Iste Karsinizda Katiller

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında sharkinmarina tarafından paylaşıldı.

1. sharkinmarina

sharkinmarina

Favori Kamış:
    kano ve sahte yem
    En İyi Avı:
    52 cmlik BARAKÜDA

emre su sayfayı okumanı istiyorum. http://www.dogasavascilari.org/trol.htm BELKİ'yi neden bu kadar cok kullanıyorsun. benim yerime aramıssın ve bulamamıssın, emin olmadıgın bir sey için savunma yapma bence. beni ispatlarınla çürütmeni beklerdim ama sen bana yazdıklarımı ispatlamamı bekliyorsun, işte buna gülerim :D :D :D . sahile yakın bir mesafeye ağ döken ve yuvalarının içerisinden cıkması için müthiş sesle(tokmak vurarak) avlanan insanlara kusura bakma saygı gösteremem. sen gösterebilirsin.

Son düzenleme: 4 Kasım 2006
  2. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    Sevgili Sercan..Sevgili hemşerim..Ortada polemiğe girilecek bir durum yok.Seni gayet iyi anlıyoruz..Eminim Emre arkadaşımız da anlıyordur.Ve aynı şeyleri düşünüyoruz hepimiz..Ortada yasal olmayan birşey varsa tabiiki tepki göstermeliyiz..Ama bu tepkiyi gösterirken kullandığımız sıfatlar her ne kadar karşı taraf haketse de bu site içerisinde dikkat etmemiz gereken bir şey..reelde de öyle aslında..Benim anladığım Emre arkadaşımızın tepkisi de o yönde zaten.Reis Amca'nın dediği gibi ''Herkes kendine yakışanı yapar''belkide o sıfatı kullanma nı biz sana yakıştıramadık..olamaz mı...
    Verdiğin linki inceledim de;sivil toplum hareketi olarak yayınlanmış yazılar..Şahsen bende karşıyım trole hatta dahada ileri giderek şöylede düşünüyorum;Tüm insanlar ekmeğini balıkçılıkla mı kazanıyor?Balıkçılık haricinde yapacak hiç mi iş yok?Ülkemiz de ki toplam iş gücünden ne kadarını kapsıyor bu istihdam?trol işini yürüttükleri sermayeyle daha az zahmetle daha kazançlı işler yapabilirler...Bencilce düşündüğüm zaman bunlar geliyor aklıma fakat gerek kanunda gerekse sosyalitede yeri vardır bu uygulamanın ve olmasıda gerekir.Bize düşen se tüm olaylarda olduğu gibi balık avı konusunda da yasalara uygun olmayanı gördüğümüz zaman gerekli tepkimizi göstermek,bu tepki ise bence burada katiller diye bahsetmekten çok daha önce sıcağı sıcağına olayı ilgili mercilere şikayet etmek..Sen bunu yapmadın ya belki de o kişiler şu saatte bile belki orada aynı olayı icra ediyorlar...Sen ihbarını yap sana düşen görev o...
    Biraz uzun oldu ama şunuda anlatmadan geçemeiyeceğim;Gurbetçi bir akrabamız anlatmıştı;
    Almanya'da otomobille giderken yol kenarında ki kedi gözü diye tabir ettiğimiz direkler var ya,işte ona çarpmış ve arabasıda hasar görmüş bir miktar..Ve kendisi arayıp trafiğe bildirmiş olayı,sonunda işaretlere verdiği zararı ödeyip yoluna devam etmiş.Kendisi bildirmeyip oradan kaçsa imiş oradan geçen başka biri olayı ihbar ederse kat kat fazla ceza ödemek zorunda kalacakmış.Ve mutlaka ihbar eden birisi çıkarmış..Demek istediğimi anlaşılmıştır herhalde...

Son olarak bu yazımdan dolayı Profesyenol olarak geçimini kazanmak için balıkçılık yapanlara karşı olduğum anlaşılmasın lütfen..İlk okuldan beri sürekli duyarım;Türküye üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen balıkçılık diğer denizlere kıyısı olan ülkelere göre oldukça geriymiş ülkemizde..
    Yazımdan alınmazsın umarım..Sevgiyle kal...

3. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Merhaba Sercan
    Yazını okur okumaz verdiğin adrese girdim ama konumuzla ilgili bir yazı bulamadım. Zira burada trol ve kum ocaklarından bahsediliyor. Bilmiyorum ben mi eksik gördüm?
    Herhalde benim yazımı okumamışsın, nitekim yazım boyunca tek bir "belki" bile kullanmadım. Tüm yazım boyunca sana suçlamayı yapanın suçu ispatlaması gerektiğini anlatmaya çalıştım ancak görüyorum ki başarısız olmuşum. Sen hala benden olmayan bir kuralın varlığını ispatlamaya çalışmamı bekliyorsun. Asıl sen emin olmadığın, elinde dayanak olmayan bir konuda nasıl suçlama yapıyorsun ben onu merak ediyorum. Lütfen bana ticari sirkülerde bu avın yasadışı olduğunu gösteren maddeyi göster.
    Herneyse, elbette ben senin kötü bir niyetin olduğunu düşünmüyorum. Aksine duyarlılığın için sana teşekekür etmemiz gerek ancak seni uyarmak istediğim konu işini yasal olarak yapan profesyonel avcılara bu şekilde hitap etmemen gerektiği.
    Kendine iyi bak
    Sağlıcakla

4. sharkinmarina

sharkinmarina

Favori Kamış:
    kano ve sahte yem
    En İyi Avı:
    52 cmlik BARAKÜDA
    dur simdi emre sanırım sen bütün profesyonel avcıları üstüme salmak istiyorusun. beni iyi anla bütün ağ döken profesyonel insanlar sahile yakın noktaya ağ dökmezler ve denize tokmakla ses cıkarıp avlanmazlar. öğle yapan insanları konusuyoruz şimdi, ve benim niyetimi az bucuk anlamış olmana sevindim.

5. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Sevgili Sercan,
    Bunu da nereden çıkardın. Ben niye profesyonel avcıları senin üzerine salayım? Bu insanları savunmamın nedeni onlarla bir akrabalık bağım, çıkar ilişkim vs. olması değil. Sadece senin de çoğu amatör balıkçının yaptığı bir hataya düşmen.
    Sana göre kıyıya yakın ağ atmak ve denize tokmakla vurup balıkları ağa sürmek yanlış bir uygulama gibi görülebilir, bu senin görüşün. Ama önemli olan 37/1 no'lu ticari sirkülerde bunun yasaklanmış olup olmadığı. Dikkat ettiysen senden bana sirkülerde bu avın yasak olduğu maddeyi göstermeni istedim sadece.
    Sevgiyle kal.

6. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Sercan

HAtadan dönmek fazilettir, derler.
    Üzülerek görüyorum ki sen kesinlikle hatalı olan görüşünde ısrar ediyorsun,bütün uyarılara rağmen.:(

Bu anlattığın yasal bir avlanma biçimidir.(Sadece profesyoneller için)
    Biz de bu sitede yasalara uymayı ve uymayanları uyarmayı görev biliyoruz,yasal uygulamaları yasa dışı ilan etmeyi değil.
    Selam ve sevgiler.

7. iyurtseven

iyurtseven

Favori Kamış:
    Kamış,olta
    Dökülen ağ,tekir ağıdır marmara ve karadenizde çok kullanılıp tekir,barbun,kaya, diğer kıyı ve kıyıdan geçen balıklar için kullanılır,ağın o yörede ismi,belki başkadır ama şartları bilmedende,yasa dışı demek bencede yanlıştır. Saygılarımla...

Son düzenleme: 5 Kasım 2006
  8. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Konuyu takip etmeyi bırakmıştım. Neler olmuş neler konuşulmuş şaşırdım.
    Dostlar etmeyelim, bazı ağlar vardır ki bir ucu kıyıya bırakılır, denizde bir alanı çevirir diğer ucu da kıyıya atılır, örneğin zargana sade ağı. Özel bir sınırlama yoksa (liman, su kirliliği uyarısı, koruma alanı vs.) D tip plakaya ve ruhsata sahip herkes bu tip ağ kullanabilir. Labut patırama, belli şiddette ışıkla ürkütme yasaldır.
    Amatör balıkçı olarak avlaklarımızı ticari araçlarla sömüren (bilimsel bir terim, katkı sağlanmayan bir kaynaktan yapılan her tür üretimi ifade eder) kişilere kızabiliriz bu normal ama o da çoluğuna çocuğuna bu meslekle ekmek götürüyor unutmayalım.
    Marmara ve Boğazlar ile sirkülerde tanımlanan bazı alanlar (topladığımızda karasularımızın %90 ı olur) dışında trol avcılığı bile serbesttir.
    Lütfen gözlediğimiz yasal olmadığını düşündüğümüz uygulamalar için ilgili mercilere başvuralım ve biz yargıç olmayalım.

Son düzenleme: 17 Kasım 2006
  9. sharkinmarina

sharkinmarina

Favori Kamış:
    kano ve sahte yem
    En İyi Avı:
    52 cmlik BARAKÜDA
    ya ben harbiden ağın yasak olmadığına inanmaya basladım ya. demek amatör balıkcı olarak bu zamana kadar hep yanlış bilgi verildi bize. ama bilmiyorum ya ben içime SİNDİREMİYORUM.

10. sharkinmarina

sharkinmarina

Favori Kamış:
    kano ve sahte yem
    En İyi Avı:
    52 cmlik BARAKÜDA
    ..................................

11. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Ağın yasak olduğunu nerden çıkartıyorsun anlamadım, bir sonraki mesajındaki peşpeşe noktaların anlamını ise hiç çıkaramadım.
    Mesajları okumaya tenezül etmediğini sanıyorum.
    Balık pazarından satın alınan balıkların gökten yağdığını yada onların oltayla avlandığını mı öğrettiler sana.

Öyle ise tabi ki yalış bilgi vermişler.

12. sharkinmarina

sharkinmarina

Favori Kamış:
    kano ve sahte yem
    En İyi Avı:
    52 cmlik BARAKÜDA
    yakup bey o noktaların ne anlama geldiğini soyleyeyim oraya bir sey yazmıstım o mesajı silemediğim için noktaları koydum. denize bu kadar yakın mesafeye ağ dökmenin yasak oldugunu biliyordum. o kadarda cahil değiliz sadece olta ile balık pazarlarının dolmayacagını biliyoruz.

yanlışın var bütün mesajları okuyorum.okumasan bu zamana kadar bize yanlış öğretilmiş dermiyim. yargısız infaz yapma lütfen.

13. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Peki sürekli su ürünleri kanunu, su ürünleri sirküleri diyor arkadaşlar, insan bir bakmaz mı?
    Biz nasıl anlıyacağız okuduğunu.
    Bakın bu konuda ilginç bir tanımı aktararak konuyu tatlıya bağlayalım.
    Trol ağları malum zararları her yerde söylenir durur. Tanımını okuyunca bunca öcü bellenen şey bu mudur diyor insan. Bu tanımı vikipedi ye de eklemiştim.

Sürükleme ağlarından olan trol ağları demersal ve semipelajik su ürünlerinin avcılığında kullanılan en etkin ve en modern av aracıdır. Tüm trol ağlarının şekli huniye benzer. Ağın dikey (vertikal) ağız açılımı mantar yakadaki yüzdürücüler ve kurşun yakadaki batırıcılar sayesinde, yatay (horizontal) açılımı ise her iki yandaki kapılar veya ağı her iki yandan çeken tekneler sayesinde sağlanır. Ağ su içerisinde dipte, yüzeyde veya istenilen seviyede sürüklenerek kullanılır. Avcılık bu sürüklenme sırasında ağ tarafından süzülen su kitlesinin içerisinde bulunan su ürünlerinin ağın torba bölümünde birikmesiyle gerçekleşir.
    Trol donanımı; Irgat ve bom donanımı, trol teli, kapı donanımı, halat donanımı, ağ bölümü olmak üzere çeşitli bölümlerden oluşur.

Genelde bu tür konular karşımıza magazinsel yönüyle daha çok çıkıyor . Kulaktan dolma bilgilerle yargıya vamamıza neden oluyor.
    Bu yasaların ele alındığı hazırlandığı komisyonlarda görev yaptım. Çevreye duyarlı ve sürdürülebilir balıkçılık için savaştım yıllarca ve sıkca günah keçisi oldum. Doğa savaşcılarına bildirdim hatta Karides algarnası adı altında demirden trollerle Marmara'nın talan edilme kararı alınırken. Ama kimse duymadı.

14. sharkinmarina

sharkinmarina

Favori Kamış:
    kano ve sahte yem
    En İyi Avı:
    52 cmlik BARAKÜDA
    [/QUOTE]

bu ticari sirküler benim bilgisayarım masaüstünde duruyor.

belki inanmayabilirsiniz.
    ispatı bilgisayar yalan soylemez.

ve lütfen yargısız infaz yapmayın

15. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    E kardeşim bunca ısrar niye o zaman? Yaw anlamıyorum, hala neye devam ediyoruz ki. Ben sustum artık.

16. sharkinmarina

sharkinmarina

Favori Kamış:
    kano ve sahte yem
    En İyi Avı:
    52 cmlik BARAKÜDA

sevgili abicigim burayı okursan devam etmediğimi göreceksin ve gercekten benim gibi düşünen amatör balıkçıları bu sayede aydınlatmış olduk tabi kendimizide o an söylemiş olduğum olduğum laflarında yanlışlığını gördüm. bayrakları indirme vakti geldi.

bu forumu gercekten cok seviyorum...

17. fisher33

fisher33 Levent

Favori Kamış:
    BG 30 DAİWA(rat)-Balzer kamış
    En İyi Avı:
    120cm sapan,96cm levrek
    Sahil güvenlik 0324 2371919 aracayaksın.durumu izah edeceksin.