işte galata köprüsü raporu resimli

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında erdinconar tarafından paylaşıldı.

1. köprücü

köprücü Emre ÜSEL

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    << Nişanlım >>
    Tabiki Osman abi, ama kurulan cümleler gerçekten yanlış... Bak şimdi bir senin dediğin gibi "ben turna severim diğeri istavrit" demek var bir de " hepsini toplasan bir balık etmez" demek var.... Eeee herkesin harcı değil tabiki büyük beyaz tutmak... Anladınız artık yani.....

Saygılar.......

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    >>> evet bende emre arkadaşıma katılıyorum mesela sizin tuttuğunuz kefaller için palamut tutan birisi aynı kelimeleri söylese ne düşünürdünüz bence saygı duyulması gereken bir şey bu

Bunu yapanlar çok olmuştur ve ben hep gülümseyerek ve saygıyla karşılamışımdır.. Ama palamut varken, palamutla da uğraşmışımdır, tutmuşumdur.. Fakat, hiç, bir kova istavrit tutma gayreti içinde olmamışımdır..

Peki bu nedir, doğru olan budur mu anlamına gelir? Kesinlikle hayır.. Bir balık etmez hepsi, tamamen "bence" dir ki belirttim zaten.. Aynı şekilde, sizin başka bir sebeple -her ne olursa olsun, tavaya taşımak bile olsa- balık tutuyor olmanızda bence yeterince saygındır..

Dikkat ederseniz "Büyüyünde gelin, ne o öyle istavritler.." filan demiyorum.. Bence o istavritleri tutmak için o kadar yol yürümeye filan değmez. Ama köprünün üstü her zaman doludur kova dolduranlarla.. Demekki başkaları aynısını düşünmüyor..

Bence demekle, doğrusu budur demek farklı şeylerdir.. "Bence" diye başlayan bir cümle, bir tespit yapmaz, konu hakkında bir görüş, fikir vs. belirtir ve başkalarının fikirlerine üstünlüğü -ockham'ın usturası, safsatadan arınmış olma vs. haricinde- olmaz.. Ama desem ki "İstavrit mevzusu zevk değildir" vs. bir tespit ifade eder ve böyle olduğunu kanıtlayamazsam veya aksine bir olgu gösterilirse otomatikman çöpe gider..

Neymiş, yazdıklarım tamamen konu hakkındaki fikirlerimmiş.. Bu beni ve benim zevkimi ilgilendirir. Ve size köprüdeki durumdan haberdar ettiğiniz için teşekkürlerimi sunmak istemişim hepsi bu.. Siz ise, sanki sizin av zevkinizle dalga geçtiğimi düşündünüz, bu daha ayrı bir konu..

Siz ve kovalarınız mutlu, mesut geçinip gidiyorsanız, bizim söyleyecek neyimiz olabilir ki? Boy ve miktar limitlerine uyduğunuz sürece..

Neyimiz olur söyleyeyim: Elinizde çapari olduğu sürece büyük avların keyfini asla alamazsınız, bu olur.. Eh, o zevki almak isteyip istemediğinizde başka bir husustur..

3. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Bu ne şiddet bu ne celal arkadaşlar.
    Bencede istavrit avı..hepsini toplasan bir balık etmez... grubundadır..
    Bu güne kadar tonlarca istavrit tutmuşluğum var ama artık başka
    limanlara demir almak gerekir.
    İstavrit tutup ,bunu lanse etmek artık ne zevk nede gereklilik gösteriyor. 10 YTLlik kamış-makina kombinasyonu , tak ucuna 50 kuruşluk piyasa malı çapariyi sonra çık galataya,topla kovalar dolusu balığı.Eeee bunu yapanlar ile aramızdaki farkı nasıl açıklayacağız.
    Tek farkımız sirküleri bilmek ve buna uygun avlanmakmıdır?
    Sonuçta hepimizin istavrit tutmuşluğu var ama anket yapılınca forumda büyük çoğunluk kendisini sportmen-trofeci- bilmemneci grubunda görüyor ama Serdar hocamız böyle olmak lazım,Fikir ile Zikir bir olmalı 'yı başka şekilde (hepsini toplasan...) söyleyince vur abalıya demek ne kadar bilinçli ,forum görmüş amatör balıkçılık ruhuna uygun.
    Tonlarca istavrit tuttum diye başladım ama takımlarımı hep kendim hazırladım,balığı bulmak için teknede çok yol katettim,klasik takım yerine alternatif takım/yakalama metodları geliştirdim .. vs.vs.vs.
    Fark burada , yoksa kıraça katliamcıları ile aynı metod/mekan/ hali ruhiye içinde istavrit tutmaktansa ,bende olsam kefal vs tutmaya çalışırdım Galatada.

Bu yorumum kişilere indirgenmemiştir ve geneldir.Kimse üstüne alınıp dargınlık yapmasın lütfen......
    Saygılarımla

Ekleme: ben bu satırları yazarken Serdar hocamız mesaj yazmış bile.
    Bu satırlar onun yazısını görmeden yazılmıştır....

Son düzenleme: 18 Mayıs 2007
  4. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Bence balık balıktır.
    Balık avcılığı balık avcılığıdır.
    Ancak şöyle bir şey var. Her avcı aynı şeyi düşünmeyebilir. Kimisi istavritle tatmin olurken kimileride kendini daha fazla geliştirmk ister başka başka büyük balıklar peşinde koşarlar. Ben bu sınıftayım.
    Açıkçası şunu söliyim. Ben herkesin tuttuğu ve kolay tutlan o bölgede çok fazla olan şeyi tutmayı pek sevmiyorum. Tam tersi tutması zor olan herkesin tutamadığı şeyler cazip geliyor. Ha zarganaya da atıyorum çünkü avı zevkli ve en irilerini yakalamak için çekebilmek için misinamı ve iğnemi büyük seçiyorum.
    Ayrıca geçen gün yeşilköyde takılıyorsun baktım çok büyük istavrit çıkıyor, çıkarttım çapariyi attım resmen 3 balıkta olat geriliyor gelmiyor, işte o istavrit bana keyif verdi. Çünkü çok büyük balıktı az daha büyüse çingene gibi olacak yani. Bundan zevk alırım ben. Kefale pek uğraşmam ama bana itici geliyor çünkü burada tutulması zor olmayan bi balık. Kurtla yada dip kıbrısla çok büyüklerini tutmak mümkün.
    Yani ben Lüfer, Levrek, Eşkina, Palamut, İri zargana peşinde koşarım. ama iri istavritide bulursam çaparimi sallarım. Çünkü bundan keyif alıyorum.

bunun birileri tarafındna yadırganması da hoşuma gitmez. Bırakın herkes kanunlar nizamlar çerçevesinde kendi avını yapsın. Bunu saygıyla karşılamak gerekir.

Ama bence de böyle av olurmu bu balıklar bi balık etmez gibi yorumlarla insanların yaptıklarını küçümsemek pek hoş değil.

5. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    Erdinç abi iri istavrit dediğiniz bunlar mı ;) ;)

6. köprücü

köprücü Emre ÜSEL

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    << Nişanlım >>

Bakın öncelikle sondan başlayacağım; elinimizde çapari olduğu sürece büyük avların keyfini alamayız diye bir şey yoktur.. Şahsım adına konuşacak olursam ben bir takımcıyım, yani benim elimde çapari de olur aklınıza gelebilecek tüm takımlar da olur. Ben bu işi hem hobi hem ticaret amaçlı yapaprım. Toptan takım yapar satar harç parası, haftalığım vs. gibi paralarımı çıkarırım. Sizin elinde çapari bulunan büyük balık avlayamaz tezinizi en kolay çürütecek kişi benimdir mutlaka..

Çünkü ben denizlerimizde bulunan her balığı tutmuşumdur ve tutacağım da bundan sonra.. Bir elimde çapari bir elimde çelik takım da bulunur yeri gelir..

Kesinlikle fikirlerinize saygım sonsuz, benim sadece rahatsızlık duyduğum konu hitap tarzınız oldu. Yani yarası olan gocunur tabusu değil bu. Çünkü dediğim gibi denizlerimizde bulunan tüm balıkları tutmuşumdur..

Elbette "bence" ile başlayan cümleleriniz size göre olanlardır, yani sizin zevkiniz sizin doğrularınızdır ancak bir cümlenin başına "bence" koyarak dilediğimizi sölemek yerine daha ılımlı cümleler kurmak daha doğru olabilir.

Burada herkes cümlelerinin başına "bence" koysa ve yanlış bir hitap da olsa bu benim görüşüm karışamazsınız dese bir karmaşa olmaz mı sizce de?

Fikirlerinize, zevkinize, doğrunuza ve yanlışınıza saygım sonsuz... Rastgele...

7. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    istavrit avını küçümsediğimden değil Emre (Amd_athlon),sadece Galataya gidip İstavrit tutmak için uğraş bana uymuyor.Sabahın köründe kalkıp bir dünya yol katedip oraya gitmek , istavrit için uraşmak .. ne bileyim bana pek "Av Zevki" veren bir olay değil.Alternatifine uğraşmak daha
    çok zevk verir bana.
    Bundan sonra istavrit tutmayacakmıyım,tabii ki tutacağım.Ama özelikle
    istavrit tutayım diye yırtınmam.Çoluk çocuk yesin diye alırım 1-2 tavalık ama hedef her zaman balığı tutmak için uğraş gerektiren avlarda olacak.

8. köprücü

köprücü Emre ÜSEL

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    << Nişanlım >>

Birol abi, bak gerçekten benim anlatmak istediğimi almıyorsunuz bir türlü. Benim takıldığım hitap ama sen de böyle düşünüyorsun. Adam gitmiş balığa, tutmuş istavritini ve payliaşmış bizlerle neyi var bunun. Kalkıp insana bunların hepsini toplasan bir balık etmez demek neden ne gereği var yani. Yapmayın Allah aşkına be abi, bizde takılmayız istavrit isktavrit diye ama senin dediğin gibi tutarızda. Ama kalkıp insana böle hitap edilmez..

9. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Alınmak yok Emre,yani Serdar hocamız da kişilere indirgemez bu olayı.Sadece istavrit için bu kadar uğraş yerine başka balıklar içinde
    biraz uğraş gerekmezmi.Sende görmek istemezmisin başka balık foto ve raporlarını forumda..Bakın eşkina başladı istanbulun muhtemel yerlerinden çıkıyor ama formumuzda hiç fotosu/raporu yok. ama hergün istavrit için konu açılıyor...
    Hitap olayına bu kadar takılma bence ve üzme kendini bu kadar....
    Senden şöyle çeşit olmuş bir balık raporu görmek isterim,hadi bakalım al eline kamışı :) :D :)

10. Emre kardeşe kesinlikle katılıyorum;)

Serdar'ın özürdilemesi lazım bu şekilde hitap etmesinden dolayı;)

Herkes haddini bilmeli,;)

11. köprücü

köprücü Emre ÜSEL

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    << Nişanlım >>
    Tamam Birol abi, artık hiç koymayalım vermeyelim istavrit raporu falan. Ben şahsen hiçbir zaman yazmayacağım istavrit ile ilgili bir konu, rapor, bilgi vs.. Şimdilik de dediğini yapıp alamayacağım oltayı elime çünkü gidemeyeceğim uzun bir süre. Yetiştirmem gereken 10.000 tane köstek ve 1000 tane çapari var. Ayrıca final sınavlarıma da çalışmlam gerekecek 4 ders sonra mezunum kısmetse. Yani denizlerden uzağım bir süre.

Saygılar Birol abi.... RASTGELE....

12. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Evet Serdar özür dile ve bu konu uzamasın ;)

13. köprücü

köprücü Emre ÜSEL

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    << Nişanlım >>
    Ağzını öpeyim desem ayıp olur mu :p

14. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    olur valla çok ayıp olur:D:D:D
    yanağından bari öp napcen adamın ağzını :D:D:D:D

15. köprücü

köprücü Emre ÜSEL

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    << Nişanlım >>
    Biliyordum hitap konusundaki duyarlılığıma duyarlılık göstereceğinizi, minnettarım abi sağol...

16. köprücü

köprücü Emre ÜSEL

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    << Nişanlım >>
    Tamam o zaman öptüm abimin yanaklarından... ;)

17. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Sana keyif veren bir şey başkası için boşuna dövünmek olabilir belki. Gece sabaha kadar levrek lüfer beklemek boşa uğraş olabilir.

Yada köprüde bütün gün 10 lu çaparide 4-5 tane kraça çekmek sana boşuna gelebilir.

Bunlar hep kişilerin tercihleri, bence tebrik edip geçmek yeterli olabilir yada hoşunuza gitmeyen ava mesaj yazmazsınız sizi ilgilendirmiyorsa.

Sizi ilgilendirmeyen bir ava mesaj yazmayın olsun bitsin.

Şimdi ben buraya koca bir eşkina resmi koysam yada yarın gidip uğraşıp 4-5 kiloluk bri levrek çıkarsam resmini koysam kaç mesaj gelir acaba ?

Evet bende sevmiyorum istavrit yakalamayı çok çok iri olupta kütür kütür gelmediği sürece. Ama istavrit avları beni pek ilgilendirmiyor ve mesaj yazmıyorum. Ama bu tür avlanıp mesajlaşan ve paylaşım yapan arkadaşlarımız var onlarada saygı duyuyorum. Her gün girip resimlere ' bunların hepsini toplasan bi şey etmez' demiyorum. Yani bu karşındakini küçümsemektdir. Üzgünüm ama böyle.

Beğenmediğiniz bir av olabilir. O zaman daha iyisini tutun, onun resmini çekip koyun insanlar sizi tebrik etsin. Ben fırsat buldukça bunu yapmaya çalışıyorum. Tebrik almak için değil insanlar daha farklı avlara yönelsinler diye.

Bu da bir yöntem daha iyisine yönlendirmek için söze gerek yok. Bende falanca yerde bu balığı tuttum dersek ve o balık çok hayranlık uayndırırsa bir çok mesaj alırsa insanlarda belki o güne kadar ilgilenmedikleri türden avlarla ilgilenmeye merak etmeye başlayabilirler.

Saygılar.

18. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Emre bu konuda sana katılıyorum ve istavrit avının da zevk vereceğini düşünüyorum. Sadece yumurtalarını bırakmadan avlanmamak kaydı ile tabii ki. Arkadaşımızda bu konuda duyarlı olduğunu söyledikten sonra, istavrit fotoğraflarının yayınlanmasında hiç bir sakınca yok. Ustalarımızın daha iyi avlarını gördükçe zaten okun ucu o tarafa da dönecektir. İnsan doğası budur :)

19. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Kesinlikle doğru bir teşhis.İstavrit fotoları konmasın foruma gibi bir anlam çıkartmak yanlış yazdıklarımdan.Konsun konmasına.Benim söylediğim ise senin yukarıdaki paragraftakini anlatıyor zaten.Benim amacımda insanların köprüdde istavrite takılıp kalmaması.farklı bir yere gitmeye gerek bile yok,köprüde farklı balıklar çıkıyor ve birazda onlara yönelmek.
    Olayı kişilere indirgemediğimi ,genellediğimi zaten söylemiştim.
    Saygılar

20. köprücü

köprücü Emre ÜSEL

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    << Nişanlım >>
    Buranın yazılı bir ortam olduğu düşünülürse hitap konusuna takılmamak yanlış olur.. Çünkü burada yazılan ile kalır ve okuyan yazılanı alır. O yüzden hitap konusuna takılmamak yanlış yanlış yanlış... Biz böyle davranış ve tutumlara takılacağız ki doğru olan aksettirilsin insanlara.

Bakın şuna dikkat çekeyim, herkes konuyu istavritin zevki ya da ben zevk alırım o almaz falan olarak algılıyor. Gerçekten de real olan bu, kimisi sever kimisi sevmez ama şu var ki insanlar görüşlerini belirtirken bir saygı çerçevesinde belirtmeli...

Ben bunu bıkmadan defalarca söyleyeceğim, hitap yanlış... Görüş böyle dile getirilmez..

Umarım bu konuyu açan insana gereken özür gerçekleştirilir Serdar bey tarafından, "bence" ile başlayan cümlelerde hadsiz düşünceleri dile getirmekten daha kolay olsa gerek bu özür......