izmarit hakkında sorular?

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında wunsch tarafından paylaşıldı.

1. fedon

fedon

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kaçan balık büyük olur derler :)
    izmarit takımı lütfen yardım

izmarit tutmak için en ideal takım ve yem önerileriniz neler şimdiden herkese cok teşekkurler:)

2. ozan

ozan Ozan

ince misinalı 3lü 4 lü dip takımı

3. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    10 veya 11 no siyah mustad iğne 0,16 köstek en azbir karış 0,25-030 beden
    ayrıca mustad 464 iğnede kullanabilirsin
    yem olarak midye,kurt ve karides yanlız midyeyi gece pek yemiyor ama digerlerine asla hayır demez

Son düzenleme: 14 Mart 2007
  4. yemi fazladan sormuşsun sanırım

sen zaten yemi bulmuşsun:)

5. fedon

fedon

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    can abi ben biliyorumda farklı yem önerebilirsiniz diye sordum:) herkese cok tesekkur ederim

6. [​IMG]

soldaki ikisi başka amaçlı..:)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 14 Mart 2007
  7. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    evet abicim aynen

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bulabilirsen 10 - 12 numara Mustad 10750 iğne, 0.20 FC köstek, 15-30 cm, 0.20/0.25 FC beden. 4 - 5 köstek yapar atarsın.. Eğer bu iğnelerdne bulamazsan, Mustad 264, 10 numara, onu da bulamazsan, Mustad 1523D 11-12 numara kullan.. 10750, kalın bir iğnedir, damağı da zayıftır. Böylece izmaritin ağzını daha zor yırtıp çıkar, kurtulamaz. Üstelik bedeninde damakları vardır, böylece yemi tutar ve daha iyi isabet almasını sağlar..

Yem olarak karides çoğu yer ve zamanda etkilidir.

Eğer dip bolca yosunlu ise, Bu takımın son kösteği ile, kurşun arasında 60-100 cm kadar mesafe olmasını sağla. Köstekler yosunların üstünde dursun..

9. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ayrıca iğnenin dibine küçük mantarlar var ondan kullanabilirsin

10. simendifer

simendifer Sennur

Kurutulmuş ya da taze midye, tavuk göğsü, akyem, kaya kurdu... Bunların hepsini kullanabilirsin... 4 ya da 5 köstekli dip takımı kullanılabilir, tabi her köstek mantarlı olacak. Ben hırsızlı dip takımı kullanıyorum. 2 iğneli. iğneler 10 no siyah çapraz, beden 20 köstekler 15 olabilir. Gayet iyi sonuç alıyorum.

Aşağıda gördüklerin, 10 no siyah çapraz mustad, 0,20 bedene 0,15 mantarlı köstekle alınmıştır... takım iki iğne ile hazırlanmış hırsızlı... Kullanılan yem kaya kurdu...

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Mantar iyi fikirde, köstekli takımda takımı bedene çok yaklaştırıyor. Mantar kullanacaksan, takımın makineden gelen oltaya bağlanan yerine, küçük bir kurşun bağla, köstekleri bir hayli uzunca yap, parakete gibi dibe serilsin takımın bedeni.. İki kurşun olduğu için iki misli fazla takılsın, burnundan gelsin av :) Yada uzun, tek köstek kullan..

Bu arada, mantar ile iğne arasında, 2cm kadar boşluk olsun.

Ayrıca, yeşil, fosforlu lastik boncuklar var, karanlıkta parlayanlardan, onlardan bir tane mantarın önüne koyarsan, çok faydalı olabilir.. Bazen bu boncuklar balığı daha çok çekiyor, bazende tersine itiyor, deneyip ona göre kullanmak lazım..

12. simendifer

simendifer Sennur

Kullandığım takımı uyduruktan şöyle bir çizdim, belki fikir verir. Burda köstek yaklaşık 50 cm kadar. iğneler ile mantar arası da Serdar abinin dediği gibi 2 cm kadar. Kösteği bağladığım yer de, yaklaşık olarak kurşundan 20 - 25 cm kadar yukarıda...

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Fırdöndü ile ayrılmış bir beden kullanırsan, biraz iktisatlı olabilirsin. Buraya uygun boyda, makineden gelneden daha zayıf bir misina ile beden yap. Böylece, kurşun takılınca orası sigorta gibi "atar", makinedeki misina sana geri döner..

14. simendifer

simendifer Sennur

Anladım Serdar abi, bir dahakine öyle deneyeyim bakalım, sonucu yazarım... Şu ana kadar bir sorun yaşamadım bu takımla ama bu hiçbir zaman yaşamayacağım demek değil. Dediğinin olması muhtemel. Sanırım yukarıdaki takıma uygun, fazla alengirli olmayan avlaklarda kullandığım için sorun yaşamadım ama mesela Eskihisar ya da Kabataş gibi avlaklarda yaşanması mümkün gibi geliyor dediğinin.

15. fedon

fedon

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    ozaman ben kamıştan gelen direk misinaya fırdöndü takıp ek beden yapıp takımı daha ince bi misina ile bağlıcam yardımlarınız için cok tesekkur ederim

16. grandi

grandi Hayati BAYDAR

...Yeşil izmaritlerin balıkçıların dilindeki adı 'MELİNA' dır. Mayıs ortasından Temmuz ortasına kadar av verir. Sonra derin suya dönerler. Lezzeti beyaz izmaritin iki katıdır. İzmariti sevmiyenler bile Melinayı tadarlarsa severler. B..lu kebabını tercih etmeni tavsiye ederim.

17. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    menekşe yada ada izmaritide yeşil ışıkta rengarenk oluyor

18. seckinacar

seckinacar

Favori Kamış:
    surf kamış,cormoran big ben 6000 pi makina
    Balıklara yapışan böcekleeeer

1 haftadır tuttuğum balıklarda ara ara üstüne yapışmış kene gibi böcekler var özellikle izmaritlerde bugün de yakaladığım mırmırı temizlerken balığın karnından canlı çıktı muhtemelen çoğu kişinin bildiği bi böcektir ama biri banada anlatırsa sevinirim zararı varmıdır ne yapmalı ,ben atıyorum bunların yapıştığı balıkları

19. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    o böcekler balik kenesidir...iki tur var bildigim kadari ile bir tur dri ustune yapisarak baligin kani ile besleniyor diger bir tur ise baligin solungaclarinda yasamini surduruyor..bazaen yakalanan baliklarin agzindan kucuk acik pembe renkte cikarlar...bildigim kadari ile insana karsi bir zarari yok ama yinede cesitli bakterileri ve hastaliklari balikan baliga tasiyabilir..

20. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    benim bildigim kadari ile melina erkek izmarit:D izmaritlerin erkekleri ureme zamaninda turkuazdan yesile ve maviye calar cok guzel renklere burunurler..ureme bittikten sonra ise renkleri tekrardan soluklasir ve bayzala gri calar tonlara burunurler..yani temmuzdan sonra derin suya cekilen ayri bir tur degildir...ve lezzetide izmaritten pek farkli olamaz cunku oda izmarit;)
    saygilarla