İstanbul Boğaz Rapalacılığı için Makinalar

Konu, 'Makineler' kısmında Cenani tarafından paylaşıldı.

1. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    1 kg 500 gr Gökkuşağı Alabalığı (Şemsipaşa)
    Merhaba arkadaşlar.

İstanbul Boğazında, sahte balıkla avlanmaya yeni başlayacak olan arkadaşlar için dünyada örneği tek olan bu avcılık sisteminde kullanılan makinalar, bilinen doğrular ve bilinmeyen yanlışları konuşup, tartışabileceğimiz bu başlığın bir rehber olabileceğini düşünüyorum.

İstanbul Boğazında, sahte balıkla avlanıp balık yakalamanın yolu;

1 - Takımı mümkün olduğunca ileri atabilmek,

2 - En az 150 gr. kurşunla ve Boğaz'ın güçlü ve değişken akıntılarına karşı koyabilecek güçte makinalara sahip olmak,

3 - Yine bu ağır kurşunları atabilecek sağlamlığa ve esnekliğe sahip hafif surf kamışları kullanmak,

Son olarak hepsinden de önemlisi avlanılan mera hakkında tecrübeye sahip olmaktan geçiyor.

Makina ve kamış almadan önce uzun uzadıya araştırmıştım ve bu şartlara uygun makinaların surf kafa olması gerektiğini öğrenmiştim.

Teoride doğru ama pratikte yanlış olan bir bilgi olduğunu anladım. Çünkü, üreticiler surf kafa makinaları İstanbul Boğazı şartlarına göre dizayn etmiyorlar.

Bu makinaların Boğaz için de uygun olan tek özelliği surf kafa oluşları yüzünden misinanın kolay boşaltımı sonucu takımları uzağa atabilmek. Ama bu makinalar ağır kurşunla at-çek avları için en uygun makinalar değil. Özellikle sık balığa giden biriyseniz.

Drag gücü aynı olan normal ve surf makinaların çekiş güçleri eşit olmuyor. Nedeni surf makinalardaki milin, normal olanlardakine göre daha uzun olması. Bu da makinanın çekiş gücünü oldukça fazla etkileyen bir faktör.

İkinci husus, Boğaz'da kullanılacak makinanın kasasının kesinlikle metal olması. Çünkü makinaya binen baskı korkunç derecede fazla ve kasanın esnek olmaması gerekiyor. Grafit veya benzeri materyalden yapılmış kasalar, yüksek baskı yüzünden esneyip, iç aksamlarda bozulmalara neden olabiliyor.

Makina kolunun T yerine topuz şeklinde olması da ayrıca önemli bir nokta. Topuz kafa, özellikle suyun takıma bastığı anlarda kontrolü daha çok elde tutmanızı sağlamakta.

Ayrıca tecrübe ettiğim bir başka husus da, hep konuşulan makina - kamış toplam ağırlığının mümkün olduğunca az olmasına dikkat edilmesi. Bu, özellikle bütçesi çok olmayan kişiler için çok kötü bir öneri. Çünkü av esnasında insanı en çok yoran şey güçsüz bir makina.

O nedenle eğer bütçeniz çok değilse, makina ağırlığına değil, çekiş gücüne odaklanın.

En ideal makina devri 4.5.1. Bu devrin altı veya üstüne çıktıkça ideal devirden uzaklaşıyorsunuz. 4.8.1 de çok kullanılan bir devir. Ama dediğim gibi ideal olan 4.5.1

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Eminim, bu konuda benden çok daha tecrübeli ve bilgili ustalar da birşeyler söyleyecektir.

Herkese rast gelsin.

Sevgiler...

2. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    vallaha kerem, ben senin gibi hergun baliga gidecek olsam çok iyi bi makine tercih ederim. istanbulun en zor meralarindan birinde avlaniyorsun malum. aslinda efsane daiwa gs9 ve black gold gibi guçlu fakat uzak atislara da engel olmayacak yapida bir makine gerekli.

ben yine hayalimdeki aleti soyliyecegim daiwa entoh :)

http://www.avmarketi.com/asp/product/16740/Daiwa-Tournament-4500-Entoh-makine

shimano ci4 da olabilir

http://www.avmarketi.com/asp/product/19080/Shimano-Ultegra-C14-14000-XSA-5-1-BB-Surf-Makine

shimano ultegra xtb mesela

http://www.avmarketi.com/asp/product/19063/Shimano-Ultegra-14000-XTB-4-1-BB-Makine-

okuma v system var mesela. ( ben olsam bu kadar parayi okumaya vermem)

http://www.avmarketi.com/asp/product/5092/OKUMA-V-SYSTEM-VS-65-MAKINE-Amerikan-versiyonu-

veya bir daiwa emblem pro alirsin en ustteki makine hariç hepsini de ust uste koyar çeker :D (dacia reklami gibi oldu)

3. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    :) Önerdiğin makinalar gerçekten çok iyi Roy. Ama, işte aması var. Mesela Şemsipaşa'da elinde envai çeşit makina olan ve Şemsipaşa'nın önde gelen ustalarından birinin kullandığı makina şu;

http://www.avmarketi.com/asp/product/19036/Shimano-Spheros-18000-FB-4S-ARB-1-BB-Makine

Elindeki makinalardan biri de şu:

http://www.avmarketi.com/asp/product/16672/Daiwa-Tournament-Basiar-45-QD-makine

"Abi neden bunu kullanmıyorsun?" dediğimde "Satayım sana yarı fiyatına," dedi. "Bu suyun makinası değil onlar," diyor.

Senin verdiğin linklerde, Şemsipaşa'da çok sık rastladığım makina Okuma V sistem ki; benim de aklımda olan makinalardan biri o.

4. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    peki kerem bende sana şoyle sorayım.3 mt spin kamış la ve spin makineyle boğazda kaşık atmak veya sahteye kıstırma kurşun la çinekop yakalamak.Nasıl olur.Tabii kaşıkta ağır olanlardan.

5. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    Suat Ağabey,

yine ustalardan dinlediğim kadarıyla bazen balık resmen kıyılıyormuş. İşte o zamanlarda sahteyi 15-20 m. ileri atmak bile yeterli oluyormuş. Ama birkaç seneden beri öyle birşey olmamış.

Nedenleri belli aslında. Mesela Şemsipaşa'da her sabah bir trol teknesi trollüyor. Her sabah 155 ve 158'i arayıp ihbar ediyorum ama nafile. Adamlarla ahbap oldum neredeyse.

Balık kıyılasa bile trolden sonra, kaçabilenler açılıyor, sokulmuyorlar kıyıya.

Diğer yandan akıntılar yüzünden bazen 185 gr. kurşun bile dibi bulamıyor. Balık dipte olduğundan, sahteyi dibe indiremediğiniz sürece balık tutma şansınız olmuyor. Yani ağırlık olmadan sahte veya kaşığı dibe indirmek imkansız.

6. berkur

berkur şükrü

Favori Kamış:
    SHIMANO SURF LEADER 450 BX-G 3 PARÇA
    Favori Makine:
    shımono exage-ryobı epplause-shımono power aero fılegentd.
    En İyi Avı:
    lüfer+palamut.
    kerem aslında sen bu işi çözmüşsün demekki surf makinalardan uzak durulmalı çekişi yüksek bir makina tercihi yapman lazım bence sen surf olmayan bir makina al.atışında iyi avlarından belli oluyor yine o mesafelere atarsın gibime geliyor.

7. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    Evet Şükrü. Bende öyle yapacağım zaten.

Atış tekniğini geliştirince surf kafa olmaması çok da önemli olmuyor. Makaranın dibini doldurup üstüne 200 m. kadar kullanacağım misinayı sarınca sorun olmuyor.

8. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    senin uyguladıgın yöntem surfspin yöntemi yani ikisini birleştirmişsin.O zaman aklıma jıglede bunu yapabilirsin extradan kurşuna gerek yok bence eğer dediğin gibi akıntı çoksa ....ben 3 mt spini denicem sende jigi bir dene....sonuçta herşey deneyerek oluşuyor.

9. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    yani amacım hem avcının hem makinanın yükünü azaltıp aynı randımanı sağlamak....

10. Cenani

Cenani cenani

Favori Kamış:
    Lineaeffe AC Casting 420
    Favori Makine:
    Okuma Rav-II 65
    En İyi Avı:
    Suat Ağabey,

daha önce Jig ile Boğaz'da avcılık olur mu olmaz mı diye bir konu açmıştım. Teoride çok iyi ama benim avlandığım yerde pratikte felaket oldu.

Dibe inen jig, iğnesi yüzünden takılıyor. Ayrıca jig, şekli yüzünden ne kadar ağır olsa da kuvvetli akıntıda dibe inemiyor.

Sahte balıkla avda ise dibe inen ağırlık kurşun, sahte balık dibe oturmuyor ve dolayısıyla takılma da, istisnai durumlar dışında pek olmuyor.

11. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    anladım..........ben orta satıh spiro deniyeceğim bakalım ne olacak...rasgele iyi akşamlar......

12. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    SPURF MAKINA

Ellerine saglik Kerem, cok faydali, rafine bir calisma olmus.

Pratik tecrubem yok, sadece okuduklarimdan anladigim kadariyla yapmaya calistigim bir degerlendirme vardi, belki bu konu altinda uygun bir ekleme olur diye dusundum. Asagida tekrardan paylasiyorum. Hatali tahminlerim varsa ustalarin duzeltmelerinden, ilave goruslerinden memnun olurum.

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=44897

13. dogandark

dogandark Doğan

Favori Kamış:
    Shakespeare
    Favori Makine:
    Shakespeare
    En İyi Avı:
    camgöz 100 cm, levrek 2 kg, kofana 1,4 kg
    TORİKLER

KEREM BEY,

SİZ BU BU GECE OKUDUGUM TORİK HABERLERİNE NE DİYORSUNUZ...BU DURUM SİZİN SAHALARA KISA BİR DÖNÜŞ YAPMANIZI GEREKTİRMEZ Mİ..?

Ayrıca site yetkililerinden sizin ana sayfada yayınlanan haberlerinizin yanına parentez içinde ( cenani ) rumuzunuzu eklemelerini talep ediyorum.
    Çünkü her bir haberiniz ayrı bir değer taşıyor. Es kaza bir veya birkaçını gözden kaçırmak istemiyorum. Sohbet şeklinde bile olsa çok saygın bir iletişiminiz var.
    Örneğin bu değerli çalışmanızı tesadüfen yakaladım.

Saygı ve Sevgilerimle,

Doğan

14. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    kerembey,
    henüz makina tavsiye edebilecek kadar tecrübeye sahip değilim ama kullandığım kadarıyla izlenimlerimi söyleyebilirim. birkaç makina değiştirdikten sonra doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum, uzun mesafeli atışta etkisi nedir bilmiyorum ama kesinlikle ağır yükte ve su baskısı vs dinlemiyor. kandilli gibi anadolu yakasının ağırşartlarından birine sahip bir avlak yerinde edindiğim tecrübelere göre,

mitchell armada pro 6500, 495gram ağırlığında, 10 rulmanlı, bakır kafası var, + grafit yedek kafa. 250 gram tekneden 200 gram kıyıdan rapala ile çinekop aldım, kolda takılma vs yok. 5,2 devir diyor fakat hatalı bilgi verilmiş 4,85 devirdir.
    pro 6500 modelnin tek dezavantajı kafanın ufak, yatak derin ve dar olmasıdır. buda ağır yüklerde avantaj sağlar, 70-80 metre atışlar için ideal, sizin gibi 130metre civarında atabilseydim kücük kafa 4,8 devirle sarmak eziyet olabilirdi, bu nedenle,

mitchell armada pro 7000-8000 modelinin kafası daha büyük, yatak derin ve geniş, uzun mesefeli atışlarınızda olumlu yönde etkisini olacağını düşünüyorum. eğer size gramaj olarak ağır gelmiyecekse tavsiye edebilirim.
    birçok web sitesinde pro 7000-8000 modelleri için 495 olduğu yazıyor fakat pro 7000 modeli enaz 700 gram civarında olması gerekli. bu nedenle pro 6500 modelini almıştım.

fiyat olarak distributoründe %25 civarında indirim vardı;
    pro 6500 modelini 320.tl idi 240.tl ye aldım. diğer modelleride bu oranda değerlendirebilirsiniz.

bu linkteki yorumları okumanı tavsiye ederim:
    http://www.avmarketi.com/asp/product/3836/

aldığım ürünün linki, pro 6500
    http://www.albashop.com.tr/asp/show_stock.asp?product=ARMADA 6500P

pro 7000
    http://www.oltasepeti.com/MITCHELL-ARMADA-PRO-7000-MAKINE,PR-18189.html

EDİT : Pen Marka Makinalarıda Araştırmanızda fayda var.

15. casper73

casper73 bahri

Favori Kamış:
    Shimano nexave te surf 170gr.
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 5500 xsb,Shimano alivio 4000rb,protackle harbor 5500,ryobi ecusima

shimanonun ultegra modelleri 5.3 devirli olduğu için akıntı bol olan bölgelerde sizi zorlar. çünkü hızlı devir ve tek turda 100 cm çekişi vardır. 2 vitesle aracı kaldırmaya benzer.
    4.5- 4.8 arası devirler ki kafa 55 den küçük olmamak şartıyla boğazda rahat kullanılır. küçük kafa ve düşük devirde balığı rahat çekersiniz ancak hissedemezsiniz.

16. emir şengezer

emir şengezer emir

Favori Kamış:
    Shimano Speedmaster Power Game - Shimano Nexave BX Surf - Lineaeffe Prestige 7000
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 10000 XSB - Shimano Biomaster C5000 FB
    boğazda rapala için ultegra 10000 kullanıyorum 4.3 devir. Ultegralar gayet iyi makinalar .Ama at çek için yapılmadıklarından bu zorlu şartlarda fazla yıpranıyorlar.

Görece düşük devirli büyük kafa spin makineler (PG modeller) boğaz şartlarına daha fazla dayanacaktır. Onun dışında çok düşük devirli (3.2-3.6) üst seviye surf makineler (fliegen, bulls eye vs.) bu iş için biçilmiş kaftan bence. Fliegen ile inanın hiçbirşey hissetmiyorsunuz makinada. Bu sayede hem siz yorulmuyorsunuz hem de makina yorulup aşınmıyor.

17. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Yazdıklarının coğu doğru.

Tekrar İstanbul Boğaz avcılığına başlasam,Okuma Raw 55 veya 65 kullanırdım.

Sevgiler

18. cemil sarihan

cemil sarihan cemil sarihan

19. OMMG

OMMG OKAN

Bu makinanın yanında Okuma Salina II , Okuma Raw gibi makinaları da değerlendirebilirsin...( Zaten Vedat Ağabey de önerdikten sonra fazla birşey demeye gerek yok )

20. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Shimano ultegra serisinin tüm modelleri 5.3:1 degildir. Devirleri farkli birçok seçenek var. Verdigim linklerdeki ultegralar da düsük devirli kuvvetli aletler