iskorpiti temizlemek ve leziz bir iskorpit tadı

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında cntncy tarafından paylaşıldı.

1. gitarist4485

gitarist4485 efendi

Favori Kamış:
    ne sen sor ne ben söyleyeyim
    En İyi Avı:
    Deniz; 1.200 gr Levrek - Tatlı Su; 4.5 kilo sazan
    cevap yazan herkese çok teşekkürler. balığın derisini az önce soydum. her şey hazır, yarın inşallah afiyetle yiyeceğim...

2. YUSUF_1977

YUSUF_1977 yusuf

benim yengemler eski çeşme balıkçılarından şimdi sığacıktalar bu balığı domatesli çorbasını yaparlar parmağını değil kolunu yersin dene gör:)

3. tuscanavarı

tuscanavarı

Favori Kamış:
    olta,35lik misine,
    En İyi Avı:
    sazan 5,50 kg
    iskorpit denizlerde çıkan en lezzetli balıklardan biridir. fakat temizlemesi oldukça zahmetli bir iştir.zahmetine rağmen ortaya çıkan eser mükemmel olur.ben derisini yüzüp fleto çıkarıyorum ve una bulayıp tava yapıyorum harika oluyor.

4. dede

dede kema ldede

iskorpitimi merak ediyorsun yani bu güzel balıgı

balığı[​IMG]
    [​IMG][/URL

5. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Kiremitte İskorpit

Selam arkadaşlar,

İskorpit çorbasını sanırım bilmeyen yok. Gerçekten çok lezzetli oluyor. İskorpit, Kırlangıç ile birlikte çorbası en güzel olan balıklardan. Ben ise size Kiremitte İskorpit denemenizi öneririm. İskorpit, ürkütücü görüntüsü ve zehirli dikenleri (çok da ölümcül birşey değil, sadece bir bahçe eldiveni veya pense ile tutup temizlemek gerekiyor) nedeniyle çoğu kişi tarafından sevilmeyen bir tür olarak bilinir. Oltaya veya ağa geldiği zaman yenilmeyecek bir balık olarak görülüp denize geri atıldığını duydum. Yazıkkk!... :) Şöyle beş altı tane orta büyüklükte iskorpitten çok nefis bir yemek hazırlayabilirsiniz. İskorpitin kaliteli, beyaz (ama balığın gövdesine oranla çok az :() eti olur. Pense ile dikenlerini (ve dikenlerin gövde içindeki uzantısını) dikkatlice ayırdıktan sonra etini kiremite (bazıları tuğla diyor :)) koyup, zeytinyağı, ince dilimlenmiş limon, domates, sarmısak, tuz, karabiber ve mümkünse defne yaprağı ile fırına sürebilirsiniz. "Meğerse bu İskorpit ne güzel şeymiş" diyeceğinizden eminim :). Afiyet olsun...

Son düzenleme: 2 Kasım 2008
  6. MobidikAbi

MobidikAbi

İskorpit dikenleriyle birlikte çorba olarak pişirilirse ne olur? Yenir mi acaba?