yaz kampları yaklaşıyor. Dilerim ihtiyacımız olmaz ama bunları hatırlamakta fayda var.

19. diyetler

diyetler cansum

teşekkürler bilgiler için.