işte galata köprüsü raporu resimli

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında erdinconar tarafından paylaşıldı.

1. köprücü

köprücü Emre ÜSEL

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    << Nişanlım >>

Bakın Namık bey, size şunu söylemek isterim. Siz anlatmak istediğime biraz yaklaşmışsınız fakat hala çok farklı köşedesiniz... Buyrun bir de size anlatayım, öncelikle belirteyim ki bu konuyu başlatan ben değilim zaten, yani Serdar beyin kurduğu o cümle şahsıma söylenmiş değil. Belki bunu belirtirsem daha iyi anlarsınız, benim tüm tepkim kesinlikle bu dediğiniz görüşleri insanların hadleri kadar dile getirmeleri gerektiğinin üzerine...

Benim şahsen eleştirileri kabul etme gibi bir durumum olamaz, çünkü belirttiğim gibi Serdar beyin eleştirisi benim konuma ya da mesajıma gelmiş değil...

Gerçekten tüm gün anlatmak istediğimi bir türlü anlayamadınız, ben ne kendimi savunuyorum ne de istavrti falan...

Bu yapılan yorumları herkes haddini bilerek yapmalı...

Bakın kimseye saygısızlık etmek istemem ama isterseniz bende başına "bence" kelimesini koyup bir yorum yapayım...

' BENCE kendisinden alınması gereken çok şey vardır dediğiniz balıkçılar 10 kişi olsa hepsini toplasanız 1 tane ben etmez ve yine BENCE buyursunlar benden çok şey öğrensinler '

Şimdi böyle bir ukelalığın başına "BENCE" koydum diye bu cümlenin adı ukelalık ya da haddini bilmezlik değilde yorum mudur....

2. köprücü

köprücü Emre ÜSEL

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    << Nişanlım >>

Kesinlikle kişilelleşme yok, benim kimse ile kişisel sorunum yok bilginize Namık Bey.

3. köprücü

köprücü Emre ÜSEL

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    << Nişanlım >>
    Teşekkürler, saygılar herkese RASTGELE o zaman..

4. erdinconar

erdinconar

Favori Kamış:
    olta kaşık çapari rapala
    En İyi Avı:
    sazan eşkina levrek torik zargana lüfer
    bence konuyu saptırıyosun amac tavada kızarmış balık olsa inan hiç o eziyeti çekmem giderim sarıyerde balığımı yerim. tabiki büyük balıklar tercihimdir ama varlıktan değil yokluktan benim bir şekilde balığa gitmem lazım bu bende tutku verdiğim park parası tuttuğum balık kadar benim amacım bukadar balık tuttum değil sizlerle birşeyleri paylaşmak ben trofe avcısıyım denizden ne çıkıyorsa tuttum amacım sizlere faydalı olmak ama düşündüğüm yanlışmış heralde aranıza yeni katıldım bazı şeyleri tam olarak bilbilmiyorum belkide benim sarıyerdede arakadaşım var bakır köydede çanakkalede hertarafta bi adamım var balık nerdeyse haberim olur ama size söyliyeceğim tek şey arkadaşlar budenizlerde akyada vardı torikte kofanada artık yok ufak ufak kayboluyo isatrvit tutmaya alışsanız iyi olur yada bu işi bırakın
    ben avımı korumasınıda bilirim tutmasınıda bir yanlışım varsa herkesten özür diliyorum

Son düzenleme: 19 Mayıs 2007
  5. Sevgili Erdinç,sen neden özür diliyorsunki ?

Özür dilemesi gereken biri varsa serdar'dır;)

önceden istavrit için bilgiler vermeye çalışırdı, ama şimdi karşı çıkıyor :D

Pek fazla takma kafana böyle şeyleri, paylaşımlarına devam et dostum;) :)

Rastgele...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 19 Mayıs 2007
  6. erdinconar

erdinconar

Favori Kamış:
    olta kaşık çapari rapala
    En İyi Avı:
    alpaslancım beden 16 köstek 12 ama kösteklerin dizilişi biraz seyrek olmalı yani normal çapari gibi değil rasgele

7. köprücü

köprücü Emre ÜSEL

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    << Nişanlım >>
    Erdinç abi sen paylaşımına bak gerçekten boşver, açtığın bu konudaki mesajların hepsini okuduysan verdiğimiz yanıtları ve benim gibi düşünen insanların tutumunu görmüşsündür... Avına ve sana saygılar....

RASTGELE...

8. erdinconar

erdinconar

Favori Kamış:
    olta kaşık çapari rapala
    En İyi Avı:
    sağol emrecim hepsini okudum teşekkürler buzamanda palamutun lüferin veya eşkinanın raporu olmazki hepsinin bi zamanı var benim amacım ortalığı karıştırmak değildi keşke beni tanısalardı
    balığa verdiğim emeği bilselerdi tabi konu istarvit olunca biraz küçümsendik ama öyle oldu neyse boş ver yarın belki yanına uğrarım ordaysan yerini söylermisin

Son düzenleme: 19 Mayıs 2007
  9. köprücü

köprücü Emre ÜSEL

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    << Nişanlım >>

Ya yarın sözlüm ile görüşeceğiz o yüzden gitmeyeceğim, zaten elimde de çok fazla spariş var 10.000 köstek 1000 tane çapari. Vallahi evden çıkamıyorum doğru düzgün. Ama gideceğim zaman muhakkak haber veririm sana beklerim unkapanına hem bi çayımı içersin hem balığımızı tutarız..

10. erdinconar

erdinconar

Favori Kamış:
    olta kaşık çapari rapala
    En İyi Avı:
    tamam emrecim allah kolaylık versin

11. köprücü

köprücü Emre ÜSEL

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    << Nişanlım >>
    Teşekkür ederim Erdinç abi.

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Olayı öyle bir yere almış getirmişsiniz ki...

Sanki, Skoylu pankart açmış, Taksimde miting yapmış, istavrit tutmak şöyledir böyledir vs. vs. diye nutuk atıp, tüm istavrit tutanları lanetlemiş. Ardında da istavrit tutanlara karşıyız kampanyası başlatmış.. Hatta, köprünün altından geçip çapari atanların misinasını kesecekmiş.. Ve hatta misinadan asılıp kamışlarını suya atacakmış..

Eh, bu kadar olur yani.. İnsaf biraz.. Kimse çıkıp size "gidip istavrit tutmayın" diyor mu? Mevsim ve meakn uygunken biraz başka şeylere bakın demek, istavrit toplamayı yasaklamak mı? Birisinin istavrit hakkında görüşünü açıklaması, bunu kınaması demek mi?

Birilerinin kral çıplak demesi gerekiyor.. Neden? Özellikle balıkçılığımızın gelişmesi için.. Bunu göremediğiniz için balıkçılığımız (amatör olanı) böyle sürünüyor.. En baba malzemeciye gitseniz, elle tutulur ne bir makina, ne bir kamış bulabiliyorsunuz.. Neden? Çünkü kitlelere "balıkçılık = köprüde dikilip kovaya kıraça doldurmak" olarak görünüyor..

Köprüde palamut vs. zamanını bilirsiniz.. Şöyle irice bir palamut filan çeken oldu mu, yoldan geçenler başına toplanır, turistler filan dahil.. Peki kaç kişiyi çaparide istavritler var diye heyecanlanırken gördünüz?

Köprüden geçerken 15 kg'luk kovası dolu olan adam mı, kovasında 4 kg'luk kefal olan adam mı dikkat çekiyor?

İstavritlere yapılan, sportif, insana heyecan veren, işin zevk tarafı olmayan bir şey.. Akşam BBC'de bir belgeselde, okyanusta el yapımı bombalarla balık avlayanları gösteriyordu.. Kuru, yavan bir şekilde, at bombayı, atla denize topla ne varsa.. İşte burada yapılanın da temelde bundna farkı yok.. Yapılan sadece bahçedeki ağaçtan erik toplar gibi istavrit toplamak..

Balıkçılık böyle düşünüldükçe bir adım öteye gidemez.. Adam balıkçılığı sadece dolu kova olarak düşündükçe tırıvırıda kullanır, dinamitte atar.. Evet, dinamit atan adam için mevzu gene çuvalı doldurmaktır. Tırıvırı atan adam içinde aynıdır.. Çünkü, orada bulunma gayesi kovayı doldurmaktır. Ve biz, çocuklarımızı "işte balıkçılık budur.." gibisinden kova ile istavrit taşımak olarak gösteriyoruz, onlara böyle örnek oluyoruz..

Buyrun bir örnek vaka: Dün, Eskihisar'da istavrit kıyılamış.. Benim kıyıya 4m'de duran şamandıramdaki kurtlara vurdular.. Yanıbaşımdaki çapari ile kol kadar bir şey çekti.. Tahminim lüferdi. Değilse palamut filan, sudan çıkarmaya çalışınca haliyle köstek yemedi, koptu elbette.. Adam balığı görünce korktuğunu söylüyor.. Cumartesi ise, çapari ile çinekop yakaladılar ara ara.. Evet çinekop, yaprak filan değil, basbaya çinekop..

Neyse, burası başka.. Dedim ki, "Yahu tutturmuşsunuz istavrit.. Bakın aha gayet açık şekilde, burada, bu balığı bir şey kıyılatmış.. Demek arkada iri bir şeyler var. Bunlara deneseniz olmaz mı?" Cevap ilginçti: "Biz istavrit biliriz, başka şey bilmeyiz.." Evet, adamların yanında çapariden başka hiç bir şey yok. Ve Eskihisar'da balık var demek, istavrit var demek.. Oysa ki ben aynı yerde köpekbalığı bile tuttum..

İşte gelinen yer bu.. Artık pek çokları için, bilhassa istanbul bölgesi balıkçılık demek, istavrit toplamak demek. Yavan, zevksiz, heyecansız.. Karşıdan bakanın gördüğü balıkçı profili bu..

Artık birilerinin "Bu amatörlük değil.." demesi gerekiyor.. Birilerinin çıkıp amatör balıkçılığın nasıl bir zevk, nasıl bir adrenalin kaynağı olduğunu göstermesi, örnek olması gerekiyor.. Artık buna dur demek gerekiyor.. Çünkü, bu şuura sahip olmayan insanların, denizlere ve balıklara sahip çıkmasını beklemek hayal..

Ve evet, birileri bunları söylediği için kötü adam, garezli adam olacaksa, ben olmaya razıyım.. Evet: Bir kova istavrit/kıraça, bir balık bile etmez, amatör balıkçı için..

Ha, birde işin diğer yanı var.. Kimseyi kınamış, hakaret etmiş, aşağılamış filan değilim.. Yaptığınız şey, ak - kara safsatası.. Basitçe, övmüyorsa, karalıyordur indirgemeciliği.. Ama dünya siyah ve beyazdan oluşmuyor, 7 rengin milyonlarca tonundan oluşuyor.. Size birisi çıkıp "bunların hepsi bir balık etmez" diyorsa, bu "sizin de tutacağınız balığın da.." demek değildir.. Bu, bunlaırn hepsinin bir balık etmeyeceğine dair bir önermedir..

Hiç düşündünüz mü, acaba ben bunu söylerken neden söylemişim? Hiç, "Gerçekten akşama kadar bunlarla uğaraşacağıma, büyük balık ardında gezsem daha mı iyi olurdu?" dediniz mi? Her hafta bir kova istavrit taşıyacağıma, ayda bir 2 kg'luk levrek getirsem eve, daha iyi olur muydu diye kendinize sordunuz mu?

Bu sözlerde aşağılama değil bir sorgulama arayın.. Birisi size, istavrit için harcayacağınız zamanın kıymetini hatırlatıyor olabilir mi acaba böyle söyleyerek?

13. mors

mors

Favori Kamış:
    Artık bir çok olta malzemesi demeliyim...
    En İyi Avı:
    İSTAVRİT 10 KİLO CİVARI (1985 YILINDA)
    Amatör balıkçıysam ya da olmaya çalışıyorsam harcayacağım zamanın kıymeti olmaz ya da olmamalı benim için..! Çünkü amatör balıkçıyımdır ve de amatör ruhumu tatmin için sirküler ve kurallar dahilin de zaman geçiriyorumdur sıkıldığım ya da yorulduğum ana kadar. Eğer balıktaki zamanım çok önemliyse benim için, amatör balıkçı değil de bu işten para kazanan insanımdır ya da hırs yapmışımdır durduk yere...

Canım ister mezgit, istavrit, gümüş v.s tutmaya çalışırım. Canım ister palamut’a, kefale, lüfere v.s sallarım kamışımı. Belki canım ister takarım bulduğum yemi, atarım suya oltamı, açarım Türk sanat müziğimi radyomda, alırım çayımı elime dalarım enginlere sadece, ayılana dek zilin sesine kadar. Belki de canım ister dellenirim eski günlere istinaden alır zıpkını elime dalarım ciğerlerimin yettiği yere kadar. Ama bunların hepsini sirküler ve kurallar dahilinde yaparım amatör ruhumu tatmin etmek için.

Aslında benim için amaç amatör ruhtan öteye hayatın sıkıntılarından, stresinden, iş yorgunluğundan, trafikten, tantanadan, kaostan, kısır çekişmelerden, hırdan, gürden v.s. den kurtulmaktır. Varsa azıcık amatör balıkçılık ruhum oda araçtır bu amacıma…

Bunun içindir ki kınamam kimseyi amatör balıkçılıkta harcadığı zaman için sirküler ve kurallar dahilin de olduğu sürece. Yine bunu için kınamam kimseyi yine sirküler ve kurallar dahilin de cinsine göre küçük ya da büyük üç beş balık tuttuğu için ya da ya da hiç tutamadan evine kös kös döndüğü için…

Son olarak diyeceğim farklı düşünceler, farklı yorumlar, farklı tarzlar, farklı zevkler, farklı hobiler hatta hatta aynı zevk ve hobilerin farklı uygulamaları yaşadığımız hayatın ana ve ara renkleridir aslında. Tüm bu ana ve ara renkler biz insanoğlu içindir.

Ama hepsi belli KURALLAR dahilinde olduğu sürece renklendirmeye devam eder hayatımızı her zaman.

Sağlıcakla,

14. simendifer

simendifer Sennur

Serdar abi, sanırım arkadaşların anlatmak istediği, amatör balıkçılığın ne ifade ettiğini anlatmaya çalışırken kullandığın tabirin yanlış olduğu... Belki "o balıklar bir balık etmez" yerine başka bir ifade kullanabilirdin bilemiyorum. Bu arada, yazında çinekop demişsin ama, ben kendi adıma, sirküler dahilinde tutulmuş 1 kg istavritin, lüfer yavrusu çinekoptan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ben çaparici değilim, çaparici sıfatını sadece çapari yapmayı sevdiğim için alabilirim belki. Çünkü bütün stresimi alıp uçuruyor ve bence balıkçılıkla ilgili herhangi bir şey insanı problemlerden uzak tutuyor, dinlendiriyorsa, o zaman amatör balıkçılık denilebilir. Aklım izmaritte ve bu aralar da mırmırda. Ama sirkü dahilinde istavrit tutan arkadaşlarımı da kutlarım. Çünkü herkesin avına, sirküler dahilinde olduğu sürece, değer veriyorum...

Son düzenleme: 21 Mayıs 2007
  15. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Yazacağım satırlarda kimseyi hedef almıyorum,genelleme yapıyorum.Lütfen yanlış anlaşılmasın.....

K2'yi görmeyen Ağrı dağını nimetten sayarmış...diye bir atsözü vardır ya diyeceğim,öyle bir atasözü yoktur.Ben uydurdum diyelim....

İstavrit tabii ki önemsenmeyecek bir balık değildir.Ekosistem içerisinde çok önemli bir yer teşkil eder.Aynı gümüş yada sardalya gibi...
    Tabii bunların olta ile yakalanması bu kadar kolay olmadığı için ,biz genelde istavritten bahsediyoruz.Bu önemli balığı yakalamak,basit yol yordam ile mümkünken,birazda hedefi üst çıtaya çıkartmak biz FORUM görmüş amatörler için hedef olmalı.Hani, forum öncesi Sirkülerden bihaber olduğumuz gibi,forum sonrası nasıl sirküleri biliyor ve uyguluyorsak,forumda öğrendiğimiz teknik ve malzemeler ile istavrit tutmaktan çok daha iyisini yapabiliriz...
    Bu haftasonu yazlıkta tekne ile istavrit avına çıktım.Bol yağmur az balık ile döndük.Kolum yoruldu ,vücudum pes etti.Allahtan kıyıdan kamışla değişik balıklara ,değişik takımlar attım.Hiç balık alamadım ama ruhum ve bedenim dinlendi....
    K2'ye ulaşmama daha çok etap var ama bu uğurda buhaftasonu birkaç basamak tırmanışı daha yaptım....

16. simendifer

simendifer Sennur

Peki insanlar istavrit tutmaktan hoşlanıyor ve kendilerine bir hedef seçmiyorsa, bu onların tercihi değil midir ? Sirküler dahilinde olsa bile, avı küçümsenmeli midir ? Yanlış anlamayın arkadaşlar ama bu tavır bana göre değil. Herkes ne şekilde keyif alıyorsa sirkü limitlerini aşmadan onu yapmalıdır. En iyi avımda ne yazıyor bir bakın. Ama itiraf ediyorum, hiç keyif almadım. Sadece arkadaşlarımla geçirdiğim çok güzel bir tatil anısıydı benim için, o kadar...Tekrar git sırtı çek deseler o balık için, gitmem. Sadece arkadaşlarım isterse, onlarla olmak adına gidebilirim. Ama dün Emirgan'a izmarit için giderken, içimde heyecan vardı. Anlatmak istediğimi doğru şekilde ifade edebilmişimdir umarım...

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Peki küçümsediğimizi kim söyledi ki, sennur? Birileri çıktı, siz bizi küçümsüyorsunuz dedi.. Hepsi bundan ibaret..

Konu istavrit konusu değil aslında.. Konu, balık avının istavritle eşdeğer görülmesi konusu aslen.. Birileri çıkıp bunun öyle olmadığını söylemek zorunda artık..

Köprüdeki 100 kişiden 20'si sen gib, 20'si başka türlü av meraklısı, 20'si başka vs. olsa, bir insan 10 defa ava gittiğinde, iki defasında istavrit için çapari sallasa filan bunun hiç önemi olmaz.. Ama durum bir felaket olmuş.. Balık tutmak demek istavrit için çapari sallamak demek olmuş.. İşte bütün sorun burada..

Daha kötüsü bu, balık tutmak = kova doldurmak olmuş.. elbette böyle anlaşılınca da, inanların tırıvırı vs. kullanmaları mübah görünüyor.. Bu ilişkiyi kavramak lazım.. Eğer amatör balıkçılığı kova dolusu balıkçılık anlayışından kurtaramazsak, bu böyle sürecek.. Ve sirkülerdeki kilo, boy vs. yasakları hava civa olmaya devam edecek.. Kıraça olunca da kova doluyor diyerek kimse bu işte bir terslik olduğunu farketmeyecek..

Son düzenleme: 21 Mayıs 2007
  18. köprücü

köprücü Emre ÜSEL

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    << Nişanlım >>
    Kaç gün oldu, ama maalesef hala herhengi bir yol kat edememişim gördüğüm kadarı ile. Tek takıldığım noktanın hitap ve görüş bildirirken ki incelik zerafet olduğunu anlatmaya çalışsam da anlaşılamadım..

Her ne ise artık bu konu hakkında herhangi bir şey demeyeceğim, çünkü ben anladım ki kendimi ifade edemiyorum bu forumda. İyi ki benim açmış olduğum bir konuya gelmemişti bu yorum, çünkü bu şekilde ifadeleri kendi konum için kaldırmazdım asla.

Görüş bildirmek, karşı fikirde olan insanların fikirlerine saygı ile başlar. Bu saygı kendi içinde mevcuttur belki ancak kelimelere döküldüğünde yanlış iki kelime ile çıkıyorsa ağızdan hata olarak kabul edilmelidir.

İsteyen istavrit tutsun, isteyen lüfer ancak istavrit tutanlara lüferi tavsiye ederken kurulan cümlelerin içinde " hepsini toplasan bir balık etmez" kelamı geçmemeli bence...

Bunu anlatmak, lüferin vuruşu, takıma atlayışı, çekerken ki inatçılığı ile istavritin ki karşılaştırılıp daha zevkli vs.. gibi artıları anlatılarak olmalı...

Dediğim gibi başka bir şey yazmayacağım bu konu hakkında, anlamak isteyen anlar anlattıklarımı, yani söz konusu ifade yanlışlıklarını...

Herkeze saygılar, RASTGELE...

19. fuatsarikaya

fuatsarikaya FUAT SARIKAYA

Favori Kamış:
    7+1 dam makine 4,20 alba star suf kamış
    En İyi Avı:
    2,3 kg Turna
    Dostum iyi iş yapışsın ama kıraça bunlar zannedersem. bu arada bunlar unkapanı köprüsündenmi galatadanmı ve de kefal varmıydı

20. simendifer

simendifer Sennur

Serdar abi, Erdinç burada istavriti balık avı ile eşdeğer tutmadığını alenen belirtmiş zaten aslına bakarsan. Bu nedenle, bunu genellememekte fayda var bence.

Ve daha önce de dediğim gibi, yazılanlara bakarsak, konu senin bunu açıklamaya çalışman değil, sadece oradaki ifade tarzın. Şayet konu sahibi yukarıda siyahla işaretlediğim kanıya kapılıyorsa, bir ifade yanlışlığı olduğunu kabullenmek gerekir diye düşünüyorum. Zaten yazanların çoğu da, konunun içeriğinde değil, hitapta problem olduğunu belirtmiş. Yoksa herkes fikrini söylemek konusunda özgür...